Stránka 1 z 4
Našli jsme řemeslníka
Napsal: ned úno 16, 2014 6:55 pm
od vata
Chvála budiž našemu kolegovi z fóra abramsovi!
Uvolil se vyrobit mi výměník na má kamna. Přijel, změřil, a za pár dní už poslal fotku hotového výměníku. Dnes mi jej přivezl a připevnil na kamna - poctivý kus železa, který jako by k těm kamnům patřil odjakživa.
Už se těším, až dám dohromady zbývající materiál a celé topení se bude moci zkompletovat.
Kdyby něco - na polovinu března je už abrams obsazený
Takže ještě jednou, díky za skvělou práci, abramsi!
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: ned úno 16, 2014 7:38 pm
od brumlaj
Gratuluji vato a díky abramsovi za naději, že um ještě neumřel.
Ale dotaz - k čemu onen výměník? Topení, nebo ohřev TUV? A ty úchyty nahoře a dole už byly součástí kamen? Jaké jsou zkušenosti z provozu, až nějaké budou?
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: ned úno 16, 2014 8:07 pm
od vata
Díky

U abramse to není ale jen u umu - jde vidět, že jej to baví. Což je kombinace zaručeně vedoucí k úspěchu.
Ty úchyty už tam byly od výrobce, který mi je připravil pro budoucí výměník, který mi slíbil, když jsem kamna kupovala. Slib ale nemohli dodržet - prý kvůli změně dodavatele nebo co...
Jinak - bude to topení, mělo být už dávno, ale bez výměníku nemělo smysl nic plánovat.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: pon úno 17, 2014 12:51 pm
od abrams
Zdravím ,

díky

su holt kutil domácí

, sám sem zvědavej jak to bude fungovat ...

.
Elektronům zdar

Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: pon úno 17, 2014 6:05 pm
od gupa
To bude nucený nebo samotíž?
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: pon úno 17, 2014 10:37 pm
od vata
Nucený, s DC čerpadlem
http://www.solfoton.eu/products/solarni-cerpadlo-hs5/. Chci jen tenké trubky a čerpadlo to jistí.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 6:44 am
od gupa
Tak to hned na výměník na teplou bych dal na T kus podle jedné zkušenosti automatický odvzdušňovák - hrnek. Na promíchávání stačilo dát za čerpadlem propojku s obyčejným ventilem mezi teplá studená, ale přestalo se s ním hýbat protože se o něco více pootevřel první radiátor v pořadí. Asi bych vyřízl zezadu díru nebo jen díry na trubky a dal ten výměník přímo k ohni a tvarově do L s boky, kdy by to mělo i zavodněný jakoby rošt. Ale i tak by to mělo dobře temperovat. Takový jaklový vodní výměník jsem ještě neviděl a vypadá dobře. To čerpadlo je zajímavé, ale docela drahé. Kdysi jsem hledal oběhové čerpadlo obousměrné, kvůli nabíjení aku u kotle, byl by řešením, ale zase by musely být dvě. Jaké budou radiátory, počítal bych je tak na 50-60°C, protože je výměník pomalý, počítám že má krb ještě šamot což dohromady s plechem zadní stěny jakoby tepelná izolace od dlouhého plamene a účinějšího sálavého tepla.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 7:25 am
od střídač
Nechci být příliš velký pesimista, ALE, pokud výměník není přímo ohříván plamenem, bude přestup tepla v desítkách wattů.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 2:16 pm
od gupa
Ono nejúčinější by bylo, dát to na komínový vývod z krbu, stočit měděnou nebo lépe nerez spirálu, aby to mělo alespoň 1,2 - 1,8m2 teplosměnné plochy, strčit do kouřovodu, potom se dá říci, že teplo, které má skončit v místnosti skončí v místnosti a teplo, které jde Pánu Bohu do oken ještě zachytnu trubkou a projde nejdříve mým barákem. Taková plocha dává až kolem 13-19kW když se topí a když je to jen žhavé, tak kolem 1-5kW. Plus krb, samozřejmě. Zase to musí mít dobře promyšlený průměr, čištění a sklon, protože je nyní móda dávat to nad krb vertikálně, ale já bych to dal tak do 45° kvůli lepšímu záchytu tepla a lepšímu čištění.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 4:09 pm
od brumlaj
gupa píše:Ono nejúčinější by bylo, dát to na komínový vývod z krbu, stočit měděnou nebo lépe nerez spirálu, aby to mělo alespoň 1,2 - 1,8m2 teplosměnné plochy, strčit do kouřovodu, potom se dá říci, že teplo, které má skončit v místnosti skončí v místnosti a teplo, které jde Pánu Bohu do oken ještě zachytnu trubkou a projde nejdříve mým barákem. Taková plocha dává až kolem 13-19kW když se topí a když je to jen žhavé, tak kolem 1-5kW. Plus krb, samozřejmě. Zase to musí mít dobře promyšlený průměr, čištění a sklon, protože je nyní móda dávat to nad krb vertikálně, ale já bych to dal tak do 45° kvůli lepšímu záchytu tepla a lepšímu čištění.
proč jsi názoru, že cílem vaty není snížit přestup tepla do místnosti s kamny? Problémem dnešních kamen bývá přetopení místnosti ve které se topí a současně zima v celém zbytku domu. A dále pokud vata bude udržovat teplotu spalin vystupujících z kamen tak jak je určeno výrobcem komínu, tak není důvod spaliny dále ochlazovat a dělat si problémy v komíně.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 5:14 pm
od gupa
Jaký problém v komíně? Kde jsi vzal, že jsem názoru že výměník nesníží teplotu u topidla? Každý výměník snižuje teplotu v prostoru, i kdyby byl přímo v komíně. Komínu je v podstatě jedno nějaké snížení teploty pokud je čistý a má správný tah a topí se suchým dřevem. Spíše naopak, trpí jestliže se přetápí komín protože je kupříkladu venku minus 25 a není možné objekt vytopit. Také bych raději víc čistil a byl déle v teple a měl méně práce a nákladů se dřevem a měl větší komfort s možností výměníku nebo více výměníků zaráz než je nemít a dělat topení většího otroka než musím.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 7:50 pm
od drama
Pro pořádek je třeba upozornit na to, že plyny v kouřovodu nejde ochlazovat donekonečna. Jednak by se ztratil tah, který je determinován rozdílem hustoty spalin a okolního prostředí a délkou komína plus atmosférickým tlakem. A hlavně bychom se dostali k rosnému bodu spalin, kdy na výměníku začne kondenzovat agresivní kapalina. Pravda, tomu lze předejít např. termostatickým ventilem, který udržuje teplotu nad cca 65 stupňů Celsia.
Představa, že lze získat výměníkem na kouřovodu např. 19 kW nás zavede k tomu, že běžná kamna s účinností alespoň 70% budou mít nominální výkon 63 kW, což se obávám není případ vaty... Nehledě na to, že účinnost výměníku nemůže být 100%.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 8:54 pm
od SJM
drama píše:... tomu lze předejít např. termostatickým ventilem, který udržuje teplotu nad cca 65 stupňů Celsia.
třeba tento ventil:
http://www.hst-zichlinek.cz/ventil-kotl ... u,395.html
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 10:37 pm
od gupa
drama píše: Nehledě na to, že účinnost výměníku nemůže být 100%.
Nevím proč, ale utkvěla mi informace otom, že existují výměníky s účinností nad 100%. Ač se to zdá jako nesmysl, je to možné, protože ta kapka co furt někomu na kotlu vadí a otepluje ji nějakým termostatem a tak zvyšuje ztráty před komínem, může předat více tepla než suchá plocha pod ní. Takže asi tak.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 10:45 pm
od gupa
drama píše:Pro pořádek je třeba upozornit na to, že plyny v kouřovodu nejde ochlazovat donekonečna. Jednak by se ztratil tah, který je determinován rozdílem hustoty spalin a okolního prostředí a délkou komína plus atmosférickým tlakem. A hlavně bychom se dostali k rosnému bodu spalin, kdy na výměníku začne kondenzovat agresivní kapalina.
Ještě jednou reaguji, kouř lze ochlazovat do nekonečna dokonce si myslím, že po úpravě spali až na úrověň odnímání tepla tepelným čerpadlem, tah se dá nahradit a navíc přesně regulovat nadkomínovým ventilátorem, výměník může být i u kotle na tuhá paliva kondenzační a k tomu právě dopomáhá co nejstudenější vratná voda co jde do kotle. Nejsem na kotle ras, ale tato idea kotlů je jen jakýsi standard, který někdy brzo stanoví když dojde na inovace po třídě účinnosti 3 a 4. Si to dovoluji tak logicky domyslet. Atmos třeba začíná dělat oddělené výměníky podle paliva které se zrovna používá, parní kotle měly zpravidla minimálně výměníky tři a proto si myslím, že nyní je středověk spalovacích kotlů na TP, protože je velké pole na vývoji účinnosti kotlů a malých topidel.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 10:54 pm
od vata
To je na mě už příliš složité - cílem vaty je pokud možno nezmrznout v místnosti nad kamnama a současně neupéci obyvatelstvo v místnosti s kamnama

Věřte mi, cokoliv nad 0W bude změna k lepšímu

Zatím se to řeší ventilátorem přímo nad kamnama, který vycucává horký vzduch, jenže to není moc účinné a krom toho je to hlučné jak vysavač.
Kamna jsou sice vyšamotovaná, ale v prostoru pod výměníkem šamotky nejsou - bylo to už pro výměník nachystané. Komín mi dost špatně táhne a je pořád zanesený, takže výměníky na kouřovod jsem vyloučila hned od počátku.
Radiátor bude jediný a docela maličký. Hned jak se to uvede celé do provozu, dám vědět jak to funguje

Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 11:05 pm
od gupa
Výměníky na komín jsou i takové, že se prorazí tři otvory a to v patře nad topidlem jeden otvor je mírně od podlahy kouř putuje do plechového výměníku, druhý je plehové šoupě mezi otvory a třetím se kouř vrací zpátky do komínu. Možná by ten komín potřeboval větší péči. Bývá průšvih když lapne a hoří kvůli sazím. Takové průduchy a nějaký výměník by mohl více komín zpřístupnit pro pravidelné čištění.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 11:21 pm
od drama
gupa píše:drama píše:Pro pořádek je třeba upozornit na to, že plyny v kouřovodu nejde ochlazovat donekonečna. Jednak by se ztratil tah, který je determinován rozdílem hustoty spalin a okolního prostředí a délkou komína plus atmosférickým tlakem. A hlavně bychom se dostali k rosnému bodu spalin, kdy na výměníku začne kondenzovat agresivní kapalina.
Ještě jednou reaguji, kouř lze ochlazovat do nekonečna dokonce si myslím, že po úpravě spali až na úrověň odnímání tepla tepelným čerpadlem, tah se dá nahradit a navíc přesně regulovat nadkomínovým ventilátorem, výměník může být i u kotle na tuhá paliva kondenzační a k tomu právě dopomáhá co nejstudenější vratná voda co jde do kotle. Nejsem na kotle ras, ale tato idea kotlů je jen jakýsi standard, který někdy brzo stanoví když dojde na inovace po třídě účinnosti 3 a 4. Si to dovoluji tak logicky domyslet. Atmos třeba začíná dělat oddělené výměníky podle paliva které se zrovna používá, parní kotle měly zpravidla minimálně výměníky tři a proto si myslím, že nyní je středověk spalovacích kotlů na TP, protože je velké pole na vývoji účinnosti kotlů a malých topidel.
Inu to co píšete snad není ve sporu s tím, co jsem napsal já. Výše uvedená pravidla můžete porušit, ale pak musíte řešit vzniklé problémy. Ztrátu tahu ventilátorem, agresivní prostředí keramikou, supersuchým palivem atd.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: úte úno 18, 2014 11:50 pm
od PavelR
gupa píše: ... protože ta kapka co furt někomu na kotlu vadí a otepluje ji nějakým termostatem a tak zvyšuje ztráty před komínem, může předat více tepla než suchá plocha pod ní. Takže asi tak.
pokud bylo mysleno dodrzeni teplot zpatecky aspon nad 50-60C tak to neni jen o kapce vody. Nejenze to je agresivni to dokaze castecne resit litina ale problem je jinde. I pri spravnym topenim suchym drevem pri male teplote vratne vody je plamen ochlazovan prilis takze vsechny plyny nevyhori jak maji. Je o tom krasny clanek na tzb-info. Priklad dej nad svicku kus plechu. Bude cerny ale samotny plamen cerne nekouri.
Toto ma za nasledek jedno naprosto brutalni zadehtovani topidla. Videl jsem krbovou vlozku bez trojcestaku na zpatecce. Byla fungl nova, po spaleni ani ne 1m3 dreva v ni byly ohromne nanosy dehtu misty i vice jak 5mm muselo se to skrabat za tepla pac studeny to neslo. Vymenik poradne vycistit nesel pac se tam v podstate neda dostat. Toto ma naprosto fatalni dusledky na prenost tepla do vody. Takze radsi teplou zpatecku nez toto. Ja mam teplotu zpatecky 60C a spaliny do 140C ... teda v automatickym rezimu.
To samy muze byt v kominu. Pak nastavaji radosti s frezovanim kominu atp.
Zjistuji ze topeni pevnyma palivama neni jen o nalozeni neceho do kotle zapalit a hotovo. Aby to k necemu bylo je treba se v kotli naucit topit. Uplne nejslepsi je dvoustpunovy spalovani a pote az ochlazovat spaliny.
Re: Našli jsme řemeslníka
Napsal: stř úno 19, 2014 7:17 am
od abrams
Zdravím ,
jak píše PavelR , správně topit v kotlech na pevná paliva není jen tak ... na trase Brno

Vata a zpět sem neviděl jen kouřící / čudící komíny nebo-li , kde bylo vyskládané dřevo , tam se z komínu linuly nespálené srakce z vysublimovaného dřeva . Komíny z nichž se linul jen tetelící horký vzduch byly na plyn (žádné dřevo okolo domu) .
Když jednou za čas spaluji na zahradě klestí ve "vysoké" peci kde pomocí dmychadla teploty přesahují 1.000°C - žádného dýmu již není

, dým je jen když nestíhám přikládat a pec vychladne

, jen než se opět rozjede

. Apropo , na horním okraji se dá bez porblémů tavit hliník

.

- Pec v akci

- Tavení hliníku ... ta skroucená věc uvnitř je pánvička
Elektronům zdar
