úvodem: děkuji za pěkné fórum a přeji mnoho zdaru a nových členů!
A teď k věci, otázkám

a) vím o "stop stavu" připojování FVE, nicméně sem se dočetl, že ostrovní systémy mohou čerpat dotaci. Nicméně je úřady zkoumána "účelnost spotřebované energie"... údajně je problém jí spotřebovávat i na ohřev TUV. Máte s tím někdo zkušenost?
b) mám téměř ideální podmínky - žádné zastínění, jižní orientace střechy. Vím o lepší účinnosti monikrystalických panelů, ale jak je to s teplotní závislostí? V mých podmínkách se obávám opravdu vysokého zahřívání a tím výrazného úbytku výkonu. Je tedy lepší účinnější monokrystal i přes větší náchylnost k teplotní degradaci?
c) jen sem se doslechl o panelech - nějaké novince, co netrpí teplotními závislostmi a snad má i dobrou účinnost. Snad jsou již k dostání první komerční panely - co je to za technologii a je vhodná?
d) máte své panely pojištěné? Vandalizmus/krádež? Jaké jsou pomínky pojišťoven?
e) pokud odhlédnu od stopstavu - mám připojenou FVE k síti a mým cílem je primárně soběstačnost. Je jasné, že v létě vyrobím mnohem víc energie než v zimě, kde naopak nejvíc potřebuji (topení).
- pokud nadimenzuji roční produkci mé FVE tak, že pokryje mou roční spotřebu - budu něco doplácet?
- myslím to tak, jestli se energie, kterou v zimě potřebuji navíc nad mou produkci jakoby "půjčí" od distributora a v létě jí vrátím nebo to tak nefunguje a "půjčenou" zaplatím jako spotřebu.
- ještě jinak - měří hodiny u paty domu jen jednosměrně (spotřebu, tok proudu dovnitř) a nebo jsou obousměrné a chvíli odečítají a chvíli přičítají?
Moc děkuji za postrčení/odpovědi/odkazy atd.
Kamil