Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát led 27, 2023 5:55 am


Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Další

Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod mypower.cz » pon dub 22, 2013 5:52 pm

Hoj, připravil jsem takové názorné, modelové a doufám, že alespoň trochu srozumitelné schéma z reálného života pro začátečníky, či ostatní, kteří si nedokáží představit, zdali je možné žít bez přípojky el.en., tedy pouze s ostrovní FVE, bez elektřiny z distribuční sítě a to konkrétně koncem dubna za hezkého počasí.

Jak se tedy žije s reálnou ostrovní FVE, kde je v provozu stále pouze 1880Wp, za jasného počasí v dubnu 22.4.2013?

Takto:

Obrázek

Na grafu uprostřed je vidět průběh napětí na 24V bateriích (červená čára) a napětí na obou větvích FV panelů (červená a zelená plocha). Proud se dá dopočítat při znalosti maximálního příkonu spotřebičů. Je zde vidět to, že striktně dodržuji fakt, že měnič má pouze 3000W max a cíleně nenastává stav kdy by byl dlouhodobě přetížen. Pokaždé se snažím, aby i přes maximální zužitkování energie se baterie dostaly do absorbce - někdy se to nepovede až tak optimálně jak by to mělo být, ideální dle mých informací je 3 hodiny v absorbci, tedy napětí nad 29V. Dnes jsem to zarazil konvicí, vzpoměl jsem si až pozdě, že vlastně chci večer kafe :D. Chce to trochu cviku, sžití se se systémem, plánování a rozvahy. Nicméně, jde to.

Během celého dne byly v provozu ještě malé a z hlediska spotřeby zanedbatelné spotřebiče jako notebook, audio, wifi, router, několik arduin na kterých vyvíjím automatizační záležitosti, led osvětlení, atd.

Ještě poznámka nakonec: pračka = voda na 40st.c, ždímání 900ot., prací cyklus 1h 17m.

*sun* :arrow: ::pv::
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod drama » pon dub 22, 2013 9:42 pm

Inu toto je ta opojná část roku, to dobře znám. A ještě když mám plné nádrže dešťovky, na půdě bedny plné biomouky, plné sudy pšenice pro slepice, všude trávy pro králíky... Škoda jen že mi vytane na mysli jeden verš: Blázne! Ještě této noci si vyžádají tvoji duši, a čí bude to, co jsi nashromáždil? :)
?
drama
 
Příspěvky: 993
Registrován: čtv črc 28, 2011 11:01 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod Harry » úte dub 23, 2013 8:33 am

mypower.cz píše:Hoj, připravil jsem takové názorné, modelové a doufám, že alespoň trochu srozumitelné schéma z reálného života pro začátečníky, či ostatní, kteří si nedokáží představit, zdali je možné žít bez přípojky el.en., tedy pouze s ostrovní FVE, bez elektřiny z distribuční sítě a to konkrétně koncem dubna za hezkého počasí.


Hezké....super. Pro zachování objektivity by ale mělo být stejné schéma vyrobeno i pro 20. prosinec. což? :roll:
?
Harry
 
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod MareC3k » úte dub 23, 2013 9:13 am

20.prosince by v tom grafe bolo na par hodin maximalne 40w ntb a 10w osvetlenia ;)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
?
MareC3k
 
Příspěvky: 490
Registrován: pát říj 05, 2012 7:37 pm
Bydliště: SK pri Presove


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod mypower.cz » úte dub 23, 2013 9:15 am

Harry píše:Hezké....super. Pro zachování objektivity by ale mělo být stejné schéma vyrobeno i pro 20. prosinec. což? :roll:


Pro zachování objektivity přikládám výše požadovaný datum.

Obrázek
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod Harry » úte dub 23, 2013 12:30 pm

mypower.cz píše:
Pro zachování objektivity přikládám výše požadovaný datum.

Obrázek


:lol: ok admine to si mě dostal....20.12.2012 bylo evidentně hezky....je fakt, že loňský prosinec byl výjimečně slunečný. Já tu svoji poznámku myslel tak, že by se v rámci objektivity měly ukázat i například zimní dny, kdy je slunce méně a nedá se až zas tak energeticky hýřit jako v dubnu. Že je prostře potřeba v některých částech roku se trochu uskromnit a vyžaduje to jistou změnu zvyků a uvažování o využití energie. Člověk se prostě musí více přizpůsobit přírodě pokud používá OZE než pokud jede na fosil/atom.
?
Harry
 
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod mypower.cz » úte dub 23, 2013 1:35 pm

Harry píše:Já tu svoji poznámku myslel tak, že by se v rámci objektivity měly ukázat i například zimní dny, kdy je slunce méně a nedá se až zas tak energeticky hýřit jako v dubnu. Že je prostře potřeba v některých částech roku se trochu uskromnit a vyžaduje to jistou změnu zvyků a uvažování o využití energie. Člověk se prostě musí více přizpůsobit přírodě pokud používá OZE než pokud jede na fosil/atom.


Samozřejmě souhlasím. Že je FVE závislá na tom, kolik nasvítí, je myslím jasné. Nicméně pokud je člověk na tom až tak, že má spotřebu takovou, že mu to pak dejme tomu dělá problém na platbách za el. a doplácí a nelíbí se mu ty částky, nezbývá mu, než se uskromnit stejně tak i na fosilu/atomu. Kdo má peněz dost (na elektrickou energii, na úplatek při vyřizování stavebního povolení k realizaci přípojky, na samotnou realizaci přípojky, či má jiné, příznivější podmínky), tomu je to úplně jedno, a ten samozřejmě žádnou FVE nemá potřebu řešit.

Taky bych řekl, že konkrétně v mém případě není potřeba každý den prát, každý den čerpat vodu, každý den elektrikou topit a osobně to necítím jako omezení, což samozrejmě znamená, že jiný to jako omezení může cítit, já to tak necítím. Umím se přírodě přizpůsobit a nedělá mi to problémy, respektive umím najít alternativní řešení tak, aby omezení bylo minimalizováno - například umím si uvařit 3mi různými způsoby - na krbovkách, na plynu a nebo na elektrice. Když svítí, preferuju elektriku, ať FVE nezahálí, pak krbovky pokud jedou, a až v poslední řadě plyn.

Například před 20.12.2012 bylo 5 dnů škaredě nebo nebylo jak rozumně energii spotřebovat, toho 20tého to prostě zrovna vyšlo :). Topit elektrikou, když už jedou naplno krbovky je nesmysl a pouštět pračku když není co prát je taky nesmysl. Přizpůsopení se přírodě je vyjmenováno už v prvním příspěvku coby plánování, rozvaha, ještě bych doplnil že aktuální předpověď počasí a výhledy na nejbližší dny jsou stejně tak důležité. Pokud bych se přírodě nepřizpůsobil a drtil to hlava nehlava bez rozmyslu jak by se mi zachtělo, projevilo by se to na daleko vyšší ceně benzínu do centrály, nebo na daleko vyšších platbách za elektřinu, kdybych měl DS. Nicméně jde to i bez "drcení" ;)

Jinak jaká kvanta energie příroda mé FVE denně přiděluje je možno vidět den po dni a po rozkliknutí daného dne i hodinu po hodině zde a lze zascrollovat až do doby, kde jsem ještě měl k dispozici jen 800Wp.

Prát na ostrovní FVE když slunce nesvítí je jako jíst v momentě když v ledničce nic není a během noci jsou všechny obchody v okolí zavřené. No kdy si člověk chodí nakoupit? Když je otevřeno, že ano :) Nebo pokud má poblíž třeba 24/7 otevřené tesco, jak tomu kdysi bývalo. Omezení to je, jak kdo to bere. Někdo jde spát a počká do rána, kdy si ráno zajde pro snídani, druhý vezme auto a pojede hlava nehlava 40km do nejbližší restaurace, kde ve 2 ráno na počkání dostane smažený sýr s hranolkama, kečupem a oblohou. Já takové hrocení prostě až tak nemusím :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod Felix » úte dub 23, 2013 4:21 pm

Ahoj ,

hezké něco takového jsem hledal . Je tam krásně vidět u 20. 12. 2012 od kdy svítí slunce . Je to ten známí problém tedy elektrárna jede od 7:00 do 16:30 no a to je přesně čas kdy mnoho lidí není doma .... Tudíž není jak zužitkovat veškeré přebytky .

Každopádně paráda .
Měnič/nabíječ Victron Energy MultiPlus 48V/4500W , Victron Blue Solar MPPT 150/70 , zatím nezapojeno ...
?
Felix
 
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 16, 2013 2:55 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod mypower.cz » úte dub 23, 2013 5:52 pm

Coz o to.. moznosti jsou vzdycky .. Pracka se da nacasovat, boiler se da predehrivat, deti prijdou domu urcite drive, zapinaji pocitace, televize, lecktera sikovna manzelka prijde drive a zapne na zahrade elektrickou sekacku pres leto, lednicky a mrazaky jedou 24/7 ... vyuziti by se mozna leckde naslo i kdyz clovek neni zrovna doma a vecer jak se vrati, tak na tu TV se mrkne z baterek a v noci jde brzo spat, protoze zitra zas jde do prace, takze baterky zustanou v podstate nedotceny. Jak kde samozrejme, tohle je silne individualni.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod spider207 » stř dub 24, 2013 12:39 pm

Fajny prehlad admine, ako pre blbych, to sa mi paci :D :D
Ak sa budes nudit, skus dat aj nejaky nechutny zamraceny zimny den, to by mohlo byt velmi zaujimave. Je mi jasne, ze s Tvojou mikro spotrebou bude aj tak vsetko "v cajku", ale ked uz sme ukazali A, chcelo by to ukazat aj B :)
?
spider207
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 12:48 pm


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod mypower.cz » stř dub 24, 2013 1:34 pm

B

Obrázek

Dodavam, ze toto se konalo pres tuto zimu pouze 4x, spotreba benzinu 20L = 720,- pri cene 36/L.

Myslel jsem ze fakt ze kdyz jsou panely pod snehem, tak ze nevyrabi, je jasny. Chtel jsem ukazat co az to skutecne a realne dokaze pri konkretnim vykonu, ne podle vypoctu, ale podle skutecne praxe, ktera se muze od vypoctu nekdy docela lisit. Ze to neni na to aby se tim napajela leddioda v pokojiku, ale ze se s tim da i vyprat, navarit, zatopit, a kdo vi co jeste. Co to nedokaze si lze predstavit tak, ze se panely jednoduse vypnou, nebo vubec nenainstaluji a je to zrejme aniz bychom museli neco kreslit. Ale k cemu je to dobre, ze jo... Jak by takove schema vypadalo v cinzaku kde hlavni a jedine el.vedeni do obce bylo preruseno padajici vetvi behem zimy v -15 pod nulou a technici se k opravam pres kalamitu dostanou az za par dnu :?: A dodatecna otazka: Co s tim clovek v takove situaci muze vlastne delat krome nadavani operatorovi na CEZu pokud to trva prilis dlouho? No uplne totez co ja.. Zapne centralu. Nebo se na to vy* a jde si nachvili najit nejake nahradni ubytovani.

Puvodni prispevek byl pro lidi, kterym je mylne tvrzeno, ze ty panylky vyrobi tak akorat na zarovicku a hotovo. V nekolika diskuzich jsem takove teoretiky zahlednul. No neni to pravda. Da se s tim fungovat uplne v pohode drtivou vetsinu dnu behem roku. A to i v klimatickych podminkach CR. Ano, pokud clovek neni prilis rozezrany. Coz ne kde kdo umi. Ze to neni pro kazdeho, proti tomu absolutne nemam namitek.

Zaver: FVE dodava energii v rozahu nekde mezi 0 a maximem. Maximum je zavisle na spouste faktoru.

Napada me zajimava analogie s analogovym a digitalnim vysilanim:)

CEZ bud jede nebo nejede vubec.
FVE bud nejede, nebo jede trochu, nebo jede vic, nebo jede uplne na max

Digitalni vysilani bud jede nebo nejede vubec
Analogove vysilani bud nejede vubec, nebo trochu, nebo vic, nebo ciste a kvalitne.

Mozna jsem stara skola, ale jak jsem onehda posledne v jedne hospudce videl digitalni vysilani, tak jsem si rikal, zlaty analog. I pres trosku sumu to bylo stale divatelne :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod drama » stř dub 24, 2013 2:11 pm

Já bych k tomu dodal, aby to někomu neznalému neznělo zas tak optimisticky, že rozdíl mezi jarem-podzimem a zimou je opravdu propastný. Troufnu si tvrdit, že naše domácnost je v několika směrech ještě úspornější než adminova, ale v zimě je té elektriky tak hrozně málo, že se to z FVE utáhnout nedá. A pokud to jde, tak za cenu neskutečně velkých přebytků v létě.
?
drama
 
Příspěvky: 993
Registrován: čtv črc 28, 2011 11:01 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod mypower.cz » stř dub 24, 2013 2:18 pm

Souhlasim, rozdily mezi zimou a zbytkem roku jsou hodne velke. Jinak verim ze az nahodite rozsireni vasich soucasnych 800Wp, utahnete z FVE i cast zimy :) . To rozsireni o 1kWp navic u me udelalo hodne velky rozdil oproti minulemu roku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod Havlas » stř dub 24, 2013 7:48 pm

Souhlasím s adminen avšak vyprat i v 22:00 jen na baterky je pocit velice uspokojivý. :yes:
?
Havlas
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod Marek_Kuřim » stř dub 24, 2013 9:27 pm

Můžu jeden skromný dotaz Admine?

Kolik lidí žije na tom tvém systému ve společné domácnosti?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Bydliště: Blansko


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod mypower.cz » stř dub 24, 2013 11:34 pm

Marek_Kuřim píše:Můžu jeden skromný dotaz Admine?

Kolik lidí žije na tom tvém systému ve společné domácnosti?


Jak to souvisi s faktem zde uvedenym, tedy co je mozne ocekavat od 1880Wp za slunneho dne v dubnu, za slunneho dne v prosinci a za totalne zatazeneho dne v listopadu? Ten vyrobeny maximalni mozny vykon poctem lidi v domacnosti nelze ovlivnit. Ten je ovlivnen pocasim. Pocet lidi ma vliv na spotrebu a cim vice lidi, a cim mensi sdileni spotrebicu (divani se v rozdilny cas na televizi, spusteno vicekrat vice ruznych spotrebicu) tim pochopitelne vetsi naroky na spotrebu a tim vice by byl system vytizen a pokud by byla spotreba prilis velka, tak by nestihal a pochopitelne by se to projevilo na stavu baterii. Tema je nikoliv o poctu lidi, ale o tom co je mozne si bez ohledu na pocet lidi dovolit zhruba zapnout na 1880Wp systemu, ktery je ve stavu jaky je ten muj soucasny system a ve dnech, ktere tu byly nazorne ukazany a to tak, aby jeste dostatek elektriky vydrzelo v baterkach na druhy a nejlepe i nasledujici den, nebo byly alespon baterie udrzeny v co nejprijatelnejsim stavu z hlediska jejich (pokud mozno) co nejdelsi zivotnosti (pokud neni zbyti tak centrala).

Pokud se vratim ke skromnemu dotazu, tak odpoved zni: jak kdy. ::rolleyes::
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod Marek_Kuřim » čtv dub 25, 2013 6:21 am

mypower.cz píše:
Marek_Kuřim píše:Můžu jeden skromný dotaz Admine?

Kolik lidí žije na tom tvém systému ve společné domácnosti?


Jak to souvisi s faktem zde uvedenym, tedy co je mozne ocekavat od 1880Wp za slunneho dne v dubnu, za slunneho dne v prosinci a za totalne zatazeneho dne v listopadu? Ten vyrobeny maximalni mozny vykon poctem lidi v domacnosti nelze ovlivnit. Ten je ovlivnen pocasim. Pocet lidi ma vliv na spotrebu a cim vice lidi, a cim mensi sdileni spotrebicu (divani se v rozdilny cas na televizi, spusteno vicekrat vice ruznych spotrebicu) tim pochopitelne vetsi naroky na spotrebu a tim vice by byl system vytizen a pokud by byla spotreba prilis velka, tak by nestihal a pochopitelne by se to projevilo na stavu baterii. Tema je nikoliv o poctu lidi, ale o tom co je mozne si bez ohledu na pocet lidi dovolit zhruba zapnout na 1880Wp systemu, ktery je ve stavu jaky je ten muj soucasny system a ve dnech, ktere tu byly nazorne ukazany a to tak, aby jeste dostatek elektriky vydrzelo v baterkach na druhy a nejlepe i nasledujici den, nebo byly alespon baterie udrzeny v co nejprijatelnejsim stavu z hlediska jejich (pokud mozno) co nejdelsi zivotnosti (pokud neni zbyti tak centrala).

Pokud se vratim ke skromnemu dotazu, tak odpoved zni: jak kdy. ::rolleyes::


No, jde mi o to, že by to mohl být jakýsi etalon.
Prostě Admin je sám, občas ve dvou a řekněme 2kWp + takové a makové baterky mu pokryjí natolik spotřebu, že s tím lze za dodržení určitých pravidel bez problému žít.
HonzaL má 3,5kWp, baterky 48V/200Ah a žije v plné rodině (odhaduji dle spotřeby) a stačí to na vykrytí plné spotřeby duben-říjen.
Prostě orientační hodnoty, ze kterých se dá nějakým způsobem vyjít při úvahách nad návrhem vlastního systému. :write: ;)
Myslím si, že kdyby někde byla dobrovolná tabulka o několika málo sloupcích (uživatel, instal. výkon panelů [kWp], kapacita a napětí baterek [V / Ah], pokrytí spotřeby [kWh/den]) tak by to spoustě budoucích uživatelů ostrovanů ulehčilo přemýšlení nad svým systémem.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Bydliště: Blansko


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod drama » čtv dub 25, 2013 7:52 am

Já si také myslím, že taková tabulka moc o vlastním FV systému neřekne a ani o uživatelích, protože prostě chybí započítání externalit. Někdo peče na elektřinu, někdo na plynu, někdo pere pleny a pohání si vodárnu, někdo kupuje pleny jednorázové a voda mu teče z vodovodu, někdo je doma celý den a pracuje z domu, někdo je od rána do večera pryč atp. atd. Nicméně zde jsou data: 2 dospělí, 4 děti (0-5 let), 24h in situ, vodárna na dešťovku, vaření na plynu, 840Wp, 800Ah@24V, od jara do zimy téměř 100% soběstačnost.
?
drama
 
Příspěvky: 993
Registrován: čtv črc 28, 2011 11:01 am


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod gupa » čtv dub 25, 2013 12:12 pm

Lér pro ostrovní systém je nanic, akorát pro ouřady a hnidopichy. Pěkně zapnout mozek, otevřít zdroje informací a hledat počítat a stavět.
Uživatelský avatar
gupa
 
Příspěvky: 1833
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm


Re: Jak se žije s ostrovní FVE bez DS?

Příspěvekod drama » čtv dub 25, 2013 12:26 pm

Promiňte mou neznalost, ale co znamená "lér"?
?
drama
 
Příspěvky: 993
Registrován: čtv črc 28, 2011 11:01 am


Další

Zpět na Soběstačnost

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 1 návštěvník

Reputation System ©'