Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát říj 22, 2021 4:32 pm

Uzemnění panelů+přepěťová ochrana

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Předchozí

Re: Uzemnění panelů+přepěťová ochrana

Příspěvekod Quickyprd » stř srp 25, 2021 8:22 pm

Jasně, to vše bude, svodice jak mají být, propojení hromosvodu atd., Jde mě o to zda nevadí, když připojení uzemnění bude hodně blízko napojeno k hromosvodu. Uzemnění samozřejmě nebude přímo na hromosvod.
?
Quickyprd

Příspěvekod kamils » čtv srp 26, 2021 11:32 am

Asi nevadí, foto DEHN
DEHN 540260.jpg

Jinak tato pěkná svorka stojí okolo 100.-
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
kamils

Příspěvekod Quickyprd » čtv srp 26, 2021 12:04 pm

To je hezké a elegantní. Díky! V mém případě teda za svorky 800,-....v celkové částce úprav naprosto pakatel.
?
Quickyprd

Příspěvekod kodl69 » čtv srp 26, 2021 8:28 pm

mě osobně se teda moc nelíbí venku ten slaněnej vodič, ale CY 25mm2 už se jinej nedá koupit. Já osobně na CYa 16mm2 lisuju měděný pocínovaný kabelový oka, který od hliníku oddělím nerez podložkou a je hotovo. Cenovka AlMgSi oproti 16mm2 CY je jasně pro dural.
Ceny svorek na hromosvod se dost liší nerez oproti pozinku...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod Quickyprd » pát srp 27, 2021 9:25 am

Tak teď jsem zcela v klidu když to odsouhlasil i mistr kodl69. Co tam nakonec dají a jak to uchytí, bude na firmě. zadání mají jasné (nákres úpravy hromosvodu dle vašeho doporučení) a uzemnění min. konce profilů a min CYA16 dovede k poddružné svorkovnici CYA 25. Jinak slaněný určitě bude degradovat rychleji, ale deset let kdy panely morálně dožijí to snad vydrží. A svorky nechám taky na nic. Jestli takovouto hezkou dvojitou, či dvě různé. Já tam určitě nepolezu. Jinak musím říct, že sehnat revizáka a hromosvodaře, který toto ví a je ochoten to udělat je u Nás dost málo. Těch slov co jsem předtím slyšel, že to nikdy neviděli, neslyšeli, je to zbytečný, je tam oddálený jímač, hlavně pojistku...bla bla bla...jedinej kdo na to slyšel hned a věřil tomu byl elektrikář, ale ten na střwechy neleze :-/
?
Quickyprd

Příspěvekod Xixan » úte zář 21, 2021 3:28 pm

Ahoj vzdialenost "s" musi byt dodrzana aj medzi panelmi a rynami a aj medzi panelmi a konstrukciou bleskozvodu , alebo cisto len panely od dratu bleskozvodu? Kazdy cm mi hra rolu aby som napratal viac panelov,tak skusam sa pytat aj takuto blbost :) .
Prepajat panely a bleskozvod podla normy mi nepride az tak bezpecne.
?
Xixan

Příspěvekod Quickyprd » stř zář 22, 2021 11:11 am

Jednoduše řečeno, od všech kovových částí, které jsou v kontaktu s bleskosvodem. Tedy například i od okapového žlabu, na kterém je o několik metrů dál okapová svorka či je v blízkosti bleskosvodu, oplechování, lávek, stožárů, kovových objímek na hřebenáči, sněholamů apod....nebo ještě jednodušeji řečeno...nic vodivého ve vzdálenosti S, a to i pod střechou (nějaké traverzy, kovové trubky apod. )
?
Quickyprd

Příspěvekod Xixan » pon zář 27, 2021 11:06 am

Mam moznost spravit panely tak ze dodrzim "S" , alebo nedodrzim "s" a dam viac panelov. Samozrejme vsetko chcem spravit podla normy , aby som s tym v pripade pojistnej udalosti nemal problem. Nejako statisticky , alebo vypoctovo elektricky/logicky, o kolko je nebezpecnejsia varianta nedodrzat "s"? Da sa to nejako kvantifikovat?
?
Xixan

Příspěvekod kodl69 » pon zář 27, 2021 1:32 pm

Kvantifikovat asi těžko. Ale dají se udělat opatření, aby "s" byla třeba pod 10cm. Stačí když bude hodně svodů. A budou co nejkratší. Tím se hodně zmenší kc i l.
Prostě u práce přemejšlet a udělat to dobře. Co si leckdo neuvědomuje, že má pod hřebenem kovovej větrací pás, se kterým jsou prakticky spojený hřebenový držáky jímacího vedení a hned na dalším šáru tašek jsou panely.
Kvůli dodržení "s" od pohonů rolet na střešních oknech jsem dával plastovej okap... A pozor na to, vzdálenost s se mění s délkou od země, tj u okapu, kde je 5m vedení a třeba jenom 3m okapu, což je 8m vyjde pro 4 svody ve vzduchu 0.4*8*0.04=12.8cm ve vzduchu, 25.3cm v materiálu. Ale pokud budou svody jenom dva, tak to bude i od svodu dál, bude větší kc a najednou je to 30cm a 60cm v materiálu. A zase, okap má kovovej hák, kterej je 30cm pod tašky, leckomu končí panely v místě, kde je hned pod nimi ten hák. 5cm vzduchu a 2cm betonu. To by musel mít na RD aspoň 10 svodů aby to vyšlo... Další řešení jsou HVI vodiče, oddálené jímací vedení na hřebenu a pak můžou být panely prakticky po celé střeše. A nebo vedle baráku postavit dva stožáry a mezi nima natáhnout lano.
Ještě si dovolím upozornit na to, že panely by měly být v ochranném prostoru jímacího vedení minimálně ve vzdálenosti s, třeba od valící se koule, pro LPS III je to poloměr 40m. ale to už chce 3d model...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Předchozí

Zpět na Jističe, přepěťové ochrany, ochrana proti blesku