Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob pro 03, 2022 2:12 pm


Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.

Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Příspěvekod frsta » úte pro 06, 2011 5:25 pm

Při připojení (vypnutého) počítače do zásuvky vyhodí z 80 % jistič 10A. Síť v domě je nulována (do zásuvky vedou dva dráty, z nichž nula vede na ochranný kolík zásuvky a z něho na pravou zdířku) Starý počítač z roku 2002 tento problém neměl i když odebíral s monitorem průměrných 118 W. Nový počítač z letošního roku má s monitorem průměrnou spotřebu 72 W. Měřič spotřeby nezaznamenává žádnou nárazovou odchylku. Jistič jde bez problémů na poprvé nebo na podruhé nahodit. Pak již počítač pracuje bez závad. Jiný spotřebič o příkonu 3 KW jistič ze stejné zásuvky nevypne. Ani žádný jinný spotřebič zapnutý do téže zásuvky jistič nevyhodí.
?
frsta
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte pro 06, 2011 5:09 pm

Re: Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Příspěvekod Palča » pát úno 03, 2012 9:18 pm

Zdravím, podobný případ jsme měli u nás na servisu, nakonec za to mohl elektrický kabel k PC, který měl od Číňanů přehozenou fázi a nulák. Docházelo pak ke spojení fáze a zemnění. Pokud byl ve zdroji PC spojen nulový a zemnící kontakt, došlo ke zkratu.
?
Palča
 
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 25, 2011 7:44 pm
Bydliště: Přerov

Re: Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Příspěvekod mypower.cz » ned úno 05, 2012 12:03 am

frsta píše:Při připojení (vypnutého) počítače do zásuvky vyhodí z 80 % jistič 10A. Síť v domě je nulována (do zásuvky vedou dva dráty, z nichž nula vede na ochranný kolík zásuvky a z něho na pravou zdířku) Starý počítač z roku 2002 tento problém neměl i když odebíral s monitorem průměrných 118 W. Nový počítač z letošního roku má s monitorem průměrnou spotřebu 72 W. Měřič spotřeby nezaznamenává žádnou nárazovou odchylku. Jistič jde bez problémů na poprvé nebo na podruhé nahodit. Pak již počítač pracuje bez závad. Jiný spotřebič o příkonu 3 KW jistič ze stejné zásuvky nevypne. Ani žádný jinný spotřebič zapnutý do téže zásuvky jistič nevyhodí.


Toto je na tom prave zajimave. Pokud by byla prohozena faze a nulak, tak by ten jistic mel vyletet pokazde i pri pokusech o nahozeni, je to tak?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4935
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Počítač po připojení do zásuvky vyhodí jistič

Příspěvekod tomas » ned úno 05, 2012 8:26 am

PC zdroj http://www.pavouk.org/hw/atxps.html
má na vstupu relativně velkou kapacitu C5, C6. Pokud Číňan neosadil termistor NTCR1 (nebo je vadný) tak při připojení zdroje do sítě vylítne náhodně jistič díky velkému nabíjecím proudu kondenzátorů, podle toho jak se zrovna trefí do průběhu sinusovky v síti.
Propojený nulák se zemí ve spotřebiči je vada a bezpečnostní problém. V síti TNS může být pouze jedno spojení/rozdělení (v rozvaděči) nuláku a země. Takové závady naštěstí vyrazí proudový chránič, pokud je nainstalován.
Prohozená fáze a nulák kupodivu není chyba. Nikde v normách není napsáno že fáze musí být vlevo a nulák vpravo. Je to jen nepsané pravidlo. Tuším že v Polsku to vůbec neřeší a zapojují to podle toho, jak jim který drát přijde pod ruku. Ovšem v celé budově to musí být stejně.
Uživatelský avatar
tomas
 
Příspěvky: 2442
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec


Zpět na Jističe, přepěťové ochrany, ochrana proti blesku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'