Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon úno 06, 2023 4:56 am

Měnič - uzemnění nuláku

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
PředchozíDalší

Re: Měnič - uzemnění nuláku

Příspěvekod cipis » stř lis 23, 2022 9:30 pm

Jestli ty traverzy pokračují někam do hlíny, tak budou časem úplně k ničemu ...

Pepin píše:Jestli ty traverzy ve sklepe nepokracuji nekam do zeme/hliny, bude to uplne k nicemu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
SinusPro 2000 S, Epever 8420, 6420, 2x 4210, 5x 4415
3x CARSPA 2kW, 1x CARSPA 4kW (dva bojlery a žebříky, světla, chladničky, "lehké" zásuvky)
15 912 Wh staré olovo
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
?
cipis
Moderátor

Lokalita: blízko Brna
Chci prodávat energii a využít dotace: NE

Příspěvekod mirekcafa » stř lis 23, 2022 9:36 pm

Jsou vezděný v základech, jen mě to tak napadlo jako nouzovka pro uzemnění kastle toho měniče kdyby bylo na těch nulácích nějaké napětí....a i pro zajímavost bo mi to připadá že to musí mít daleko větší styčnou plochu se zemí než nějaké tyče....
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální
?
mirekcafa

Lokalita: českotřebovsko

Příspěvekod xmasin » stř lis 23, 2022 10:04 pm

Uzemnění se měří přístroji k tomu určenými. Já osobně mám třeba tenhle https://www.illko.cz/zerotestpro-detail-produktu. Měří se tak, že se jeden hrot dá do fáze (bez chrániče), druhý se dá na uzemnění a přístroj tam pustí proud 20A a tím měří odpor uzemnění, případně poruchové smyčky. Takže nejlepší bude poptat v okolí nějakého elektrikáře, jestli bý vám uzemnění nezměřil.
?
xmasin

Příspěvekod dusanmsk » stř lis 23, 2022 10:15 pm

Pripichnem sa k teme, pretoze momentalne riesim to iste. Finalizujem schemu zapojenia studeru s prepinacom sieti (4 polovy rucny prepinac) a nejak sa nechcem zmierit s tym, ze ten prepinac ma rozpojovat aj N vodic (nechcem podstupovat riziko, ze pri prepnuti na CEZ N vodic nezopne a znicim spotrebice po baraku). Rad by som prepinal len fazy.

Nakreslil som si vlastnu schemu

Obrázek

aby som si situaciu zanalyzoval. V sucasnosti mam privod z antonicku 4 draty - 3xL+PEN, privedene do mojho rozvadzaca v baraku, kde je nasledne este PEN od CEZu spojeny s paskou v zakladoch (vznika MET svorkovnica), Z nej je rozvetveny na PE a hlavnu N svorkovnicu a ta sa potom vetvi podla okruhov chranicov. Zvysok je jasny. Pokial by som to zapojil tak ako to mam na scheme, tak prakticky s existujucim hlavnym N-kom by som vobec nemanipuloval, tym padom by som nemal vniest nejake nove riziko.

Studoval som po manualoch studeru rozne zapojenia, ale nedospel som k jendoznacnemu zaveru, ci je toto mozne, alebo nie. Podla mna pokial bude menic v rezime TN-C (ako na vstupe (dokrm), tak aj na vystupe), tak sa moze prizemnit vsetko. Bod rozdelenia je totiz az ZA menicom, v povodnom domovom rozvadzaci. Menic de-facto vystupuje ako druhy CEZ a malo by mu to byt uplne jedno, dokonca aj v rezime zopnuteho transfer rele. Tym padom by som pouzil 3 polovy prepinac len na fazy a riziko vypadnutia N vodica tak znizil.

Je tu nejaky studerak, ktory by mi to potvrdil, pripadne vyvratil?

Nevyhodu vidim jedine v tom, ze budem mat v technickej miestnosti zariadenie a rozvody, ktore nebudu chranene chranicom, ale zas je to elektraren, budu nutne nejake dalsie upravy na zvysenie bezpecnosti (menice pod strop, zakrytovat, ...)

Diky za nazory

(edit - to istenie by som nakreslil asi inak, najprv 3f istic od cez, potom 1f istic na dokrm studeru, ale uz sa mi to nechce prekreslovat)
?
dusanmsk

Příspěvekod Diablo1st » stř lis 23, 2022 10:30 pm

Ja som toto riešil u Victronu a najprv som to aj takto menič používal, t.z. spojené všetky N a PE na PEN svorku. Meniču to nevadí, jediný problém je s normami, lebo to nie je v súlade pripojenia na DS. Pri ostrove by to nemalo vadiť ničomu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp 280/85 + MP2 5kVA + 15x280Ah + JK BMS
?
Diablo1st
podporuje fórum

Příspěvekod mirekcafa » čtv lis 24, 2022 1:13 pm

Tak jsem prověřil kabeláž od rozvaděče do sklepa k měniči (Easun SMX 5,6) Situace je asi taková, do baráku vede fáze a PEN v domovním rozvaděči možnost rozdělení na liště na PE a N, takže směrem k měniči by to bylo L,N,PE (TN-S) vodiče 4mm, od měniče zpět do skříně můžu také L,N,PE (TN-S) 4 mm. Otázky tedy zní kam připojit zemnění té kastle, zda úplně zvlášť, třeba ty tyče, nebo na to stávající zemnění z rozvodnice.( Po připojení měniče na vstupní proud mi menič skočí do bypassu a zkoušečka svítí při přiložení na fázi přívodu měniče a i na obě N i na obě země i na šroubek na kastli) Druhá otázka je zda tím že budu to PE a N vracet zpátky na lištu nebudu zpátky spojovat to TN-S na TN-C jak je tu někdy popisované že se to nesmí. Rozvody v domě jsou TN-C, fáze a nula. Doufám že jsem to správně pojmenoval :)
Naposledy upravil mirekcafa dne čtv lis 24, 2022 1:34 pm, celkově upraveno 1
?
mirekcafa

Příspěvekod glottis » čtv lis 24, 2022 1:25 pm

takovy muj lajcky nazor ... musis to pripojit na PE, ktere by melo byt vzdy v jakokoliv chvili spojene se zemi (a na vlastni zemnic). Jestli zemnic nemas a muze PE byt plovouci (prerusene od DS) tak bys mel ten zemnic dodelat.
?
glottis

Příspěvekod mirekcafa » čtv lis 24, 2022 4:58 pm

Asi jsem už konečně pochopil "wo co go" . Pokud měnič nebude mít "svoje" zemnění tak bude normálně fungovat. Problém nastává pokud by třeba někdo dělal na DS a přerušil ten zemnící kabel z DS. V podstatě by to bylo celé bez uzemnění. Co by následovalo???
?
mirekcafa

Příspěvekod PetrDubi » čtv lis 24, 2022 6:15 pm

Třeba nefunkčnost chráničů, 115V mezi L a zemí i mezí N a zemí a tak dále..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 2460 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 6,1kWh 16s LiFePO4
?
PetrDubi
podporuje fórum

Příspěvekod mirekcafa » sob pro 10, 2022 7:37 pm

Ještě mě napadlo, pokud by jsem neměl měnič zapojený na vstupu do DS, jak je to pak s nulou a uzeměním? Od měniče bych vedl kabeláž do rozvodnice na ATS kde se přepíná fáze a nula. Budu tedy muset od měniče mít zapojení zemnící kabel přímo na lištu rozvodnice? Plavu v tom zda tomu měniči nebude chybět uzemění od rozvodnice když to bude přeplý na DS a ten zemnící kabel by tam nebyl . Uzemění kastle měniče bude solo.
?
mirekcafa

Příspěvekod bokser01 » sob pro 10, 2022 7:54 pm

Tohle je potřeba mít pokryté... Může to být taky pěkný průser... Já to mám vyřešené tak, že z DS jde L,N,PE vše na svoje svorky dále je na zem měniče připojen další 6mm2 zemnící kabel a ten vede na mojí zem doma. V rozvaděči za měničem mám pak spojené před chrániči N a PE a za chrániči vede L,N,PE. Problém je jen ten že nemohu mít chránič na přívodu do měniče protože by ho to vyráželo.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,2kWp stringy 4S4P. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 1,4kWp stringy 4S1P + 2S1P, Baterie 9,6KWh olovouhlik (4x JPC12-200), Celek tedy 4,6kWp
?
bokser01

Příspěvekod mirekcafa » sob pro 10, 2022 9:13 pm

bokser01: "Já to mám vyřešené tak, že z DS jde L,N,PE vše na svoje svorky "....myslíš tím na svorky vstupu do měniče?
?
mirekcafa

Příspěvekod bokser01 » sob pro 10, 2022 9:19 pm

mirekcafa píše:bokser01: "Já to mám vyřešené tak, že z DS jde L,N,PE vše na svoje svorky "....myslíš tím na svorky vstupu do měniče?

Ano aby se "odzemnil" měnič tak by musela nastat situace že by "upadly" zemnící dráty ze svorky měniče. Ale to nevím co by se muselo stát aby k tomu došlo.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,2kWp stringy 4S4P. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 1,4kWp stringy 4S1P + 2S1P, Baterie 9,6KWh olovouhlik (4x JPC12-200), Celek tedy 4,6kWp
?
bokser01

Příspěvekod mirekcafa » sob pro 10, 2022 10:05 pm

Takže normálně připojit vstup i výstup měniče, a ted se zeptám kvůli přetokům, co když tu fázi na vstupu vypnu? asi nic blbá otázka co? :)
?
mirekcafa

Příspěvekod bokser01 » sob pro 10, 2022 10:12 pm

Jasně vstup i výstup. Fázi vstupu klidně můžeš odpojovat. Já třeba v březnu shodil jistič od DS a byl jsem nucen ho nahodit až v září. Pokud máš offgrid měnič tak přetoky nehrozí
?
bokser01

Příspěvekod mirekcafa » sob pro 10, 2022 10:28 pm

mám čínana Easuna SMX,5,6 montovat budu na jaře
?
mirekcafa

Příspěvekod bokser01 » pát pro 23, 2022 9:13 pm

Zajímala by mě jedna věc... mám doposud propojeno na měniči N a PE výstupu protože jinak na N bylo napětí cca 115V N a 115V L... To vše vyřešilo to uzemnění výstupního nuláku. No teď jsem se hrabal v rozvaděči a "učesával ho" Vše za chodu jede to na DS přes měnič na bypass. Co je zajímavé výstupní L z bypassu vuči zemi ok 237V ale ta samá fáze vůči zemi rozvodů za měničem která byla v "luftu" odpojená od svorkovnice 111V. :D Kde se to tam bere? při připojení to mezi sebou pěkně luplo...
?
bokser01

Příspěvekod Matess » pát pro 23, 2022 9:17 pm

výstup měniče při provozu jako ostrov logicky není proti zemi, ale je to galvanicky oddělené - je to tedy mnohem bezpečnější, protože ta fáze potom kope o něco méně (několikrát osobně vyzkoušeno). On prostě vyrábí L proti N a PE je jen ochranné pospojování a jsou tam nějaké filtry LC mezi L a PE a N a PE. ten střed co tam naměříme je tam díky těmto filtrům, jinak by tam bylo nekonečno. Některé měniče mají v manuálu napsané že můžete výstupní N spojit s PE, některé měniče to mají vnitřně přes relé automaticky. Jinak potom nefungují proudové chrániče například.
?
Matess

Příspěvekod bokser01 » pát pro 23, 2022 9:22 pm

No já do návodu na toto nekoukal ale hned jak jsem viděl napětí na N tak jsem to uzemnil jako u měniče Green cell. Chránič v poho funguje a měniče taky.
?
bokser01

Příspěvekod PavelR » pát pro 23, 2022 9:28 pm

Matess píše:výstup měniče při provozu jako ostrov logicky není proti zemi, ale je to galvanicky oddělené - je to tedy mnohem bezpečnější, protože ta fáze potom kope o něco méně (několikrát osobně vyzkoušeno). On prostě vyrábí L proti N a PE je jen ochranné pospojování a jsou tam nějaké filtry LC mezi L a PE a N a PE. ten střed co tam naměříme je tam díky těmto filtrům, jinak by tam bylo nekonečno. Některé měniče mají v manuálu napsané že můžete výstupní N spojit s PE, některé měniče to mají vnitřně přes relé automaticky. Jinak potom nefungují proudové chrániče například.

když je to galv. oddělěné tak to není L-N ale L-L a je to IT síť.
Nefungují chrániče a je to nebezpečný pokud to provozuješ v zapojení pro TNS. Měl bys mít hlídač izolačního stavu, spotřebiče (všechny) odpojovat dvoupólově ...

Každej měnič by měl mít možnost provozu v TNC. Tedy mám L-PEN. Toto PEN dovedu do rozvaděče na PEN sběrnu která je připojená taky na ekvi svorku a tím pádem na zemnič baráku.
Pak už jen místo rozdělění TNC-TNS...
?
PavelR

PředchozíDalší

Zpět na DC-AC měniče, střídače, invertory