Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: sob zář 18, 2021 6:11 pm

Balancery na LiFePo4 větší proud

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Předchozí

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvekod kodl69 » stř bře 10, 2021 10:55 am

Já se neinstinktivně domnívám, že na lifepo4 jsou balancery "mandy" úplně k ničemu, čímž snižují životnost článků :)
Na li-ion můžou "nějak" fungovat. Prakticky vodorovná nabíjecí/ vybíjecí charakteristika lifepo4 znamená to, že nějaký balancování začne ož pod 20% SOC a případně nad 80% SOC (nehledejte procenta SOC přesně, ale skutečnej stav věcí). A potom najednou je prudký vzrůst/ pokles napětí na pár procentech SOC. TZN potřebuju balancer, kterej odebere/dodá prakticky celej nabíjecí/vybíjecí proud, nebo musí být BMS komplexní zařízení, který dokáže proudy omezit, a jak se to provede je druhá věc...
Nějaký přelívání podle napětí může mít smysl u li-ion, kde se podle napětí článku dá usuzovat na SOC. A krom toho jsou ty rozdíly napětí řádově větší než u lifepo4, tj dají se změřit a podle toho může BMS správně reagovat.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod redcrown » stř bře 10, 2021 5:39 pm

Mě to téma taky nadále zajímá, a to i přesto, že mám Studer sběrnicové řízení výkonu, LFP a Batrium. Batrium má podle mě taky celkem špatně vymyšlené balancování článků, protože ho provádí až od nastaveného pevného napětí.
Moje vize o balancování je taková, že by se u LFP mělo začít balancovat za kolenem U/SOC křivky, nemám zatím změřeno přesně, ale třeba od 3,3V. Ovšem balancování by podle mě mělo být v plovoucím okně a mezičlánkově diferenční. Jinými slovy tedy jen porovnávat jednotlivé články a včas začít balancovat ty nejhorší. Proč tuhle variantu např. Batrium nenabízí fakt nechápu, když už nadřazený systém zná jednotlivá napětí, to je přeci snadné. Pak by totiž bylo daleko víc času na balancování, u mě v tuto chvíli třeba od 90% SOC. Myslím si, že LFP je potřeba balancovat až na tom "tenkém ledě", kdy už jde napětí rychle nahoru. Pak už se dá pracovat s klasickou regulací přes celkové napětí, jak ji umí asi každý nabíječ.
Mě, pokud se nestihne zbalancovat pomalým balancováním a aby to ukončilo normálně celkové napětí, tak to umí BMS vypnout, pokud je některý článek mimo nastavenou mez.
Naprosto taky souhlasím s tím, že se snažit přelévat něco dole, to fakt nemá smysl.
Já osobně jsem ale moc rád, že mám monitoring článků napojený na řízení nabíjení i vybíjení.
Shrnuto, podle mě stačí balancování malým proudem, ovšem za předpokladu, že jde omezit nabíjecí výkon nebo úplně vypnout. Když se nezbalancuje dnes, tak se to stane zítra nebo pozítří. Ideálně, jak jsem psal, zavčasu plovoucím oknem, což by zvýšilo šanci na balancování.
V provozu: poloostrov 4kWp JV, 4x XTM4000-48, 1x VT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Ve výstavbě k doplnění: 4kWp SZ, 4,5kWp JJZ, 1,2kWp tracker, 2x VT80 + 1x VT40, 12kWh LFP
redcrown

Příspěvekod kodl69 » stř bře 10, 2021 6:10 pm

Tak to "plovoucí okno" mají čínský "smart BMS" v cenách od 50USD... ALe zase balancují nějakejma 50mA, což je na 200Ah články jak šimrat vola stéblem trávy... Tj žádný řešení dostupný na trhu není ideální. Dyi bmsv4 tuším má taky "plovoucí" balanční napětí, ale nejsem si jist. Ještě by někdo mohl napsat, jak fungují ty modulový balancery z GWL a případně nějaký další.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod jahodovák » stř bře 10, 2021 6:10 pm

Ono asi hodně záleží podle mě hlavně na kapacitě uložiště,pokud je dostatečně velké,většina problému nenastane a je potřeba vysledovat který článek se přebíjí a tam umístit podle stylu nabíjení adekvátní palič a samozřejmě ten nejslabší posílit.Pokud na takovém uložišti jsou aktivní přelévací pumpy nemají většinu času nic na práci a jen se čeká až dojde k nerovnovážnému stavu a poté se to snaží srovnat,čímž dojde před nabíjením k částečnému srovnání a následně k menšímu rozjetí.Myslím si,že nějaké menší rozjetí pokud je dostatečná kapacita ničemu nevadí.Jistě by se dalo najít řešení jak to vše plně srovnat,ale mám takvé tušení,že by to mohlo být dražší než celé uložiště a energeticky náročnější než prostě navýšit kapacitu a jet v rozumných mezích kdy k výkyvům nedochází.Zkušenost mi říká že pokud se nejede moc dolů a ani nahoru,chová se to vzorně a není potřeba skoro žádný zásah...
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 40kW LIFE A LION
?
jahodovák

Příspěvekod redcrown » stř bře 10, 2021 6:20 pm

Jasně, zapomněl jsem zmínit, že to plovoucí okno mají pumpy. U pump by ale zase bylo dobré, aby šla nastavit hranice napětí pro pumpování. Aby to pumpovalo třeba jen nad kolenem u LFP, nikoli v oblasti vybitého článku. Já je neznám, třeba to nastavit jde.
V provozu: poloostrov 4kWp JV, 4x XTM4000-48, 1x VT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Ve výstavbě k doplnění: 4kWp SZ, 4,5kWp JJZ, 1,2kWp tracker, 2x VT80 + 1x VT40, 12kWh LFP
redcrown

Předchozí

Zpět na LiFe*