Stránka 1 z 1

FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 12:08 am
od radex
fv_strecha.JPG

fv_reg_odp.JPG

fv_suska_inverter.JPG

Situace : Patrový dvougenerační rodinný dům na venkově s přípojkou na elektřinu a plyn.
Systém jsem postupně sháněl a sestavoval od června 2011. Chtěl jsem si osahat technologii a udělat krůček k energetické nezávislosti domácnosti.
Pro první pokusy jsem hodně šetřil na regulátoru - není MPPT a proto místo 370Wp z panelů při 37V výstupu zatím získávám jen asi 260Wp do 24V baterie. Ještě víc jsem šetřil na DC/AC inverteru - a nepodařilo se mi přes něj rozjet lednici.
Koncem září jsem doma našel ideální testovací spotřebič pro můj FV systém - sušičku ovoce s nastavitelným výkonem. Od té doby - vzhledem k velké úrodě hub a jablek a vysoké poptávce po křížalách - sušička jela, co slunce dalo. V krásných týdnech letošního babího léta to bylo až 1.8kWh denně.
Plánovaná vylepšení : Do jara - celé to učesat, baterky odstěhovat do většího chladu=natahnout 12mx10mm2 a zbastlit nebo koupit DC-DC měnič 36V->24V nebo MPPT kvůli zvýšení efektivity. Postupně tahat 24VDC rozvody 4mm2 a připojovat/upravovat/kupovat na ně spotřebiče do 40W (LED světla, TV, elektronika). Zbastlit/koupit nabíječky na akuspotřebiče s NiMH a LiIon. Zatím jen AA,AAA články a akuvrtačka, časem snad akusekačka a elektrokolo. Vytunit nebo spíš vyměnit DC/AC inverter, aby utahl lednici a mrazák.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 12:19 am
od toxic_cz
Pěkný systém :)
Jak jsi spokojený s tím regulátorem CM3024Z co se týče nastavení? Jde libovolně nastavit nabíjecí a vybíjecí parametry?

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 8:05 am
od joseff
dobry napad!

ja taky pouzivam solarni susicku ovoce, ale neni az tak hi-tech:):
PB081473.JPG

pohani ji slunicko ulozene ve dreve kterym topime, ususeno je +/- za 2 dny

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 8:20 am
od tomas
Pokud máte dva stejné panely se stejnou orientací a regulátor má omezení zpětného proudu, tak bych tam ty diody nedával. Je na nich zbytečná ztráta výkonu.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 9:05 am
od radex
toxic_cz píše:
Jak jsi spokojený s tím regulátorem CM3024Z co se týče nastavení? Jde libovolně nastavit nabíjecí a vybíjecí parametry?

S regulátorem jsem docela spokojen. Pro můj výkon (370Wp) a napětí (12V/24V) jsem ho vybral kvůli ceně (okolo 1500Kč) a uživatelskému rozhraní - celkem pohodlné a velký displej.
Tlačítkem vlevo rychle proklikám: napětí baterie,teplotu, proud z panelů - I_FV[A], proud do zátěže I_LOAD[A], vyrobené Ah=SUM(I_FV), spotřebované Ah=SUM (I_FV). Tyhle údaje si zapisuju průběžně, tak jsem rád že je to rychle dostupné. Akorát bych ocenil kdyby to počítalo i SUM(I_FV - I_LOAD), tj. co nateklo do baterie a už se nevrátilo. Abych měl lepší představu o účinnosti skladování energie v baterii. Takhle to jen odhaduji ze zápisků.
Nastavit jde napětí FV_OFF = napětí baterie při kterém se odpojí panel. To byla první funkce, kvůli které jsem to chtěl - abych nemusel hlídat napětí baterie kvůli přebíjení. Jak se baterie blíží FV_OFF tak jí regulátor impulsně čím dál víc odpojuje.
Potom jde nastavit LOAD_OFF = napětí baterie, při kterém se odpojí zátěž. K tomu jsem se zatím moc nepřiblížil, když nesvítí - nesuším. Po vybití a odpojení zátěže se zátěž nepřipne, dokud se baterie nenabije na nastavené napětí LOAD_ON. Pak je tam ještě nějaký časovač.
Nevím jaké jiné nabíjecí a vybíjecí parametry umí jiné regulátory. Mě napadlo, že by se mohlo hodit řídit proud do zátěže a do baterie. Tenhle regulátor přednostně pouští proud do zátěže a až co je navíc, tak dá baterii. Což je naštěstí zrovna to co chci.
http://www.deramax.cz/solarni-regulator ... 376-c-922/

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 9:31 am
od tomas
radex píše: Tenhle regulátor přednostně pouští proud do zátěže a až co je navíc, tak dá baterii. Což je naštěstí zrovna to co chci.


Můžete to někdo nějak podrobněji technicky popsat? Copak to někomu funguje jinak? Podle mne to tak funguje vždy a samo v souladu s fyzikálními zákony. Proč by to dělal někdo jinak, navíc si myslím že by to bylo složitější.
Kdyby toto nefungovalo, tak by se muselo první čekat až by se nabil akumulátor a potom by se mohl vybíjet a potom zase nabíjet? Nebo jak je to myšleno? Podle mne je to jen marketingový blábol, mohli tam také napsat že tento regulátor zajistí trvalý součet 1+1=2 a technicky by to vyšlo na stejno.
Ale jinak výborná sušárna :yes:

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 10:02 am
od radex
joseff píše:dobry napad!
ja taky pouzivam solarni susicku ovoce, ale neni az tak hi-tech:):

Díky :) No je to sice "high-tech", ale energeticky mám velké rozpaky nad převodem elektřiny na teplo. Nakažen myšlenkami "energetické optimalizace" to považuji od určitého (jen mlhavě stanoveného :oops: ) rozsahu za hrozné plýtvání.
V tomhle rozsahu to ale považuji za milé řešení letních přebytků a ideální testovací zátěž. Za jeden slunečný den jsme nasušili jednu várku = 1-2 kg jablek ~ 5-10 dárkových pytlíků ~ jeden večer posezení 5-10 lidí
fv_susicka_rozlozena.JPG

Vzhledem k tomu jaký to sklidilo úspěch - někteří lidé se potom mohou utlouct - tak sním o sušárně, která bude mít FV jen pro ventilátor a teplo získávat ze slunce přímo nějakým kolektorem. Myslím, že s danou plochou by pak šlo klidně nasušit pětkrát víc. když je účinnost FV max. 15%. Ale asi není jednoduché to správně konstrukčně vymyslet, dost lidí mi říkalo, že dělali různé pokusy a křížaly jim hnědly, scvrkávaly se atd.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 10:44 am
od joseff
radex:
jak susene ovoce skladujete? v tech sklenenych sklenicich? jsou to nejake specialni dozy nebo jsou to klasicke ctyrlitrove sklenice? zaujal me ten uzaver

mne se skladovani cehokoliv ve sklenicich moc neosvedcilo, po nejake dobe se to zkazilo/splesnivelo - nevim co jsem delal spatne, mozna je to tim, ze nemame v dome az tak stabilni teplotu, protoze topime kotlem na drevo - tzn. vecer je "horko" a do rana se ochladi, pak se jede znovu - mozna tim nejak "kondenzuje" voda co je v potravinach obsazena ci co

presel jsem na skladovani v latkovych nebo papirovych pytlicich nebo krabicich a je to v pohode, papir asi lepe kolisani teploty/vlhkosti vyrovnava

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 5:54 pm
od radex
tomas píše:Pokud máte dva stejné panely se stejnou orientací a regulátor má omezení zpětného proudu, tak bych tam ty diody nedával. Je na nich zbytečná ztráta výkonu.

Dík za radu. Já se původně - ještě než jsem měl regulátor - bál proudu z baterie do panelu v noci. :o Ale tam by snad nemělo nic téct, panel za tmy by měl odpovídat řadě diod s otvíracím napětím 37V. Takže 24V baterie ho neotevře. A pak jsem se bál toho částečného zastiňování. Koncem září mi po panelech asi hodinu před západem slunce běžel stín stromů a teď zase věž kostela. Jsou to celkem vyjímečné situace, kdy osvícený panel může do neosvíceného pustit max. 1A. Nenašel jsem v datasheetu povolený reverzní proud, ale teď koukám do datasheetu podobné Kyocery, že mají 15A.
Tak to ty diody (je na nich max. 0.4V) časem vyhodím, ale teď mi jejich topná ztráta nevadí. Protože zatím nemám MPPT a mám 37V panely a 25-26V baterie, tak ztrácím až 12V jen tím, že jsem mimo optimum VA charakteristiky panelu. Vlastně bych tam mohl mít 10V Zenerky. 24VDC část by na proudu skoro o nic nepřišla a ještě bych přitopil na půdě.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 6:19 pm
od radex
tomas píše:
radex píše: Tenhle regulátor přednostně pouští proud do zátěže a až co je navíc, tak dá baterii. Což je naštěstí zrovna to co chci.

Podle mne je to jen marketingový blábol, mohli tam také napsat že tento regulátor zajistí trvalý součet 1+1=2 a technicky by to vyšlo na stejno.

:lol: :yes: Nejhorší je, že ten marketingový blábol jsem vymyslel já :oops: když jsem dumal nad otázkou od toxic_cz na možnosti nastavení nabíjecích a vybíjecích parametrů. Co by tak mohl kdo chtít nastavovat - napětí máme, tak co třeba proud, no a už to bylo ..

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 7:14 pm
od toxic_cz
Vždyť se nic nestalo, v pohodě :) Díky za odpověď... mě šlo o to, jestli by se tím dali krmit aku LiFeYPO4 - tedy nastavit správné úrovně napětí nabíjení / vybíjení.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 9:16 pm
od tomas
radex píše:A pak jsem se bál toho částečného zastiňování. Koncem září mi po panelech asi hodinu před západem slunce běžel stín stromů a teď zase věž kostela.

Aha, tak jestli ti tam chodí stíny tak to potom jo.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte lis 08, 2011 9:47 pm
od radex
joseff píše:radex:
jak susene ovoce skladujete? v tech sklenenych sklenicich? jsou to nejake specialni dozy nebo jsou to klasicke ctyrlitrove sklenice? zaujal me ten uzaver

Jsou to pětilitrové sklenice a je na nich napsáno Fido Vaso 5000. V hrdle mají gumu a zavřou se tou drátěnou západkou. Na netu jsem je našel jen na cizích webech
http://www.elitehomestyle.com/index.cfm/manufacturer/Bormioli-Rocco/149270M02321991-___-Fido-Vaso-5000---Storage-jar---165-oz---5L.html
ale přítelkyně to prý koupila tady v obyčejných domácích potřebách za necelých 200Kč.
Zatím je máme jen něco přes měsíc a tu dobu jsou v nich i křížaly. Teď jsem pár zkusil a zatím dobré.
Teplota nám kolísá asi tak od 17 (když jsme pryč) do 23 (vaření o víkendu). Možná důležitější je, že sušíme dost tenké plátky (asi 3mm) a dost dlouho. Křížala musí křupat a ne se ohýbat.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: pát lis 11, 2011 7:57 am
od vata
Zdravím, měnič: asi notoricky známé téma, ale neuškodí provětrat: Já se svým 600W sinus střídačem malou ledničku utáhnu jen občasně - občas se rozběhne, občas ne... Už to ani nezkouším. Pan Hnilica z deramaxu mi doporučil na ledničku s <50W spotřeby aspoň 1500 střídač, klidně s modifikovanou sin.
Než jsem našla tohle fórum zkoušela jsem všelicos - omezovač náběhových proudů, dokonce dlouhý kabel k ledničce mi kdosi kdesi doporučil, ale samozřejmě nepomohlo.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: pát lis 11, 2011 8:09 am
od Toul
Je to tak. Já taky zloušel 600W střídač a spustil se tak 1 z 5ti pokusů. Vyměnil jsme ho za 1500W a šlape to dobře.
mám lednici 2x kompresor po cca 60W a při rozběhu jednoho kompresoru si měnič vezme z baterky i 1100W!!!

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: pát lis 11, 2011 3:28 pm
od radex
vata píše:Zdravím, měnič: asi notoricky známé téma, ... Pan Hnilica z deramaxu mi doporučil na ledničku s <50W spotřeby aspoň 1500 střídač, klidně s modifikovanou sin.
Než jsem našla tohle fórum zkoušela jsem všelicos - omezovač náběhových proudů, dokonce dlouhý kabel k ledničce mi kdosi kdesi doporučil, ale samozřejmě nepomohlo.

Máme lednici Electrolux ERC2543, docela úsporná (180kWh/rok), 236l+17l mrazáček, 5 let stará. Když jede, tak bere asi 80W, ale při startu ze sítě se na měřáku několik sekund potácí hodnoty okolo 1000W a to musí mít pár minut před rozběhem pausu i ze sítě, jinak nenaskočí vůbec. Při připojení na střídač se trápí na 400W a nenaskočí. Toto fórum a rady z deramaxu: http://www.deramax.cz/menice-napeti/t-115/ jsem naštěstí našel dřív, než jsem se pustil do dalších pokusů.
Jinak můj střídač CAR700 mi blbnul i na sušičce při zátěži pouhých 190W. Přehříval se a vypínal, protože si nezapl větráky. Asi tak na minutu každých 5 minut. Při vyšší zátěži větráky jely a střídač OK. Tak jsem zatím větráky střídače přepojil rovnou na 24V.

Re: FV Sušička ovoce 370Wp u Kolína

PříspěvekNapsal: úte čer 04, 2013 10:09 pm
od cumak
Rozmýšľam nad výrobou takejto http://www.zahrada.cz/soubor.php?identi ... blasti=100
alebo
Obrázek
Obrázek

nemá niekto skúsenosti ktorá je lepšia - priama alebo nepriama?