Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pon říj 18, 2021 10:01 pm


PHP MicroLog

Diskuze k opensource loggeru MyPower MicroLog

PHP MicroLog

Příspěvekod mypower.cz » pát srp 09, 2019 9:19 am

Zdravím komunitu fóra MyPower.CZ.

Připravil jsem pro projekt MicroLog, a samozřejmě zejména pro vás, knihovnu PHP MicroLog, která výrazně rozšiřuje možnosti tohoto projektu.

O projektu PHP Microlog

Jedná se o reimplementaci protokolu pro přenos dat z měření a komunikaci s logovacím serverem log.mypower.cz.

Data z měření je díky tomuto projektu možno odesílat z libovolného zařízení, na kterém lze spouštět scripty psané v jazyce PHP a kterým lze vyčítat (nebo kterým nyní vyčítáte) měřená data z měničů, regulátorů, balancérů a dalších zařízení. Například Raspbian a Raspberry PI, atd. Projekt MicroLog tak získává nezávislost na platformě Arduino s níž však zachovává plnou zpětnou kompatibilitu.

Projekt PHP MicroLog je vybaven funkcí ukládání dat do bufferu v případě výpadku internetového spojení, nebo selhání odeslání dat na server. Je tedy schopen výpadky spojení překlenout. Záznamy dat z měření, které nebyly odeslány při předchozím pokusu o odeslání budou odeslány prioritně dle času, ke kterému byl daný vzorek pořízen.

schema.png


Z takto zaslaných dat jsou zde na serveru vytvářeny vizualizace dat z měření v čase, vypočtena teoretická maxima, minima a průměry a kalkulovány wattstatistiky, tedy přehledy výroby, spotřeby, ekonomické návratnosti, atd.

Dokumentace a stažení projektu

Dokumentace i projekt ke stažení je k dispozici na wiki MicroLogu na adrese

http://microlog.mypower.cz/phpmicrolog

Použití projektu

Knihovnu PHP MicroLog pro odesílání dat na MyPower.CZ je možno začlenit do vašich vlastních projektů, nebo do již provozovaných řešení a využít tak navíc možnosti serveru MyPower.CZ.

schema2.png


Pro odesílání dat platí stejná pravidla jako pro MicroLog. Je potřeba si zaregistrovat FVEID pro vaše měření.

V takovém stavu se data pouze zapisují do databáze bez vizuálního výstupu, tedy bez grafů. Systém ve výchozím stavu neví, kde zamýšlíte připojit konkrétní měřené veličiny, na kterých pinech tedy budete data odesílat.

Jelikož je každá FVE specifická, nastavení grafů je provedeno po dohodě a vystabilizování pinů a vašeho měření.

Řekněme, že ideální je pár dnů stabilně odesílat reálná data a na základě tohoto "pilotního" provozu je pak vhodné požádat například přes soukromou zprávu o nastavení grafů a zaslat nejlépe i schéma s měřícími body, aby byly zřejmé souvislosti a správně započítány toky energií.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
mypower.cz
Site Admin
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: PHP MicroLog

Příspěvekod Frenky » stř dub 28, 2021 6:46 am

Ahoj

Postupným vývojem mých technických a programátorských vědomostí jsem postupně dospěl k implementaci tohoto adminova řešení, k odesílání mých dat na server mypower.
Jak tu na fóru mnozí vědí, tak data z FVE systému získávám vyčítáním údajů pomocí arduina DUE. Tyto data posílám do RPi, kde mám nainstalovanou databázi mysql. Pomocí různých php skriptů si tvořím vizualizaci dat pro mou vlastní web stránku http://95.85.214.80/index.html. Nějaké jednoduché grafy jsem zvládnul pomocí [url]highcharts.com[/url]. Ale protože nejsem tak úplně IT specialista, tak to všechno vypadá, jak to vypadá :mrgreen:
Proto jsem od začátku posílal data na mypower, abych měl data pěkně v grafech a pohromadě. Dalším důvodem, proč data odesílám na mypower je tz. "měřemí pindíků", jak to tady kdosi nazval. :lol: Prostě podívat se jak *sun* svítí jinde a pokusit se odhadnout, jak bude svítit u mne za hodinu, nebo tak. ....
Protože v nedávné době propukla na fóru taková "malá jarní revoluce", kdy část uživatelů mypower ukončila svou aktivní účast zde na fóru (dobrovolně či nedobrovolně), tak jsem přišel o technickou podporu zasílání dat z mého RPi na mypower.
Proto jsem vděčný adminovi, za supr prima program, který mi umožňuje svá data prezentovat zde na fóru.
Mikrolog.php zatím funguje bezproblémově.
Tímto Filipovi děkuji za skvělý program, skvělý návod na zprovoznění (naučil mne používat "cron") :D
Výhodou micrologu.php je, že pokud přijdete o internetové spojení (třeba při odstávce internetového poskytovatele, nebo při lokálním výpadku elektrické energie), nepřijdete o svá data na mypower. php microlog tato data zálohuje do lokálního souboru na disku RPi. Po obnovení internetového spojení, se data přesypou zpět do mypower. Nevznikají tak "děravé grafy" vlivem vnějších vlivů.
Přeji pěkný sluníčkový den všem a ať nám ty elektrony proudí tam, kde je potřebujeme.

Frenky
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, AKU 48V LFP200Ah, 2x AKU DURATHON E4815. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http//95.85.214.80, http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=4809
Uživatelský avatar
Frenky
 
Příspěvky: 775
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Bydliště: Doubravička

Re: PHP MicroLog

Příspěvekod mypower.cz » úte kvě 11, 2021 9:58 pm

Frenky píše:Výhodou micrologu.php je, že pokud přijdete o internetové spojení (třeba při odstávce internetového poskytovatele, nebo při lokálním výpadku elektrické energie), nepřijdete o svá data na mypower. php microlog tato data zálohuje do lokálního souboru na disku RPi. Po obnovení internetového spojení, se data přesypou zpět do mypower. Nevznikají tak "děravé grafy" vlivem vnějších vlivů.
Frenky


Jediná možnost kdy se grafy zlehoulinka vyděraví jsou vnitřní vlivy.
Viz například v poslední době viewtopic.php?t=249&p=147464#p147460

Každopádně na frenkyho měření je vidět, že to prostě šlape. Když spadne atomovka na Brno, tak samozřejmě grafům je konec, ale kolikrát padá atomovka na Brno. Že jo :)) :yes:
Uživatelský avatar
mypower.cz
Site Admin
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Zpět na MyPower MicroLog

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Trendiction [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'