Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř kvě 18, 2022 7:43 am


Vyplatí se solární elektřina na těžbu kryptoměn?

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Vyplatí se solární elektřina na těžbu kryptoměn?

Příspěvekod karelkilian » pát úno 01, 2019 1:42 pm

Dobrý den,

máme tu pátek, a to opět znamená článek k diskuzi. Věřím, že tentokrát bude mimořádně plodná!

Karel Kilián

Vyplatí se solární elektřina na těžbu kryptoměn?

Nejznámější kryptoměnou současnosti je nepochybně bitcoin, nicméně nejrůznějších „virtuálních coinů“ existuje dnes celá řada. Přes rozličné názvy však má většina z nich něco společného: získávají (těží) se pomocí výkonných počítačů a jejich hodnota v dlouhodobém horizontu spíše roste.

Digitální měny mohou být pomyslným zlatým dolem, nicméně ve většině případů se postupně zvyšuje obtížnost jejich těžby. Nutné jsou stále výkonnější počítače a k výpočtům se zpravidla používají grafické karty, které odebírají nemalé množství elektrické energie.

Vyplatí se těžit?

Vyplatí se to vůbec? Na tuto otázku dává odpověď článek na webu ČT 24: „Například na výkonném stroji v ceně několika desítek tisíc korun, který je osazený šesti grafickými kartami, by se při současné výpočetní náročnosti podařilo vytěžit jeden jediný bitcoin přibližně za sto tisíc dní, tedy asi 274 let.“ Aktuální hodnota bitcoinu je dnes kolem 3400 dolarů (v přepočtu 76 187 Kč), což nevypadá na smysluplnou investici.

Okamžitý ekonomický efekt je tedy přinejmenším sporný. Za předpokladu, že hodnota kryptoměn stále poroste, však může v dlouhodobém horizontu přinést zisk. Jenže na rostoucí trend nelze spoléhat - dle odborníků jsou tyto investice extrémně nevyzpytatelnou a rizikovou záležitostí.

K těžbě kryptoměny potřebujete počítač a ten jako vstup vyžaduje elektrickou energii. S rostoucí cenou elektřiny jde o poměrně nákladnou záležitost, nemluvě o ekologickém dopadu takového počínání. Je tedy zřejmé, že pokud tento vstup zlevníte, klesnou náklady na těžbu. Jako logické řešení se tak jeví napájení pomocí obnovitelné energie.

Obnovitelné zdroje jako šance?

Server CryptoCrunch se zabýval otázkou, nakolik by taková ekologičtější a ekonomičtější těžba vlastně vyšla. Jako základ pro těžbu zvolili kompaktní, tichý a energeticky účinný výpočetní stroj Antminer s9 od Bitmainu, který i se zdrojem přijde asi na 500 amerických dolarů (asi 11 200 Kč). Dalším nákladem je poplatek za zapojení do „mining poolu“ - skupiny spolupracujících těžařů, kteří si rozdělují odměny za vytěžené bloky.

Na online kalkulačce Bitcoin Mining Profitability Calculator si můžete spočítat výhodnost těžby různých kryptoměn s ohledem na výpočetní výkon stroje, jeho spotřebu, náklady na elektřinu a poplatek za zapojení do „mining poolu“.

Ještě loni v dubnu mohly být roční výnosy kolem 900 dolarů, takže by se zaplatil jak stroj, tak elektřina potřebná k jeho napájení. Od té doby však klesla cena bitcoinu přibližně na polovinu, takže se stejnými parametry se přinejmenším v prvním těžba z červených čísel nedostane.

Těžba není levná záležitost

Průměrná cena elektřiny pro české domácnosti je v současné době zhruba 4,21 Kč/kWh. Roční náklady na energii u jednoho těžícího stroje s odběrem 1293 wattů tak budou kolem padesáti tisíc korun. A to skutečně není částka, nad kterou by většina lidí mohla mávnout rukou.

Na mysl se tedy dere otázka: o kolik je těžba levnější v případě dodávky energie z vlastních solárních panelů? V tomto případě je pochopitelně nutné počítat s nemalou vstupní investicí. Už ta je sama o sobě polemická s ohledem na to, že vývoj na trhu kryptoměn není možné v horizontu několika let vůbec predikovat.

Server CryptoCrunch uvádí příklad, kdy za 8000 australských dolarů (cca 130 tisíc korun) uživatel pořídí těžní stroj, solární panely a veškerou řídící elektroniku. Konkrétně počítá se solárním systémem s panely s výkonem 1500 wattů, invertorem a baterií pro noční provoz, který stál na eBayi 6450 dolarů. Další panely pak zajišťují nabíjení baterie.

S elektřinou „zadarmo“

Tímto krokem lze de facto proměnit veškeré variabilní náklady, které by v průběhu času neustále narůstaly, na fixní jednorázovou investici. Když si pak zadáte do kalkulačky Bitcoin Mining Profitability Calculator všechny hodnoty znovu, tentokrát ale s nulovou sazbou za elektrický proud, bude údaj o výnosnosti těžby podstatně zajímavější.

Při aktuální ceně bitcoinu se s uvedeným strojem dostanete na 752 amerických dolarů ročně (16 853 Kč). Ještě v dubnu loňského roku byl však zisk výrazně vyšší a kompletní návratnost výchozí investice by se pohybovala kolem necelých tří let. I to je ukázka, jak rizikovým podnikáním kryptoměny jsou - to, co si spočítáte dnes, nemusí za rok platit.

Každopádně srovnáme-li cenu, kterou by těžař zaplatil dodavateli elektřiny, pak můžeme konstatovat, že pořízení solárních panelů na dolování kryptoměn se vyplatí zhruba za dva a půl roku. Konečný ekonomický výsledek však bude záviset primárně na tom, jaká bude za tu dobu cena těžené kryptoměny. A to dnes neumí nikdo ani vzdáleně odhadnout.

Při těžbě na solární energii tedy musíte počítat s nemalými vstupními investicemi, které vydáte za solární panely, baterie apod. Ty se vám ve srovnání s napájením „ze zásuvky“ začnou vracet až v horizontu dvou let. Pokud jste přesvědčeni o tom, že bitcoin bude mít v budoucnu výrazně větší cenu, možná je to velmi dobrá investice.

Mnoho finančních analytiků a manažerů hedgeových fondů předpovídá, že bitcoin dosáhne hodnoty 20, 30, možná i 100 tisíc dolarů. Stejně tak se ale může cena i velmi radikálně klesnout, což by prodloužilo splacení celé investice na dobu několika (možná až desítek) let.

Vychází z: cryptocrunch.com.au.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm

Re: Vyplatí se solární elektřina na těžbu kryptoměn?

Příspěvekod dracekvo » ned úno 03, 2019 7:52 am

Jenže nepočítají s tím, že slunce nemusí svítit každý den. Takže nějakou energii stejně nakoupí.
Uživatelský avatar
dracekvo
 
Příspěvky: 1894
Registrován: čtv zář 13, 2012 3:35 pm

Re: Vyplatí se solární elektřina na těžbu kryptoměn?

Příspěvekod rva » ned úno 03, 2019 8:24 am

Těžba je vhodná snad na nevyužitelné přebytky nebo v zimě na topení místo přímotopů.
_______________________________________________________________________
33 kWp, LiFePo4 32 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A)
?
rva
 
Příspěvky: 2191
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Vyplatí se solární elektřina na těžbu kryptoměn?

Příspěvekod Lui » ned úno 03, 2019 8:58 am

rva píše:Těžba je vhodná snad na nevyužitelné přebytky nebo v zimě na topení místo přímotopů.


presne takto to robím aj ja ;)
Cca 16kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 5xMPPT VT-80, 12kw menič , záloha-6Kw UPS-keby dačo :) , BMV-600S , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:260Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 dvakrát ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
Lui
 
Příspěvky: 1158
Registrován: pon srp 08, 2011 2:14 pm
Bydliště: Slovensko


Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'