Stránka 1 z 1

FV na zahradní chatku (víkendový provoz)

PříspěvekNapsal: pon úno 22, 2021 12:40 pm
od Majkl
Prosím o konzultaci zamýšlených komponentů pro zahradní chatku bez přístupu k DS. Jelikož jsem začal být díky své instalaci v příbuzenstvu "slavný", tak se na mne obrátil strýc s prosbou o FV elektrifikaci jeho zahradní chatky.
Momentálně tam má 12V rozvod na LED osvětlení a 2 autozásuvky na dobíjení mobilu + kempinkovou LCD mini televizi pro pouštění pohádek vnoučatům před spaním. Dál má nějaký noname 1000w DC/AC 12V / 220V měnič který připojuje k baterce přes krokosvorky. Ten používá jen na dobíjení akunářadí, když něco (né moc často) kutí a nějaký malý plotostřih na 220V. Teď to všechno živí z 65Ah startovací baterie, kterou si sebou vozí nabitou z domova. Uživatel trvá na tom, že spotřeba se s novým systémem měnit výrazně nebude, že jde o komfort - netahat sem/tam těžkou baterku. Ale známe to. S jídle roste chuť ;) ..... Instalace má být ekonomicky snesitelná, ale zároveň natolik robustní, abych tam nemusel několikrát ročně jezdit řešit havárie (nefunkční dodávku energie z jakéhokoli důvodu). Uživatel je elektroamatér. Jediné co zvládne je vyměnit pojistku, pokud se mu podaří vyzkratovat 12V větev. Případně mi přes mobil poslat fotku displaye s tím, že ho můžu navádět co zmáčknout. Ale to bych fakt nerad.
Mnou zamýšlené komponenty:
1ks panel GWL/POWER GWL/Sunny-310
Regulátor EPsolar XTRA2210N
Baterii už má koupenou - 12V AGM 220Ah (MonBat deep cycle)

Baterie i regulátor budou umístěné v sklípku pod chatkou a teoreticky by tam ta baterka měla být celý rok, včetně zimy. Pokud by později přeci jen došlo na navýšení spotřeby, chtě bych to řešit překlopením na 24V systém (panely 2S + další 12V baterka).

Dotazy:
- vidíte v návrhu nějakou nedokonalost, nebo snad zásadní chybu?
-k EPsolaru se prodává externí teplotní čidlo. Má regulátor teplotní čidlo i v sobě, nebo je nutné kvůli teplotní kompenzaci koupit to externí?
- je k dobrý / užitečný k regulátoru pořídit ten Externí displej EPsolar MT50? Regulátor bude ve sklípku, takže bych externí displej dal do obytné části, aby měl uživatel přehled o tom, v jakém stavu se FV nachází

Díky
M.

Re: FV na zahradní chatku (víkendový provoz)

PříspěvekNapsal: pon úno 22, 2021 2:26 pm
od vlkazajac
Pre jeden panel 310 Wp a 12 V už potrebujete 20 A mppt regulátor. Navrhnutý Epsolar vyhovuje. Dokupovať neskôr do páru ďalší akumulátor je zlé riešenie.
Lacné a spoľahlivé riešenie je dať na 24 V jeden alebo dva panely ( 1P alebo 2P ) a osvedčený regulátor pwm LS2024B
https://ecoprodukt.cz/p/2281-pwm-solarn ... v-20a-1195
s externým teplotným čidlom.
Keď sa k tomu dokúpi BT adaptér
https://ecoprodukt.cz/p/70461-monitorov ... e-01-11355
, môžu mať z monitoringu na mobilnom telefóne radosť aj deti ))

Dobré riešenie je aj ktorýkoľvek regulátor Victron s výstupom 20 A, má dobrý manažment nabíjania, ale je trochu drahší.

No ale tie krokosvorky.... NIEEEEEE !

Re: FV na zahradní chatku (víkendový provoz)

PříspěvekNapsal: pon úno 22, 2021 3:39 pm
od Majkl
Vím, že co se větších výkonů do budoucnosti týče by bylo jednodušší a lacinější dát rovnou 24V a PWM regulátor. Majitel ale (zatím) trvá na 12V, protože už ho tam, včetně měniče má.