Dělal jsem to normálně mezi dvě skla a funguje to dodnes (3 roky) jako nové. Je to několika (pěti) mými kusy i lidí na netu vyzkoušený návod, který je bezproblémový.
Jako rozpěrky mezi těmi skly se používají plastové křížky (ty nejmenší) co se koupí na vymezování dlaždiček, jestli jsi někdy někde dlaždičky pokládal, tak budeš vědět.
Dělá se to přesně obráceně:
1) položíš vrchní sklo precizně vyčištěné
2) pospojuješ si na stole články sériově do řady a tu přeneseš na sklo do výsledné pozice (nejlepší metoda je mít originální pásky na panely, vatičku na čištění uší a roztok kalafuny v lihu, potřeš sběrnice vatičkou jemně namočenou a pájíš pásek, nejlépe plochým hrotem mikropájky, neflákat !!! připájet po celé délce sběrnice jinak bude proud omezen)
3) to uděláš se všemi řadami, jejch pozici fixuješ plastovými křížky, které lepíš na přední sklo vteřinovým lepidlem, dávat co nejméně lepidla, aby to neudělalo "koláče"
4) spojíš řady a vývod vyvedeš dvěma silnými pocínovanými pásky ven do boku mimo panel
5) na slepení skel potřebuješ tmel DEN BRAVEN MS UNIFIX bílý. Nepodceňovat typ a značku (!!), tento typ je vyzkoušený na UV odolnost, při tuhnutí zpracovává vzdušnou vlhkost a zlikviduje ji v panelu, aby se nerosil, pokud tedy nechceš, aby se to za 2 roky rozlepilo nebo ztratilo těsnost, nebo aby to rosilo a opocovalo se.
6) po celém obvodu panelu naneseš min. 1cm širokou housenku tmelu, také na zadní stranu článků naneseš úzké housenky POUZE V MÍSTĚ SBĚRNIC jinak popraskají !! Obvod panelu musí precizně těsnit !!!
7) přiklopíš nejlépe ve dvou osobách zadní sklo a opatrně dorazíš až na plastové křížky, přebytečný tmel po stranách setřeš.
8) pomocí tmelu DEN BRAVEN MAMUT GLUE přilepíš jakoukoli plastovou rozvodnou krabičku na zadní stranu panelu do které zavedeš vývodové pásky a dáš tam svorkovničku, drží to tak brutálně, že můžeš po zatvrdnutí panel za přívody i nosit...
9) počkáš cca 24-48 hodin na reakci tmelu s vodou (vzdušná vlhkost) a vytvrdnutí a panel je hotov
Při velkém panelu je dobré 4mm krycí sklo, při menších stačí 3mm.
Dobře zdokumentované to má FIluta z Filutovy dílny (foto a videa):
http://www.filutovadilna.cz/panely/velky-panelAkorát Filuta neměl silné ploché pásky a nepoužíval rozpěrné křížky, což práci velmi zjednoduší, nemusí se pak nic kontrolovat šuplérou a nemůžeš rozdrtit články.
POZOR na metodu s lakem rovnou zapomeň. Propustnost laku je o dost nižší než u skla (malý výkon) a při prvních kroupách to můžeš vyhodit. Ani žádné plexi nepoužívat jen sklo ! Roztažnost (tepelná) plexi způsobí roztrhání článků popřípadě vlivem roztažnosti přestane panel těsnit. Plexi má při rozměru solárního panelu tepelnou roztažnost přes 1 cm !!
Používal jsem články z Aukra 156*156mm a po zhotovení panelu podle postupu nahoře byl zkratový proud celého panelu na plném slunci 8,2A. Takže naprosto vynikající parametry.