Stránka 1 z 1

CPM - Modular

PříspěvekNapsal: ned srp 30, 2020 6:10 pm
od marko250
https://shop.gwl.eu/GWL-Modular/GWL-Cel ... cur=2#tab3

https://files.ev-power.eu/inc/_doc/atta ... al_CZE.pdf

Nazdar používáte někdo tento prvek k řízení měniče,přebytků,havarijní odpojení panelů atd. ?

5.jpg
6.jpg

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 5:50 am
od MichalZ
Měřím s ním Umin a Umax které dále monitoruji.
Chtěl jsem i používat další funkce ale jen jsem si je odzkoušel a jestě to nedotáhl do konce, nicméně funguje dle popisu v manuálu

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 8:33 am
od marko250
Chtěl bych s tím zapínat a vypínat nový Axpert Max 7.2kW na základě napětí jednotlivých článků,dále zapínat a vypínat dvě AC SSR relé na přebytky(nejlíp z celkového max napětí,ale to asi nepude viď),a vypnout přez DC SSR panely do reglu Axperta při hraničním překročení napětí nějakého článku na základě nějakého času překročení.
Jaké měřáčky jsi tam nasadil do těch vývodů?

A právě netuším jestli mi ta deska umožní různé hodnoty:
3.2V měnič zapnout
3.0V měnič vypnout
3.4V zapnout první AC SSR (3.35V vypnout)
3.45V zapnout druhé AC SSR (3.4V vypnout)
3.7V odpojit DC SSR panelů (ruční nahození zpět)

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 10:30 am
od MichalZ
Těch výstupu to má dost a spínají postupně za sebou. V tom manuálu je to popsané i s těmi časy. A funguje tak.
Ale ten monitor ti neumožní různé hodnoty.
Já k tomu mam připojené: https://tinycontrol.pl/en/lan-controller-35/ a GSM SIM800L
Na tom LK3 už různé hodnoty nastavíš, pro mě jako neprográmatora to byla jediná možnost co jsem našel.

PS: teď mám ty články rozhozené, přebil sem...

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 1:25 pm
od Majkl
To vypadá moc pěkně. A není to drahé.
MichalZ - k LK3 to máš připojené přes i2c sběrnici, nebo jen přes analog (Umax; Umin)/ digital (havarijní stavy) výstupy toho monitoru?

M.

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 1:52 pm
od Majkl
Právě jsem dočetl manuál - Umax na článek jde pouze do 3,8V = na LiIon nepoužitelné. Škoda, něco přesně takového hledám na monitoring mé baterie ::cry2::

Ještě mne napadá, že by se mohl nechat vyměnit ten volič napětí. Předpokládám, že je to jen trim s nějakými předvolenýmy polohami. Takže buď jiný trim, nebo tomu stávajícímu předřadit odpovídající odpor a tím posunout rozsah. Co na to místní bastlíři?

Abych nebyl úplně off -
marko250 ten monitor je jen 2 úrovňový (Umax a Umin) alarm, nemáš možnost s ním řídit vytěžování. Z tvých potřeb by to splňovalo pouze na 3.0V měnič vypnout a 3.7V odpojit DC SSR panelů (ruční nahození zpět). Zbytek by sis musel zařídit jinak - třeba tím LK3 co oba s MichalZ používáme.
Do LK3 by sis z monitoru "poslal" max a min napětí článku (to má ta deska extra vynesené na svorky) a na základě toho v KL3 naklikal závislosti na spínání vytěžování přes SSR. Je to jednoduché a jako bonus navíc získáš on-line dohled (PC i mobil) co se v laboratoři právě děje.

M.

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 2:52 pm
od Dusan61
Majkl píše:Právě jsem dočetl manuál - Umax na článek jde pouze do 3,8V = na LiIon nepoužitelné. Škoda, něco přesně takového hledám na monitoring mé baterie ::cry2::

Aj keď je to trochu off, no spomínate tu LK3, tak sem pridám moje meranie napätia na jednotlivých blokoch akumulátora pomocou LK3.

Keďže má LK spoločný mínus na analógových vstupoch, tak som na oddelenie jednotlivých vstupov použil oddeľovacie prevodníky. V LK to nebol problém nakalibrovať a tak mám prehľad o jednotlivých hodnotách napätia na blokoch akumulátora.
V LK som si nastavil podmienky zopínania výstupov podľa napätia a tak sa mi LK stará o bezpečnú prevádzku akumulátora.
LK má len šesť analógových vstupov, ja na monitorovanie akumulátora používam jeden LK a na ostatok druhý LK.
Pri väčšom počte akumulátorov v sérii by sa už toto monitorovanie cez LK asi dosť predražilo.
Napätie akum_LK.png

Nast výst_LK.png

Napätie akumulátor.jpg

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 4:36 pm
od mopadzi
[quote="Majkl"]Právě jsem dočetl manuál - Umax na článek jde pouze do 3,8V = na LiIon nepoužitelné. Škoda, něco přesně takového hledám na monitoring mé baterie ::cry2::

mrkni na:
https://papouch.com/analogmux-32x-analo ... xer-p2644/
ten multiplex ma možnost propojit jakýkoliv vstupní pin s výstupem plus nebo minus
na monitor seriově zapojené baterie paráda. jen je potřeba ošetřit MODBUS tak aby nedošlo ke zkratu
a taky max 60V mezi vstupy
na výstup multiplexoru pak AD převodník. převodník je ovládaný Modbus nebo Spinel

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 5:50 pm
od Majkl
A sakra
a taky max 60V mezi vstupy

Takže zádrhel č.2. Moje baterie má nominál 15 x 4,05 = 60,75V Pokud ale svítí a odepne se větší zátěž, skočí i na 61V než stihne MPPT ubrat. Navíc Umax bych chtěl nastavit tak na 4,15v / 62,25V. Věřím, že by to nejspíš ta deska přežila, ale přetěžovat takovouto potenciálně nebezpečnou komponentu (odpojení baterie od nabíječe pod zátěží = pravděpodobně zničení mého PIP MK) nehodlám. Takže pro mne nepoužitelné. Díky za snahu poradit.
M.

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon srp 31, 2020 8:49 pm
od diablo007
Majkl píše:A sakra
a taky max 60V mezi vstupy

Takže zádrhel č.2. Moje baterie má nominál 15 x 4,05 = 60,75V Pokud ale svítí a odepne se větší zátěž, skočí i na 61V než stihne MPPT ubrat. Navíc Umax bych chtěl nastavit tak na 4,15v / 62,25V. Věřím, že by to nejspíš ta deska přežila, ale přetěžovat takovouto potenciálně nebezpečnou komponentu (odpojení baterie od nabíječe pod zátěží = pravděpodobně zničení mého PIP MK) nehodlám. Takže pro mne nepoužitelné. Díky za snahu poradit.
M.

Ty ty baterky teda honíš chudery 4,15 jim život určitě neprodlouží

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2020 6:07 am
od Majkl
Ale no ták. Píšu, že normálně jim dávám max 4,05V. Ještě nikdy jsem sem baterku neměl přes 61,2 a to byl experiment, jestli / jak se budou články rozjíždět při vyšším napětí. Těch 4,15V bych chtěl nastavit na havarijní odpojení ....

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2020 9:07 am
od rokytna
Jak to čtu, ještě za mě tu BMS vyřešil dodavatel baterek (pylon...)

K tématu jsme našel tohle
http://wiki.merenienergie.cz/index.php/SDS-SMALL-LIMO
ale nevím kde to sehnat... zlatý all-in-one kde to nemusím řešit

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2020 10:43 am
od youda
Rokytna :lol:

Já bych jen připoměl, že existují i jiná komerční řešení, jejichž funkce a spolehlivost je násobně lepší, než naše samo-domo výtvory. Z těch co jsou dostupná v rámci EU je to například:

  • SinLion
  • BMZ
  • BYD B-box
  • Tesla PowerWall
  • LG Chem ReSu
  • Sonnen
Trochu problém je, že k výše uvedeným komerčním řešením se moc nedá sehnat diagnostický SW, popisy interních konfiguračních parametrů, popis komunikačního protokolu. V tomto jsme se zatím nejdále dostali s Pylontechem. Už dávno tedy neplatí, že Pylontech je black-box, protože například já z něj jsem schopen vyčíst násobně více údajů, než z jakékoliv jiné BMS. A podle těchto údajů jsem schopen také přizpůsobit chování systému, jako například dynamicky omezit nabíjecí napětí, proudy, automaticky přepínat na DS apod.

Přesto všechno platí, že pokud je to pro někoho koníček a zároveň disponuje potřebnými znalostmi i časem, pak stavba vlastní BMS je velmi zajímavá alternativa. A to jak z hlediska nižší pořizovací ceny, tak i toho, že vlastní BMS si člověk customizuje přesně podle sebe.

Naopak, kombinace uživatele-laika a provozování samo-domo BMS je cesta do pekel. A často velmi drahá či dokonce životu nebezpečná.

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: úte zář 01, 2020 11:45 am
od marko250
http://www.onlinetechnology.cz/eshop/zb ... ontroler-1

Tohle nevypadá špatně s funkcema,cenou bude to jen chtít nově se naučit programovat v tom.Není mi jasný ale ten web,ten bude placený paušálem?

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: pon zář 07, 2020 7:57 am
od rokytna
Není mi jasný ale ten web,ten bude placený paušálem?

Jaký web ? v SDS je webový server a jde tam nahrát i svoje webovky se skripty, a určitě za to po mě nikdo nechce zaplatit (krom toho že jsem si ten HW jednou koupil).

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: stř zář 23, 2020 11:02 pm
od marko250
Jelikož jsem na tyhle schémata lopata ,tak mě prosím opravte:
Měnič Axpert Max 7.2kW ,režim SBU,bez DS do něj .Baterka nové lifepo4 16s,provoz 3-3.43V

V menu č.12 pro vypnutí měniče a přechod od baterky na DS nastavím na 3Vx16=48V ,pokud toto nastane ,tak na DRY kontaktu Axperta se přepne NC na Open a pošle na časové relé a pak cívku stykače se západkou a el. blokováním šťávu pro přepnutí z FVE na DS.
V menu č.13 pro zapnutí měniče a chod na baterku,tedy návrat nastavím 3.2Vx16=51.2V to sepne časové relé(7s náběh měniče) a pak cívku stykače se západkou a el. blokováním na dvou navzájem blokovaných stykačích z DS na FVE.


A teď k té CPM desce,jelikoš tohle je jen provozní stav,kdy jsou články baterky nové a ok,tak časem může vzniknout problém a nějaký uletět.Dál může kleknout Axpert a ždímat baterku bez vypnutí ,anebo jeho dva regly přebíjet články.Proto jsem četl a četl a vymyslel s CPM toto:

Koupím a zapojím na kontakty ,kde se vynáší Umin a Umax dva digi číselníky.

Následně na trimrech nastavím Umin 3.2V a Umax 3.5V

Na kontaktech Umin využiji jen č.4 ,kde je vynesený mínus pól baterky a ten se přeruší,pokud na 15s dosáhne Umin,nebo méně ihned a vrátí se po dosažení Umax -0.1V(3.4Včlánek),nebo ručním resetu na emergency č.8/9. Tohle by šlo použít na vytěžovač do vody.

Na kontaktech Umax využiji taky č.4,kde je vynesený mínus pól baterky a ten se preruší,pokud na 15s dosáhne Umax,nebo více ihned a vrátí se po dosažení Umin +0.1V(3.3V článek),nebo ručním resetu na emergency č.8/9. Tohle by šlo použít na odpojení panelů. Netuším co ale použít na 2x 440V/10A na prázdno za spínací a rozpínací prvek?

Na kontaktech Emergency bych použil č.1 a č.2 ,kdy na jedničce je po zapnutí CPM vynesený impuls mínus pólu baterky,ten by sepl dvoucívkové bistabilní relé na ON a propojil hnědý drát z LCD na Axpertovi(měnič ON) a na dvojce zase dojde k impulsu a přepnutí bistabilního relé do OFF a vypnutí Axperta a to až po té ,co po dobu 30s bude Umin -0.3V(2.9V článek) .Nebo situace Umax +0.3V(3.8V článek),ale k tomu díky odpojení panelů v Umax při 3.5V nedojde.Tady jde nahodit Axpert pouze ručně,protože je to stav,kde se normálně článek baterky nemá dostat.

Poslední je osázení spínacích kontaktních tlačítek v Emergency 4/5 na 2s -ON , 6/7 na 1s -OFF , 8/9 na 1s -Reset CPM desky.

A teď připomínky prosím,jak to zjednodušit,vylepšit.Relátka na č.4 musí být na celkové napětí baterky a na bistabil a impuls je jedno kde se veme + ,ale stejné bude jednodušší.

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: čtv zář 24, 2020 7:58 am
od marko250
Takže první potíž Umin je max 3.1V což sníží vytěžování k 3.1V-3.5V , zapnutí panelů při 3.2V a emergenci nouzového vypnutí měniče 2.8V. Hmm je tam polohový trimr s šesti vývody,nešel by ošidit dopájením na nějaké vývody,nebo zaměnit?
IMG_20200924_085037.jpg

IMG_20200924_085052.jpg

Re: CPM - Modular

PříspěvekNapsal: čtv zář 24, 2020 11:18 am
od Matess
podle mě to není trimr, ale přepínač.