Stránka 1 z 2

Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 10:09 am
od drama
Nemáte někdo zkušenosti s měřiči kapacity baterií typu http://www.rostlinnyolej.cz/cs/obd-ii-v ... oru-2.html
V podstatě by stačilo asi vědět vzorce, které používají na odhad kapacity z UI charakteristiky.

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 11:05 am
od matej
Tak jednoduché to není. Tester neměří jenom DC odpor, ale vyšle do baterky puls a dle spektrální odezvy (řádově MHz) spočítá údaje. Dle DC odporu se dá leda tak orientačně zjistit maximální (startovací) proud .. ale ten nás konkrétně asi moc nezajímá, spíše kapacita.

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 11:06 am
od abrams
Zdravím ,
tohle je zkoušečka pro startovací aku do auta , pokud chcete znát aktuální Ah kapacitu , tak na to je nejlepší
kapacitní zkouška dobít - vybít - nabít :-) .

Elektronům zdar

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 11:20 am
od matej
abrams píše:pokud chcete znát aktuální Ah kapacitu , tak na to je nejlepší kapacitní zkouška dobít - vybít - nabít :-) .


Souhlasím .. :) až na to že u startovacích AKU, hlavně těch levných které např. osazují výrobci aut, takováto zkouška může baterce dost ublížit. Ale u deep-cycle baterii to není problém.

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 12:12 pm
od drama
abrams píše:Zdravím ,
tohle je zkoušečka pro startovací aku do auta , pokud chcete znát aktuální Ah kapacitu , tak na to je nejlepší
kapacitní zkouška dobít - vybít - nabít :-) .

To je sice nejpřesnější, ale ve své podstatě to snižuje životnost baterií. Pokud bych tuto zkoušku opakoval při různých proudech a různém stáří baterie - abych mohl dobře odhadovat zbývající kapacitu, tak jí dost života uberu. Aspoň se mi to tak jeví z pohledu na grafy závislosti hloubka vybití versus počet cyklů. Problém je ten, že bez této zkoušky se hloubka vybití prostě určit nedá. Proto hledám něco, co to dokáže.

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 12:22 pm
od drama
matej_bb píše:Tak jednoduché to není. Tester neměří jenom DC odpor, ale vyšle do baterky puls a dle spektrální odezvy (řádově MHz) spočítá údaje. Dle DC odporu se dá leda tak orientačně zjistit maximální (startovací) proud .. ale ten nás konkrétně asi moc nezajímá, spíše kapacita.

OK, takže budu mít i přechodovou charakteristiku, ale přesto mě zajímá jak se ta celková kapacita počítá. Já jsem odkázán jen na tabulku viewtopic.php?f=5&t=49 a to mě nestačí...

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: úte říj 11, 2011 3:37 pm
od matej
Taky bych to samozřejmě rád věděl, před pár lety jsem se tím také zabýval. Ale jedná se patrně o tajné řešení, které vymyslet stálo hodně práce a je v sejfech firem. Asi nejvíce jsou rozšířeny přístroje firmy Cadex. Možná ale existuje nějaký patent .. ?

Jeden takový přístroj i se stručným popisem funkce je zde: http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _batteries

EDIT:
"The CA-12 is covered by two patents:
US Patent 6,778.913: Multiple model systems and methods for testing electrochemical systems
US Patent 7,019,542: Method and apparatus for battery testing

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: stř říj 12, 2011 12:36 pm
od timpomat
Najistejsie je aj tak zmerat kapacitu nasimulovanim jedneho vybijacieho cyklu, hlavne u bateriek ktore uz maju nieco za sebou alebo u takych co neviem co maju za sebou su tieto priblizne metody prilis nepresne. Ja pouzivam Turnigy wattmeter http://goo.gl/sv1ka a za nim menic zatazeny napr. ziarovkou. Turnigy zmeria Wh a Ah, menic zabezpeci ze sa to automaticky vypne pri poklese napatia (podla jeho specifikacie). Jedina nevyhoda ze sa nedodrzi konstantny prud, kedze zataz je konstantna, menic si pri postupne klesajucom napati baterie berie vacsi prud, mne to ale vyhovuje lebo to realne simuluje prevadzkove podmienky. Turnigy ma relativne maly rozsah v Ah iba do 65Ah, pri vacsich kapacitach sledujem Wh, tam je rozsah do 6554Wh co je pri 12V ~550Ah, po pretoceni zacina zase od 0.

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: stř říj 12, 2011 1:54 pm
od drama
To mě přivádí zpět k myšlence, jak je vlastně měřena hloubka vybití v grafech od výrobce. Je to relativní tj. k aktuální (v čase klesající) kapacitě, nebo ke kapacitě nové baterie? Jak poznáte vy, že je baterie nabitá na 80%? Průběžně v čase děláte kapacitní zkoušky, měříte při nich napětí a zpětně dle celkové kapacity odčítáte napětí při 80% kapacitě?

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: stř říj 12, 2011 2:24 pm
od jhladik
drama píše:To mě přivádí zpět k myšlence, jak je vlastně měřena hloubka vybití v grafech od výrobce. Je to relativní tj. k aktuální (v čase klesající) kapacitě, nebo ke kapacitě nové baterie? Jak poznáte vy, že je baterie nabitá na 80%? Průběžně v čase děláte kapacitní zkoušky, měříte při nich napětí a zpětně dle celkové kapacity odčítáte napětí při 80% kapacitě?


zjistím, mělo by to být upraveno dle norem EN 60896-11 a možná i něco z 50342-1. Mám je vytištěné a zkusím udělat krátký výtah. Třeba to do zítra zvládnu.

EN 60896-11 Staniční olověné baterie-Všeobecné požadavky a metody zkoušek
EN 50342-1 Olověné startovací baterie-Všeobecné požadavky a metody zkoušek

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: stř říj 12, 2011 5:37 pm
od jhladik
norma 60896-11 hovoří o zkušce kapacity a zkoušce odolnosti při nabíjecích a vybíjecích cyklech. Cyklus je vybití proudem I=2xI, I=C10/10 (tj. kapacita udávaná při desetihodinovém proudu), po dobu 3h. Následuje nabití po dobu 21h při napětí 2.4V na článek, proud je omezen na Imax=2xI(10).
Po provedení 50ti cyklů je třeba akumulátor podrobit zkoušce kapacity a následuje dalších 50 cyklů vybití/nabití atd...

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: stř říj 12, 2011 5:48 pm
od jhladik
a zkouška kapacity je:
mezi 1h až 24h po plném nabití je baterie vybíjena konstatním proudem (I=C/t; [Ah/h]) (C je udávaná kapacita pro určitý proud,např. I=C10/10 =1A) a zaznamenáváno napětí baterie. Vybíjení je ukončeno při napětí n*1.8V (n-počet článků v baterii). Kapacita je potom C=vybíjecí proud [A]*vybíjecí doba [h]

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: čtv úno 16, 2012 9:53 am
od Komanche
timpomat píše:Najistejsie je aj tak zmerat kapacitu nasimulovanim jedneho vybijacieho cyklu, hlavne u bateriek ktore uz maju nieco za sebou alebo u takych co neviem co maju za sebou su tieto priblizne metody prilis nepresne. Ja pouzivam Turnigy wattmeter http://goo.gl/sv1ka a za nim menic zatazeny napr. ziarovkou. Turnigy zmeria Wh a Ah, menic zabezpeci ze sa to automaticky vypne pri poklese napatia (podla jeho specifikacie). Jedina nevyhoda ze sa nedodrzi konstantny prud, kedze zataz je konstantna, menic si pri postupne klesajucom napati baterie berie vacsi prud, mne to ale vyhovuje lebo to realne simuluje prevadzkove podmienky. Turnigy ma relativne maly rozsah v Ah iba do 65Ah, pri vacsich kapacitach sledujem Wh, tam je rozsah do 6554Wh co je pri 12V ~550Ah, po pretoceni zacina zase od 0.

no ale tento postup trva hodne hodin, ne?

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: čtv úno 16, 2012 10:03 am
od Lui
Komanche píše:no ale tento postup trva hodne hodin, ne?


Samozrejme že to bude trvať hodiny.....ale ináč sa nedá moc zistiť ako tak presná kapacita batérky.... ;)

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: čtv úno 16, 2012 10:51 am
od abrams
Zdravím ,

kdo nechce čekat na výsledky reálných zkoušek , ať se na tu kapacitu zeptá astroložky nebo kartářky :yes: :uh: .

Elektronům zdar *sun*

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: čtv úno 16, 2012 10:52 am
od Komanche
Pri pripojeni vetsiho odberu nez jen zarovky by to melo byt rychlejsi, nebo to uz nebude tak presne?
Jde mi o to ze jsem prisel jak slepej k houslim k reseni ne prilis dobre fungujici ostrovni FVE sousedky a nejspis tam jsou KO baterie, nicmene jelikoz je to pomerne velka investice, tak bychom napred radi vedeli, zda tomu tak opravdu je... Diky ;)

Re: Měření kapacity baterií

PříspěvekNapsal: čtv úno 16, 2012 11:11 am
od abrams
Zdravím ,

něco jako "trikordér" na barerie zatím není , aby to přesně zjistilo aktuální stav . Kapacita aku se vztažena k C20
(vybíjet dvacetinou štítkové kapacity po dobu 20 hodin) . 100 Ah aku by při 100% stavu měla vyržet dávat 5A celých
20 hodin . Menší vyb. proud vycucá víc Ah , ale trvá to dlouho , 10% proud by z výše zmíněného aku vyždímal třeba jen
80Ah .
Toto obecně platí pro volovo , oproti LiFe je docela jedno jak je zatěžována , až do 0,8C (odběr 80A z 100Ah aku) :yes: .

Elektronům zdar *cloud*

Hloubka vybití (DoD a závistlost)

PříspěvekNapsal: stř bře 07, 2012 9:42 pm
od jiru
Ahoj,

docela by mne zajímalo někteří výrobci udávají v grafu počet cyklů při určité hloubce vybití (např. 80% DoD, tedy 20% zbyvající kapacity), ale mě by zajímalo, zda se dá někde (zatím jsem hledal a nenašel) najít, jak určit DoD - kolik to je třeba u 100Ah kapacity v C10. Zda se to vztahuje ke konečnému běžnému napětí 1,8V/čl. anebo k něčemu jinému ?

př. solární baterie 12V má v C10 160Ah a z grafu je vidět při 80% DoD získání - 800cyklů (naopak při standardním vybíjení na 20% DoD tedy 80% zbytkové kapacity má baterie 4000 cyklů ) - jeden cyklus na 80% DoD je brán jako závislost na napětí/čl. - tedy pokud budu vybíjet na 1,8V/čl. (což odpovídá 80% DoD) tak mi baterie vydrží 800cyklů ?


Určitě víte co myslím :-D jsem z toho pav

Mirek

Re: Hloubka vybití (DoD a závistlost)

PříspěvekNapsal: stř bře 07, 2012 10:40 pm
od Lui
Podla mňa ak budeš batérku vybíjať tak,že Ti v nej ostane tých 20% energie...tak tých 800 cyklov to pravdepodobne vydrží....ale len v tom prípade,ak ju po vybití na toto (1,8V na článok) napetie....za velmi krátky čas nabiješ úPLNE,a nie čiastočne...!!!

...no a toto je dosť problém so solárným systémom..... :? ....(zamračené....hmla....sneh....atď.... :( )

Re: Hloubka vybití (DoD a závistlost)

PříspěvekNapsal: stř bře 07, 2012 10:56 pm
od drama
jiru píše:Ahoj,

docela by mne zajímalo někteří výrobci udávají v grafu počet cyklů při určité hloubce vybití (např. 80% DoD, tedy 20% zbyvající kapacity), ale mě by zajímalo, zda se dá někde (zatím jsem hledal a nenašel) najít, jak určit DoD - kolik to je třeba u 100Ah kapacity v C10. Zda se to vztahuje ke konečnému běžnému napětí 1,8V/čl. anebo k něčemu jinému ?


Nevím zda to chápu správně. Ptáte se na to, zda DoD je určována dle napětí naprázdno (zjištěného z tabulky DoD versus napětí na prázdno (a tato tabulka je vytvořena na základě vybití nového akumulátoru))? Protože pokud se kapacita s každým cyklem mění, tak by bylo potřeba na přesnou zkoušku tolik baterií, kolik má baterie vydržet cyklů (aby se v každém kroku mohla určit kapacita vybitím na 100% DoD a z toho určit napětí např. 80% DoD - tato baterie se pak z testu již musí vyřadit). Ale asi to moc komplikuji a v praxi se to měří jinak...