Dobrý den,
také jste slyšeli o lidech, kteří bydli v blízkosti větrné elektrárny a stěžují si, že jim „větrník“ negativně působí na zdraví? Tak vězte, že to není pravda! Alespoň to tvrdí finští vědci, kteří na toto téma udělali studii. Ano, máme tu pátek a s ním i další článek ke čtení, zamyšlení a případné diskuzi.
Přeji hezký den.
Karel Kilián
Zvuk větrných turbín nemá vliv na zdravíOdpůrci energie obnovitelných zdroj s oblibou používají nejrůznější více či méně relevantní argumenty. Jedním z nich je například tvrzení, že
zvuk větrných elektráren má negativní vliv na lidské zdraví. Jak ale ukázala v pořadí již několikátá studie - není to pravda.
Tentokrát jde o finskou studii, která se po dobu dvou let zabývala vlivem provozu „větrníků“ na zdraví lidí žijících v jeho okolí. Cílem bylo vyvrátit, nebo potvrdit zvěsti o tom, že provoz takového zařízení může způsobovat například bolesti hlavy, nevolnosti, pískání v uších či dokonce kardiovaskulární problémy.
Vědecký pohledV
tiskové zprávě o studii si můžete přečíst, že „Vládní projekt, prováděný v rámci společné analytické a výzkumné činnosti, zkoumal, zda infrazvuk, produkovaný větrnými turbínami,
má, či nemá škodlivé účinky na lidské zdraví.“
Studie byla prováděna v rámci multidisciplinární spolupráce Technologického výzkumného centra VTT Oy, Národního institutu ochrany zdraví při práci, Helsinské univerzity a Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí.
Vědci k výzkumu potenciálních vedlejších zdravotních účinků použili několik metod - mimo jiné například dotazníkové šetření, zvukové nahrávky a laboratorní testy. Zaměřili se přitom na
lidi, žijící ve vzdálenosti do dvaceti kilometrů od větrných turbín.
Výsledky studie jsou v tomto případě jednoznačné: infrazvuk, produkovaný větrnou elektrárnou,
není odpovědný za žádný z uvedených příznaků. „Větrníky“ lze v tomto ohledu označit za zcela bezpečné. „Výsledek je v souladu s předchozími domácími i zahraničními vědeckými studiemi.“ komentuje ředitelka finské asociace pro větrnou energii Anni Mikkonen.
Pravda z laboratořeZajímavé bylo, že ačkoli
jedna třetina respondentů v průzkumu uvedla, že ně „větrníky“ mají
závažné negativní zdravotní účinky, laboratorní testy nic takového neprokázaly. V tomto případě lze předpokládat, že se ze strany dotazovaných jednalo o sugesci postavenou na jejich utkvělé představě. Řada účastníků byla přesvědčena, že negativní vliv mají zejména vibrace a elektromagnetické pole.
„Účastníci, kteří předtím hlásili širokou škálu příznaků souvisejících s infrazvukem větrných turbín,
nebyli vnímavější vůči infrazvuku ve vzorcích hluku a nevnímali vzorky infrazvuku jako nepříjemnější ve srovnání s těmi, kteří žádné příznaky související s provozem elektrárny neregistrovali,“ uvádí zpráva.
Ani fyziologická měření srdeční funkce a elektrodermální aktivity (vlastnost lidského těla, která způsobuje neustálé kolísání elektrických charakteristik kůže) neodhalila
žádné důkazy o účincích infrazvuku na lidské zdraví. Hluk turbíny neovlivňoval srdeční frekvenci ani další sledované zdravotní faktory.
Hluk z větrníkůNakonec byla provedena série dlouhodobých měření, na jejichž základě se posuzovalo,
jaký druh hluku generují větrné turbíny uvnitř blízkých bytů. Tato měření trvala 308 dní a probíhala ve dvou různých oblastech, v jejichž blízkosti se nacházely větrné elektrárny s výkonem 3 až 3,3 MW.
Výsledky dlouhodobých imisních měření ukázaly, že větrné farmy do vzdálenosti asi 1,5 kilometru
jen velmi mírně změnily hladiny akustického tlaku. Hluk, generovaný větrnými turbínami, měl v tomto případě velmi nízký kmitočet - méně než 2 Hz. Úrovně infrazvuku a relativní hlasitost vnímaná lidským uchem byly podobné úrovním vyskytujícím se typicky v městském prostředí. V tomto případě však vědci zcela nevylučují, že
citlivější lidé mohou tento hluk vnímat.
Co říkáte na závěry studie?Zdroje: interestingengineering.com, lahienergia.org, julkaisut.valtioneuvosto.fi. julkaisut.valtioneuvosto.fi.Související článek: Vadí větrné elektrárny lidem v jejich okolí?