Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 7:28 am


Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.
Další

Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod karelkilian » pát bře 06, 2020 1:38 pm

Dobrý den,

je tu pátek a s ním pochopitelně článek k diskuzi a zamyšlení. Tentokrát se podíváme na hydropanely, které můžete nainstalovat na střechu podobně jako solární panely a ony budou vyrábět pitnou vodu.

Přeji hezký den.
Karel Kilián

Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Společnosti Zero Mass Water postavila svůj byznys na zajímavém konceptu získávání vody ze vzduchu. Za nápadem extrahovat vodu ze vzduchu pomocí takzvaného hydropanelu stojí zakladatel a generální ředitel docent Cody Friesen, působící na Arizonské státní univerzitě.

Hydropanel kombinuje sluneční energii, vzduch a elektřinu a vytváří podmínky pro kondenzaci životodárné kapaliny. Technologie přitom působí dojmem, jako by se inspirovala v nejznámějším románu amerického spisovatele Franka Herberta Duna.

Řešení nedostatku vody?

S nedostatkem vody se potýká celá řada oblastí a ruku v ruce s klimatickými změnami k nim časem přibudou další. Na mnoha místech, trpících suchem, přitom není k dispozici ani stabilní dodávka elektrické energie.

A právě to je příležitost pro hydropanely Zero Mass Water, které ke svému fungování nepotřebují žádný (externí) zdroj elektřiny ani jinou infrastrukturu. K provozu potřebují jen zdroje, jež jsou hojně dostupné prakticky kdekoli - vzduch a sluneční paprsky.

Na letošním veletrhu CES, který probíhal počátkem ledna v americkém Las Vegas, firma představila svůj nový panel Source Rexi Hydropanel. Jeho výhodou je, ve srovnání s předchozími verzemi, poloviční velikost, odpovídající solárnímu panelu pro domácnosti, a možnost jeho instalace na střechu.

Hydropanely na střeše

Kromě snadnější montáže slibuje novinka schopnost produkovat více vody, respektive stejné množství jako původní dvakrát větší verze. „Pokud máte na střeše orientované na jih solární panely, můžete na střechu orientovanou na východ umístit naše hydropanely.“ říká Cody Friesen.

Při představě, že by kromě solárních panelů měly být na střeše domu ještě hydropanely, vytane na mysli otázka, zda nebude váha zařízení příliš vysoká. To Friesen vyvrací s tím, že panel pro zachytávání vody obsahuje nádrž, do které lze uložit 30 litrů vody a řadu dalších prvků zajišťujících jeho funkci.

Jeden panel přitom dokáže během slunečných dní vyrobit za měsíc zhruba 142 litrů pitné vody, tedy necelých pět litrů denně. To pochopitelně nestačí na koupání či zalévání zahrádky, ale uvedené množství zcela odpovídá běžné potřebě až dvou lidí. Sám Friesen používá na svém domě dva panely, jejichž produkce stačí k pokrytí potřeb čtyřčlenné rodiny a psů.

Voda jako služba

Firma Zero Mass Water také uvedla svůj nový obchodní model „voda jako služba“. Firma plánuje budování „polí hydropanelů“ označovaných jako Source Fields, která dokážou zajistit nepřetržitý přísun pitné vody. V minulosti provedla instalace svých zařízení již ve 36 zemích, mimo jiné například v Dubaji.

Do budoucna je plánována instalace panelů na školách v Austrálii, které často nemají stabilní zdroje vody a používají nádrže na dešťovou vodu. Dodávky pitné vody pro žáky byly řešeny formou balené vody, což pochopitelně není ekonomické ani ekologické. Pro pokrytí potřeb žáků během vyučovací doby by mělo stačit pět až dvacet hydropanelů.

Otázkou jsou samozřejmě celkové náklady, ke kterým Friesen uvádí: „V zásadě není důvod, proč by voda, která pochází ze Source Fields, nemohla být nakonec levnější než jakýkoli jiný zdroj pitné vody na světě.“

Zatím jen na pití

S ohledem na relativně vysoké náklady se systém nabízený firmou Zero Mass Water hodí primárně pro produkci pitné vody. Není zatím vhodný pro další účely, jako je osobní hygiena, zemědělství a další segmenty, kde jsou potřeba velké objemy vody. S klesajícími cenami se ale možnosti jeho uplatnění rozšíří.

Na otázku, zda je ve vzduchu dost vody na takové využívání, Friesen odpověděl: „Rozhodně. Ve vzduchu, v troposféře, je více vody, než je sladké vody na celé planetě.“ Voda se navíc slunečním teplem neustále odpařuje, takže ji lze v tomto ohledu považovat za obnovitelný zdroj.

Technologie hydropanelů je optimalizována pro širokou škálu podmínek a dokáže produkovat vodu i v oblastech s menším množstvím slunečního světla a nižší a vlhkostí vzduchu. Ostatně již dnes vyrábějí vodu pro lidi v těch nejsušších pouštích na světě.

Co říkáte na hydropanely Zero Mass Water.

Zdroje: zeromasswater.com, venturebeat.com.
Uživatelský avatar
karelkilian
 
Příspěvky: 155
Registrován: úte pro 11, 2018 1:22 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod střídač_N » pát bře 06, 2020 2:56 pm

Všechno moc pěkný, leč voda takto získaná se dá pít, ale zcela určitě nebude pitná.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod mypower.cz » pát bře 06, 2020 4:04 pm

Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví stanoví, že "pitnou vodou je veškerá voda v původním stavu nebo po úpravě, která je určena k pití, vaření, přípravě jídel a nápojů, voda používaná v potravinářství, voda, která je určena k péči o tělo, k čištění předmětů, které svým určením přicházejí do styku s potravinami nebo lidským tělem, a k dalším účelům lidské spotřeby, a to bez ohledu na její původ, skupenství a způsob jejího dodávání."

Vyhláška 252/2004 Sb., kterým se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, pak doplňuje, že "pitná voda musí mít takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví." Tato vyhláška je plně harmonizována s evropskou Směrnicí Rady 98/83/ES ze dne 3. listopadu 1998 o jakosti vody určené k lidské spotřebě.

Vyhláška č. 252/2004 nahradila vyhlášku č. 376/2000 Sb., která blíže definovala, že pitná voda „je zdravotně nezávadná voda, která ani při trvalém požívání nevyvolá onemocnění nebo poruchy zdraví přítomností mikroorganismů nebo látek ovlivňujících akutním, chronickým či pozdním působením zdraví fyzických osob a jejich potomstva, jejíž smyslově postižitelné vlastnosti a jakost nebrání jejímu požívání a užívání pro hygienické potřeby fyzických osob.

Proč by ji tedy nebylo možno prohlásit za pitnou i podle české legislativy?

"Sám Friesen používá na svém domě dva panely, jejichž produkce stačí k pokrytí potřeb čtyřčlenné rodiny a psů."

Jako alternativní zdroj vody myslím že pohoda, a pro puntičkáře pak máme přeci reversky, že jo, kdy si vodu může člověk vypiplat k obrazu svému, dodat minerály jaké chce a kdo ví co ještě.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
 
Příspěvky: 4932
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod jahodovák » pát bře 06, 2020 4:50 pm

Ono i přez normy toho o vodě moc neví a doporučují se věci,které i těm normám odporují,jen to prosazují skupiny,které není žádný občan schopen dohnat k případné odpovědnosti,je proto třeba se řídit navíc i něčím,co zde nebudu specifikovat ale většina již ví...vaše zdraví je jen ve vašich rukáck a né v rukách lekaře,ten má jen doporučující a vy samy se rozhodujete co je pro ás nejlepší,....
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod MareC3k » pát bře 06, 2020 5:59 pm

Viete niekto princip fungovania? Ak to ziskava vodu zo vzduchu, konkretne vzdusnej vlhkosti, tak tam musi ta voda kondenzovat. Takze mozno peltier /teg/ a na chladnej strane to kondenzuje?
Ak je takato voda pitna, tak potom by mala byt pitna voda aj ta ktora skondenzuje v klimatizacii, je tak? :)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
?
MareC3k
 
Příspěvky: 490
Registrován: pát říj 05, 2012 7:37 pm
Bydliště: SK pri Presove


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod jahodovák » pát bře 06, 2020 6:34 pm

Ona je každá voda pitná,některá ale jen jednou..ono i hodně záleží jaký vzduch se na to používá,jak je znečištěné ovzduší,z jakého materiálu je výparník,takže uplně jednoznačně se to říct nedá,pokud je čisté ovzduší a ve vodě se nerozpustí škodliviny průtokem přez systém,měla by po doúpravě i pitná,ale jen tak bez znalostí místní situace to lze těžko i odhadnout...
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod dano » pát bře 06, 2020 7:14 pm

Victron takyto vodomat na pitnu vodu zo vzduchu propaguje uz nejaky cas,
https://www.victronenergy.com/blog/2015 ... on-energy/
?
dano
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát zář 01, 2017 7:54 am


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod rasto1 » pát bře 06, 2020 7:32 pm

Pustim si na psnely aktívnu rekuperaciu alebo hocikto iny klimatizaciu s budeme odchytavat kondenz.
Alebo prišli na daco uplne ine?
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
?
rasto1
 
Příspěvky: 860
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod jahodovák » pát bře 06, 2020 7:49 pm

Princip bude totožný,jen provedení je jiné
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod střídač_N » sob bře 07, 2020 9:29 am

mypower.cz píše: "pitná voda musí mít takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví."

Proč by ji tedy nebylo možno prohlásit za pitnou i podle české legislativy?


Takto získaná voda není pitná ani podle české legislativy, a dokonce není pitná ani podle selského rozumu. Smiřme se s tím.
Doporučuji hluboké zamyšlení!!!
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod kodl69 » sob bře 07, 2020 9:39 am

Vodou z klimatizace jsem zatím jenom zalíval kytky, na nic jinýho se to podle mě nehodí, pokud to teda neprojde filtrama a reverzní osmózou, jako má ten Victron.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
podporuje fórum
 
Příspěvky: 6651
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod NOPARasito » sob bře 07, 2020 10:49 am

kodl69 píše:Vodou z klimatizace jsem zatím jenom zalíval kytky, na nic jinýho se to podle mě nehodí, pokud to teda neprojde filtrama a reverzní osmózou, jako má ten Victron.

Cituji Victron:
Produkovaná pitná voda (která je vícestupňová, filtrovaná na uhlí, ošetřená UV a mineralizovaná)
Po reverzni osmoze je to "posledni" podstatny krucek k prohlaseni vody za pitnou. Bez toho mineralizovani je to voda uzitkova, resp. "nouzova" na piti treba za valky
Uživatelský avatar
NOPARasito
 
Příspěvky: 2418
Registrován: stř črc 18, 2018 11:14 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod Dagus » sob bře 07, 2020 12:56 pm

střídač_N píše:
mypower.cz píše: "pitná voda musí mít takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví."

Proč by ji tedy nebylo možno prohlásit za pitnou i podle české legislativy?


Takto získaná voda není pitná ani podle české legislativy, a dokonce není pitná ani podle selského rozumu. Smiřme se s tím.
Doporučuji hluboké zamyšlení!!!

A není náhodou takhle získaná voda stejná nebo lepší, než voda z mraku? Copak odpařený sloupec vody spadlý na zem je v něčem lepší, než zkondenzovaná voda? Že bude hnusnější než voda z hloubkových vrtů, o tom asi žádná, ale ne všude na světě mají vodu z kohoutku jako já doma. I když cestuji po ČR, tak je voda hodně různá podle toho odkud se bere. Ale že bych řekl o vodě co spadne z nebes že není pitná, tak moc pošahanej nejsem. Se podívejte co pije zvěř a lidi v africe indii a tak.
7010Wp, SV 1710Wp Poly, J 1820Wp Mono, JZ 1680Wp Poly, JZ2 1800Wp Mono, 810Wp Hyundai čeká
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
?
Dagus
podporuje fórum
 
Příspěvky: 1572
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod NOPARasito » sob bře 07, 2020 1:30 pm

Dagus píše:
střídač_N píše:
mypower.cz píše: "pitná voda musí mít takové fyzikálně-chemické vlastnosti, které nepředstavují ohrožení veřejného zdraví."

Proč by ji tedy nebylo možno prohlásit za pitnou i podle české legislativy?


Takto získaná voda není pitná ani podle české legislativy, a dokonce není pitná ani podle selského rozumu. Smiřme se s tím.
Doporučuji hluboké zamyšlení!!!

A není náhodou takhle získaná voda stejná nebo lepší, než voda z mraku? Copak odpařený sloupec vody spadlý na zem je v něčem lepší, než zkondenzovaná voda? Že bude hnusnější než voda z hloubkových vrtů, o tom asi žádná, ale ne všude na světě mají vodu z kohoutku jako já doma. I když cestuji po ČR, tak je voda hodně různá podle toho odkud se bere. Ale že bych řekl o vodě co spadne z nebes že není pitná, tak moc pošahanej nejsem. Se podívejte co pije zvěř a lidi v africe indii a tak.

No teda nevim ;)
https://www.pocitamesvodou.cz/otazky-a- ... ak-vysoka/
Uživatelský avatar
NOPARasito
 
Příspěvky: 2418
Registrován: stř črc 18, 2018 11:14 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod youda » sob bře 07, 2020 1:34 pm

Problém s kondenzátem z klimatizací a vysoušečů je ten, že na vlhkých výparnících těchto jednotek se náramně daří houbám, bakteriím a jiným breberkám. Komu někdy zasmrádla nedosušená klima v autě, tak asi ví, o čem mluvím.

Toto všechno pak je v kondenzátu obsaženo, tudíž ideální je přefiltrovat, převařit nebo (pro paranoiky) projet osmozou.

Dalším problémem je nedostatek minerálů a iontů v kondenzátu. Naštěstí, i toto lze řešit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3069
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod Dagus » sob bře 07, 2020 3:26 pm

NOPARasito píše:Proč by ji tedy nebylo možno prohlásit za pitnou i podle české legislativy?


Takto získaná voda není pitná ani podle české legislativy, a dokonce není pitná ani podle selského rozumu. Smiřme se s tím.
Doporučuji hluboké zamyšlení!!![/quote]
A není náhodou takhle získaná voda stejná nebo lepší, než voda z mraku? Copak odpařený sloupec vody spadlý na zem je v něčem lepší, než zkondenzovaná voda? Že bude hnusnější než voda z hloubkových vrtů, o tom asi žádná, ale ne všude na světě mají vodu z kohoutku jako já doma. I když cestuji po ČR, tak je voda hodně různá podle toho odkud se bere. Ale že bych řekl o vodě co spadne z nebes že není pitná, tak moc pošahanej nejsem. Se podívejte co pije zvěř a lidi v africe indii a tak.[/quote]
No teda nevim ;)
https://www.pocitamesvodou.cz/otazky-a- ... ak-vysoka/[/quote]
Takže kdyby jsi měl žízeň, tak se ze sudu nenapiješ? To že nám voda teče starejma rezavejma trubkama a novejma parádníma plastovejma a lidi chlastaj vodu z plastových lahví a říkají si jak kvalitní vodu pijou je ok?
Češi nevědí co je špatná voda a co se dá vypít a neumřít. To je to neustálé masírování jak je všechno špatně. Zásadní by mělo být co je snesitelný a co už ne a pokud se podíváme v čem se koupou a co pijou lidi na planetě, tak v tomhle nemůže být ani řeč o špinavé vodě.
Plísně a breverky to je taky evergreen. Asi jak ten test, kdy vědec jedl vše s plísní a staré a prošlé a světě div se nezemřel ani neonemocněl. Evropan se už bojí všeho, protože je ve strachu ze všeho vychováván. Když nebude jiná voda, vypiješ i vodu z louže s bahnem.
7010Wp, SV 1710Wp Poly, J 1820Wp Mono, JZ 1680Wp Poly, JZ2 1800Wp Mono, 810Wp Hyundai čeká
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
?
Dagus
podporuje fórum
 
Příspěvky: 1572
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod jahodovák » sob bře 07, 2020 3:46 pm

Kdo se trošku více o toto bude zajímat,lehce přijde na řešení jak to udělat aby ta voda pitná byla,samozřejmě podle větců to ale bude špatně,proč,to je otázka,už to tady ani psát nebudu,každý si domyslí,pamatujte v jednoduchosti je síla...doporučuji knížku od Viktor Schauberger- Tajuplná a léčivá síla vody .
6,4kWp-
aexpert MKS,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
?
jahodovák
 
Příspěvky: 1704
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod NOPARasito » ned bře 08, 2020 12:04 am

Dagus píše:
NOPARasito píše:Proč by ji tedy nebylo možno prohlásit za pitnou i podle české legislativy?Takže kdyby jsi měl žízeň, tak se ze sudu nenapiješ? To že nám voda teče starejma rezavejma trubkama a novejma parádníma plastovejma a lidi chlastaj vodu z plastových lahví a říkají si jak kvalitní vodu pijou je ok?
Češi nevědí co je špatná voda a co se dá vypít a neumřít. To je to neustálé masírování jak je všechno špatně. Zásadní by mělo být co je snesitelný a co už ne a pokud se podíváme v čem se koupou a co pijou lidi na planetě, tak v tomhle nemůže být ani řeč o špinavé vodě.
Plísně a breverky to je taky evergreen. Asi jak ten test, kdy vědec jedl vše s plísní a staré a prošlé a světě div se nezemřel ani neonemocněl. Evropan se už bojí všeho, protože je ve strachu ze všeho vychováván. Když nebude jiná voda, vypiješ i vodu z louže s bahnem.


Tak teda preju dlohodobe chutnou vodu dle tvych predstav. Dekuji osobne nechci.
Pozn.: Vse se da "jednou" vypit i snist, ja radsi ty produkty a materialy co i "vicekrat".
K tem Hydropanelum asi tolik. Tam kde nejsou destove srazky, tak je to super reseni (kazdopadne to vyvraci nesmysly typu "je sucho"), jinak v nasich podminkach je to k nicemu. Bud mam studnu nebo osmozou muzu upravit destovku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
 
Příspěvky: 2418
Registrován: stř črc 18, 2018 11:14 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod PavelR » ned bře 08, 2020 12:49 am

prave jsme dopili dva mesice proslou becku ... taky z vetsi casti voda :-)
?
PavelR
 
Příspěvky: 2815
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm


Re: Hydropanely aneb Voda ze vzduchu

Příspěvekod střídač_N » ned bře 08, 2020 9:54 am

Dagus píše: Doporučuji hluboké zamyšlení!!!


Z neznalosti je možné stále se podivovat proč a to opakovat do nekonečna. Z druhé strany to nesvědčí o přílišném intelektu.

Tudíž naposledy. Takto získaná voda je bez minerálů a potřebných iontů, tudíž je dle naší legislativy nepitná, neb zdraví škodlivá. Ona ta osmóza probíhá i v našem organismu, tudíž do té skoro destilované vody se nakonec vyloučí i minerály z našeho organismu a jako bonus, zahynem.
?
střídač_N
 
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 1:22 pm


Další

Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'