Stránka 1 z 2

Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 2:09 pm
od martinm
Ahoj všem, viděl jsem kluka co si koupit někde v Číně solární články , ty pospájel dohromady,šoupnul je mezi dvě sklad a vyrobil si vlastní solární panel.

Říkám si, okna mám dokonale na JIH, ztráta náklonem na 0 stupňů není tak velká. Pokud to kluk lepí mezi dvě skla, co kdy to nalepím přímo na okno a přikreji s sklem, také to bude mezi dvěma skly a já efektivně využiji okno, které stejně jinak nevyužívám jako zdroj světla.

Chápu, že zevnitř je to blbost, protože okno má v sobě dvě skla, dovnitř to také nejde, protože okno nejde rozdělat, takže jedině zvenčí.

nebo kdyby existovaly vyloženě už připravené flexibilní solární panely určené k nalepení na okno, tak sem s tím, mě se najít nepodařily. Nebo bych koupil tenký flexibilnínalepil ho na okno a přes to zvenčí dal sklo o rozměru okna a objel ho kolem dokola nějakým silikonem, aby dovnitř neteklo a to sklo na tom okne drželo i z vychřice. :-D

Děkuji za názory.

Takhle by to mělo vypadat zvenčí po osazení panelu:

Bez náffvu-1.jpg


Takhle vypadá, když se pájí články svépomocí (aby pasovali přesně na míru okna):

Screenshot_914.jpg

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 5:08 pm
od redcrown
nepájet, nevymýšlet, najít panel vhodných rozměrů, vyjmout z rámu a nabastlit do okna.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 7:17 pm
od martinm
Ahá, mě nedošlo, že ten panel s články lze vyndat z rámu. Chtěl jsem raději koupit rovnou flexibilní bez rámu, ale ty jsou podstatně dražší a zároveň obvykle bez záruky na výkon. Ale zkusím sehnat tedy nějaký rámový a vyndat si ho z rámu, super tip, děkuji.

Vyjmout z rámo myslíš co přesně je součástí rámo? Jen ten hliník kolem? Nerozpadne se pak celý ten panel? Ten rám to dorží celé pohromadě ne? Jako krycí sklo a ták, neb o resp. to sklo má asi svůj význam a když ho z něj vyndám, už to třeba nebude fungovat správně, či co já vím.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 7:20 pm
od bokser01
Jo z rámu ho vyndáš dost snadno... Stačí panel zbavit po obvodu tmelu či co používají a jde panel vyndat bez problémů z rámu. Je to asi nejjednodušší cesta. :) Ideálně najít takový co ti co nejlépe zapadne na rozměr okna

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 7:31 pm
od martinm
No vlastně to má háček. Když ho vyndám z rámo a nabastlím do okna, napadá tě možnost, jak ho pak při případném sundavání např nezlomit, a máš tip čím ho přilepit, aby to pak vůbec šlo dolů a sklo umýt? Našel jsem jen "lepidlo Ceys Montack lepí vše odstranitelně. S tím, že když bych po stranách použil nějaký silikon, tak hádám to pak normálně z toho okna odloupnu a okno umeju a je to OK. :-D

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 7:34 pm
od martinm
Navíc vyjmutím z rámu ztratím 30 letou záruku a to určitě nechci. Dobře je to záruka nějak na výkon či co, ale riskovat zrátu jakékoliv záruky vlastně nechci, ale celý panej vč rámu se mi připelit nepodaří a z vnější strany okna, je to udajne blbost kvuli lomu světla, takže se mi vyrobění pnaleu svépomocí spájením článků pořád nezdá jako špatný nápad.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 8:24 pm
od Soban
Dělej si co chceš.

Ale nechápu tvůj problém prostě najdu vhodný panel a fláknu ho na okno, případně přišroubuji do stěny.....

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 8:54 pm
od redcrown
a jakou máš prosím záruku na články z číny? Ten jeden panel dneska stojí drobný, tak co řešíš.... Jeden zatím nezmíňovaný problém bude svorkovnice, která je zezadu na laminátu. Všechno má ale řešení.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 9:08 pm
od martinm
Do panelu to přidělávat jen tak nemůžu a nechci a fláknu ho na okno je moc obecný pojem, nejsem žádný profík na lepidla/tmely, netuším co by bylo nejvhodnější použít, aby to skálopevně drželo a zároveň jsem to okno nezničil. :-)

Na články z číny žádnou, ale je tu řeč o vyndavání panelu z rámu CZ distribuce.

Řešením může být, že to z toho rámu vyndavat nebudu, protože je mi jedno, jestli to bude tlusté 0.5 nebo 3 cm, místo v tom okně je. Jediný problém co teď řešením je, jak tov tom okně udržet například za vichřice a zároveň aby to šlo odlepit bez poškození okna apod.

A vlastně druhý problém, že takový solární panel na rozměr okna nevyrábí a stejně bude potřeba zasklít panel udělaný na míru.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 9:48 pm
od bokser01
Jediné co mě napadá, jak to "nabastlit" i s rámem, je koupit 4 držáky do plastových oken na satelity či co jsem to zahlédl na netu... :D pokud to vubec jde dát každý do rohu okna a upravit je aby panel nevyčuhoval z obvodu domu... Držáky unesou i 10kg co jsem tak zběžně koukal ale fakt nemám představu jak se montují a co to vydrží...

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 9:58 pm
od cipis
Ehm ...

Každé plastové okno má zasklívačky - to jsou ty 4 plastové profily ze vnitřní strany okna, ty se dají odcvaknout špachtlí naprosto v pohodě a opakovatelně. Takže vysklím to dvojsklo, co tam je, podle jeho rozměru si vyrobím panel, vyrobím případně distanci, aby tloušťka v krajích byla stejná, jak původní sklo, no a zasklím to do toho rámu. Těsnění jsou součástí toho rámu.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: pát zář 16, 2022 11:35 pm
od lwq
Flexibilni panely nebrat - ucinnost “hruza”, pokud to jde jinak.

Sehnal bych panel ci panely co idealne vyplni okno - a ty kvuli izolacnim vlastnostem dal z vnirni strany skla okna - idealne mezi nadprazi okna a parapet rozeprit konstrukci na miru z jackelu, ktera bude k oknu pro jistotu chycena nerez lankem nahore a dole - lanko mezi okno a ram - tesneni okna to dotahne.

Zbyva otazka, zda to vubec neco vyrobi. Za mne by byla lepsi konstrukce pro dva panely pod okno, ale mistni ulicni vybor ti vysvetli, ze to nechces a je to hnusny…

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2022 11:56 am
od martinm
@bokser01: Nemůžu ničit okna jejich provrtáváním, ten byt mi neříká pane. Navíc umisťování takových věcí bez povolení družstva není možné, je na to potřeba souhlas.

@cipis: Vlepit panely mezi dvojsklo okna by bylo dokonalé, ale má to dva problémy. Podle mě rozdělat nejde. A druhý, že po opětovném pojení nevím, zda je možné po zavření někudy vyvést alespoň žilkový plochá vodič, ale asi by to mělo jít, když jde skřípnout i do okna. Viz. foto níže.

Jo už tě chápu, jakože jedno sklo vyndat a dát místo něj panel, sklo umístit do sklepa a nerozbít ho po cestě. :-D Nebude to mít nějaké negativní vlastnosti pro to okno? To bych raději nalepil dovnitř články a zase tam to sklo vrátil.

Navíc zasklívačky tyhle plastový panelákový okna nemají.

@lwq: Já měl za to, že je to totéž jen bez rámu, ale tím se mi vysvětluje, proč nemohu najít flexibilní se zárukou 25_3é let jako tomu je u rámových. Z vnitřní strany okna to bude mít účinnost poloviní, kvuli lomu světla dvojskla před ním a o dalších 20-30 % méně kvuli kolmému sklonu, přestože to je téměř na jih. Musel bych domyslet jak to vecpat dovnitř okna mezi ty dvě skla. Jackel migoogle nachází nejaký zvíře, lidi, pište na mě prosím normálně. To je samej jackel, zasklívačky, ani google ty vaše výrazy nezná. Možná myslíš jekl nebo nevím. :-D

Kontrukci jeklu a ocelových lanek vubec nechápu, jak je myšlena, skřípat lanka do těsnění hádám tomu těsnění moc nepomůže aby správně tesnilo a taky to těsnění bude zničeno ne, odřené, popraskané, protržené apod.? tak jako na parapet jsem taky přemýšlel, ale v tom případě bych měl jen 4x 30wp s návratnostz za 8 let, jestli vůbecušetřím 300 Kč ročně nebo kolik, a to je lepší nic než se s tím srát pro pár stovek ročně.

Screenshot_908.jpg

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: sob zář 17, 2022 2:11 pm
od martinm
@cipis: Promiň máš pravdu, já tupec jsem koukal zvenku... :-D

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: ned zář 18, 2022 12:35 pm
od martinm
Nemáš pravdu, to jsi nevychatal, protože po odstranění zaklívaček jsem zjistil, že to dvojsklo je jeden k sobě protmelený kus. Nemyslím si, že je dobrý to sklo rozebírat, zbavovat to tmelu, rozlepovat apod, pak se to může zevnitř všelijak potit, rosit, kondenzovat voda, panel ničit a co já vím jaké problémy to ještě může mít. Nerad bych splakal nad vejdělkem.:-)

Takže zevnitř dvojskla to nevyšlo.
Zevnitř před dvojsklem je blbost, protože bych přišel o 50 % výkonu vlivem lomu světla.

A dát ten panel zvenčí nevím jak udělat bez vrtání do okna ani do panelu. Takže zvenčí nevím jak nedestruktivně přichytit na sklo, aniž by to vichřice servala, jsem ve vysokém patře, tady to už může dost fučet a urvat panel, a zapíchnout ho dole do čelního skla auta, by byla paráda no. :-D

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: ned zář 18, 2022 1:58 pm
od cipis
Co to kecas, ze jsem to nevychytal?
Zkus si to precist, co jsem psal, jeste jednou a pozorne, at zase neplacas, ze to okno nema zasklivacky!

Jasne jsem psal, ze to, co vyrobis, das misto toho dvojskla!

Takze klid a trochu premyslet.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: ned zář 18, 2022 2:00 pm
od Neo
martinm píše:Nemáš pravdu, to jsi nevychatal, protože po odstranění zaklívaček jsem zjistil, že to dvojsklo je jeden k sobě protmelený kus. Nemyslím si, že je dobrý to sklo rozebírat, zbavovat to tmelu, rozlepovat apod, pak se to může zevnitř všelijak potit, rosit, kondenzovat voda, panel ničit a co já vím jaké problémy to ještě může mít. Nerad bych splakal nad vejdělkem.:-)

Takže zevnitř dvojskla to nevyšlo.
Zevnitř před dvojsklem je blbost, protože bych přišel o 50 % výkonu vlivem lomu světla.

A dát ten panel zvenčí nevím jak udělat bez vrtání do okna ani do panelu. Takže zvenčí nevím jak nedestruktivně přichytit na sklo, aniž by to vichřice servala, jsem ve vysokém patře, tady to už může dost fučet a urvat panel, a zapíchnout ho dole do čelního skla auta, by byla paráda no. :-D

Vyndat dvojsklo, odstranit tmel na jedný straně, vyjmout rámeček, zasunout panel, zasadit rámeček, zatmelit.
Jak jednoduché :)
Určitě bych to nejdříve zkusil na starém dvojskle.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: ned zář 18, 2022 2:51 pm
od martinm
@cipis: Místo toho dvojskla dám panel jo? Pokud to bude po domácku vyrobený panel na míru velikosti dvojskla, tak by to asi šlo, ale to dvojsklo tam není ze srandy, v zimě tu budu mrznout ne? Dvě skla tam jsou tam jistě z důvodu tepelně izolačních vlastností.

@Neo: No to by asi šlo, ale majitel bytu by nebyl rád, kdybych mu vyřezával tmel z oken, pak to nějak bastlil sám. Proto pořád opakuji, že to chce nedestruktivně. Pořád bych spíše raději to tam nějak natmelil zvenčí, aniž bych rozebíral tmel dvojskla. Myslíš, že existuje třeba nějaký tmel, který by to dokázal v tom okně vydržet v libovolných povětrnostních podmínkách a zároveň ten tmel/lepidlo potom šlo z okna nedestruktivně odstranit?

Děkuji za tipy.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: ned zář 18, 2022 3:33 pm
od Soban
A co ti brání?

Prostě to sklo vytáhneš. (Nebudeš ho rozdělávat, většinou je tam dnes plyn atd....)
Uschováš do sklepa. (V případě poškození necháš udělat nové.)

Do okna uděláš z něčeho desku - plast/dřevo tu zasadíš místo původního skla.
Zvenku přišroubuješ panel a ze vnitřku dáš nějakou izolaci která bude zevnitř pěkně vypadat.

V případě stěhování desku odděláš a vsadíš původní sklo.

Re: Nalepovací solární/fotovoltaické panely na okno

PříspěvekNapsal: ned zář 18, 2022 3:45 pm
od cipis
Presne tak ...
Pro oknare neni problem vyrobit PUR desku v rozmerech toho dvojskla. Dela se to tak normalne u dveri, kde je treba ze 2/3 sklo a z 1/3 prave ta deska. Je to "zasklene" uplne stejne jak to dvojsklo.
Takze omerit dvojsklo, nechat si vyrobit tu desku a da se s tim delat cokoliv. V pripade odstehovani se vrati dvojsklo ze sklepa zpatky do ramu a je to v puvodnim stavu.