Stránka 1 z 1

Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

PříspěvekNapsal: pon bře 11, 2019 11:06 am
od kadlos
Plánuji zapojit dvě FVE pole (východ - západ) na vysokonapěťový regulátor. Je možno postupovat tak, že letos zapojím východní string z jednoho druhu panelů a příští rok doplním západní string, pokud neseženu stejné, jiným druhem panelů, . Jejich počet zvolím tak, aby součet jejich Vmpp byl v obou zapojeních stejný nebo hodně podobný. Stringy by následně byly zapojeny paralelně na vstup jednoho regulátoru, pravděpodobně Axperta.

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

PříspěvekNapsal: pon bře 11, 2019 12:39 pm
od rva
Je to tak možné.

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

PříspěvekNapsal: pon bře 11, 2019 9:39 pm
od diablo007
I když bude hodně stejný tak se mppt u hledání ideálního výkonu asi nadre

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

PříspěvekNapsal: pon bře 11, 2019 10:35 pm
od kodl69
pokud to budou panely stejné konstrukce (předpokládám polykrystal) stejného počtu a se stejným počtem článků na panel, a podobného výkonu (třeba 270-300W na panel) tak to bude fungovat. Pro případ poruchy je třeba dát na stringy odpovídající jištění a je to bez problému. On totiž PN přechod nedokáže vygenerovat větší napětí, než jaký je na něm úbytek napětí v propustným směru ještě před tím, než začne vést... Tj pojistky jsou ochrana jenom pro případ zkratu někde ve stringu.

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

PříspěvekNapsal: pon bře 11, 2019 11:07 pm
od kadlos
Naopak, šlo mi o možnost zapojit do druhého stringu panely i s třeba jiným počtem článků, tzn. ve výsledku např.o jeden panel méně s větším počtem článků tak, aby výsledný součet Vmpp napětí na celém stringu byl stejný. Pak by regulátor mohl najít optimum nebo se mýlím?

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

PříspěvekNapsal: úte bře 12, 2019 7:34 am
od ota
Počet článků odpovídá Umpp.
Ale moje zkušenost je že jsem měl 2 stringy s rozdílným počtem článků, asi 10% rozdíl Umpp a regulátor to pobral.
Ta křivka v oblasti Umpp je docela plochá.
Muj názor je ze v nejhorším případě bude pár % ztráta ale nikdo to nepozná.

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

PříspěvekNapsal: úte bře 12, 2019 12:33 pm
od youda
kadlos píše:Plánuji zapojit dvě FVE pole (východ - západ) na vysokonapěťový regulátor. Je možno postupovat tak, že letos zapojím východní string z jednoho druhu panelů a příští rok doplním západní string, pokud neseženu stejné, jiným druhem panelů, . Jejich počet zvolím tak, aby součet jejich Vmpp byl v obou zapojeních stejný nebo hodně podobný. Stringy by následně byly zapojeny paralelně na vstup jednoho regulátoru, pravděpodobně Axperta.


Tady máš graf ze dneška:
- dva vysokonapěťové stringy
- jeden string východ
- druhý string západ
Ačkoliv počty i typy panelů jsou stejné, jak vidíš, tak kvůli osvětlení se napětí v MPP bodě liší až o 200V. Normálně mám každý string zvlášť, ale namontoval jsem si tam přepínač, kterým můžu východ+západ spojit a vše tak poslat jen do jednoho reglu. Funguje to úplně normálně. Pojistky má každý string vlastní. Paralelní spojení provádím až za přepěťovkama a DC pojistkama.

Takže to klidně paralelně spoj, do každé větve dej stejný počet panelů i článků a je to. Regl si v té kombinaci najde nový MPP bod někde vedle. Ráno bude většinu výkonu dodávat východ, večer západ.

Jediný problém může nastat v létě, kdy bude slunce v pravé poledne pražit do východního i západního pole zároveň. Ideálně bys tam měl dát takový regl, který snese celý kombinovaný výkon. Ale prý takovou situaci přežijí i slabší regly, v nejhorším případě nahlásí proudové přetížení a odpojí se od panelů. Já to v létě spojené neměl, tak nemůžu zatím poreferovat. V zimě to ale chodí normálně, dokonce ikdyž máš západ pod sněhem a do východu praží ranní slunce.

Napětí v MPP bode, východ / západ:
napeti v MPP bode vychod vs zapad.PNG


PS: Při prvním spojení jsem tam měl MC4 diody, ale pak jsem je vyhodil a jede to i bez nich.

Re: Sériově a paralelně zapojené panely ve stringu.

PříspěvekNapsal: úte bře 12, 2019 12:40 pm
od JonasPP
Uplne bez problemu to môžeš takto spraviť a netreba sa vôbec bať. Ja mam rôznorode panele a drži sa to hlavne tam de najviac taži. Maximalny rozdiel mam o 20v pri 500W,mini rozdiel 4v je medzy 600W a hlavny tahuň de sa prevažne zdržuje bod ma 1700W. Teraz riešim dopojenie dalšieho pola de budu znova rozdielne panele o rozdiele 4v a vôbec to neriešim.