Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát čer 25, 2021 10:39 am


Pravidelná revize FV elektrárny

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...

Pravidelná revize FV elektrárny

Příspěvekod rva » sob led 04, 2020 6:19 am

Jako pro vše kolem nás, i pro FV elektrárny existují nějaké předpisy, které by měl majitel daného zařízení naplňovat. U FV elektrárny to jsou požadavky na pravidelnou revizi - snad ve lhůtách max. 4 roky, doporučují se roky 2.
Setkal se někdo s případem, kdy byla revize vyžadována? Možná je rozdíl mezi tím, když si FV elektrárnu postavím jako (polo)ostrov bez přetoků a bez úředničiny a tím, když žádám např. o dotaci, nebo chci dodávat přebytky do sítě. Pak by mohl úředník, nebo distributor něco takového požadovat. Popřípadě pojišťovák, poskytovatel hypotéky? Orientační cenu jsem někde viděl kolem 2000,-Kč.

Požadavek na revize dle http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/otazky-a-odpovedi-z-elektrotechnicke-praxe--10469:
Revizní lhůta malé fotovoltaické elek­trárny není určena ani v ČSN 33 2000-7--712:2006 (Elektrické instalace budov – Část 7-712: Zařízení jednoúčelová a ve zvláštních objektech – Solární fotovoltaické (PV) napá­jecí systémy), ani není jednoznačně stanove­na v ČSN 33 2000-6:2007 (Elektrické insta­lace nízkého napětí – Část 6: Revize), která platí pro revize elektrických instalací.

V ČSN 33 2000-6:2007 je stanoveno, že lhůty pravidelných revizí instalace se musí určit podle druhu instalace a zařízení, jejího použití a způsobu provozu, četnosti a kvality údržby a s ohledem na vnější vlivy, kterým je instalace vystavena. To jsou tedy okolnosti, které by při stanovení revizní lhůty měly být určeny již v rámci projektové přípravy dané­ho zařízení nebo instalace.

Jako určité vodítko při stanovení lhůt mo­hou sloužit konkrétní lhůty stanovené v ČSN 33 1500:1991 (Elektrotechnické předpisy. Re­vize elektrických zařízení). V tab. 1 a v tab. uvedené v příloze 2 této normy je stanovena pro elektrická zařízení provozovaná v pro­středí venkovním (nověji vně budovy) čtyř­letá lhůta pro vykonávání pravidelných re­vizí. To je tedy lhůta, která by podle našeho názoru neměla být překročena ani pro pravi­delné revize malých fotovoltaických elektrá­ren. Pro začátek ovšem doporučujeme lhůtu první revize zkrátit např. na dva roky, aby se zjistilo, jak je zařízení opotřebované. Podle konkrétního stavu zařízení se pak rozhodne, zda postačí lhůta následujících pravidelných revizí čtyři roky nebo zda je třeba ji zkrátit. Zkrácení revizní lhůty si ovšem může vyžádat na základě uvážení revizního technika i stav (opotřebování) zařízení (elektrárny) v průbě­hu jeho užívání.

Povinnost vykonávat pravidelné revize fo­tovoltaické elektrárny na soukromém objek­tu (pro který se pravidelné revize nepřede­pisují) vyplývá z toho, že elektrická energie je tomu, kdo ji vykupuje, dodávána v rámci smluvních vztahů opírajících se o energetic­ký zákon a navazující předpisy, které vyža­dující, aby elektrické zařízení bylo udržová­no ve stavu odpovídajícím právním předpi­sům a technickým normám.
_______________________________________________________________________
14kWp, 48V LiFePo4 450Ah,
EPSolar 60A/150V ET6415N + Axpert pwm 4kW PIP4048HS + Axpert mppt 4kW PIP4048MS
rva
 
Příspěvky: 1835
Registrován: úte dub 23, 2013 9:21 am

Re: Pravidelná revize FV elektrárny

Příspěvekod jahodovák » sob led 04, 2020 7:32 am

Pokud mohu trochu přispět,kamarád má na dotaci elektrárnu a dodává i do sítě,loni na podzim mu odešel měnič po 6 letech,dal ho opravit,a pokud vím měl akorát výchozí revizi a od té doby žádnou...
6,4kWp-2 krát aexpert MKS,cca 40kW LIFE A LION
jahodovák
 
Příspěvky: 1229
Registrován: ned dub 02, 2017 2:45 pm


Zpět na Legislativa a právo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: CC [Bot] a 0 návštevníků

Reputation System ©'