Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...

Státem certifikovaného elektromontéra

nepotřebuji
49
96%
požaduji
2
4%
 
Celkem hlasů: 51

Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4924
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím. V ČR vzniká legislativa, která velmi neurčitě omezuje či povoluje (nikdo neví) instalovat svépomocně fotovoltaické panely. Svépomocně instalovat elektrocentrály, FV regulátory, trakční baterie, měniče, pračky, žehličky, ledničky, UPSky, vařiče, cirkulárky, sekačky, plynové bomby i děti možné zatím ještě je.

S ohledem na striktní zaměření tohoto webu na svobodu a nezávislost zakládám ZDARMA A BEZ DOTACÍ Z EU toto téma jako informační zdroj o poznatcích o tom, jak v současných pokřivených právních podmínkách České Republiky velmi výhodných pro jisté zájmové skupiny, instalovat fotovoltaické panely na svou vlastní střechu, či jinam, kolik maximálně, v jakých množstvích, intervalech, atd., aniž by nám hrozily postihy od osob, které si říkají "stát", které plně ovládají policii a soudy, které dávají volnou ruku exekutorům, kteří by nás k jejich radosti dost nepříjemně obtěžovali v případě, že by ony osoby, které se nazývají "stát", dospěly k názoru, že po nás budou požadovat za takovou vlastní svépomocnou instalaci pokutu, která údajně může být až ve výši 100.000,-

Svobodu si nepředstavuji jako povinnost si pro instalaci konkrétního zařízení objednat placeného hejla, který certifikát udělal za účelem zajištění si příjmu (zajisté mi papír o správnosti instalace pro úřady nedá zadarmo, cestovat ke mě také nebude zadarmo a jeho práce, kterou nepotřebuji také zadarmo nebude), kdy občanům je zákonem nařízeno si takového certifikovaného hejla objednat a jeho ne nezbytně nutné služby zaplatit dle ceny, jakou hejl po dohodě se svou konkurencí nasadí.

Svobodu si představuji jako svobodnou volbu, zdali se na instalaci cítím a provedu si ji dle svých nejlepších schopností a dovedností na vlastním majetku sám, nebo se na to necítím, tudíž si svobodně vyberu montéra, kterému důvěřuji a na kterého případně zjistím dobré reference. Jak si je zjistím, či zdali vyberu kvalitního nebo nekvalitního montéra je čistě má záležitost a má svobodná volba a nikomu do toho nic není. Dle vlastní svobodné vůle. Dobrou referencí není státní certifikát. Ten mi říká, že dotyčný dodavatel má dobré kontakty na úřady a možná i dostatek peněz a času a nervů na vyřízení všech náležitostí, které si úřad vymyslí. O odbornosti a kvalitě práce takový certifikát nevypovídá vubec nijak.

Důkazem odbornosti/neodbornosti v úzce specializované oblasti oboru elektro je i první instalace mého systému, která byla provedena odbornou firmou, ale trpěla takovými nedostatky v návrhu, že to odnesly hned první rok mé baterie drastickým snížením životnosti a systém jsem musel kvůli nedostatečně rychlým reakcím montážní firmy při výpadcích přepsat na sebe, záruku převzít jen na komponenty a systém zcela zásadně předělat, svépomocně vyvinout a připojit podrobný a stabilní monitoring, vyměnit nevhodně zvolené komponenty za vhodnější, změnit zapojení panelů na výhodnější z hlediska použitých kabelů, které nepočítaly s budoucím rozšířením a podobně.

Dodavatele, kterého mi vnutí stát budu mít potřebu kontrolovat a hlídat na každém kroku (pro dva a více osob bude potřeba zajistit více osob pro dohled), zdali svou práci opravdu odvádí dobře, už z toho důvodu, že mu nedůvěřuji. Jeho zkušenosti navíc mohou být na značně nižší úrovni než mé dosavadní čistě praktické (nikoliv teoretické) zkušenosti po více než 3 letém svépomocném servisu svého systému kdy prokazatelně nedošlo k žádným škodám na cizím majetku, přičemž mé vzdělání v této oblasti pochází pouze z vlastních zkušeností, odborných zkušeností zde na fóru, samostudiem a na základě vlastních měření, důkladného vedení online statistik, logování, výzkumu, pokusů a omylů.

Necítím se jako člověk nesvéprávný, nebo nezodpovědný a velmi mě vadí, že takového člověka ze mě jistá skupina s ekonomickými zájmy dělá. Doslova a do písmene mě to uráží až tak, že kdyby se za to dalo podat účinně trestní oznámení a bylo na koho konkrétně, podám ho. Pokud v celé věci není jen a pouze ekonomický zájem, pak legalizace ostrovních svépomocných systémů později instalovaných musí být zdarma, jinak tam ekonomický zájem je. Pokud někomu můj majetek prokazatelně poškodí jeho majetek (a nebude celému poškození pomoženo a zinscenováno aby se to tak skutečně stalo), nesu plnou zodovědnost za své chyby. Tak tomu ale je i u věcí bez certifikovaných hejlů. Nebo certifikovaný hejl nese ještě větší zodpovědnost? A jak ji po hejlovi vymůžu?

Věřím, že i zdejší komunita ocení informace jak se nedostat do konfliktu se "smyčku utahujícím" státem, který by měl pro občany dle mého názoru dělat pravý opak, avšak neděje se tak, a jak tento problém logickými a nevyvratitelnými a dobře zaurgementovanými cestami překonat.

Samozřejmě řešením takového problému je se s hejlem domluvit na nejnižší ceně, sklonit před systémem hlavu a přizpůsobit se. Nezdá se to zdejší komunitě jako otevřené dveře k protekčnímu jednání, korupci, vydírání a různým podobným nepěknostem, navíc podporované zákonem? Důvody proč může být problém vícenáklad v podobě placeného nepotřebného hejla mohou býti různé. Někdo může být rád, že sehnal a zaplatil ve slevě několik let jeté a stále funkční panely a víc peněz prostě na rozhazování už nemá, přičemž odborné znalosti mohou býti více než dostatečné bez ohledu na aktuální ekonomickou situaci. Je to stejné jako jakékoliv byť i drobné zvýšení nákladů na cokoliv, například zdražení benzínu, potravin, potřeb pro děti. Někomu je to jedno, jiného to může zcela zásadně diskriminovat a znemožňovat důstojněji žít jen kvůli ekonomické situaci.

Do jaké míry je kdo ochoten se přizpůsobit? Například registrace maximálního povoleného množství energie, kterou můžete z vaší FVE spotřebovat, za neschválené nebezpečné množství budete pokutováni? Certifikování zavádí brzkou možnost instalace certifikovaného měření. Uvědomuje si tuto skutečnost někdo? Je nějaký mechanismus, který by takovému zostření a zvýšení příjmů zájmovým skupinám zabránil? Bude zdejší komunita ochotna si do svých FVE dobrovolně (nebo dokud je někdo nenapráská) instalovat jistě zajímavě placený certifikovaný měřák s dálkovým odečtem? Spotřební daň z vyrobené energie by komunita také skousla?

Předem děkuji za názory i když jsem si jist, že budu asi velmi vyveden ze své iluze o svobodě a nezávislosti, pokud tedy ještě najdu nějaké zbývající iluze, které bych ještě ztratit mohl.

S chutí do diskuze.

*sun*:arrow:::pv:::arrow:*batt*::stop::

X

:handshake2::cheers::handshake2::sm35:::facepalm::*sun*:repair:::pv:::repair::uh::eek2::cry:

PS: Dávám si předsevzetí, že toto vlákno je pro mě osobně pouze readonly. Nebudu se zde dále vyjadřovat, protože mě spíše zajímá mnou už v tomto vlákně dále neovlivňovaný názor komunity.
PavelR
Příspěvky: 2922
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od PavelR »

V teto republice to jde se svodobou zkopce. Uz ted se musime podrizovat nejakym kokotum v bruselu tu eu nam byl cert dluznej.
Kazdopadne ja na jakykoliv takovy vyhlasky .... a to z vysoka. Me by jen zajimalo jak by takovy certifikovany mereni jako probihalo. To jako zaplombuji mistnost s technologii ci jak? ...
solárník
Příspěvky: 1566
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od solárník »

Odmítám jakékoli vměšování do domovní svobody. Svůj dům považuji, jako celek, za záležitost osobní svobody a jakékoli nutné certifikace a měření hodlám strpět pouze na vedeních na rozhraní pozemku (=voda, plyn, elektřina).

Jakékoli bránění mi kýmkoli v budování čehokoli rozumného (čímž nemyslím samozřejmě věci všeobecně nebezpečné, jako jsou bomby, chemické zbraně a atomový reaktor) na mém pozemku a v mém domě považuji za porušení svobody a budu neústupný i kdybych měl podat žalobu u ústavního soudu. Víc k tomu nemám co dodat. Jak jednou ustoupíš, tak už není záchrany.

Zlatá amerika. Jak někdo přeleze plot bez dovolení, tak ho zastřelíte a hotovo.
Obrázek

Mimochodem na ten zákon o povinné montáži panelů kvalifikovanými osobami se měla u ústavního soudu podat žaloba už dávno. A myslím, že by celkem úspěšně prošla. Což je další námět...
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od jose »

Ten plot je z GTA III?
Je jasné, že fotovoltaika je byznys. Ví to i ČEZ, proto si pořídil FVE Ralsko apod. Krom toho má taky jistý vliv. Pak vznikají takovéto zákony, aby se omezila a co nejvíc oddálila nezávislost lidí na ČEZu, státu a všech, kdo s tím mají co do činění. Jsem zvědav, kdy (jestli) se dočkáme net-meteringu. Ale už jim teče do bot, trend je nezvratitelný.
Je dobré, že se vyškolí odborníci na instalaci FVE, jen ať kvetou. Takového podnikatele nám ale nemá nikdo vnucovat!
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
fugas
podporuje fórum
Příspěvky: 2089
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od fugas »

Pánové,naprosto s Vámi souhlasím.
Problém vidím v tom,že demokracie pojatá našimi vládami se jeví spíše totalitou.Veškeré vynakládané snahy,ze strany tohoto panstva,doposud směřovaly směrem,jak dostat z pracujících co nejvíc peněz.Tyto peníze se nadále využívají jako prostředek k vlasnímu zbohatnutí,nikoliv hospodaření,no a pak k umlčení těch,co pracovat nechtějí.Ti pak jdou a na základě slibů zvolí další zloděje.Pak jsou tu ti pracovití.Ovšem značná část z nich bohužel není na takové úrovni,aby dokázala kalkulovat s tím,že stejní lidé slibují stejné věci,ty pak nesplní a další volební období nás nadále nestoudně a průhledně okrádají.Pak tam místo sebe pošlou nové,stejné,nebo horší a ovce opět fungují na palivo z nových xichtů a starých slibů.A když se ovce přece jen nějak neklidně melou?Uděláme po volbách koaličku s kým se nám zlíbí,ačkoliv v podstatě nedostal od národa mandát,protože jsme si tak udělali zákony a ovce to schrouply.Tak to jde bezmála čtvrt století,země je rozprodaná,ovce mají méně a méně a prostředky,jak z ovcí prachy dostat se tenčí.Také přibývá příživníků,ale kde na to sakra vzít?!
Zvýšíme daně,zdravotní,sociální poplatky,poplatky za doktora,za školku,zato že naši předci něco za svoje postavili na svém pozemku a my toho platíme daň!Ale pořád je málo.No tak novou daň.Z panelů?Z čistých zdrojů?To by patrně rozhořčilo vlivné v Evropě...No tak těm ovcím prostě nařídíme,aby si ty panely nechali montovat firmami,kterým my řekneme,jestli můžou a ti zaplatí daň :celebrate4: To by bylo,aby zase chvilku nebylo...

Připomíná to pokus zdanit soukromé studny,to jim ale kuposivu pak přišlo mc drzé.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektuLiFePo4 na LiIon 100Ah.
honzaL
podporuje fórum
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Chci prodávat energii a využít dotace: ANO
Souhlasím s podmínkami fóra: NE
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od honzaL »

mypower.cz píše:.......S ohledem na striktní zaměření tohoto webu na svobodu a nezávislost zakládám ZDARMA A BEZ DOTACÍ Z EU toto téma jako informační zdroj o poznatcích o tom, jak v současných pokřivených právních podmínkách České Republiky velmi výhodných pro jisté zájmové skupiny, instalovat fotovoltaické panely na svou vlastní střechu, či jinam.....
Admine, za tvůj skvělý server Ti moc dík, bez něj bych asi s fotovoltaikou nezačal, chtěl jsem Ti trošku přispět na provoz i letos, ale teď mám pocit, že již ode mne žádnou dotaci nepřijmeš.

Nejsem člověk, který by bezhlavě šel proti proudu, nemůžu si to dovolit. Pokud jsou dotace z EU k dispozici neváhám je na rozumnou věc použít. Fak je, že na projekty z fondů EU, které jsem považoval za přínosné, nikdy nic nedostal pokud jsem žádal sám a vždy jsem se musel svést s nějakým projektem, který řešil někdo jiný.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2768
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Chci prodávat energii a využít dotace: NE
Souhlasím s podmínkami fóra: ANO
Bydliště: Brno

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

předmětný zákon je stejný paskvíl jako 99,998% ostatních srač*k co na nás vláda hrne :hell: .

V tom bruselu nejsou takoví debilný haj*li jako u "nás" - viz právní analýza o poviiné recyklaci FV panelů :
http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... s2fnWe0uSo:uh: .
Z bruselu přijde doporučující směrnice a ti "naši" z toho udělaj hromadu zákonů , vyhlášek , norem a kdo ví co ještě jen a pouze proto aby byl národ nasranej na EU , na vybraný občany , po hádce v hospodě na sousedy atd. . Dělají (dělali) to aby lidi na politiku nadávali a kašlali na volby = skalní vypatlaní "voliči" volí tu pakáž furt dokola :hell: . Červení , oranžový a modrý se pak vždy dohodli a jelo se dál :wall: . Su zvědavej , kam a jak pojedeme s těma nováčkama (mladými panici) .

Přemýšlím , jak a kdo by prováděl "razie" ... že by ČIŽP v doprovodu PČR ? Bez PČR nemá nikdo právo vstoupit na můj pozemek bez mého souhlasu :evil: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 1963
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Chci prodávat energii a využít dotace: NE
Systémové napětí: 24V
Souhlasím s podmínkami fóra: ANO

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od gupa »

abrams píše:Přemýšlím , jak a kdo by prováděl "razie" ... že by ČIŽP v doprovodu PČR ? Bez PČR nemá nikdo právo vstoupit na můj pozemek bez mého souhlasu :evil: .

Elektronům zdar *cloud*
V tom se velmi mýlíš, může vstoupit za určitých podmínek stavební úřad. Zrovna třetího jsem to řešil, pročetl zákon a výsledek je, že může být udělena pokuta až 50t když se neumožní vstup. Jsou dohledatelné i soudy kvůli takové pokutě. Takže průběh je takový, že tě někdo udá, vmém případě, že mu zatéká do jeho nezaizolovaného vinného sklepa, vedle kterého udržuji a vždy to bylo zahradou. No a ty podmínky pro vstup určuje stavební zákon. A to při ohrožení zdraví bezpečnosti a života.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Ondřej
Příspěvky: 102
Registrován: sob pro 22, 2012 5:40 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od Ondřej »

Podstata EU je totalitně-fašistická. Pokud se EU nerozpadne, tak její obyvatelé budou 1.okradeni, 2.zotročeni, 3.utraceni. A proto se pomalu ale jistě začínám učit rusky.
http://kamemigrovat.cz/

A na vlády si nestěžujte. Je to pouze a jen vzorek lidí ze společnosti o těch samých kvalitách. Vymaštění voliči, jak už zmínil Abrams, je volí pouze na základě rezonance. Proto volí pořád dokola ty samý zm*dy. Není možný zachraňovat hordu blbců, je ale možný zachránit sebe/rodinu.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 1963
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Chci prodávat energii a využít dotace: NE
Systémové napětí: 24V
Souhlasím s podmínkami fóra: ANO

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od gupa »

Úředník a byrokrati jsou v podstatě komensálové (soustolovníci). Chcou mít ze své práce dobrý pocit, požitek a profit. Jinak by to nebyl ani úředník. Protože takový mezi ssebou nechcou. Pohybují se v řádech, zákonech vyhláškách a směrnicích a nařízení ... vůbec v papírech. Čím více jich je, tím více chcou svou pozici pro ten pocit a požitek a profit dělat. Důkazem toho vyhoštění je kauza Rath. Všichni berou ať přímo nebo nepřímo, ale Rath byl moc slyšet čímž byl nepříjemný a osolili mu to natolik, že ho nechali nezákonně bručet aby vyměkl. Jenže on je rozený úředník a doktor navíc. Takže ví, jak to chodí, že tu každý nebudem věčně a lidi se prostě mění a nikdo není nenahraditelný.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od střídač »

Takový ten postoj: svobodný až za hrob, je mi sympatický, neb jsem se s ním dlouhou dobu i ztotožňoval.

No a jelikož mám pochybnosti, svěřím se s nimi.

Od současnosti do hluboké minulosti byla vždy elita a ti, kteří tu elitu vytvářejí.

Za socialismu byla politická elita jež vytvářela pro sebe vhodné podmínky politickou policií. Míra konformity s režimem byla i míra ekonomického postavení.

Demokracie je naprosto totožná jen je více záludná a klade více důraz na ekonomiku. Politicko ekonomická elita je držena u moci ekonomickou policií všech úrovní a druhů. Základem moci je vytvoření závislostí s vynutitelnými ekonomickými sankcemi. Prostor pro svobodnou volbu je nebezpečný elitě a proto je třeba jakoukoli skulinu zaplnit závislostí.

Elektrická svoboda je nebezpečná a proto je třeba ji dostat pod kontrolu. Je to základní mechanizmus jež vládnoucí elita nemůže za žádnou cenu opomenout.

No a přichází zásadní rozhodnutí: chcát proti větru, nebo s větrem, nebo spíš jak moc a kam se větru natočit.

Jak se mypower pochlubil, koupil si nové trojany. Odvedl do rozpočtu elity desátek 21% DPH přispěl Kolařikovi na platbu soc. zdrav pojištění a jistě i daní. Kolařik jistě zakoupil trojany od překupníka jenž taky stejnou měrou do systému přispěl. Pěkně a konformně podpořil ekonomicko politický systém v jeho základním počínání. Dobrovolně naplnil na mnoha úrovních kasu elity. Za takový postup musí elita přímo řehtat blahem. Správný svobodný a jistě i chválihodný postup byl, hodit bobek na systém a udělat si "trojany" sám. Ono je to s tím chlapáckým svobodným postojem takový jakýsi nahnutý.

Mám jiný přístup: snažím se využít systém tak, abych mu co nejvíce škodil. Zjistil jsem že to jde, je to velice účinné, netrestatelné a ještě mohu vládnoucí elitě udělat dlouhý nos a to tak, že přímo do očí a pořádným šklebem. Vyžaduje to jen změnit životní styl.
Uživatelský avatar
fugas
podporuje fórum
Příspěvky: 2089
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od fugas »

Naprosto souhlasím.
Snad jen slovo elita,bych dal do uvozovek.Ve skutečnosti se,dle mého názoru jedná o ten nejhorší morální odpad společnosti.Slušný člověk se na vrchol necpe,jelikož chápe,že to s sebou nese značnou míru odpovědnosti.Vrcholná politická "elita" zná sice význam toho slova,ovšem nezná už ten pocit.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektuLiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1566
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od solárník »

Nedávno se tady diskutovalo to - tuším, Španělsko to bylo? Jak tam všem účtují spotřebu v ostrovních elektrárnách? Krásný příklad toho, když si lidé nechají všechno líbit a vládnoucí vrstva to dotáhne ad absurdum.

Zpět k té povinné montáži panelů certifikovaným odborníkem: Podle mne je tucet daleko nebezpečnějších činností, které nikdo neřeší. Například instalace plynových bomb. Každý na vesnici si tu svou plynovou trubičku protáhne do kuchyně jak ho napadne. Že to někde přitom nalomí a ono to uchází - nikdo neřeší. Jen skladovat doma kanystr benzínu je věc x krát nebezpečnější než cokoli z oblasti instalace soláru. Taky to nikdo neřeší.

V oblasti fotovoltaiky stát drze využil situaci. Nejdřív dokopali celý národ k masové hysterii proti fotovoltaice pomocí médií, když stát nezvládl dotační politiku a teď je po chudácích vyžadována ukrutná podpora fotovoltaiky v účtech za elektřinu. Stát to pos*al a blbý lidi plaťte. Výsledek je ten, že nadpoloviční množství obyvatelstva, když se řekne "fotovoltaika", popřípadě "solární", tak se jim otevírá kudla v kapse, protože si automaticky představí ty tisíce, které zaplatili a ani vlastně nevědí proč. V takové situaci státu projde v podstatě jakýkoli zákon i kdyby byl naprosto stejný, jako ve Španělsku. Svedou to na ty "ošklivé fotovoltaiky", kterým je nutné zatnout tipec, protože oni jsou ti, kvůli kterým přece platíme ty tisíce. Klasický případ totální demagogie, za kterou by se nemusel stydět ani Hitler.
Uživatelský avatar
radimre
Příspěvky: 166
Registrován: stř led 08, 2014 11:53 am
Chci prodávat energii a využít dotace: ANO
Souhlasím s podmínkami fóra: NE
Bydliště: Kateřinice NJ

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od radimre »

střídač píše:Takový ten postoj: svobodný až za hrob, je mi sympatický, neb jsem se s ním dlouhou dobu i ztotožňoval.

No a jelikož mám pochybnosti, svěřím se s nimi.

Od současnosti do hluboké minulosti byla vždy elita a ti, kteří tu elitu vytvářejí.

Za socialismu byla politická elita jež vytvářela pro sebe vhodné podmínky politickou policií. Míra konformity s režimem byla i míra ekonomického postavení.

Demokracie je naprosto totožná jen je více záludná a klade více důraz na ekonomiku. Politicko ekonomická elita je držena u moci ekonomickou policií všech úrovní a druhů. Základem moci je vytvoření závislostí s vynutitelnými ekonomickými sankcemi. Prostor pro svobodnou volbu je nebezpečný elitě a proto je třeba jakoukoli skulinu zaplnit závislostí.

Elektrická svoboda je nebezpečná a proto je třeba ji dostat pod kontrolu. Je to základní mechanizmus jež vládnoucí elita nemůže za žádnou cenu opomenout.

No a přichází zásadní rozhodnutí: chcát proti větru, nebo s větrem, nebo spíš jak moc a kam se větru natočit.

Jak se mypower pochlubil, koupil si nové trojany. Odvedl do rozpočtu elity desátek 21% DPH přispěl Kolařikovi na platbu soc. zdrav pojištění a jistě i daní. Kolařik jistě zakoupil trojany od překupníka jenž taky stejnou měrou do systému přispěl. Pěkně a konformně podpořil ekonomicko politický systém v jeho základním počínání. Dobrovolně naplnil na mnoha úrovních kasu elity. Za takový postup musí elita přímo řehtat blahem. Správný svobodný a jistě i chválihodný postup byl, hodit bobek na systém a udělat si "trojany" sám. Ono je to s tím chlapáckým svobodným postojem takový jakýsi nahnutý.

Mám jiný přístup: snažím se využít systém tak, abych mu co nejvíce škodil. Zjistil jsem že to jde, je to velice účinné, netrestatelné a ještě mohu vládnoucí elitě udělat dlouhý nos a to tak, že přímo do očí a pořádným šklebem. Vyžaduje to jen změnit životní styl.
Amen není co dotat... :yes:
http://vyrobaprvozuj.webnode.cz/
Hybrydní natáčecí systém 24V - 230Ah + GF- výkon řízen připínaním panelů 6x300Wp + 2x 60Wp
Ohřev vody 24V topnou spirálou 2 x 200l 1x 45l
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od jose »

fugas píše:Slušný člověk se na vrchol necpe,jelikož chápe,že to s sebou nese značnou míru odpovědnosti.
Spíš se nahoru slušný člověk necpe, protože ví, jaký boj o koryta tam řádí. Samotná odpovědnost není špatná, naopak je potřebná, leč vzácná.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
fugas
podporuje fórum
Příspěvky: 2089
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od fugas »

jose píše:
fugas píše:Slušný člověk se na vrchol necpe,jelikož chápe,že to s sebou nese značnou míru odpovědnosti.
Spíš se nahoru slušný člověk necpe, protože ví, jaký boj o koryta tam řádí. Samotná odpovědnost není špatná, naopak je potřebná, leč vzácná.
Člověk,který cítí aspoň nějakou míru sebereflexe by se musel zbláznit,protože odpovědnost z každého jeho rozhodnutí je obrovská.Jenže tihle žádnou necítí.Svede se to na bezpečnost,nebo ještě lépe boj s terorismem,hlavně že u toho cinkají prachy :D Každý opodstatněný argument,nebo důkaz o obrovských tunelech a zlodějinách je označen za útok na demokracii.Chovají se tak,protože jsme jim to dovolili.Ovce kývne i na daň z hlavy,když se jí vysvětlí,že tak je to správné,tak to má být.
Solární mediální masáž by jakýkoliv útok na nově vznikající solární zdroje před ovcemi ospravedlnila sama o sobě.Tady se může stát skutečně naprosto cokoliv.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektuLiFePo4 na LiIon 100Ah.
antilop
Příspěvky: 76
Registrován: ned úno 17, 2013 8:47 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od antilop »

Já bych se vrátil k meritu věci - zdali je či není povinen konkrétní člověk zvát certifikovanou osobu. Dle mého názoru podložené diskuzí s lidmi z oboru (kyž jsem kupoval panely) se tato povinnost vztahuje jen na ty, kdož chtějí zřídit výrobnu (to je termín z energetického zákona). Ten kdo zřízenu výrobnu nemá nepotřebuje žádnou osobu, natož certifikovanou. Takže dle mého dochází k míchání pojmů a tím matení veřejnosti. Prptože do důsledku vzato by zařízení k přeměně energie z obnovitelných zdrojů (nebo jak to tam je - to proti čemu zde diskutujeme) mohl být i sud s vodou natřený načerno postavený na zahradu. Což je zařízení stejného druhu jako skleněná deska s křemíkem drátem propojená s odporem. Právě proto je tam použit termín výrobna, což definuje energetický zákon a proto bych se s odvoláním na něj ničeho neobával. Tj. správná odpověď při případném udání - a já snad provozuji výrobnu, jste si jist? A vyčkat na odpověď úředníka.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od střídač »

antilop píše:Dle mého názoru podložené diskuzí s lidmi z oboru (kyž jsem kupoval panely) se tato povinnost vztahuje jen na ty, kdož chtějí zřídit výrobnu (to je termín z energetického zákona).
Jelikož v našem právním státě si nejsme ničím jisti, tak vše je třeba psát v kondicionálu.

Dle všeho BY to tak snad asi mohlo i být.

Již jen proto že: 406/2000 Sb.

§ 13a
Kontrola
(1) Kontrolu dodržování ustanovení tohoto zákona upravuje zvláštní zákon^2).

A to ^2)je:
2) Zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní
správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů
(energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů.


Jelikož 458/2000 Sb., je o podnikání a mi nepodnikáme, soudím, že nás nemá kdo zkontrolovat, čímž můžeme na certifikovanou instalaci hodit v soukromí bobek. Snad se mypowerovi uleví a opustí ho regulační křeč.

Konec ilegality, panely na střechy a ať už zoncna pořádně bije.
Uživatelský avatar
donacielo
Příspěvky: 75
Registrován: ned bře 10, 2013 9:00 am
Chci prodávat energii a využít dotace: ANO
Souhlasím s podmínkami fóra: NE
Bydliště: Praha

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od donacielo »

střídač píše:
antilop píše:Dle mého názoru podložené diskuzí s lidmi z oboru (kyž jsem kupoval panely) se tato povinnost vztahuje jen na ty, kdož chtějí zřídit výrobnu (to je termín z energetického zákona).
Jelikož v našem právním státě si nejsme ničím jisti, tak vše je třeba psát v kondicionálu.

Dle všeho BY to tak snad asi mohlo i být.

Již jen proto že: 406/2000 Sb.

§ 13a
Kontrola
(1) Kontrolu dodržování ustanovení tohoto zákona upravuje zvláštní zákon^2).

A to ^2)je:
2) Zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní
správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů
(energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů.


Jelikož 458/2000 Sb., je o podnikání a mi nepodnikáme, soudím, že nás nemá kdo zkontrolovat, čímž můžeme na certifikovanou instalaci hodit v soukromí bobek. Snad se mypowerovi uleví a opustí ho regulační křeč.

Konec ilegality, panely na střechy a ať už zoncna pořádně bije.

jak je to když fotovoltaikou ohřívám bojlery.... jak se to bere ?
off grid se zálohování sítí ,4.8KW, outback FM80, akspert KS 4KW ,optisolar SP8000, 300 AH/48V LIFE, SDS micro E - monitoring a přepínání přebytků do bojlerů.:)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2768
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Chci prodávat energii a využít dotace: NE
Souhlasím s podmínkami fóra: ANO
Bydliště: Brno

Re: Jak v ČR instalovat ostrovní FVE svépomocně?

Příspěvek od abrams »

gupa píše:
abrams píše:Přemýšlím , jak a kdo by prováděl "razie" ... že by ČIŽP v doprovodu PČR ? Bez PČR nemá nikdo právo vstoupit na můj pozemek bez mého souhlasu :evil: .

Elektronům zdar *cloud*
V tom se velmi mýlíš, může vstoupit za určitých podmínek stavební úřad. Zrovna třetího jsem to řešil, pročetl zákon a výsledek je, že může být udělena pokuta až 50t když se neumožní vstup. Jsou dohledatelné i soudy kvůli takové pokutě. Takže průběh je takový, že tě někdo udá, vmém případě, že mu zatéká do jeho nezaizolovaného vinného sklepa, vedle kterého udržuji a vždy to bylo zahradou. No a ty podmínky pro vstup určuje stavební zákon. A to při ohrožení zdraví bezpečnosti a života.
Zdravím ,

nejsem zrovna zákonů znalý ... většina mých pokusů o překlad z právničtiny a pochopení co chtěl autor zdělit , končívá zmatením a pár dní trvajícími iracionálními sny .

Střídač to napsal jasně - jedná-li se o výrobnu (licence + připojení k DS + vykazování) musí to instalovat certifikovanej , jinak je problém :hell: .
Nejedná-li se o ofiko výrobnu tak s tím ERU nic nesvede protože je to mimo její kompetenci :lol: .

Bohužel , co dnes není může být zítra ... až bude ostrovů "přespříliš" najde se nějakej aktivní blb kterej sesmolí nějakej zákon i na nás :hell: . Doufám že se tak nestane ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D

Zpět na