Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Měniče Victron
vk_1
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od vk_1 »

Pokud dáte na každou fázi 2x MP 3000, jak máte v plánu, musíte v tom páru mít naprosto stejné a stejně dlouhé AC kabely. Aby byly oba ty multiplusy zatížené stejně. Mezi fázemi je to jedno, ale v tom páru, který na jedné fázi pojede paralelně, by měly být shodné. Dá se to otestovat po instalaci tím, že se fáze zatíží a změří proud na každém MP zvlášť, pak kabel třeba zkrátit.

Nastavení je o tom, že propojíte multiplusy ethernet kabely (VE.BUS) a konec nedáte do Cerbo GX, ale přímo do převodníku MK3-USB v notebooku. Pak je všechny zapnete a v software VE Configure od Victronu naklikáte to rozložení na fázích. Nutné přenést i aktuální nastavení, jako grid code atd...

Co se týká baterek, tak podle mě pro začátek 6 ks stačí. Když to půjde na limit zatížení baterek, tak si MP vezmou zbytek ze sítě. Počítám, že více multiplusů chcete, abyste dostal domů větší výkon na fázi, když slunce svítí.
Více baterek bych kupoval jen když nutně potřebujete větší výkon v noci. Ale tam podle mě cenově pořád vychází lépe tu trošku dokoupit ze sítě.

A co se týká úplného odpojení od sítě, tak to je z mého pohledu ultrapíčovina :) Když už, tak přejít na 3x10A D01d, nebo tak něco. Ale výhoda úplného odpojení od sítě v dnešní době mi uniká.
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

beethowen píše:
Diablo1st píše:Len 3kVA nie je zrovna veľa na fázu. Ak sú tam 2 väčšie spotrebiče už to spôsobuje preťaženie. Preto je lepšie ísť do 5kVA hneď na začiatku.
Z ekonomického hľadiska je to presne ako napísal beethowen. Je lepšie sa sústrediť na pokrytie čo najväčšej spotreby a ostatné čo je nad docucnúť z DS. Víde to ďaleko lacnejšie ako takáto elektráreň.
Stále si myslím, že je lepšie tie 3kVA predať a kúpiť 3x 5kVA.
Jasné, ale prodávat 6ks Victronů bych asi nechtěl. Ten prapůvod proč jsou tam ty 3k Victrony je těch 10kW celkového výkonu kvůli mikrozdroji, bohužel.
To mě štve, že je musí být legislativně tak blbě. Vždyť ať si tam každý dá co chce a distributor ať měří případné 15min. maximum a potom případně pokutují, ne?
Tak takle to ted uz vidim taky s tema 5000kama,je mi jasne ze by bylo jednoduší vse prodat a dat 5000ky. Jenze dělala to firma, je na to nejaka zaruka, takže kdyby neco, tak to vratim tak jak bylo od nich a at si to resi. Kdyz uz se zachovali tak jak se zachovali;)
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

vk_1 píše:Pokud dáte na každou fázi 2x MP 3000, jak máte v plánu, musíte v tom páru mít naprosto stejné a stejně dlouhé AC kabely. Aby byly oba ty multiplusy zatížené stejně. Mezi fázemi je to jedno, ale v tom páru, který na jedné fázi pojede paralelně, by měly být shodné. Dá se to otestovat po instalaci tím, že se fáze zatíží a změří proud na každém MP zvlášť, pak kabel třeba zkrátit.

Nastavení je o tom, že propojíte multiplusy ethernet kabely (VE.BUS) a konec nedáte do Cerbo GX, ale přímo do převodníku MK3-USB v notebooku. Pak je všechny zapnete a v software VE Configure od Victronu naklikáte to rozložení na fázích. Nutné přenést i aktuální nastavení, jako grid code atd...

Co se týká baterek, tak podle mě pro začátek 6 ks stačí. Když to půjde na limit zatížení baterek, tak si MP vezmou zbytek ze sítě. Počítám, že více multiplusů chcete, abyste dostal domů větší výkon na fázi, když slunce svítí.
Více baterek bych kupoval jen když nutně potřebujete větší výkon v noci. Ale tam podle mě cenově pořád vychází lépe tu trošku dokoupit ze sítě.

A co se týká úplného odpojení od sítě, tak to je z mého pohledu ultrapíčovina :) Když už, tak přejít na 3x10A D01d, nebo tak něco. Ale výhoda úplného odpojení od sítě v dnešní době mi uniká.
Ke kabelum, to vidim asi jako nejmenší problem;) toto i tak nak chapu, ale jde mi o to ze nevim jak to zapojit do toho nesmyslu co tam vymyslela ta firma :)
Ano je to tak jak pisete, vice na fazi chvi prez den, ne v noci, to jedem na normalni mod, a jedem do nekolika watu, max kw.
Co se tyka toho odpojení od ds, je mi jasne:) to je spis takovej muj sen, ale vim ze to bude porad lepsi byt připojen nez odejit.

I tak dekuji za rady. Martin
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

IMG_20221113_165018.jpg
Boj zacina :shock: :D :lol:
Bude sranda :shock:
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od Diablo1st »

Už sa teším na výsledok, hlavne na osadenie tých 6ks MP2 ;)

Prajem veľa šťastia, pevné nervy a žiadne prerábky ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ladipro
Příspěvky: 5
Registrován: pon lis 21, 2022 3:43 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od ladipro »

Ahojte, jsem tady na fóru nový, pročítám si diskuzi a tohle mě zaujalo. Překvapuje mě, že chtít víc než 2,4 kW na fázi se považuje za "gigantické". Mám podobnou FVE s 3x MP II 3000 a to výkonové omezení měničů přece musí být problém pro každou rozumně moderní domácnost.

1) Těch 2,4 kW to dává jenom nějakou dobu než se to zahřeje. Pak klesá na 2,2 a následně na 1,7. To je popsané v datasheetu a podle mých zkušeností je to v létě fakt problém. A to je mám pověšené na zdi v garáži a přístup k rozumně chladnému vzduchu mají dobrý. O zavádějícím označení "3000" radši pomlčím ;)

2) V praxi se doma najde dost spotřebičů, které to neutáhne bez přícucu ze sítě, ani když na dané fázi neběží nic jiného. Třeba trouba je >3 kW, klima někdy i >4 kW.

3) I po pro nás optimálním rozhození spotřebičů na fáze musíme přes léto přemýšlet co kdy pustit, abychom elektřinu zbytečně nenakupovali. Fáze jsou jenom 3, výkonových spotřebičů minimálně 6 (trouba, indukce, myčka, pračka, bojler, klima). A to nemám elektroauto.

4) Pokud bych chtěl zvýšit nezávislost na DS a přidal hodně panelů tak, abych mohl reálně ze solárů i topit, tak už budu úplně nahranej. Mám jistič 3x32, což je v zimě fakt potřeba. No a Victrony v téhle legální variantě mi dají maximálně nějakých 3x10.

Mimochodem, jak to dopadlo? :)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od Diablo1st »

Ladipro:
Celý 3F FVE systém je pre bežný RD zbytočný z ekonomického hľadiska. Ekonomickejšie je sa sústrediť na pokrytie menších spotrebičov čo idú 24/7 ako na veľké zrúty, ktoré idú len občas.
Potom ti netreba 3F systém, ale úplne bez problémov si vieš vystačiť s 1F systémom, t.z. že miesto 3ks meničov ti stačí 1-2ks.
Osobne nákup 3kVA modelu neodporúčam, radšej si priplatiť za 5kVA, čo ako tak odpovedá 25A ističu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od cipis »

ad 4. - nesmysl, to nejde v našich zeměpisných končinách realizovat

Rozumná moderní domácnost nerovná se rozežraná domácnost, ono to chce totiž při používání těch spotřebičů trochu i přemýšlet. Bojler je ta poslední věc, co by něčemu vadila, bohatě stačí vyloučit přes proudové relé, jak tu má řada lidí uděláno. Pračka a myčka má odložený start, tak se také nemusí pouštět zaráz s troubou a indukcí. Nehledě na to, že u většiny lepších indukcí jde snížit výkon, protože ty obrovské kW, co tam jsou, nejdou kvůli tomu, aby to vůbec vařilo, ale aby to vařilo "rychle". Nehledě, jak tu kolega dříve někde psal, je to stejně jen špička a reálný příkon je pak někde jinde.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ladipro
Příspěvky: 5
Registrován: pon lis 21, 2022 3:43 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od ladipro »

Diablo1st:
Děkuju, taky začínám mít pocit, že 3x MP 3000 je blbost a vůbec, celá ta třífázová komedie je k trochu ničemu, když už i míchačky se dělají 1f a žádný točící stroj normální člověk doma nemá. Za MP 5000 bych si taky klidně připlatil, ale jak už tady bylo napsáno, muselo by se to provozovat na černo, protože distributor to nepřipojí.

cipis:
No jasně, musíme teď přemýšlet, ale je to omezující. Přitom rozdíl mezi "pustím myčku, když bude volná fáze" a mnohem pohodlnějším "pustím myčku, když jí naplním" je jen pár FETů navíc a nesmyslná legislativa.

Nechci se tady dostat k jiným tématům. Jen jsem chtěl vyjádřit podporu Martinovi, protože naprosto rozumím, proč to dělá.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od Diablo1st »

ladipro píše: Děkuju, taky začínám mít pocit, že 3x MP 3000 je blbost a vůbec, celá ta třífázová komedie je k trochu ničemu, když už i míchačky se dělají 1f a žádný točící stroj normální člověk doma nemá. Za MP 5000 bych si taky klidně připlatil, ale jak už tady bylo napsáno, muselo by se to provozovat na černo, protože distributor to nepřipojí.
Si si tým istý, že to distributor nepripojí?
Je tu FVE užívateľa Quickyprd, ktorý má oficiálny AC Coupling s 5kVA MP2.
Ak by si mal do 10kWp panelov mal by ťa pripojiť nie? Niekto tu už písal, že sa berie výkon panelov a nie výkon meniča, ale možno som zle pochopil.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ladipro
Příspěvky: 5
Registrován: pon lis 21, 2022 3:43 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od ladipro »

Tohle by měl potvrdit někdo, kdo tomu fakt rozumí. Po chvilce googlení jsem našel tohle:

PRAVIDLA PROVOZOVÁNÍ
DISTRIBUČNÍCH SOUSTAV
PŘÍLOHA 4
PRAVIDLA PRO PARALELNÍ PROVOZ VÝROBEN A
AKUMULAČNÍCH ZAŘÍZENÍ SE SÍTÍ
PROVOZOVATELE DISTRIBUČNÍ SOUSTAVY

"U výroben připojovaných do sítí nn je při jednofázovém připojení omezen jejich instalovaný výkon v jednom
přípojném bodě na 3,7 kVA/fázi (instalovaný výkon střídače)."
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

zdravim, tak sem se k tomu konecne dostal a nejak sem to dal do pohybu. vse funguje jak ma, az na to ze kdyz se vybijou baterky, tak vrm ukazuje jen polovicni spotrebu. vysvetlim - z baterek jede 6 kw bojler a hodnoty ve vrm ukazuji 6 kw. kdyz se baterky vybiji, hned zacnou ukazovat polovicni spotrebu, pac jede ze site, 6 kw bojler, spotreba dle vrm je 3 kw.

dokazete nekdo poradit? dekuji martin
STRUCTOR
Příspěvky: 15
Registrován: sob čer 25, 2022 9:42 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od STRUCTOR »

Čus,
nejsem si přesně jist tvým zapojením, tak jen tipnu:
Pokud je baterie vybita a střídače se připojí k síti, připojí se ti 3 nebo 6 střídačů k sít? :-)
zase čus

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek