Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Měniče Victron
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, dokážete někdo pomoci se zapojením paralelního připojení měničů Victron Multiplus II 3000? Potřeboval bych zapojit dva na každou fázi. Jde o to, že firma, která to měla dělat najednou nereaguje, oslovil jsem i jiné a v blízkosti nikdo Victron nedělá. Pomůže někdo prosím? Děkuji za ochotu a přeji hezký den. Martin
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od cipis »

Zkus se rozepsat trochu víc o svém projektu.
Takové megalomanské řešení tu už jednou bylo a vyšlo z toho, že je to naprosto zbytečné.
Co to máš za provoz, že potřebuješ 3f a v každé takové výkony?
To je nějaká dílna, kde je plno 3f točících strojů?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

Dekuji za rychlou odpověď. Trošku se rozepíši, když teda mohu. Přesně před rokem jsem si nechal naistalovat jednou firmou FVE – 3 krát Multipus II 3000, MPPT 150/70, MPPT 150/60, 16 kusu panelu 450wp, 3 krát Pylontech US3000C. Firmě byly sděleny všechny spotřebiče, co doma jsou, od vířivky, indukci až na nářadí co používám k výrobě dřevěných věcí. S tím, že oba pracujeme na směny, takže se vesměs sejdeme ve stejný den doma a běží od rána do večera pračky, sušičky, nářadí, štípačka třífázová, a vířivka, která běží pomalu nonstop a bere na fázi kolem 2,9 kw. Firmou mi bylo sděleno, že elektrárna vše utáhne a bude to ok. V tu dobu jsem to neřešil a věřil jsem. Moje blbost, měl sem si to pořádně zjistit co a jak…. Když jsem se optal, jestli by nešlo dát místo 3000vek 5000vky. Tak mi bylo řečeno, že ne že s tím má problém distributor (ČEZ). Nepátral jsem po tom a nechal jsem to dál být. FVE byla namontována, zprovozněna. Při hezkých dnech jsem zjistil, že FVE se sekne na 5 kWp a dál nejede výkonem, firma urgována, řekli, že to je normální i když FVE má mít správně kolem 7,2 kWp. Nechal jsem to být, ale po několika hezkých dnech mi to nedalo a začal jsem pátrat, protože MPPT 150/70 do kterého byli stažené dva stringy, hřál, že se na něm nedala udržet ruka. Zkoušel jsem, ptal jsem se a nakonec se přišlo na to, že byl slabý a větší výkon prostě nepustil a jel na hraně svého výkonu…. Firma dále neřešila…. Další problém bylo nastavení bojleru na přetoky atd… musel jsem dát až reklamaci a pohrozit tím, že od smlouvy odstoupím, a že budu věc řešit s právníkem. Firma přijela, vyměnila MPPT 150/60 za MPPT 150/100. Bojler se též vyřešil, další drobnosti ani zmiňovat snad nebudu. Od nesedícího projektu, po neustálé vyjíždění chyb na BMS 512 … atd… Teď k problému: v létě, když se zapne vířivka a ostatní věci, tak zbytečně bereme ze sítě, jelikož 3000ky dají, co dají. A mě neuvěřitelně štve, že to tak je. Naskytla se mi dobrá koupě dalších 3 kusů US3000C a k tomu sem vzal za dobrou cenu i ještě 3 kusy 3000vek. Spousta lidí mi slibovala, jak mi s instalací pomůžou atd. Jenže jak se říká sliby chyby a skutek utek. Proto se ptám zde, samo by to nebylo zadarmo, a byl bych rád, aby to do léta bylo. Další věc je ta, že chci přidat panely atd… místa je pořád dost a časem se třebas od ČEZu odpojit a jet sám na sebe, jako to mají sousedi, i když vím, že to bude hodně přemýšlení atd. jak co používat atd.
Baterie jsem už zapojil, v těch problém nebyl, ale ty modré krabice vždy když jdu okolo nich tak je mi líto, že na té zemi tak leží a je jim smutno, že jimi neprotýká ta modrá krev
Trošku jsem se unesl, snad je to k pochopení. Neřešme, že to je zbytečné megalomanské atd. teď už ty věci doma jsou. Spíš bych chtěl poprosit, jestli někdo pomůže. Spoustu věcí bych třebas připravil, jde mi o to pak zprovoznit …

Děkuji za trpělivost? Martin
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od Diablo1st »

Odkiaľ ste?
K tomuto bude treba MK3-USB prevodník od Victronu.

Neuvažovali ste skôr tie 3kVA predať a kúpiť 3x 5kVA? Bolo by to jednoduchšie a lepšie zapojenie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od beethowen »

Tak pokud to má být legální (předpokládám, že momentálně je to mikrozdroj do 10kW), tak musíš njeprve požádat o navýšení rezervovaného výkonu a vyřídit povolení na výrobní modul tuším A2. Potom je možno bez stavebního povolení do 20kWp.
Jinak u Victronu funguje Powerassist a může si zbytek nad ty 3kW docucávat ze sítě, takže není problém. Myslím, že těch období, kdy nestačí 3x3kw zas tolik nebude.
3xcihla Pylontech je žalostně málo na cca 10kW. 6ks už je lepší, ale určitě ne na 3x2x3kW Victronů.
Takže je potřeba si říct:
- jak to budeš mít s tou legalitou. Na něco je projekt a povolení. Teoreticky může být kontrola, atd.
- nestačí mi ten potřebný výkon doplnit z DS?
- pokud tedy takové monstrum ano - jsem ochoten nakoupit ještě 6ks Pylontech?
- případně zvážit řešení, jak psal kolega výše 3x5kW, s tím, že platí výše uvedené body, takže pokud ty jsi 3ks 3kw koupil dobře, nemá toto význam.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od PetrDubi »

No jo, ale to by musel prodávat 6 Multiplusů, protože 3 už mu běží a další 3 mu leží nezapojené na zemi...
Když už doma vlastně má co potřebuje (kromě propojovacího materiálu, tak chápu, že to chce využít..

Akorát teda je otázka, kam by fyzicky přišly ty další 3 ks, jestli je na ně místo na stěně a nebudou dlouhý kabely. Pokud s tím bude problém, tak by asi fakt bylo jednodušší koupit 3x 5kW a ty vyměnit za ty 3kW a jenom je nastavit stejně, jako byly ty 3kW.

Samozřejmě by bylo nutné předtím vyřešit papírové věci, jak píše kolega.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od Diablo1st »

Osobne by som takúto zmenu nenahlasoval. Predpokladám, že má nastavené ESS, takže tam stačí mať smartmeter a obmedziť dodávku do siete na tých 7kW. Ale samozrejme nechcem nikoho nahovárať.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

Diablo1st píše:Odkiaľ ste?
K tomuto bude treba MK3-USB prevodník od Victronu.

Neuvažovali ste skôr tie 3kVA predať a kúpiť 3x 5kVA? Bolo by to jednoduchšie a lepšie zapojenie.
Jsem ze severnich cech, Česká Lipa.
Převodník není problem sehnat
Prodavat sest kousku se mi uz nechce, ty tri poslední 3000ky byli za gut cenu.....
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

Diablo1st píše:Osobne by som takúto zmenu nenahlasoval. Predpokladám, že má nastavené ESS, takže tam stačí mať smartmeter a obmedziť dodávku do siete na tých 7kW. Ale samozrejme nechcem nikoho nahovárať.
O tomto nejak uvazuji i, ale dal bych trebas na 5kw....
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

PetrDubi píše:No jo, ale to by musel prodávat 6 Multiplusů, protože 3 už mu běží a další 3 mu leží nezapojené na zemi...
Když už doma vlastně má co potřebuje (kromě propojovacího materiálu, tak chápu, že to chce využít..

Akorát teda je otázka, kam by fyzicky přišly ty další 3 ks, jestli je na ně místo na stěně a nebudou dlouhý kabely. Pokud s tím bude problém, tak by asi fakt bylo jednodušší koupit 3x 5kW a ty vyměnit za ty 3kW a jenom je nastavit stejně, jako byly ty 3kW.

Samozřejmě by bylo nutné předtím vyřešit papírové věci, jak píše kolega.
Byli by hned u stávající fve.... Propojovaci matros uz taky nakej je. Chapu ze 5ky by byli lepsi, ale uz mam trojiky
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od beethowen »

Diablo1st píše:Osobne by som takúto zmenu nenahlasoval. Predpokladám, že má nastavené ESS, takže tam stačí mať smartmeter a obmedziť dodávku do siete na tých 7kW. Ale samozrejme nechcem nikoho nahovárať.
Rozumím, ale v dnešní době leteckých map, kdy se na to distributor může kdykoliv podívat a vyptávat se.
Patrně byl zdokumentován stav při PPP, takže je potom třeba něco vysvětlovat.
Neříkám, že se to stane a nejde to vyřešit, ale to si musí každý vyřešit sám, jestli to chce podstoupit. Já jsem zrovna ten, který by nic nehlásil a šel do toho. Jenom je třeba vědět, že to riziko tu je.
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

beethowen píše:
Diablo1st píše:Osobne by som takúto zmenu nenahlasoval. Predpokladám, že má nastavené ESS, takže tam stačí mať smartmeter a obmedziť dodávku do siete na tých 7kW. Ale samozrejme nechcem nikoho nahovárať.
Rozumím, ale v dnešní době leteckých map, kdy se na to distributor může kdykoliv podívat a vyptávat se.
Patrně byl zdokumentován stav při PPP, takže je potom třeba něco vysvětlovat.
Neříkám, že se to stane a nejde to vyřešit, ale to si musí každý vyřešit sám, jestli to chce podstoupit. Já jsem zrovna ten, který by nic nehlásil a šel do toho. Jenom je třeba vědět, že to riziko tu je.
Toto vse vim a jsem si vědom vsech rizik, ale toto zatim neresim :) rad bych vyřešil ty multiplusy:) a dekuji za rady.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od Diablo1st »

No v prvom rade je dôležité mať približne rovnako dlhú kabeláž.
Druhý krok je, aktualizovať na všetkých MP2 FW na rovnakú verziu.
Tretí krok naprogramovať :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

Diablo1st píše:No v prvom rade je dôležité mať približne rovnako dlhú kabeláž.
Druhý krok je, aktualizovať na všetkých MP2 FW na rovnakú verziu.
Tretí krok naprogramovať :lol:
Krasne napsane, dalsi krok zapojit do rozvadece:)
Ale uz sme se nekam hnuly, to je cesta dobrym smerem:)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od Diablo1st »

Tak v tomto prípade je AC fakt že najmenší problém, čo sa káblovania týka. Tam stačí len upraviť súčasný rozvod o jeden menší rozvádzač, kde sa káble z RD rozvetvia na jednotlivé meniče.
Keďže sa jedná o 3kVA tak k nim stačí ťahať Cyky 3x2,5. Ku každému 2ks + ak sa využíva ACout2 napr. pre bojler tak 3ks. Tieto káble sa spoja v tom AC rozvádzači na 2ks (resp.3ks) 5x4 alebo 5x6 podľa toho čo tam máte natiahnuté, ktoré idú do RD.
Skôr by ma zaujímalo, ako bude riešiť tú DC kabeláž. Máte toľko miesta pre osadenie 6ks meničov? Aké používate busbary?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od beethowen »

Pořád je tu teda ještě ten problém, že 6ks Pylontechů US3000C má trvalý vybíjecí/nabíjecí proud 6x37A=222A, což je tak 11kW max.
Takže to máš tak na to co je tam teď nainstalované. Pokud chceš mít 2x tolik měničů, přidávat panely, atd., tak musíš toto vyřešit. Proto jsem to výše psal. Nebo to bude potřeba jenom výjimečně, takový velký výkon a dá se to řešit tím přícucem ze sítě.
raslik
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 04, 2022 4:25 pm

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od raslik »

beethowen píše:Pořád je tu teda ještě ten problém, že 6ks Pylontechů US3000C má trvalý vybíjecí/nabíjecí proud 6x37A=222A, což je tak 11kW max.
Takže to máš tak na to co je tam teď nainstalované. Pokud chceš mít 2x tolik měničů, přidávat panely, atd., tak musíš toto vyřešit. Proto jsem to výše psal. Nebo to bude potřeba jenom výjimečně, takový velký výkon a dá se to řešit tím přícucem ze sítě.
Do ted sem jel se 3ma kouskama pylontechu a vse bylo ok. Kolik by bylo potreba baterek aby bylo vse ok? :)
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od beethowen »

To je otázka, jak chceš ty baterky trápit, jaké tam budou ty trvalé velké odběry, atd.
Obecně se doporučuje max. nabíjení/vybíjení 0,5C, což je přávě těch 37A na jednu cihlu. Já jsem trošku přísnější a bych klidnější kdyby to bylo max 0,3C. Tzn. 18000W/49,5V=363A; 363A*3=1089Ah; 1089Ah/74=14ks.
Jak jsem psal výše, asi 12ks by to chtělo mít. Myslím, že se to dá řadit po max 8 paralelně, Takže 2x6ks.
Ale možná z toho nepotřebuješ tahat trvale 18kw, nebo rozšiřovat pole pro nabíjení na více než 10kWp.
Potom, ale zbývá přemýšlet jestli ten zbytek výkonu, co potřebuješ, není lepší přicucnout.
Tak velký systém, pokud se má využívat naplno, by měl na něčem pořádném "sedět".
Ale chápu, je to o ceně, samozřejmě.
Pro mě, který si vystačí s jedním 6kw měničem je to prostě dost gigantické. Ale chápu, že každý má jiné potřeby.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od Diablo1st »

Len 3kVA nie je zrovna veľa na fázu. Ak sú tam 2 väčšie spotrebiče už to spôsobuje preťaženie. Preto je lepšie ísť do 5kVA hneď na začiatku.
Z ekonomického hľadiska je to presne ako napísal beethowen. Je lepšie sa sústrediť na pokrytie čo najväčšej spotreby a ostatné čo je nad docucnúť z DS. Víde to ďaleko lacnejšie ako takáto elektráreň.
Stále si myslím, že je lepšie tie 3kVA predať a kúpiť 3x 5kVA.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Multiplus II 3000 3x2 paralerně

Příspěvek od beethowen »

Diablo1st píše:Len 3kVA nie je zrovna veľa na fázu. Ak sú tam 2 väčšie spotrebiče už to spôsobuje preťaženie. Preto je lepšie ísť do 5kVA hneď na začiatku.
Z ekonomického hľadiska je to presne ako napísal beethowen. Je lepšie sa sústrediť na pokrytie čo najväčšej spotreby a ostatné čo je nad docucnúť z DS. Víde to ďaleko lacnejšie ako takáto elektráreň.
Stále si myslím, že je lepšie tie 3kVA predať a kúpiť 3x 5kVA.
Jasné, ale prodávat 6ks Victronů bych asi nechtěl. Ten prapůvod proč jsou tam ty 3k Victrony je těch 10kW celkového výkonu kvůli mikrozdroji, bohužel.
To mě štve, že je musí být legislativně tak blbě. Vždyť ať si tam každý dá co chce a distributor ať měří případné 15min. maximum a potom případně pokutují, ne?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek