Bezpečnost FVE na střeše

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od Petr Žoha »

FVE větších výkonů využívají delšísch stringů se svody se stovkami Voltů. Panely vlastně nelze vypnout. Kabely jsou svedeny pod taškami ve střeše, kde lezou kuny a myši, může zde být i vyšší vlhkost už jenom při kondenzaci na spodní straně tašek.

Setkal se někdo s důsledky použití vysokého napětí stejnosměrného proudu. Požár, nebo úraz proudem?

Panely budu mít asi 1m od antény, kterou musím občas oživit při poruše. Občas bude nutné vyměnit třeba tašku na střeše, vyčistit okap, komín
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od Quickyprd »

String max. 522V. Skrz průchodku na nezateplenou půdu, zde svodiče, poté v husím krku do celulózy, kde volně přes vzduchotěsné manžety do patra, kde opět do husího krku až k měniči kde další svodiče. Jede přes tři roky, zatím žádný problém. Prakticky všechny FVE od velkých firem jsou HV a o nějak velkém množství požárů se nečte. Otázka po letošku a příští rok, když se vynořili tolik nových firem a narostl objem honem honem FVE...
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od ixo »

U mňa max 75 V, prúdy do 15 A. Panely na plochej streche, čiže sneží na to, prší na to, mrzne tam... Káble zvedené cez hranu strechy na balkón. Použité samozrejme solárne káble, v UV odolnej chráničke, čiže dvojitá ochrana proti poveternostným podmienkam a nemám obavy. Spoje vodičov nemám cez MC4, v počasiu odolnej škatuli svorkami, priamo pod panelmi. Aj po 10 rokoch je v škatuli všetko čisté, dotiahnuté a vyzerá ako nové.

Keďže panely mám pripájané bez MC4 konektorov, pri montáži som mal možnosť dotknúť sa živých vodičov - voči zemi nemajú napätie, takže napätie nebolo cítiť. Plánujem ešte zdvojnásobiť počet panelov a teda zvýšiť napätie na 150 V, tu už ale vážne zvažujem použitie MC4 konektorov, príde mi to bezpečnejšie na manipuláciu.

Za mňa k bezpečnosti teda asi tak.
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od Soban »

Podle mě třeba použít správný kabel. Ty solární jsou většinou do 1500V u panelů od výrobce mám do 1000V takže zde není co řešit.

Jedině co bych řešil při větším napětí že bych + a - nestrkal do stejných průchodek a husích krků, ale dal + a - zvlášť prostě od sebe.

Jinak já mám 170V string solární kabel na 1500V 6mm2 v chráničce v zemi 50m délky.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od Petr Žoha »

Díky všem za odpovědi.
Přikládám info od dodavatele

Dohromady tam bude kolem 1000V DC napětí.
Ano DC napětí je velmi nebezpečné a v takovém napětí může být i smrtelné. Kabely jsou vedené po celé trase v chráničce kterou kuna nepřekouše. Navíc kabely schovaváváme pod hřebenáč nebo tašky.
Pod panely by se kuna dostat neměla. Oba dva stringy se vedou v jednom svodu
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od cipis »

Kuna se stopro pod panely dostane.
Dostane se i vetraci kridlici.
Chranicka, kterou neprekousne, protoze to nenarve do tlamy, tak je min. 16mm.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Zdarec všem,
přiznejte se, komu z vás se to nepovedlo?
https://www.hasicovo.cz/cs/zpravy/pozar ... Bmic6lbTEY
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od Marek_Kuřim »

cipis píše:Kuna se stopro pod panely dostane.
Dostane se i vetraci kridlici.
Chranicka, kterou neprekousne, protoze to nenarve do tlamy, tak je min. 16mm.
Dobrá poznámka.... kuna je svinstvo...
Mám na půdě "pod panelama" trvale zapnuté toto https://www.deramax.cz/deramax-profi-ul ... a-hlodavcu
A chci věřit, že to funguje a že mi pod panelama ta svině nechodí očuchávat kabely.

Jinak stringy max. 180V / 30A, což považuji v rámci možností za bezpečné.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od TomHC »

Marek_Kuřim píše:Zdarec všem,
přiznejte se, komu z vás se to nepovedlo?
https://www.hasicovo.cz/cs/zpravy/pozar ... Bmic6lbTEY
Panely vyzerajú ok, treba sledovať bazár :mrgreen:
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od mgx »

vietnamska vecierka, podla informacii hasicov horel akumulator, ale velmi sa mi to nezda. Ze by bol pod strechou, hm-hm-hm....
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od glottis »

Trosku zpetne k tomuhle:
Soban píše: Jedině co bych řešil při větším napětí že bych + a - nestrkal do stejných průchodek a husích krků, ale dal + a - zvlášť prostě od sebe.
Ja vim, ze to nebylo mysleno, ze to povedu metr od sebe ale pro poradek ... neni zadouci to davat moc od sebe. Skoro idealni je solarni dvoulinka. Cim vetsi plocha je smycky co je svod od panelu, tim vetsi napeti se naindukuje pri uderu blesku a nemusi to byt zrovna do vasi strechy. Muze to byt pak utazka preziti nebo nepreziti mppt nebo menice. Kdyz to neni dvoulinka, klidne bych to vedl vedle sebe ale v poradny chranicce. 230 taky vedete jednim kabelem a to je tam te izolace radove min.
teonas
Příspěvky: 51
Registrován: stř led 15, 2020 10:34 am
Lokalita: okolí Třebíče
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 10
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bezpečnost FVE na střeše

Příspěvek od teonas »

Přesně, ty kabely to vydrží, a glottis má pravdu ohledně přepětí. Pro tyto případy dlouhých vedení nejenom od panelů, kde vlivem okolí může dojít k indukci (různé souběhy a křížení s hromosvody apod.) je kabely v rámci jejich možností ohybu smotat do sebe (překroutit).
Co je opravdu důležité pro ty nestandartní případy kuny apod. je vzdálenost kabelů od hořlavých předmětů (pozor, ani běžná chránička není nehořlavá). Ideální je mít vedení odkryté od hořlavin, případně alespoň oddálené od předmětů s reakcí na oheň pod A2 - záleží i na směru oddálení, rozdíl je svislý povrch a vodorovný povrch atd.
Toto se bohužel často nedodržuje ani u silně hořlavých povrchů (mPVC, asfalt, EPS atd.)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek