Solární panely na balkoně

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
fajst
Příspěvky: 26
Registrován: čtv srp 11, 2022 10:59 am

Solární panely na balkoně

Příspěvek od fajst »

Mám 4 ks 30W solární panely na balkoně a nyní jsem se rozhodl tento balkon zasklít. Ovšem mám obavy zdali se nesníží účinnost těchto panelů když budou za sklem. Má někdo z vás s tímto zkušenost?
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Solární panely na balkoně

Příspěvek od sindyk »

Pokud na to půjdu teoreticky, samotné články panelu jsou také kryté sklem, takže funkčně to tomu vadit nebude. Skla ale mívají určitou propustnost světla, rychlé googlení říká, že je to kolem 70-75% u běžných oken, takže výkon panelu to určitě sníží. Na zaskleném balkoně bude také vyšší teplota, což má zase negativní dopad na výkon panelu.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
fajst
Příspěvky: 26
Registrován: čtv srp 11, 2022 10:59 am

Re: Solární panely na balkoně

Příspěvek od fajst »

Ono mě jde hlavně o zimní období kvůli navátému sněhu, neboť panely mám na zábradlí z vnitřní strany. Přes léto bude roztaženo.
fanfox
Příspěvky: 19
Registrován: pát srp 28, 2020 11:17 am

Re: Solární panely na balkoně

Příspěvek od fanfox »

zdravím,
taky jsem nad tímto dumal pro lodžii, okna jsou více skel a všelijak propustná z důvodů tepelno-průhledných.

Na panely se používá asi ještě "propustnější" sklo, sklenář mě na to neodpověděl.
Zasklení lodžie potřebuje "razítka", a prý by asi bylo možné místo normálního kaleného skla čirého (lom, řez je do zelena, a má asi 90% propustnost světla) použít sklo "extra čiré" kalené (lom,řez je průsvinější a propustnost světla asi o chlup větší).

Detaily jsem zatím neřešil. Na zasklení nespěchám.
ruční záloha chladničky, světel, 12,8V , 100Ah LiFePO4, čínský sinus měnič (pojistky 4x40A),
na zkoušení 2x80Wp poly, PWM12/24-20A

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek