FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od honza637 »

Zdravím,
po zkoumání i pár radách od některých lidí zde na foru i jinde jsem se doplácal k realizace FVE.
Pracovně dostala označení Slunečnice. :shock:
Má 3 stringy. Z toho 2 střešní, jeden fasádní.
Baterie jsou *batt* EV Battery 25kWh s Fish BMS ( z původních 10 navýšeno na 25kWh :mrgreen: )
Panely se nakonec vybraly ::fv:: Insolar 280Wp polykrystal
Elektrárna prozatím musí jet ostrovně protože není u EG.D elektroměr a čekám. Moje postavení
je trochu odlišné od běžného RD protože tu mám řadu podružných rozvaděčů. Proto má celkem 4 okruhy.
Každý z nich jde vypnout nebo zapnout na hybridní režim a nebo ostrovní.

Nyní po určitých starostech v začátcích máme vyrobeno přes 530kWh :)

Jediná věc která mi trochu kazí radost jsou vibrace z měničů při nízkém výkonu když i pomalu běží větráky. Brum traf vem čert, ale ty vibrace větráků jsou frekvenčně výš a leze mi to po zdi. Nyní jsem to uložil na gumu a je to lepší ale né ideální. Trochu mi přijde nic moc že u tak kvalitního zařízení mají zrovna takovou botu. Ten větrák je zřejmě napájen PWMkou a nějak nešťastně. Ty větráky škubou a dělá to takový nehezký hluk jakoby by lopatky toho větráku o něco škrtaly.
Přílohy
P9242312.JPG
PA152316.JPG
PA152315.JPG
PA152314.JPG
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od Skrat »

Ten rozvaděč s analog.Budíkama tiše závidím
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od honza637 »

Díky, ani není co. Není to přece žádná vesmírná věda ne? Když něco v dílně dělám tak občas potřebuju vědět jak si elektrárna stojí. I pro rodiče je to jednodušší a přehlednější. Pro mě to ještě slouží jako kontrola že ten systém správně měří. Prakticky jsem to ale musel dělat já protože žádná ze čtyř firem co mi měli FVE dělat toho nebyla schopná. Koukali na mě jak vyvoraný myši jako co že to tam chci? Fakt bez legrace.
Uživatelský avatar
Skrat
Příspěvky: 587
Registrován: sob zář 24, 2016 10:39 pm
Lokalita: Veselí nad lužnicí
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7,38kWp
Kapacita baterie [kWh]: 900Ah
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od Skrat »

taky mám rád analog
24V systém. V=1760Wp,Z= 3520Wp.J= 720Wp.Baterky Lion 600Ah celkem.Regulátor 2x6415AN+Must 80A/3000W+1x4415N na jižní stranu.Měnič victron 1200W+350W.Jako záloha olovo šrot. Axpert VP 24/3000W na přebytky.Vše stále ve výstavbě.Začínám stavět 48V systém pro RD.Zatím 7,38kWp jih,Lion 900Ah.Epever 48/2000W na přebytky ,Victron 500W,Epever 5kW
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od ladik »

Tady jde videt, ze temer vsechny montazni firmy stoji za starou backoru a jde jim jen o jejich vzorove instalace a cokoli mimo je pro ne z rise scifi. Proto si uz treti stejnou elektrarnu delam sam.
Take se trosku obavam te rezonance, uvidime jak to nahodime.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od honza637 »

Já tedy i v muzice. Jak při poslechu doma tak venku u kapel. Ovšem nejsem zrovna ultimátně protidigitální. Oboje má svoje.
No ale stran toho měření - já chtěl V,A-metr na baterku, V-metr na síť kvůli kontrole hlavně mezifázového napětí a pak A-metry směrem do distribuční soustavy. Jinak víc údajů vyčítám přes Cerbo a následně VRM portál jako každý. Byla by hloupost to nevyužít.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od honza637 »

ladik píše:Tady jde videt, ze temer vsechny montazni firmy stoji za starou backoru a jde jim jen o jejich vzorove instalace a cokoli mimo je pro ne z rise scifi. Proto si uz treti stejnou elektrarnu delam sam.
Take se trosku obavam te rezonance, uvidime jak to nahodime.
Zdar, bohužel je to tak s těmi firmami. Ani jeden člověk co se mnou jednal neuměl ohmův zákon. Proud baterkou, napětí a limity jsou jim obvykle zcela vzdálené. Zkrátka umí jak jste napsal vzorovou montáž a tím to zhaslo. Ale proč a jak to funguje neví. Dělají tedy něco, o čem fakt neví jak to vlastně funguje.
Ohledně těch vibrací - zrovna dnes jsem s kamarádem měl dole měniče a dával jsem pod držáky gumové vložky a gumové podložky pod šrouby. Zdá se, že se to silně zredukovalo. Ta guma mi zbyla z rozbalování jednoho stroje z Číny. :mrgreen:
Ještě uvažuji že vlezu do měničů a zkusím tam vyměnit šrouby za plastové (pokud je seženu) a opět ty větráky uložím na gumové podložky.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od glottis »

delaj se takove siliconove uchyty vetraku. K noctuam to davaj vzdy ale jde to koupit i u nas a myslim ze to funguje dobre

https://www.czc.cz/akasa-ak-mx003/64863/produkt
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od honza637 »

Díky za tip, zkusím to tam dát. Tedy až budu vědět jestli to nebude mít vliv na záruku.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od Quickyprd »

Svůj MP II jsem taky musel dát na gumu, přímo na zdi to fakt vibruje. Jak je v TM za masivní zdí, tak je slyšet pří zátěži jen když je doma ticho. Jinak ne. Večer, když je ale doma klid a skoro ticho a tím i malá zátěž, tak větrák neběží a je klid. A když je zátěž tak ta zátěž to přehlučí (pračka, myčka, sušička). Jak píšete takový hnusný beďar na jinak krásném, ksichtu.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od Diablo1st »

Môj MP2 z vibráciami problém nemá. Keď zapne ventilátor ten je troška hlučný, ale cez deň ho nejako nevnímam a v noci nezapína, lebo je malý odber.
V noci je počuť len brum trafa.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od honza637 »

No mě se to rozlejzá po zdi až do patra. Možná je to tím že celá instalace je na nosné plechové desce. V době montáže mě vůbec nenapadlo že by to mohlo dělat takovej rachot. Teď je to už lepší. Pod držáky měničů jsem dal 3mm gumu a zdá se to už únosné. Ještě budu chtít odpružit vlastní ventilátory ale už to není tak akutní. Zkrátka za ty prachy by tohle mohli mít vyřešené. Ty větráky podle všeho napájí nějakou špatně zvolenou PWMkou, stejnosměrem to určitě není. Ty větráky škubou na poměrně nízké frekvenci ale výš než 50Hz.
honza637
Příspěvky: 23
Registrován: sob úno 19, 2022 10:19 pm
Bydliště: Sezimovo Ustí

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od honza637 »

Diablo1st píše:Môj MP2 z vibráciami problém nemá. Keď zapne ventilátor ten je troška hlučný, ale cez deň ho nejako nevnímam a v noci nezapína, lebo je malý odber.
V noci je počuť len brum trafa.
U mě situace jiná, mě běží větráky skoro furt protože i na oběhové čerpadlo TČ bez větráku nejede.
eldeseo
Příspěvky: 1
Registrován: stř led 04, 2023 2:06 pm
Lokalita: Praha-zapad

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od eldeseo »

Quickyprd píše:Svůj MP II jsem taky musel dát na gumu, přímo na zdi to fakt vibruje. Jak je v TM za masivní zdí, tak je slyšet pří zátěži jen když je doma ticho. Jinak ne. Večer, když je ale doma klid a skoro ticho a tím i malá zátěž, tak větrák neběží a je klid. A když je zátěž tak ta zátěž to přehlučí (pračka, myčka, sušička). Jak píšete takový hnusný beďar na jinak krásném, ksichtu.
No jen se podelim s odhlucnenim provzdusnovace od COV v plastovem boxu na zdi zvenku. I pres zateplujici polystyren to vibrovalo vcelku hodne (bo polys neodhlucnuje), 1cm gumy “pod pracky” sice trochu pomohl, ale zadna slava. Co funguje uplne perfektne je montaz pres cca 5cm akustickou penu (realne se zmackla asi na 2cm, v plose se zmacne asi mene). Tak verim, ze to vyresi jakekoliv vibrace na zdi. Hluk vetraku uz asi mene, ale casto to spise nekde vibruje.
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od Beny »

eldeseo píše:
Quickyprd píše: No jen se podelim s odhlucnenim provzdusnovace od COV v plastovem boxu na zdi zvenku. I pres zateplujici polystyren to vibrovalo vcelku hodne (bo polys neodhlucnuje), 1cm gumy “pod pracky” sice trochu pomohl, ale zadna slava. Co funguje uplne perfektne je montaz pres cca 5cm akustickou penu (realne se zmackla asi na 2cm, v plose se zmacne asi mene). Tak verim, ze to vyresi jakekoliv vibrace na zdi. Hluk vetraku uz asi mene, ale casto to spise nekde vibruje.
Myslíš něco takového? https://www.akusticka-pena.cz/zbozi-cen ... cke-desky/
Mají i modré barvě :-)
A nebo snad případně tohle https://www.gumex.cz/tlumici-elasticke- ... e=services
Naposledy upravil(a) Beny dne stř led 04, 2023 6:47 pm, celkem upraveno 1 x.
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od thomas.007 »

Tak recyklovaná pěna se dá koupit o mnoho levněji třeba zde:
https://www.propur.cz/re-pojena-pena-recyklovana
Chce to hledat jako recyklovaná pěna, změna názvu dělá kolikrát divy,
Recyklovaná -> levná, akustická -> drahá, ale jinak je to prašť jak uhoď :-D
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od redcrown »

Čemu je ta pěna nejpodobnější? Myslím oproti něčemu, co běžně známe?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: FVE s Victron MP2 9,6kWp, 25kWh

Příspěvek od thomas.007 »

recyklovaná pěna se vyrábí z odstřižků polyuretanu (Molitan je obchodní značka) a lepí se to nějakým lepidlem. Co se týče požární odolnosti, tak je určitě lepší pěněná guma (může být i recyklovaná), útlumem hluku jsou na to skoro stejně.
Dal by se tím luxusně zvukově zaizolovat i hlučný Axpert, ale kromě tlumení bedny by muselo být i tlumení na sání a výstupu ohřátého vzduchu. V průmyslu se to dělá podélně umístěnými deskami, kde mezery jsou stejně tlusté jako tlumící materiál. Jen se tím nesmí zadusit měnič, ideálně by sání a výfuk muselo být širší než měnič, tzn. průřez sání a výtlaku by měl odpovídat průřesu sání na měniči. Profesionálně to vypadá třeba takto:
https://www.sai-atis.cz/sluzby-a-produk ... ice-hluku/
Před měsícem nám to montovali jako protihlukový kryt turbíny,
tlumiče jsou na větrání krytu (ale menší :-D ). Útlum cca. 110dB -> 80dB

Jinak jako inspirace, otec před 20 lety dělal v dílně větrání a hlučný větrák že škody 100 hodil do vykuchané lednice. Výhoda je v tom, že je to krásně těsní (guma s magnetem ve dveřích), pro opravu je to krásně přístupný a zvukově ta PU pěna co tam je, těsní taky výborně.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek