Paralene zapojenie stringov roznej orientacie

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Paralene zapojenie stringov roznej orientacie

Příspěvek od Juras66 »

Mám takúto orientáciu panelov 9ks JV rovnakých 9ks JZ, žiadne diody a funguje to k spokojnosti.
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
glottis
Příspěvky: 2070
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Paralene zapojenie stringov roznej orientacie

Příspěvek od glottis »

Forrest píše:Teď jsem z toho všeho jelen... Měl jsem za to, že když budu mít ku příkladu: dva totožné, stejné panely paralelně, jeden bude mít orientaci JV a druhý JZ, diody tam být musí ...
Vetsinou to potreba neni :) Tohle tu jde tak ve vlnach. Nekdy jo nekdy ne. Vzdy to rozviri nekdo ze mu tam tece zpetnej proud. Kdyz je par panelu v serii a pak paralelne a bez stinu je to asi v pohode. Kdyz bys takhle spojoval stringy s vetsim napetim a padali tam stiny (ale uprimne si takovej stin asi predstavit neumim :) mozna kdyz by na to nekdo hodil deku) tak u zby napeti mohlo presahnout nejakou mez a proud by zacal tect. Ale zalezi i na technologii. Stare panely na tohle snad trpeli.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralene zapojenie stringov roznej orientacie

Příspěvek od kodl69 »

Komu teče zpětnej proud? Já to tři roky měřil a logoval, panely na různý strany, 5ks 3s stringů polykrystal. Leckdy půlka pole pod sněhem, a nikdy nic.
Doporučuju se podívat na mezní napětí křemíkovýho přechodu PN, pak na parametry panelu( Voca Vmp) a po několika jednoduchejch výpočtech vyjde to, že pokud jsou panely v pořádku, a nemají zkratovanejch víc než snad čtvrtinu článků, tak k žádnýmu zpětnýmu proudu NEMǓŽE DOJÍT. Pokud bude zájem, tak tu vysokou matematiku vytvořím znovu, už nevím po kolikátý...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek