Omezení max. napětí panelů

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od SJM »

Marek_Kuřim píše:Na teoretické rovině vyřešeno, spirála bude nakonec 2kW a napájet ji bude 7 panelů 280 nebo 290Wp.
M.S.
Neuvažoval jste o ukládání "přebytků" po nahřátí bojleru? Možná by to šlo např. do elektrických akumulátorů, nějaké regulátory na Vaše napětí jsou myslím v nabídce.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

SJM píše:
Marek_Kuřim píše:Na teoretické rovině vyřešeno, spirála bude nakonec 2kW a napájet ji bude 7 panelů 280 nebo 290Wp.
M.S.
Neuvažoval jste o ukládání "přebytků" po nahřátí bojleru? Možná by to šlo např. do elektrických akumulátorů, nějaké regulátory na Vaše napětí jsou myslím v nabídce.
Mi čtete myšlenky, viďte... ;-)
Ano, zabývám se myšlenkou využít každou Wh, kterou panely vyrobí a tím pádem i řešením s ukládáním přebytků.
I když nepředpokládám, že jich bude moc. Pokud uvažuji, že na ohřátí bojleru budu potřebovat plný výkon 2kW po dobu 5ti hodin, pak zbytek budou přebytky. Otázou je, kolik denního času při běžném počasí dají panely 2kW.

P.S. Který regulátor zvládne cca 350V string?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
rob.brno
Příspěvky: 970
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od rob.brno »

Marek_Kuřim píše: P.S. Který regulátor zvládne cca 350V string?
Z ostrovních jich moc nebude. Tyhle napětí umí spíš jen on-grid střídače. Povolené maximum je třeba počítat z hodnot napětí panelu naprázdno, nevím jestli jste takto počítal.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

rob.brno píše:
Marek_Kuřim píše: P.S. Který regulátor zvládne cca 350V string?
Z ostrovních jich moc nebude. Tyhle napětí umí spíš jen on-grid střídače. Povolené maximum je třeba počítat z hodnot napětí panelu naprázdno, nevím jestli jste takto počítal.
Vím, proto jsem psal ten dotaz. Mnou vybrané panely mají naprázdno 44V při cca 25°C v zimě to bude asi víc, na druhou stranu v zimě očekávám, že pojedou v plné zatížení stále.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Pan Taum »

Jestli hodláš využívat FVE kombinovaně - na teplo a i na elektriku, je z dlouhodobého finančního hlediska lepší začít rovnou ostrovní/poloostrovní provoz.

Panely > MPPT > 48V akumulátor (stačí miniaturní na udržení napětí pro regulátor) > měnič (na bojler stačí 2-3 kw modifikovaná sin, třeba stará ups) > bojler. Poté už si můžeš vybrat, jestli bude primární elektřina a přebytky půjdou do bojleru, nebo primární bojler a přebytky zužitkovat spotřebou. Nevýhoda je vyšší počáteční investice CZK.

Krom toho ti mppt zajistí slušně navýšenou výrobu oproti panely > bojler.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Pan Taum píše:Jestli hodláš využívat FVE kombinovaně - na teplo a i na elektriku, je z dlouhodobého finančního hlediska lepší začít rovnou ostrovní/poloostrovní provoz.

Panely > MPPT > 48V akumulátor (stačí miniaturní na udržení napětí pro regulátor) > měnič (na bojler stačí 2-3 kw modifikovaná sin, třeba stará ups) > bojler. Poté už si můžeš vybrat, jestli bude primární elektřina a přebytky půjdou do bojleru, nebo primární bojler a přebytky zužitkovat spotřebou. Nevýhoda je vyšší počáteční investice CZK.

Krom toho ti mppt zajistí slušně navýšenou výrobu oproti panely > bojler.
Díky za tip na směr přemýšlení.
Ano, uvažuji tímto směrem a původně jsem uvažoval nad dvěma odělenými systémy. Jeden nezávislý napřímo na bojler a druhý, výrazně slabší na vlastní spotřebu.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Marek_Kuřim píše:
Pan Taum píše:Jestli hodláš využívat FVE kombinovaně - na teplo a i na elektriku, je z dlouhodobého finančního hlediska lepší začít rovnou ostrovní/poloostrovní provoz.

Panely > MPPT > 48V akumulátor (stačí miniaturní na udržení napětí pro regulátor) > měnič (na bojler stačí 2-3 kw modifikovaná sin, třeba stará ups) > bojler. Poté už si můžeš vybrat, jestli bude primární elektřina a přebytky půjdou do bojleru, nebo primární bojler a přebytky zužitkovat spotřebou. Nevýhoda je vyšší počáteční investice CZK.

Krom toho ti mppt zajistí slušně navýšenou výrobu oproti panely > bojler.
Díky za tip na směr přemýšlení.
Ano, uvažuji tímto směrem a původně jsem uvažoval nad dvěma odělenými systémy. Jeden nezávislý napřímo na bojler a druhý, výrazně slabší na vlastní spotřebu.
Když rozvinu teoretickou diskuzi, tak jako ideální pro mnou zamýšlenou aplikaci:
1) primárně napájet 230V sklepní okruh na kterém je kotel, oběhové čerpadlo krbu, něco málo osvětlení a mržák. V létě k tomu přibývá čerpadlo bazénu. Tuto část potřebuji kvůli funkčnosti zálohovat běžnou sítí.
2) cokoliv navíc nacpat do ohřevu TUV přes 2kW spirálu.

by bylo pořídit hybridní měnič Vertex (http://shop.mypower.cz/hybridni-menic-v ... 8v-3kw-685) a k tomu 48V 40Ah LiFePo akumulátor. To je ale kurnik ranec peněz. Navíc nevím, jak vyřešit primárně napájení sklepního okruhu a sekundárně k tomu pak napájení bojleru tak, aby Vertex nepřepínal na síť, pokud bude připínat bojler.
Když bych k tomu přidal i WattRouter pro řízení spotřeby, tak už jsem hodně, ale opravdu hodně nad uvažovaný finanční rámec.
add.1 max. příkon na sklepní větvi je 500W, denní spotřeba cca. 3kWh
add.2 příkon na bojleru je 2kW, denní spotřeba cca. 10kWh
Proto jsem uvažoval nad dvěma nezávislými okruhy. Jeden s "malým" měničem a malým Accu pro 1) a přímé napojení pro 2).
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od SJM »

Marek_Kuřim píše:Který regulátor zvládne cca 350V string?
Zkuste se podívat na alrex.cz
V případě použití ostrovního MPPT solárního regulátoru by Vám ovšem mohlo pro stejný výkon do bojleru postačovat menší FV pole, pokud byste se byl schopen dostat s Voc pod 250V nebo pod 200V, potom byste z uspořených výdajů za FV panely mohl využít některý z modelů regulátorů Midnite solar.
Marek_Kuřim píše:Navíc nevím, jak vyřešit primárně napájení sklepního okruhu a sekundárně k tomu pak napájení bojleru ...
Možná by bylo možné přepínat na bojler již před měničem-střídačem prostřednictvím bistabilního relé http://shop.mypower.cz/bistabilni-rele- ... v-100a-769, pokud jste již uvažoval o stejnosměrném napájení topné spirály. Podle dovozce i4wifi toto relé při testech spolehlivě rozpojovalo i 200A zátěž.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Pan Taum píše:Jestli hodláš využívat FVE kombinovaně - na teplo a i na elektriku, je z dlouhodobého finančního hlediska lepší začít rovnou ostrovní/poloostrovní provoz.

Panely > MPPT > 48V akumulátor (stačí miniaturní na udržení napětí pro regulátor) > měnič (na bojler stačí 2-3 kw modifikovaná sin, třeba stará ups) > bojler. Poté už si můžeš vybrat, jestli bude primární elektřina a přebytky půjdou do bojleru, nebo primární bojler a přebytky zužitkovat spotřebou. Nevýhoda je vyšší počáteční investice CZK.

Krom toho ti mppt zajistí slušně navýšenou výrobu oproti panely > bojler.
Mnou obě zamýšlené variatny jsou tady:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=1036
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od joseff »

Marek_Kuřim píše: ...Když bych k tomu přidal i WattRouter pro řízení spotřeby, tak už jsem hodně, ale opravdu hodně nad uvažovaný finanční rámec...
eon rozdava wattroutery "zadarmo": http://www.eon.cz/cs/domacnosti/vyhody- ... uter.shtml
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

joseff píše:
Marek_Kuřim píše: ...Když bych k tomu přidal i WattRouter pro řízení spotřeby, tak už jsem hodně, ale opravdu hodně nad uvažovaný finanční rámec...
eon rozdava wattroutery "zadarmo": http://www.eon.cz/cs/domacnosti/vyhody- ... uter.shtml
Leda že bych někoho ukecal.... ;-)
Byl jsem u E-Onu ale loni jsem odešel k ČEZu.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
rob.brno
Příspěvky: 970
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od rob.brno »

joseff píše: eon rozdava wattroutery "zadarmo": http://www.eon.cz/cs/domacnosti/vyhody- ... uter.shtml
Sice zdarma, ALE chtějí se upsat na 3roky a je nutno mít FV dodávající do sítě(chtějí smlouvu o výkupu přebytků)

On se dá ale Wattrouter postavit i na koleně z elměru a vyhodnocování pulzů řešit třeba arduinem.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

rob.brno píše:
joseff píše: eon rozdava wattroutery "zadarmo": http://www.eon.cz/cs/domacnosti/vyhody- ... uter.shtml
Sice zdarma, ALE chtějí se upsat na 3roky a je nutno mít FV dodávající do sítě(chtějí smlouvu o výkupu přebytků)

On se dá ale Wattrouter postavit i na koleně z elměru a vyhodnocování pulzů řešit třeba arduinem.
Jsem si to myslel, že to nebude tak easy... ;-)

No, v mém návrhu mám použitý elektroměr z Eniky a ten má(může mít) výstup na RS485. Bohužel jsem ale ve škole nedával pozor a nějak nevím, jak to naučit komunikovat s PLC. Běžnou logiku, i vyhodnocení analog. hodnot zvládám, ale sériovou komunikaci nee :|
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
1romeo1
Příspěvky: 80
Registrován: pát bře 08, 2013 9:20 pm

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od 1romeo1 »

vidim,ze sa tu zaobera priamim ohrevom boileru.Nieco ine je teoria a nieco ine je prax.Vsetkym by som odporucal nadimenzovat system tak aby bol systempredimenzovany prudom a napatie bolo okolo 230V pri zatazi.Nakolko pri praktickych testoch som zistil pokial je spirala zatazena na 1/3vykonom z FV panelov tak v systeme klesne napatie na cca 100V a to napatie nedokaze pretlacit danny prud cez spiralu a tak samotna spirala hreje na 1/7 az 1/8 vykonom a nie 1/3 ako sa tu poniektorym zda. odporucal by som preto 3 spiralu a pri zamracenom pocasi zapnut len jednu vetvu zo spiraly. A pokial zrazu zacne svietit slnko tak pri zatazi len jednej vetvy spiraly napatie stupne len o par Voltov ale ampere si bude brat len tolko kolko dokaze pretlacit danny prud.Takze odporucam panely poprepajat seriovo paralelne takaby sme na vystupe pri zatazi dostali okolo 225V sam to takmam nakolko mam amorfne panely.A jednotlive vetvy spiraly dopajat paralelne podla slnecneho svitu tak aby napatie v domacej sieti nespadlo pod 190V inak budete mat v systeme obrovske straty.Sam si idem zo 144ks amorfnych panelov 100Wp urobit siet s 225V resp 450V siet kde bude okolo 64A resp 32A pri maximalnom osvite a kde budu paralelne popripajane trojspiraly ktore budem spinat podla napatia v sieti tak aby boli vytazene co na najvacsie percento svojho vykonu.Toto by este chcelo neako automaticky doladit aby som to nemusel robit manualne.Ak to niekto dokaze budem rad ked poradi.Dakujem moj email je 1romeo1@azet.sk
4,8kWp prifázovacia elektráren, 15,2kWp ostrov na ohrev TUV+kúrenie paralelne spojiteľný s 2,7kWp hybridom (5kW) s 14,4kWh LiFePO4(Pylontech) úložišťom. (Dohromady 22,7kWp v paneloch/94ks polykrištálov 60článkových)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek