Omezení max. napětí panelů

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Dobrý den fotovolatici,
prosím, sháním radu.
Mám v úmyslu zapojit 8 polykrystalických panelů 285Wp do série a živit s tím 2,2kW spirálu bojleru.
V ideálním případě nich dostanu cca 280V, resp. 8A , což je dle předpokladů.
V zimě, když bude venku mrznout a přes den se vyjasní, může na nich být naprázdno 380-400VDC.
Poraďte, jakým způsobem omezit toto maximum v případě, že bojler vypne (bude natopen).
Uvažoval jsem totiž, že mezi bojler a spirálu vložím kvůli efektivitě toto: http://www.solarnielektrarny.cz/nase_pr ... ntrol-box/, což má max. vstup 350VDC.
Potřeboval bych stabilizátor 350V/10A, nebo nějaký omezovač.
Poradíte prosím?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od mypower.cz »

Zvažoval jste serioparalelní zapojení panelů ? Třeba 4 a 4 do série, tyto dvě čtveřice paralelně? Vzroste vám proud 2x (pozor na průřezy kabelů) a napětí klesne 2x. Třeba by to mohlo pomoci ? Pak by to ale chtělo klasiku .. regulator, baterky, menic ... a teprve do spiraly a to az teprve z prebytku ..
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

mypower.cz píše:Zvažoval jste serioparalelní zapojení panelů ? Třeba 4 a 4 do série, tyto dvě čtveřice paralelně? Vzroste vám proud 2x (pozor na průřezy kabelů) a napětí klesne 2x. Třeba by to mohlo pomoci ? Pak by to ale chtělo klasiku .. regulator, baterky, menic ... a teprve do spiraly a to az teprve z prebytku ..
Uvažoval jsem leccos, až mě z toho brní hlava.
Celé to chci podřídit minimálním nákladům.
Proč ne serioparalelní zapojení je popsáno tady v diskuzi na TZB: http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru
Rekace p.Pabisty ze dne 11.01.2013 14:34
Jistě by se daly vybrat i jiné panely, ale na střeše mám místa akorát tak na těch 8 (max. 9) panelů. Polykrystaly chci kvůli vyššímu Wp výkonu i při difúzním světle.
Jsem limitovaný topným tělěsem, co lze pořídit do dražického OKCE 160/2,2kW.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od tomas »

Tady píšou že OKCE 160/2 je verze i pro 4KW
Výbava na přání:
Topné těleso s výkonem 4 kW a zapojením 3 PE-N 400 V/50 Hz — nelze u OKCE 50
http://www.dzd.cz/images/download/TL_OK ... 00_4kW.pdf
ale je 3 fázové. Pokud je topné těleso zapojené do Y, tak lze přepojit i na 1 fázi, ale proud bude 4000/230=17,4A, to sice nezvládne termostat, ale při napájení DC napětím budete muset stejně použít stykač ovládaný termostatem.
Nebo propojit jen 2 "fáze" na topném tělesu a bude to 2,66KW.
Také už jsem viděl bojler OKCE předělaný na klasické ponorné těleso, protože to keramické se často pálilo. Prostě tu jímku na topné těleso uřízli a navařili nátrubek se závitem na klasické ponorné těleso a tam je nabídka výkonů větší.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

tomas píše:Tady píšou že OKCE 160/2 je verze i pro 4KW
Výbava na přání:
Topné těleso s výkonem 4 kW a zapojením 3 PE-N 400 V/50 Hz — nelze u OKCE 50
http://www.dzd.cz/images/download/TL_OK ... 00_4kW.pdf
ale je 3 fázové. Pokud je topné těleso zapojené do Y, tak lze přepojit i na 1 fázi, ale proud bude 4000/230=17,4A, to sice nezvládne termostat, ale při napájení DC napětím budete muset stejně použít stykač ovládaný termostatem.
Nebo propojit jen 2 "fáze" na topném tělesu a bude to 2,66KW.
Také už jsem viděl bojler OKCE předělaný na klasické ponorné těleso, protože to keramické se často pálilo. Prostě tu jímku na topné těleso uřízli a navařili nátrubek se závitem na klasické ponorné těleso a tam je nabídka výkonů větší.
To je další uvažované řešení.
Vzít od Dražic OKC160/BP - tedy bez tělesa, s boční přírubou, tuto pak upravit na poždavané topné těleso.
Taky řešení.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od atom »

Marek_Kuřim píše:Jsem limitovaný topným tělěsem, co lze pořídit do dražického OKCE 160/2,2kW.
Topné těleso je jen kus odporového drátu co je na keramickém tělísku, normálně 24 ohm, dá se jedna paralelní půlka odpojit a máme 48ohmů a 1100W nebo zapojit do série 96ohmů a 550W při 230v.
A dokonce to jde třeba zkrátit a upravit na jiný odpor/výkon :shock: .
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Vladon »

Pokud jsi limitovany mistem na strese,nebylo by smysluplnejsi pouzit jeden vetsi kolektor? Cenove to vyjde imho +-nastejno, je to mozna o neco pracnejsi na domaci zapojeni,ale zase zustane volna strecha na dalsi panely.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Vladon píše:Pokud jsi limitovany mistem na strese,nebylo by smysluplnejsi pouzit jeden vetsi kolektor? Cenove to vyjde imho +-nastejno, je to mozna o neco pracnejsi na domaci zapojeni,ale zase zustane volna strecha na dalsi panely.
No, solární termiku fakt ne. Jednak je to jenom jednoúčelové teplo, oprotičemuž je el.energie výrazně univerzálnější. Dále odmítám řešit, co s přebytečným teplem v létě.
A nakonec, už přes rok se rozhoduji nad FV, tak to chci dotáhnout do konce. ;)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

tomas píše:Tady píšou že OKCE 160/2 je verze i pro 4KW
Výbava na přání:
Topné těleso s výkonem 4 kW a zapojením 3 PE-N 400 V/50 Hz — nelze u OKCE 50
http://www.dzd.cz/images/download/TL_OK ... 00_4kW.pdf
ale je 3 fázové. Pokud je topné těleso zapojené do Y, tak lze přepojit i na 1 fázi, ale proud bude 4000/230=17,4A, to sice nezvládne termostat, ale při napájení DC napětím budete muset stejně použít stykač ovládaný termostatem.
Nebo propojit jen 2 "fáze" na topném tělesu a bude to 2,66KW.
Také už jsem viděl bojler OKCE předělaný na klasické ponorné těleso, protože to keramické se často pálilo. Prostě tu jímku na topné těleso uřízli a navařili nátrubek se závitem na klasické ponorné těleso a tam je nabídka výkonů větší.
Dobrý den Tomáši,
děkuji za nakopnutí, trochu jsem tu myšlenku včera rozvinul a dostal jsem se k akceptovatelnému řešení. Vzít OKC160NTR/BP, a do vlasní příruby navařit nátrubek s M48/2 a do toho pak vrazit 2kW topné těleso (jak píšete klasickou ponorku). S 2kW se dostanu proudově i napěťově tam, kam potřebuji a bude stačit 7 panelů.
Začínám to mít pomalu seskládané v hlavě a tešit se na realizaci... ;-)
Děkuji.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od spider207 »

Marek_Kuřim píše:No, solární termiku fakt ne. Jednak je to jenom jednoúčelové teplo, oprotičemuž je el.energie výrazně univerzálnější. Dále odmítám řešit, co s přebytečným teplem v létě.
Tu by som si dovolil zapochybovať, termika sa dá využiť nielen na ohrev TUV, ale aj pri podpore vykurovania a ohreve bazéna ;)

Podľa mňa riešiť cez PV ohrev el. špirály je, ako to slušne nazvať, hlúposť :) Keď slnko svieti tak stačí termika a keď slnko nie je tak mi je PV tiež na dve veci.. Skôr by som PV sústredil tam kde bude mať najväčší zmysel a teda na napájanie rôznych spotrebičov, osvetlenia atď a termikou ohrieval vodu + podporil vykurovanie.

Môj názor, samozrejme nikomu nič nevnucujem, ale dovolil by som si nesúhlasiť, že termika je len jednoúčelové teplo ;)
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

spider207 píše:
Marek_Kuřim píše:No, solární termiku fakt ne. Jednak je to jenom jednoúčelové teplo, oprotičemuž je el.energie výrazně univerzálnější. Dále odmítám řešit, co s přebytečným teplem v létě.
Tu by som si dovolil zapochybovať, termika sa dá využiť nielen na ohrev TUV, ale aj pri podpore vykurovania a ohreve bazéna ;)

Podľa mňa riešiť cez PV ohrev el. špirály je, ako to slušne nazvať, hlúposť :) Keď slnko svieti tak stačí termika a keď slnko nie je tak mi je PV tiež na dve veci.. Skôr by som PV sústredil tam kde bude mať najväčší zmysel a teda na napájanie rôznych spotrebičov, osvetlenia atď a termikou ohrieval vodu + podporil vykurovanie.

Môj názor, samozrejme nikomu nič nevnucujem, ale dovolil by som si nesúhlasiť, že termika je len jednoúčelové teplo ;)
Beru jako názor.
Rodiče mají na střeše solární kolektor, ve sklepě 750 ltr zásobník s výměníkem na TUV i topení. Těch problémů, kolik měli už s přetopeným zásobníkem.... škoda mluvit. A to jim to dělala profi-firma, včetně projektu a kalkulace.
Když to udělám s elektrikou, má to pro mě nedocenitelnou výhodu. Od odpojovače, resp. bleskojistek jsem schopný si s tím čarovat sám. Měření, regulace, řízení, vše je pro mě jednodušší, čitelnější, než termosolár.

Jsem rád, pokud to někomu funguje a je s tím spokojený. Já se rozhodl jít cestou FVP. ;)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od spider207 »

Tak to by som si dovolil pochybovať o firme resp. o kvalite kolektorov a potažmo celého systému. Ja mám naopak skúsenosti z 95% pozitívne, ale samozrejme problémy sa nájdu.
V termike by som videl výhodu aj z pohľadu čo tu bolo spomínané - ak nie je miesto na streche. Pre rodinu stačia 2-3 kolektory a pokryje to 50-70% energie na prípravu TUV. Zatiaľ čo pri PV bude musieť byť tých panelov koľko - strelím 10??
Je to ale otázka možností a skúseností. Ísť do PV ohrevu vody ako priority by mi prišlo dosť nerozumné, ale samozrejme ak je priorita niekde inde tak by bola hlúposť nepustiť to v prípade nejakých prebytkov aj do špirály. To samozrejme chápem a nie je dôvod namietať.

Ešte k tomu pretopenému zásobníku - fakt by som to videl minimálne na nezvládnutý návrh príp. ešte kombinácia s nekvalitnými komponentami (+ príp. aj montážou). Ak je systém navrhnutý z kvalitných komponentov tak mu nejaké prehrievanie nevadí (však to by ľudia nemohli ísť ani na dovolenku keby sa to nesmelo prehriať). Znižuje sa akurát životnosť kvapaliny, ale ani to nie nejako drasticky, napr. namiesto 6 rokov vydrží 5 (a v praxi sa aj tak bude meniť po 8-10 :D ). Inak sú termické systémy v podstate bezúdržbové a ak sú dobre navrhnuté a nastavené tak by problémy byť nemali.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Vladon »

souhlasim se vsim se spiderem. Ja mam termiku jen na ohrev TUV a jeste bohudiky za dotace a opravdu bych nemenil. Navic jsem si to cele zapojoval sam,takze se v tom vyznam. Abych zase nekecal, uz jsem taky parkrat v lete resil problem s pretopenym bojlerem, kdyz je rodina pryc,tak to teplo nestihame spotrebovat. Protoze mam becku v podkrovi,mel jsem dost problem tam dostat 200L, takze jsem schvalne nedaval 300L a pocital jsem s resenim ze kdyz se to bude pretapet,tak to propojim paralelne s obehovym cerpadlem od krbove vlozky a zavcasu jsem si natahnul kabel kdyz jsem delal elektrinu. Takze kdyz ma voda v bojleru 82 stupnu (max. limit je 85 co zvlada regulace,ale to uz je pozde), tak se mi sepne obehove cerpadlo od topeni a teplota se v becce vychladi o 4 stupne.
Na druhe strane, pokud si da Marek ty FVE panely na strechu a zjisti ze s timto resenim neni spokojen,tak neni absolutne zadny problem to odpojit a panely vyuzit smysluplneji a prida si panel na strechu primo na ohrev vody.
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Vladon »

jinak jeste co pise spider: V termike by som videl výhodu aj z pohľadu čo tu bolo spomínané - ak nie je miesto na streche. Pre rodinu stačia 2-3 kolektory a pokryje to 50-70% energie na prípravu TUV.

Nevim jake se bavime velikosti panelu,ale ja mam vakuovy trubicovy kolektor s 18 trubicemi (cca 3m2 plochy) a bezproblemu s tim od jara do podzimu vyhrivame 200L zasobnik.Samozrejme funguje i vi zime,ale to topime v krbu a pres teplovdni vlozku se ohriva zasobnik taky, mam v nem dva vymeniky.
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od spider207 »

V prípade plochých 3-4m2 stačia pre 2-3 člennú rodinu, 5-6m2 je pre 4-5 ľudí. Samozrejme +-. Navyše čo sa týka pretopenia je to do značnej miery závislé aj od regulácie, veľa modelov má nejaký "dovolenkový režim" a pod. a umožňuje vychladenie zásobníka cez kolektory v noci. To znamená, že v noci zapne obehové čerpadlo a studené médium v kolektoroch a potrubí sa preženie cez zásobník a tým ho ochladí.

Ale súhlas s Vladonom, daj PV a ak zistíš, že to nie je "to pravé orechové" stále môžeš ísť do termiky.
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Na teoretické rovině vyřešeno, spirála bude nakonec 2kW a napájet ji bude 7 panelů 280 nebo 290Wp.
Napětím se dostanu při max. výkonu při jasné oloze a mrazu akorát tak na 350V, což je akceptovatelné.

Děkuji všem na fóru, kteří mě navedli ať již vědomě nebo nevědomě ke správnému cíli... ;-)

M.S.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Vladon »

Me osobne to prijde prinejmensim skoda mista na strese,ale budiz, hlavne at to funguje.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od rimi »

Vladon píše:Me osobne to prijde prinejmensim skoda mista na strese,ale budiz, hlavne at to funguje.
Moc by me zajimalo, co je ekonomictejsi reseni, nesrovnaval to uz nekdo?
Pokud je dost mista, tak netahat trubky, cerpadlo, neotravovat se s nemrznouci smesi, snadneji spojit vice svetovych stran je pri soucasnych cenach panelu lakave
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Vladon píše:Me osobne to prijde prinejmensim skoda mista na strese,ale budiz, hlavne at to funguje.
Škoda je dobrýho člověka... ;-)

Kdybych to řešil na novým baráku, tak ano, ale protože to řeším na baráku z padesátých let, kterej prošel v 95 rekonstrukcí, tak se mi fakt nechce táhnout trubky s glykolem po fasádě a pak přes celej sklep.
Navíc, fototermické řešení si nejsem schopen kvůli znalostem v oboru navrhnout, natož realizovat sám.

Víc k tomu asi nemám co dodat. ;)
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
rob.brno
Příspěvky: 970
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Omezení max. napětí panelů

Příspěvek od rob.brno »

Dokud bude účinnost FV jen 16proc, proti 70proc u termiky, bude asi ekonomika ukazovat spíš na termiku. Ale záleží na podmínkách a konkrétní aplikaci. A je pravda, že el. je univerzální a lze z ní i to teplo účinně vyrobit, naopak to zatím moc jednoduše nejde.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek