Dvojitá spirála - naindukované napětí (?)

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Dvojitá spirála - naindukované napětí (?)

Příspěvek od Jarin »

Zdravím,
tak mi konečně dorazila dvojitá spirála do bojleru Dražice (230V/2000W + 130V/1200W)
A zjistil jsem zajímavou věc. Když 230V část zapojím do sítě, tak na té solární části naměřím mezi různými svorkami AC napětí (tak od 30V do 120V). Když ale chci změřit proud, tak tam nic neteče a toto napětí padne k nule. Tato napětí naměřím digitálním multimetrem, který má velký vnitřní odpor. Když měřím s ručičkovým, s menším vnitřním odporem, tak tam se ukáže jen nepatrná výchylka, která se nemění ani se změnou rozsahu.
Co je toto za podivný zjev? Jedná se o nějaké naindukované napětí, tím že jsou spirály navinuty blízko sebe?
Ochranný vodič mám pro oba okruhy společný, takže potenciál by měl být vyrovnaný. Spirály jsou samozřejmě od sebe řádně oddělené, není tam nikde zkrat.

Jde mi o to, abych si náhodou neponičil měnič BEL, když bych bojler zrovna nabíjel z DS a BEL měl na druhém šlahounu z bojleru
Případně díky za vysvětlení.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Dvojitá spirála - naindukované napětí (?)

Příspěvek od Lubik »

Digitální multimeter má vstupní odpor jednotky až desítky Mohm.
Naměřené napětí vzniká kapacitní nebo indukční vazbou mezi vodiči. Ničemu to nevadí a nemůže to způsobit žádný problém.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Dvojitá spirála - naindukované napětí (?)

Příspěvek od Jarin »

Děkuji za potvrzení. Hezký den.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek