Oplocky OPL9AC - jaký z panelů?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Oplocky OPL9AC - jaký z panelů?

Příspěvek od Supra66 »

Ahoj, rozhodují se mezi
https://www.getrading.eu/solarni-panely ... 0-m6rl3-v/

A

https://argos.cz/pobocka-praha-vestec/p ... -cerny-ram

Regulátor Oplocký 3kW spirála 2,4kW

Kvůli rozměru, ceně a nižšímu Voc preferuji Leapton má i lehce vyšší výkon ale díky nižšímu napětí i vyšší proud o 2A, což nevím jestli nebude problém?!
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Oplocky OPL9AC - jaký z panelů?

Příspěvek od thomas.007 »

Jinko je vhodnější, stačilo by v pohodě na spirálu 7 panelů 256,69Vmp, kdežto u Lepatonu je potřeba 8 panelů (249,7Vmp), aby se využila spirála naplno, protože při 7 panelech je to jen 218Vmp. On to regulátor sice přizpůsobí, ale bude vždy mimo MPP bod. Teoreticky by šlo použít i jen 6 panelů Jinko se stejným efektem jako 7 panelů Leapton, ale obě řešení jsou na úkor využití panelů, vždy to bude pod maximální výkon co můžou panely dodat (předpokládám spirálu na 230V).
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: Oplocky OPL9AC - jaký z panelů?

Příspěvek od Supra66 »

thomas.007 píše:Jinko je vhodnější, stačilo by v pohodě na spirálu 7 panelů 256,69Vmp, kdežto u Lepatonu je potřeba 8 panelů (249,7Vmp), aby se využila spirála naplno, protože při 7 panelech je to jen 218Vmp. On to regulátor sice přizpůsobí, ale bude vždy mimo MPP bod. Teoreticky by šlo použít i jen 6 panelů Jinko se stejným efektem jako 7 panelů Leapton, ale obě řešení jsou na úkor využití panelů, vždy to bude pod maximální výkon co můžou panely dodat (předpokládám spirálu na 230V).
Chápu, že vzhledem k napětí by 7x Jinko stačilo zvláště v létě, ale zase si říkám, že na podzim, jaro nebo i v zimě ( bydlíme na horách, žádná inverze a panely budu naklápět na 65°) se bude hodit každý watt navíc proto těch 8ks.
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Oplocky OPL9AC - jaký z panelů?

Příspěvek od thomas.007 »

Tak jasně, že 8ks bude lepších než 7ks, hlavně v zimě se to bude hodit. Počet panelů ale nepíšeš, tak jsem bral optimum od obou druhů. Vyšší výkon si regulátor na výstupu ořeže, ale na kWp se dostaneš jen někdy, aspoň bude rezerva na horší podmínky (vedra nebo pod mrakem). S tím naklápěním panelů, jestli jsi na horách a sněhu je dost, tak to má smysl (započítává se odraz světla i ze sněhu), jinak v nížinách je dle mě lepší nechat panely spíše naplocho, aby chytaly lépe difuzní záření, kterého je v zimě více než přímé záření. Sám jsem na tuhle zimu zvědavý, sníh skoro neznám a většinou je pod mrakem.
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: Oplocky OPL9AC - jaký z panelů?

Příspěvek od Supra66 »

thomas.007 píše:Tak jasně, že 8ks bude lepších než 7ks, hlavně v zimě se to bude hodit. Počet panelů ale nepíšeš, tak jsem bral optimum od obou druhů. Vyšší výkon si regulátor na výstupu ořeže, ale na kWp se dostaneš jen někdy, aspoň bude rezerva na horší podmínky (vedra nebo pod mrakem). S tím naklápěním panelů, jestli jsi na horách a sněhu je dost, tak to má smysl (započítává se odraz světla i ze sněhu), jinak v nížinách je dle mě lepší nechat panely spíše naplocho, aby chytaly lépe difuzní záření, kterého je v zimě více než přímé záření. Sám jsem na tuhle zimu zvědavý, sníh skoro neznám a většinou je pod mrakem.
Jo to jsem zapomněl napsat bylo by 8 panelů až ten či ten. Jo sněhu máme dost tak budu klopit

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek