FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Ahojte priatelia,

situaciu s elektrinou u nas a v EU (kedze sme navzajom poprepajani) sledujem uz dlhsie a aj preto, co sa v tejto oblasti deje, som sa uz dlhsie pohraval s myslienkou s tym nieco urobit. Vcera sa v EU predavala elektrina na buduci rok uz za sialenych viac, ako 500€ za MWh, pricom pred rokom to bolo za cca desatinu.
Vysoka cena elektriny nie je jediny problém pred nami. Vzhladom aj na ine okolnosti nam tu, podla vyjadreni niektorych vraj odbornikov, hrozia a jej vypadky ...


A prave vcera som pri dome ozivil a nabehol malu fotovoltaicku ostrovnu elektrarnicku, ci lepsie povedane, jej prvu cast.
1 Pp.jpg
Vyuzit strechu sa nam nedalo (orientacia, clenenie) a tak panely sme osadili na stlpy na zahrade a konstrukciu som navrhol a urobil tak, aby sa dali panely naklanat z vodorovnej polohy (vhodne pri montazi a servise) az po skoro zvislu polohu (vhodne v zime). Navrh konstrukcie som konzultoval s jednym stavebnym projektantom, ktory navrhuje bilbordy pri cestach (tie jeho este stale stoja :-)). Panely uz silny vietor ustaly.
2 Pz.jpg
Instalovany spickovy vykon je 2,7 kW a z nej vyrabam modifikovane striedave napatie pouzitelne na ohmicke spotrebice. Cize na ohrev bojlera a neskor, ked sa ochladi, budu sa tymto vykurovat miestnosti pomocou samostatnych olejovych radiatorov. Preto som vo vybranych izbach urobil samostatny rozvod a zasuvky.
Toto riesenie nevyzaduje drahy frekvencny menic - striedac a ani drahe baterky. Toto je viac menej cela elektronika vnutri:
4 2.skr.jpg
4 2.skr.jpg (117.23 KiB) Zobrazeno 1934 x
Zatial na fotke este nemam kabely pekne ulozene. A toto vonku pri paneloch (cca 20 metrov od domu):
3 1.skr.jpg
Toto mi ide do bojlera:
6 ms.jpg
6 ms.jpg (67.7 KiB) Zobrazeno 1934 x
Nevyhoda takehoto riesenia je, ze v noci, ked je tma, "nemozem z toho svietit". Ale toto chcem poriesit neskor. V prvom rade mi islo o teplo. U nas skor nastupuje zima a neskor leto. Takze pomer vlozenych investicii (obmedzene mnozstvo) a uzitku je u nas asi najlepsi pri takomto rieseni. Si myslim. Mozno ma niekto z vas presvedci, ze sa mylim. S prebitkami v lete - na to mam par mesiacov premysliet, co a ako zmenit. To bude ta druha etapa. Prikupit dalsie panely, baterky, .... to asi poznate ... :)
Zatial su z toho rodicia nadseni.
Ja este viac :-)
Jozef

PS: Ak niekto z vas bude mat nejake otazky, rad vam odpoviem.
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od bokser01 »

Pěkná práce :) Líbí se mi tam ta spojitost FVE a zahrádky na kterou to i vrhá stín :D

Uvidíš že tě posedne "solaritida" kterou tu na zdejším foru má hodně z nás... :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od Supra66 »

Náhodou nějaký nákres konstrukce pro inspiraci by nebyl? Díky.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od zbek »

Máš to hezky ta konstrukce je super , nemáš někde výkresovou dokumentaci ? Ještě mě zajímá ten regulátor odhaduji že je tam SOLAR BOOST MPPT-3000 jak si sním spokojen ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
kkristian
Příspěvky: 72
Registrován: pát kvě 06, 2022 10:39 am
Lokalita: Galanta
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4440
Kapacita baterie [kWh]: 14,3
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od kkristian »

Ta konstrukcia je paradna. Nerozmyslal si nad moznostou natacania aj do stran?
6x Longi 370 JV+ 6x Longi 370 JZ 4440 Wp | Must PV1800 Pro 5,2 kW | 16x LiFePo4 280Ah
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Dakujem priatelia za pozitivny ohlas.

bokser01: Zial, s ohladom na tiene pocas dna, sme vhodnejsie miesto pri dome nemohli vybrat. Radsej by som to dal na strechu, ale tam to neslo. Predsa, pozemok nie je az tak velky a pod panelmi v tieni sa asi vela zemiakov neurodi ...

zbek: ano, mas pravdu, je to ECO Solar Boost MPPT-3000.
Skusenosti zatial nemam prakticky ziadne. Tento menic som na nete objavil nahodou, ked som hladal moznosti, ako vyuzit FV. Toto forum mi poradil kamarat, ked som uz dokoncoval stavbu mojej sustavy. Mimochodom skvele stranky, je tu vela uzitocnych rad. Zatial menic funguje bez problemov, 200 litrovy bojler s 2 kW spiralou je nahriaty raz dva. Nemam teraz ako zmerat vykon menica. Ale spokojny som tak, ze v budovani budem pokracovat. :)

kkristian: do stran som nerozmyslal, jednak koli tomu, ze nemam tam tolko volneho priestoru, jednak koli tienom z okolia, ale hlavne koli navyseniu ceny za podstatne zlozitejsi typ konstrukcie, kde pomer "naklady / uzitok" nebol pre mna vyhodny.

Supra66, zbek: nakres konstrukcie - nie som strojar, takze nemam ani spec. program na kreslenie vykresov. Co som si kreslil, tak len v skicari v PC a ked som zvaral tu konstrukciu, tak som to robil podla toho obrazku zo skicara, ale najma podla intuicie, co by mi lepsie kde sedelo. Tie obrazky vam tu dam, mozno na inspiraciu.

Najprv som uvazoval na konstrukciu panelov, kde navrch instalujem aj 2 veterne el., ktore som kupil z Ciny pred vyse rokom a takto by to malo vizerat:
1 Panely_1.navrh.png
Neskor som koli tienom a zlozitejsiej konstrukcii toto riesenie zamietol a obrazok prekreslil takto:
2 Panely_spredu.png
Obrazok zozadu:
3 Panely_zozadu.png
Koli lahsej manipulacii mam naklanenie urobene osobitne pre lavu a osobitne pre pravu stranu (3 a 3 panely) a naklon zaistujem vzperami na 4 miestach.
4 Stojka.png
Rozmery jednotlivych konstrukcnych prvkov som volil podla toho, co by to malo niest, ale aj podla toho, co "bolo doma" a v stavebninach sa dalo zohnat. Kazdopadne bol som nemilo prekvapeny cenami zeleza. Dnes stavat dom moze asi len velmi bohaty clovek, alebo ten, co nevie, co ho caka.
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Na odľahčenie - pri mojej práci pri stavbe FV som odpozoroval tieto z Murphyho zákonov:
1. Nech akokoľvek dôsledne zrátaš náklady na stavbu FV, vo finále to bude určite stáť viac.
2. Nech akokoľvek dôsledne zrátaš počty komponentov, konektorov, dĺžky káblov, atď., pri stavbe FV ti bude určite niečo chýbať.
3. Nech predtým, než vylezieš na strechu, si so sebou zoberieš všetko, čo na streche budeš potrebovať, tam hore určite zistíš, že ti niečo chýba a musíš pre to zliezť dole.
4. Keď už na tej streche máš naozaj všetko, čo potrebuješ, tak sa určite niečo pokazí, a ty musíš zase zo strechy zliezť a zobrať si tam niečo iné, čo už potrebuješ.
5. Nech meteorológovia hlásia akékoľvek pekné počasie, keď ideš hore namontovať panely, určite bude fúkať silný vietor.
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Hoci za slnecneho dna je to nahriate "raz - dva", teraz v tychto uprsanych dnoch to vizera tak, ze tato moja FV elektrarnicka nedokaze vobec nahriat 200 litrovy bojler s 2,0 kW spiralou, ba ani len ho temperovať. Panely suhrne maju 2.7 kW spickovych. Po zapnuti spinacov, ECO Solar Boost MPPT-3000 svieti - blika standartne na zeleno, ale kontrolka na bojleri vobec nesvieti, hoci termostat by mal byt zapnuty, lebo voda je studena. Ked to prepnem na siet, kontrolka na bojleri sa rozsvieti a voda sa ohrieva.
Ten menic nema namontovany ziadny "merak", takze neviem, ci nieco dava do spotrebica. Preto uvazujem namontovat do rozvadzaca nejaky elektromer. Neviete prosim, ako presne meraju jednofazove digitalne elektromery zdroj s modifikovanou sinusoidou?
Napr. nieco z toho: https://www.cbelektro.sk/jednofazove-el ... sort=price
Dakujem za rady.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od cipis »

https://www.bel-shop.eu/ac-dc-wattmetr-s-pameti-w4320/

Tenhle meri i ten obdelnik.

Jinak FVE ted jede tak na sotva 1/20 vykonu, tak samozrejme, ze to nic neohreje.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
VitaZ
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 12, 2022 1:01 am

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od VitaZ »

JozefSK píše:Hoci za slnecneho dna je to nahriate "raz - dva", teraz v tychto uprsanych dnoch to vizera tak, ze tato moja FV elektrarnicka nedokaze vobec nahriat 200 litrovy bojler s 2,0 kW spiralou, ba ani len ho temperovať. Panely suhrne maju 2.7 kW spickovych. Po zapnuti spinacov, ECO Solar Boost MPPT-3000 svieti - blika standartne na zeleno, ale kontrolka na bojleri vobec nesvieti, hoci termostat by mal byt zapnuty, lebo voda je studena. Ked to prepnem na siet, kontrolka na bojleri sa rozsvieti a voda sa ohrieva.
Ten menic nema namontovany ziadny "merak"
Mám ten stejný měnič a zkoušet jsem do AC okruhu zapojit jednofázový digitální elektroměr, ale displej elektroměru ukazoval nesmysly, tak jsem ho vyhodil a do DC okruhu jsem připojil obyčejný analogový voltmetr a ampérmetr s bočníkem a mám tak alespoň okamžitý přehled o momentálním výkonu.
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Vdaka cipis aj VitaZ za vase komentare.

Zatial sa ale zda, ze to asi nebude pocasim.
Momentalne nie som doma, takze FVE obsluhuje moja mama. A ta mi dnes volala, ze FVE NEFUNGUJE.
Este nemam urobeny bleskozvod pod panelmi a preto počas burok vypiname prepinac striedaveho napatia za menicom na bojler a aj oba js vypinace pri paneloch a druhy v pivnici doma. Dnes, ked uz neboli burky a dokonca ani mraky na oblohe, ked teda zasvietilo slnko, mama znova zapla oba js vypinace a aj str. prepinac, ale napriek tomu, ze menic blikal normalne na zeleno, nehrial ani bojler z vystupu cislo 1 a ani olejovy radiator z vystupu cislo dva. Priznam sa, ze ako sme boli predtym nadseni, tak sme teraz ostali sklamani.

Asi je nacase napisat, ze co tam vlastne mam:
6 x panely DAH Solar 455Wp, Napätie v bode max. výkonu – 42,26 V, Prúd v bode max. výkonu - 10,77 A
https://www.unisolar.sk/fotovoltaicke-s ... ierny-ram/
Menič ECO Solar Boost MPPT-3000
Medzi tymito vonku aj vnutri poistky, bleskoistky (tu vonku nemam zapojenu, bude az ked urobim bleskozvod, tu druhu v pivnici mam napojenu na uzemnenie elektroinstalacie), js vypinace a za menicom istice a prepinac na bojler, ktory je tymto napajany bud z FVE, alebo z vonkajsej siete.

Neviem, co tomu moze byt, ked pridem domov, tak to skusim pomerat.

Medzitym mi ale dosiel balik s menicom s pravou sinusoidou, ktory som si objednal uz davnejsie. Je to PowMr 3KVA/2400W Hybrid Solar ...
https://www.banggood.com/PowMr-3KVA-or- ... rehouse=CN
Neviem, aky je to klon, coho. Nemate niekto s tymto skusenost ?

Rozmyslam, ze keby bol ten ECO menic naozaj pokazeny, ze kym ho vyreklamujem, zeby som miesto neho namontoval ten novy, nan napojil uz predtym kupene 2 olovene 12 V baterie v serii (aby davali 24 V), ktore som povodne planoval na nieco ine (tento typ: https://www.unisolar.sk/baterie-olovene ... 100ah-12v/) a bez toho, zeby som ten menic zapajal na siet (nejako sa bojim prietokov do siete), zeby som tuto zostavu zatial vyuzival na ten bojler a radiatory v izbach. Aby som usetril tie baterie, by som tu zostavu zapinal len cez slnecny den.
Co si o tom myslite ?

Neskor, ked si dosetrim echtaky, chcem si kupit lepsie baterie, len zatial ...
Dakujem, za vas nazor.
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Ahojte priatelia,

po asi roku prevadzky a rocnom vyuctovani za elektrinu a plyn mozem povedat, ze praca na tejto FVE a vynalozene peniaze neboli marne. Sice sa po par dnoch ten ECO menic pokazil, ale reklamacia bola bez problemov a ochotny predajca mi promptne poslal menic opraveny a odvtedy uz len spokojnost. Takze ohrev TUV a kurenie v olejovych radiatoroch s takouto FVE hodnotim ako "vela muziky, za malo penazi".
ALE, v lete je to malo vyuzite a "hromada elektronov mi ostava vysiet na paneloch". Doteraz som mal ine starosti a povinnosti, ale asi nikoho odtial neprekvapim, ze ma to zacalo bavit a uz rozmyslam na leto vymenit menic za invertor. Lenze do zahrady uz nemam kde dat viacej panelov, takze ostanem na celkovo instalovanych 2730 Wp na paneloch. Viem, ze je lepsie ist do 48 V na baterkach, ale rozmyslam, ci tych 2730 Wp nie je predsa len malo na 48 V, ci si radsej nezvolit 24 V sustavu. Bude to cisty ostrov, bez (z ineho zdroja) dobijania baterky. V lete asi problem, vzhladom na "organizovanu" spotrebu dochodcov, nepredpokladam, ale na jar a jesen ... Zima je jasna.
Aky, prosim, mate na tento pripad nazor ?
Dakujem.

PS: Jeden 24 V invertor (vyssie spominany) uz mam, ale dnes mi tento 48 V padol do oka:
https://www.geekbuying.com/item/DAXTROM ... emIndex=36
Baterky este nemam, tie si uvazujem vyskladat z LiFePO4 z NKON
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Ahojte,
hladal som tu cez listovanie, aj cez okno HLEDAT (mozno nesikovne) prevadzku invertorov bez bateriek, ale nenasiel som. Chcem vas poprosit o radu pre brata. Kedze sa mu nedari vyhrat v loterii (skusil parkrat, ale zistil, ze tadial cesta nevedie), chcel by si vybudovat na dome FVE postupne, tak, ako sa mu podari (napriek manzelke) nieco usporit.

Rozmyslali sme spolu, ze by v prvom kole kupil panely, invertor na cistu sinusoidu 230V a zvysok (kabely, istenie, vypinace). Ale nateraz bez bateriek. A teraz v zime by sme to urobili tak, ze by to vyuzival len na denne kurenie - temperovanie v izbach (nieco do podlahovky, zcasti do olejoveho radiatora). Vecer a v noci by kuril drevom. A ked si dosetri, tak na jar (mozno v lete, na jesen(?) - hypoteky teraz u nas zase isli hore), by dokupil 48V baterku.

Prosim nemate niekto skusenosti s podobnou prevadzkou invertorov bez bateriek napriamo na tepelny spotrebic ?
Dakujem.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od cipis »

Na topeni v zime zapomen ...

Jinak na vodu se pouzivaji standardne menice bez baterek, nemaji sinus, ale to vubec nevadi ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Na vodu, cipis, mam ohrev urobeny podla popisu vyssie a som spokojny. Toto by bolo riesenie ako predstupen pre plnohodnotny ostrov.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od cipis »

Nemá to cenu ... Stejně to teďka už na střechu nedáte, tak do jara došetřit na baterii.
Jediné, co můžeš udělat, tak také tu vodu, a pak to poslat dál do světa.
Anebo ongrid za termostaty. Či balkónovku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Ahojte,
doteraz som nestihal, ale teraz sa uz chcem pustit do rozsirenia ostrovnej FVE. Tak, ako to mam zapojene, mi na neskorsiu jesen, zimu a skoru jar plne vyhovuje, t.j. ohrev bojleru a „prebytok“, ak nejaky je, tak ohrev miestnosti.

Na toto leto by som uz chcel vyuzit viacej z prebytkov a uvazujem, ako FVE prestavat. Mam k dispozicii na vyskusanie 2 menice:
1. PowMr 3KVA/2400W Hybr1d Solar Inversor 24V Battery Charger Built-in MPPT 80A Solar Charger
2. DAXTROMN 2400W Off Grid Solar Inverter, 24V DC 80A MPPT Solar Charger

Nielen preto, chcem sa pokusit vyskladat 24 V LiFePO4 bateriu. Kedze nemam s touto pracou ziadne skusenosti a popravde mam pred tym respekt (poziare), chcem vas poprosit o radu, ci pri jej stavbe idem spravnym smerom.

Bateriu by som chcel poskladat z tychto casti:
1. clanky 8 ks:
- Eve LF304 Prismatic 304Ah - LiFePO4 - 3.2V A-grade
alebo v mojom pripade by asi aj stacilo
- Envision ESS 72173207 305Ah - LiFePO4 - 3.2V B-grade

2. BMS:
Tu na fore som sa docital, ze BMS JK je celkom odporucana.
Nasiel som typ JK-B2A8S20P Smart BMS 4S 5S 6S 7S 8S 12V 24V batéria s 2A aktívnym vyvažovaním, 200A, ale nieco sa mi na nej podvedome nepozdava (ma to vobec kabelaz ?).

3. Prosim, co by ste mi poradili, aky izolant a kde by som to mohol zohnat, ktory by som mohol vlozit medzi clanky ?

Dakujem za rady.
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od pibi »

JK 200A/2A mám s kabelovými vývody:
https://www.banggood.com/sk/Smart-BMS-1 ... ID=6318362
Ta z Tvého odkazu nemá silové vodič, může to být výhoda, originály jsem měl krátké a musel jsem svorkovat.
Asi by ses měl prodejce zeptat, jestli k tomu jsou balanční vodiče a teplotní čidla, balanční vodiče jsem ustřihl hned u konektoru a prodloužil vodiči s teflonovou izolací (CVE).
Jako izolant jsem použil 0,8mm kartit:
http://www.hansanet.cz/oddeleni/106/Kar ... papir.aspx
PXL_20230902_173424672.jpg
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1283
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od TomHC »

JozefSK píše: pon bře 11, 2024 8:12 pm 3. Prosim, co by ste mi poradili, aky izolant a kde by som to mohol zohnat, ktory by som mohol vlozit medzi clanky ?
https://www.aliexpress.com/item/1005005850378507.html ja som kupoval inde, ale tie teraz nemajú, ale všetko je to rovnaké. Dodanie do 2 týždňov, je to presné, tenké, nemusíš kupovať tabuľu a strihať a mať odpad.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
JozefSK
Příspěvky: 60
Registrován: stř srp 10, 2022 10:46 pm

Re: FV ohrev TUV a vybranych izieb v dome t. pod Tatrami

Příspěvek od JozefSK »

Dakujem za odpovede pibi a TomHC.

Pibi mas to profesionalne pekne urobene, radost sa na to pozerat. Ale najviac Ti zavidim volny priestor v miestnosti. Ja musim vela spekulovat, ze co kde ako umiestnim, zapasim z priestorom. Privod z panelov a celu elektroinstalaciu mame v kotolni, kde je aj kotol na plyn. A jednak, ze je to mala miestnost plna vsetkeho a navyse je tam plyn. Prave preto by som tu nechcel davat LiFePO4 bateriu. Rozmyslam prevrtat diery cez stenu ... len vsade je nieco ...
Ta BMS z mojho odkazu podla komentarov teplotne cidlo nema a zrejme ani tie balancne vodice.

TomHC mas pravdu, ze pokial by ten izolant uz bol narezany, bolo by to jednoduchsie a mozno aj lacnejsie.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek