Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od cipis »

Vlevo mas kontakty, nahore a dole, no a vpravo nahore jsou civky. Tech hledanych relatek.
Koukam z mobilu, tak to vic koumat nebudu, ten odkaz na puvodni debatu by bodl.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od Hyp »

No ale to už pak jednodušší a levnější bude asi to co píšu, ne? I s poštou mě to vyšlo okolo dvou stovek a maká to už 3. rokem. Hlavně je to do rozváděče na 1DIN… nebo v čem je tenhle bastl lepší?
dejv111
Příspěvky: 13
Registrován: pon kvě 30, 2022 10:37 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od dejv111 »

Hyp píše:No ale to už pak jednodušší a levnější bude asi to co píšu, ne? I s poštou mě to vyšlo okolo dvou stovek a maká to už 3. rokem. Hlavně je to do rozváděče na 1DIN… nebo v čem je tenhle bastl lepší?
Toto mě hodně zajímá. Mohl byste se, prosím, více rozepsat o těchto proudových relé a jak je máte zapojené? Když bude bojler natopený, chtěl bych využít energii pro jiné spotřebiče, třeba 5l bojler v kuchyni nebo varnou konvici či troubu. A pak, trochu z jiného soudku... jak řešit případ, když se objeví mráček a bude zrovna trouba v polovině pečení? Nějaké automatické přepnutí na DS? Řešil už někdo tuto záležitost? Díky a ať se daří...
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od xhorak »

dejv111 píše: A pak, trochu z jiného soudku... jak řešit případ, když se objeví mráček a bude zrovna trouba v polovině pečení? Nějaké automatické přepnutí na DS? Řešil už někdo tuto záležitost? Díky a ať se daří...
Pokud je to hloupa trouba, tak zacne topit zas az zasviti. Jinou nez hloupou troubu bych na to radeji nezapojoval. Nevim jestli je k sehnani takova trouba dneska - bez displeje, rele, atd. Radsi bych pouzil remosku, ta je zcela bez problemu.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od Hyp »

Já to mám zapojené čistě jako prioritni rele, když se zapne kuchyně, odpojí to po nastavenem case (0-10 sekundy) přímotopy a bojler (coz je az 2,2+2+2+2 kW pres 1F a proto pres stykac, samotne rele by dokazalo odpojovat jen 16A)

Jsou 4 typy x ruzne proudove rozsahy. Ja mam tusim Gri8-01 / 16 A.

Rele je tam bezpotencialove, takže není propojene s napajenim nebo s měřeným obvodem.

Popis zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 6&start=20

Podle toho jsem nakupoval :-)
Přílohy
3C634FC7-B5D1-4C9D-9C09-F8A14DB8F71F.jpeg
Naposledy upravil(a) Hyp dne pon srp 29, 2022 12:32 pm, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od cipis »

Motáme tu víc věcí ...
To prezentované schéma je určené pro přepínání odporové zátěže a bojleru. Pokud není žádná odporová zátěž, tak se krmí bojler. Jakmile někdo v těch konkrétních zásuvkách zapne odporovou zátěž, tak se těch 12V (v těch zásuvkách) dostane na ovládání a přepne ta relátka a tím pádem tam připne 230 a odpojí bojler. Jakmile sepne termostat této zátěže, tak se obvod rozpojí, 230 se dostane do bojleru a na ten spešl okruh zase těch 12V.

Zapojení s proudovým relém se používá při prioritě vše ostatní vs. bojler. Tj. si to měří "odběr" a pokud vyleze nad nastavenou hodnotu, tak odpojí bojler. Mám třeba spirálu 1kW, proudové relé je nastaveno na ekvivalent třeba 1,9 kW. Tedy v klidu jede 1 kW spirála, někdo něco zapne dalšího, proud vyroste, sepne relé a odpojí bojler. Jak klesne odběr, tak se bojler zase připne.

No a pokud je priorita teplá voda, tak stačí v tom bojleru přepínací termostat (anebo využít jiný režim BELu), co po nahřátí vody přepne na další zátěž v sérii. Mám takto po bojleru žebřík v koupelně.
Na troubu zapomeň, té se to líbit nebude, když ji bude kolísat výkon. Jediné využité je topení, ať už do té vody, žebříku, podlahy. Možná tak ta konvice, která prostě v případě nedostatku energie bude jen topit déle.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od Hyp »

Ty už jsi sletoval Bela?
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od cipis »

Ne, vyprdnul jsem se na to, koupil jsem sinus měnič 2 kW, řídím to napěťovým a časovým relé a mám připojené dva bojlery a dva žebříky. Dobastlil jsem fázově řízený vytěžovač a teď pro něj hledám vhodnou krabičku a vrznu to pak mezi ten měnič a bojlery.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od kodl69 »

to HYP: zkušebnou snad prošel jenom Solar Kerberos, jinak nic. A v zásadě nic jinýho nemá hlídač izolačního stavu, což je jedna z podmínek normy pro DC část, ani chránič citlivej na DC na AC výstupu...
Bel neuspěl na poli panelů, kde jsou starý panely a jdou přes to stíny. Leckdy zabloudil někde k 600W a hotovo, na stejným místě Siton dává přes 1200W. Další co belu trvá dlouho, je změna zátěže - např. odpojí se boiler a zapojí se zásuvka s rychlovarkou, bel se z toho vzpamatovává několik minut, siton do 10s... Oboje měřeno wattmetrem bel - a při tom jsem zjistil, že siton nastavenej podle DC multimetrů na vstupu je cca o 10% optimističtější, ale otázka je, kde je pravda.
Kdo nepochopil princip přepínání spotřebičů, může si na to založit samostaný vlákno, před sedmi lety to pro většinu návštěvníků mypower nebyl problém. Výhoda proti proudovýmu relé je ta, že ani chvilku nejsou připojeny oba spotřebiče zároveň, což může znamenat přetížení měniče a jeho destrukci, nebo aspoň výpadek na chybu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od Hyp »

Jak snad, takze to nevis jiste? A co https://www.solareco.cz/images/download ... 2018-2.pdf a jejich https://www.solareco.cz/regulator/typy-regulatoru za 11000 Kč?

Jo a siton prepina rychleji a proto pry s delsim AC kabelem vyrabi dobre ruseni…

To co popisujes se tedy tyka srareho modelu Bel stavebnice? Nebo novejsi NG (nove generace)?

A co rovnou celej novej bojler? Ale podražili a jsou vyprodaný: https://fothermo.com/en/collections/boi ... ter-heater Ale to bude levnější než dražickej https://www.dzd-solar.cz/ ne?
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od kodl69 »

Solareco: se divím, že ještě nikdo nesedí. Prohlášení o shodě: to prohlašuješ, a podepíšeš se pod to, třeba to podepsal nějakj bílej kůň a čeká se, až to praskne, ale nikde není napsaný, že to fakt uvedený normy splňuje. A to je to kouzlo, takže je to jenom papír. Je na tom někde logo ESČ nebo jiné zkušebny (UL, GOST...) ? Zkus si pročíst ČSN 33 2000-7-71/ed.2 a zjistíš, že ta jejich hračka nic z toho nesplňuje, na zkušebně to asi nebylo, protože upozorňují na indukci rušení do souběžných vodičů, to že se nesmí spojit s PEN instalace a další divný věci, jako třeba zemnicí šroubek na krabici ve dvojité izolaci (nebo to není ve dvojité izolaci? by mě zajímal ten výrobní štítek, to bude asi sad maso)...
Bel byla stavebnice, ale myslím si, že se tam z principu moc nezměnilo, tj NG je evoluce, ne revoluce... BEL neměří proud, mppt dopočítává z poklesu napětí na kondenzátorech podle délky pulzu. Jednoduchý, ale při změně zátěže to procesor úplně vyvede z míry a neví co s tím. Bel i Siton jsou amatérský výrobky, o kterejch se to ví a jejich použití je na vlastní nebezpečí, ale jak je na něco dotace, tak je jenom otázka času, kdo to rozmaže (kerberos? jestli na tom nejsou podbně jako solareco, v prohlášení o shodě mají ČSN 33 2000-7-712 ve verzi z r. 2006, a prohlášení od r 2015 neaktualizovali, tj je neplatné) tj je to džungle se vším všudy. Je to podobný, jako by sis koupil auto, který nemá certifikovaný díly a jako celke neprošlo zkušebnou, ale díky "prohlášení" bylo schválený pro provoz na silnici. Oproti tomu bel i siton je na úrovni pitbike, se kterým nesmíš na silnice a provozuješ jej na svoje triko...

Pro znalé doporučuju srovnat rozmístění součástek na Solareco a na sitonu. Je to jasný, 4x mosfet, baterie kondenzátorů, vývody na svorkovnici v levo? Obojí vyšlo z jedné konstrukce, ale nechci odhadovat, kdo je autor a kdo z toho udělal použitelnou věc.

Fothermo: to je pěkná past na blbce, na 90% jsou v tom dvě spirály a digitální teploměr, jestli je tam nějaký mPPT těžko říct, hlavně mě dostal ten 24V 240W zdroj, tím se snad ohřívá ta voda a aby nevyráběli vyhrazený zařízení, tak mají Voc max 42V :lol: :wall: :)))... 1200Wp tj 4 panely paralelně, a to všechno poslat přes jednu MC4. Neuvěřitelný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od zbek »

Jak je na tom ECO Solar Boost MPPT-3000 ? Tohle splňuje něco ,nebo je to na úrovni Siton , Bel ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od Hyp »

Solar Eco - To je polský výrobek, AZO cosi by čajna a jednak je taky všude vyprodaný, a druhak na YouTube najdeš, jak tam odcházejí tranzistory nebo co. Ale krabici má asi nejlepší, co je uvnitř vůbec netuším, někdo by měl sehnat všechny 4 výrobky a pořádně to rozkuchat

Kodl: “Pro znalé doporučuju srovnat rozmístění součástek na Solareco a na sitonu.” znalý asi vědí, že ti dva dříve spolupracovali (okolo 2015).

Solareco je přece oplocký, to bylo a teď vařím z vody původně DC a analogové řešení a pak právě přechod na mikročip a ten oplocký měl nějaký patenty i s Kolaříkem a ty stejný krabice už 10 let zpět s jinými firmami.

Mimochodem, v databázi patentů jsem zatím našel asi 4 modely, kdyžtak sem dám čísla, můžete někdo nastudovat:
tdvorak
Příspěvky: 16
Registrován: pon úno 25, 2013 8:07 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od tdvorak »

kodl69 píše: Fothermo: to je pěkná past na blbce, na 90% jsou v tom dvě spirály a digitální teploměr, jestli je tam nějaký mPPT těžko říct, hlavně mě dostal ten 24V 240W zdroj, tím se snad ohřívá ta voda a aby nevyráběli vyhrazený zařízení, tak mají Voc max 42V :lol: :wall: :)))... 1200Wp tj 4 panely paralelně, a to všechno poslat přes jednu MC4. Neuvěřitelný.

zdravi spokojeny uzivatel fothermo bojleru :celebrate4:

Kritizovat je snadny. Ale existuje nejaka alternativa, kdy za ~800€ clovek posklada komplet celej system na ohrev TUV, vcetne novyho bojleru, montazni sady na strechu a paru (pouzitych) panelu, tak aby to fungovalo?

A tady je par fotek zevnitr, aby nebylo treba tipovat: https://www.previval.org/f/index.php?ar ... -pv-modul/
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od Hyp »

Pozna nekdo co to je?
Přílohy
3B219FE0-6A0B-4D52-93A0-C64CB7D01CF0.jpeg
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od kodl69 »

Bylo to výše, fotothermo... snad mppt na 30V , vypadá že DC PWM. Největší šváb má nejvíc vývodů na ten displej... 800E= 20000Kč. - V každým případě tohle využívá bezpečné napětí, takže z pohledu bezpečnosti akorát ty přepěťovky a pospojování.
Variantně tzv "důchodcovskej systém" se třemi panely v sérii: boiler DZD 6400Kč , když se dá siton 5000Kč , zakázkový těleso na 90V 2000Kč i s termostatem, tak to vyjde o dost levněj, akorát na tom není to důležitý "MADE IN GERMANY" . Navíc ohřev z DS není 240W ale 1kW, ale jak kdo chce.
P.S: I na jednom panelu vznikne atmosférické přepětí proti zemi, chybí tam přepěťovka, a na téhle desce není ani varistor...
Problémem těch výše uvedených výrobků není to, že by nefungovaly, ale neodpovídají našim předpisům, v podstatě žádnej. A pak už je rozdíl, jestli něco prodávám jako amatérskou konstrukci, nebo jako výrobek, za kterej nesu plnou odpovědnost. To už jsme v ranku kategodie "obecné ohrožení" až se na tom bude chtít někdo hojit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
tdvorak
Příspěvky: 16
Registrován: pon úno 25, 2013 8:07 pm

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od tdvorak »

kodl69 píše: Variantně tzv "důchodcovskej systém" se třemi panely v sérii: boiler DZD 6400Kč , když se dá siton 5000Kč , zakázkový těleso na 90V 2000Kč i s termostatem, tak to vyjde o dost levněj, akorát na tom není to důležitý "MADE IN GERMANY" .
To jsi na 13400 Kc a jeste tam chybi ty tri panely a montazni sada na strechu a jisteni kolem :D O dost levneji to nebude, jestli vubec.
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od xhorak »

Rad bych se vratil k puvodnimu tematu. Dnes me dosel menic Isolar SMX II 3.6KW, koukl jsem do nej ale nejsem si jisty jakou by mohl mit tu vstupni kapacitni zatez. Vidim tam dva giganticke kondezatory 470uF - 500V, ktere jsou na hlavni desce hned vedle skupiny vykonovych tranzistoru pridelanych na chladic.

Pak je tam jeste zvlast deska (SPS ma na sobe napsano), kde je podstatne mensi 500V kondenzator, na tu je privedene napeti z FV svorkovnice:
IMG_20220830_145833.jpg
Pro objasneni zbytkek menice:
IMG_20220830_145835.jpg
Stitek menice pro zajemce:
IMG_20220830_150447.jpg
V pripade zajmu muzu udelat vic fotek.
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od xhorak »

BTW Svorka N je propojena, aspon ve vypnutem stavu, jak tu nekdo onehda resil.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Co zapojit za BEL regulator jako DC zatez?

Příspěvek od kodl69 »

jo, ale ne kusem drátu, ale přes odrušovací člen, kterej propojením N přemostíš, s patřičnejma následkama na rušení...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek