společný nulák pro dva nezávislé měniče

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od ZdZ »

logicky by to mělo jít, ale raději se zeptám, než to přepojím

Mám dva měniče, nejsou zatím sfázované na jendu fázi, takže si každý jede podle svého. To, že musí být oddělené fáze je jasné :-) ale nulák mohu použít společný, nebo se mýlím ?

Jedná se mi o to, že mám 3f chrániče a abych je nemusel měnit, tak bych je použil, tudíž bych spojil nuláky hned za měničema a v konkrétních chráničích bych použil N pro společný nulák a F1 a F2. Pak bych musel kompletně přepojovat zásuvky v baráku a to se mi taky nechce. Nuláky jsou nadimenzované a končí v rozvaděči, takže žádné spojovací krabice ve zdi a z nich jeden nulák na x zásuvek.

dimenzování nuláků je mi jasné, nic se tady neruší jako u 3f rozvodu z elektrárny
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od ACDC »

Tomu nějak nerozumím. Každý svůj průchozí N v TN-S a pak spojené?
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od cipis »

No hlavne je potreba mit ty spojene nulaky pred chranicem uzemnene, jinak to bude tezce plavat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od bublich »

Jestli ještě váháte raději to nakreslete.Také tomu nerozumím.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od Neo »

cipis píše:No hlavne je potreba mit ty spojene nulaky pred chranicem uzemnene, jinak to bude tezce plavat.
To nesmí plavat? Možná chce provozovat IT síť
++
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od cipis »

To asi tezko, kdyz tam pise, ze nechce nic menit, vcetne chranice, vcetne puvodni instalace atd.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od Neo »

Taky tam píše o několika 3f chráničích. Bůch ví, jak je ten barák zapojen.
Namalovat jednoduché shéma od ruky na papír dokáže i laik a obrázek vydá za tisíc slov.
Také nejsou udané parametry panelů a střídačů, tak že doporučit hodnoty jištění nelze.
++
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od ZdZ »

první obrázek spojení nuláků za měniči
následné použití 3f chrániče pro 2f se společným nulákem
spojení druhé a třetí fáze za chráničem, tak abych nemusel přepojovat polovinu jističů v baráku
Přílohy
IMG_20220707_080511_0.jpg
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od antoni_sk »

na niečo podobné som sa pýtal v inej téme a nie som si istý či to tak bude ok. Tiež ma zaujíma čo sa stane... :|
Problém môže byť že AC výstupy nebudú spolu synchronizované - to jest že ich výstupy budú na rozdielnych bodoch 50Hz sínusovky a teda bude rozdiel napätí na N výstupoch oboch meničov.
Niekto prizemňuje N vodič aby napätia "neplávali" voči zemi ale či by to pomohlo v tomto prípade neviem...
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od fatter »

Ja to mam tak ako nakreslil ZdZ. Pokial pri zatazi nejde o tocivy stroj, a to v pripade dvoch faz asi nie je tento pripad, tak to nevadi. Napr do varnej dosky idu dve fazy, kazda na inu dvojicu platni. Ci su tie napatia posunute tak alebo inak je nepodstatne
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od cipis »

Pokud je N dvakrat tlustejsi, tak je to pak nepodstatne. Pokud to ale natahne vse stejne tlustym, tak bude ten N pretezovany, az 2x. Tedy potreba mit vse vhodne dimenzovane.
Pokud jsem si vsiml dobre, tak faze nespojuje menicu, ale baraku. Tedy jeden menic jde na okruh z jedne "byvale" faze, druhy menic na okruhy ze druhe a treti.
To zemneni je tam nutnost! Teda pokud opravdu nechce IT sit, ale to by pak musel rozkopat cely barak ...
Takze uzemnit, pred vstupem do chranice.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od antoni_sk »

fatter píše:Ja to mam tak ako nakreslil ZdZ. Pokial pri zatazi nejde o tocivy stroj, a to v pripade dvoch faz asi nie je tento pripad, tak to nevadi. Napr do varnej dosky idu dve fazy, kazda na inu dvojicu platni. Ci su tie napatia posunute tak alebo inak je nepodstatne
...nepochopil si ma - medzi oboma nulákmi ked ich budeš spájať bude rozdiel napätí... čo sa stane ked spojíš dva vodiče s rozdielnym napätím ? Podľa základných elektro zákonov bude medzi nimi tiecť prúd...
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od cipis »

Zasadni je spis to, jaky bude mit ten N potencial vuci zemi. Aby se pak nedivil, ze ma prava zdirka treba 130V AC vuci zemi, ci vuci jine prave zdirce z jineho, nespojeneho okruhu ...
Proste z menice uzemnit. Pak k tomu nemuze dojit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od ZdZ »

S dvojnásobným přůřezem nuláku za spojením počítám, mám natažené cyky 5x4mm do rozvaděče, z toho 2žíly na F1 a F2 2 žíly na spojený N a ochrannou žílu, součet proudů musí sedět na dimenzovaný vodič, to je jasné.
Zatím mám jen jeden měnič, neuzemnil jsem ho a jak píšete, různě se to tam indukuje
provozu to nevadí, jen se na to nesmí šahat.

Dnes zapojím druhý měnič a uzemním spojený nulák hned za oběmi měniči. Uzemňovat budu předpokládám N, ne F1 a F2 :lol: a rovnou to spojím se svorkou uzemnění na měničích.

3F Motory mají extra měnič.

Napětí je měřitelné jen na fázi, na nuláku je nula, proud se tam tudy jen vrací, takže mezi dvěmi nuláky rozdíl potenciálu snad nebude. Navíc když je uzemním, tak by měla zmizet i indukce ze souběhu apod.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
okap
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 12, 2022 1:37 pm
Bydliště: Spiš

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od okap »

Dobrý deň,
myslim že moja situacia je podobná preto pokračujem a neotváram novú tému ... v poslednej odpovedi autor spomína uzemňovanie, preto sa k tomu vraciam

popis situacie:
dve sady samostatných inverterov so samostatnými panelmi i bateriami chcem zapojiť na existujúci rozvod v dome s tým že fázu Fd1 a Fd2 by som spojil spolu ešte pred prepínačom a to by išlo z invertoru i1, i2 by išiel na Fd3 a tak isto by som po samostatných vodičoch viedol aj neutrály (4mm2) ku každej fáze z invertora, spojil by som ich až na spínači odkial by už išiel silnejší vodič (10mm2) na povodny rozvod "neutrál" v dome. Dom je ešte podľa starých noriem, takže má len dva vodiče, preto uzemňovací z invertorov nebudem viesť spať do domu, aj keď by som mohol - alebo mal ? (prepojovací kábel je 5x4mm2).
Na invertoroch je kostra uzemnená samostatne a neprepojená fyzicky s nulovými vodičmi.
Pre lepšie pochopenie prikladám zjednodušenú schému.
B84F00CC-9E73-41FF-A270-EC0358F860A3.jpeg
Otazky sú:
- Mám neutral vodiče z invertorov Ni1 a Ni2 uzemňovať na U2 ? A ak áno, tak v ktorom bode ?
- Mám za invertory pripojiť chrániče na každú fázu zvlášť a potom už viesť len 2x neutrály 2x fázy a uzemňovací samostatným vodičom, ktorý ale v konečnom dosledku nemám kde v domovom rozvode pripojiť, vzhľadom na dvojvodičový povodný systém
- Privitam akékoľvek pripomienky k uvedenej problematike
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od Diablo1st »

Keďže máte v dome TN-C sústavu, nemáte doma N ale PEN.
Čiže od meničov natiahnete Cyky 3x4 alebo 3x6 a pripojíte N aj PE na PEN svorkovnicu. Kludne môžete mať v rozvádzači N svorkovnicu samostatne a preklemovanú s PEN svorkovnicou.
Dotatočné uzemnenie nie je na škodu, ale malo by byť prepojené s domom, aby boli na rovnakom potenciále.

Čo sa týka meničov a batérii, prečo chcete mať samostatné batérie pre každý menič? Tá batéria môže byť aj spoločná.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
okap
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 12, 2022 1:37 pm
Bydliště: Spiš

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od okap »

K bateriam,
neviem ako to prepojit, teda aby som sa spravne vyjadril mam obavy, ci by mohli byt baterky ako jeden celok nabijane 2 invertermi .... lebo si myslim ze jeden inverter by to mal riadit, doňho dam master baterku a ako sa bude spravat ten druhy inverter, ked nebude mat "info" o stave bateriek ... (lebo master baterka uz je zapojena v druhom) ... tak sa mi javilo riesenie ze kazdy inverter so svojimi bateriami ako lepsie a zaroven si myslim, ze by som mohol mat viac pod kontrolou spotrebu ... skusil by som odsledovat ktore zasuvky mam na kriticke spotrebice (chladnicky a pod) a ktore na ostatne aby som ked aj viac cvicil tie druhe ... neviem ci dobre rozmyslam, to su zatial len teoreticke uvahy a zivot ukaze ...

k tym PEN atd, viem o com hovorite, ale tak ako ste to slovne popisali tomu nerozumiem ... ak by ste mohli mi to vysvetlit pomocou obrazku, alebo inac, velmi by ste mi pomohli ... dakujem
okap
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 12, 2022 1:37 pm
Bydliště: Spiš

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od okap »

Nie som elektrikar, tak prepáčte mojim možno blbym otazkam, ja sa len snazim pochopit co sa deje a hlavne neurobit ziadnu chybu ...
Diablo1st píše:Keďže máte v dome TN-C sústavu, nemáte doma N ale PEN.
Čiže od meničov natiahnete Cyky 3x4 alebo 3x6 a pripojíte N aj PE na PEN svorkovnicu. Kludne môžete mať v rozvádzači N svorkovnicu samostatne a preklemovanú s PEN svorkovnicou.
Dotatočné uzemnenie nie je na škodu, ale malo by byť prepojené s domom, aby boli na rovnakom potenciále.
Dobre tak skúsim si to preložiť či tomu dobre rozumiem ...
kde mam na obrazku Nd, tak by malo byť PEN ... a potom moje Ni1 a Ni2 možem pripojiť na povodne Nd po novom PEN .... zaroveň odporúčate aby som zemnenie U2 z tyce 2 pripojil tiež na Nd (PEN) ... :shock: rozumiem tomu spravne ?

Čo sa týka rozvádzača je mam len dva droty vedene po dome, takze ako mam rozumiet tomuto
Diablo1st píše:Kludne môžete mať v rozvádzači N svorkovnicu samostatne a preklemovanú s PEN svorkovnicou..


na zaklade diskusie v tomto topiku som myslel, že potrebujem zvlášť potiahnúť Ni1 a Ni2 kvoli záťaži aby zvládli bez problemov Fi1 a Fi2 ... preto ste ma prekvapili, že by som mohol použiť len 3x4mm2 alebo ste mysleli že 3x4 mali byť dva krat ? alebo 3x6mm2 by to zvladlo? na druhej strane v povodnom topiku autor ZdZ spojil obidva N vodice do jedneho, potom by Vase riesenie malo logiku.... ale neskor som z textu od ZdZ myslel, že tie dva N nespojol ale potiahol každý zvlášť... tak neviem som z toho ešte viac zmateny :shock:

Dakujem
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od Diablo1st »

Ten Cyky 3x4 resp. 3x6 musí ísť ku každému meniču z AC-out čiže 2x 3x4(6). Ak som správne pochopil k miestu kde budú meniče je dovedený prívod 5x4.

Keď sa už ťahá akýkoľvek nový kábel, mal by už zodpovedať súčasným normám, čiže treba ťahať min. 3 vodiče. To, že sa pripája na starý rozvod ničomu nevadí, pripojí sa na PEN svorkovnicu.
Btw. nebude lepšie si na tieto veci zavolať elektrikára s oprávnením?

Aké chcete použiť meniče? Viete o tom, že niektoré meniče vedia spolu komunikovať a spoločné nabíjanie batérie nie je problém aj keď sú na iných fázach.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
MartinF
Příspěvky: 48
Registrován: stř úno 16, 2022 7:25 pm

Re: společný nulák pro dva nezávislé měniče

Příspěvek od MartinF »

fatter píše:Ja to mam tak ako nakreslil ZdZ. Pokial pri zatazi nejde o tocivy stroj, a to v pripade dvoch faz asi nie je tento pripad, tak to nevadi. Napr do varnej dosky idu dve fazy, kazda na inu dvojicu platni. Ci su tie napatia posunute tak alebo inak je nepodstatne
Opravdu je to nepodstatne ?
Zkuste jsi nakreslit nebo udelejte simulaci dvou totoznych generatoru ktere budou mit f = 50Hz, napeti 230V.
Tyto generatory budou mit jeden vystup spojen.
Nasledne provedte simulaci (vypocet) jestlize budou ve fazi nebo s posunem faze 180*

1 -
Kazdy generator zatizte zatezi o stejne velikosti :
Jaky bude proudu ve spolecnem vodici (ve fazi a s posunem 180*) ?

2 -
Zapojte zatez rodilnou zatezi
Jaky bude proud ve spolecnem vodici (ve fazi a s posunem 180*) ?
6,5kWp (V - 1,6kWp, J - 1,5kWp, Z - 3,3kWp), Victron MP2 5000VA, 2 * (Victron MPPT 250/85), 2 * ( LiFePo4 16x 280Ah Eve), Victron Smartshunte + BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek