Větší měnič 8 kW na 5 kWp panely

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Větší měnič 8 kW na 5 kWp panely

Příspěvek od sikec »

Známej známýho (setkání u piva) se ptal, zda je možné následující. Má chatu, na ní 14 panelů cca 5 kWp dohromady. Je to jakoby ostrov. Odešel mu origo měnič a dostal se k nějakému noname hybridnímu 8 kW. Napěťově mu to sedí (7 panelů dá nějakejch 230 voltů), má tam 2 mppt vstupy od 150 V. Bude mu to fungovat? Když má střídač o 60% větší výkon než panely? Nebude tím pádem málo zatížen, nějak bručet...on to samozřejmě vyzkouší, jen by to zajímalo i mě zda třeba na střídač 10 kW můžu připojit panely jen 5 kW, tj. 100% rozdíl.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Větší měnič 8 kW na 5 kWp panely

Příspěvek od cipis »

Kdysi davno platila poucka, ze se zdroje zatezuji na 60%. Tedy kdyz je predimenzovany stridac, tak to nicemu nevadi, naopak, pracuje to s nizsim zatizenim nez s jakym to pocitalo/melo pocitat.
Akorat jestli z toho bude chtit brat vic, nez daji panely, tak si to samozrejme cucne z baterek ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Větší měnič 8 kW na 5 kWp panely

Příspěvek od PetrDubi »

Mám na 8 kW měniči 2x 2050Wp (2x 5s), každé pole na jeden MPPT, ale ty moje MPPT fungují od 90V. Při normálním provozu se bere energie ze sluníčka a když je občas potřebný výkon větší (málo svítí nebo to přesahuje možnosti panelů), tak se zbytek vezme z baterky. Ale předem říkám, že normálně bývá spotřeba do 4-5kW a větší výkon se použije jenom občas při souběhu více náročných spotřebičů nebo když při nějaké větší zátěži startuje TČ. Takže těch 8Kw je tam jako rezerva pro kritické situace, rozhodně z toho běžně těch 8kW netahám, výkon nad 6 kW se tam objeví několikrát do týdne.
Problémy s menším solárním výkonem nepozoruju, funguje to normálně, akorát mám rezervu do budoucna a tím, že je měnič míň zatížený, tak nedostávají ty součástky tak zabrat, takže by mohl dýl vydržet. Nevýhoda je, že výkonnější měnič má větší vlastní spotřebu.
Samozřejmě pokud by měl měnič 8kW s panelama 5kW a tahal z toho běžně 5-7 kW, tak to není dobrej způsob provozu a z baterek by tahal hodně často energii a měl by asi problém je vůbec dobít.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
sikec
Příspěvky: 132
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm

Re: Větší měnič 8 kW na 5 kWp panely

Příspěvek od sikec »

Jo, takže je to vlastně v pohodě. Díky za cenné informace :-)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek