Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Mogul »

Ahoj Všem.

Mám dotaz, který tu už byl možná někdy položen, ale bohužel jsem ho nedohledal.

Mám tento "tématový" měnič.

Dnes je krásně slunečno a měnič mě ukazuje 1,85kW. Jede mě pračka a čerpadlo filtrace bazénu. K tomu dobíjení baterie, kterou ukousl boiler.
I přestože, jak je vidno z obrázku kde fotovoltaika stačí k pokrytí spotřeby, tak při každém protočení bubnu se mě to zahryzne do baterie. Proč tomu tak je, když energie ze slunce postačuje k pokrytí aktuální spotřeby?
Jedu na režim SUB, což je pokrytí spotřeby primárně ze slunce. Jen pokud není slunce, tak si to vezme z baterie.

Je toto vlastnost všech měničů, nebo jen Reva, či Axpertů/klonů ?

Dále jsem si všiml, že pokud je ukončeno nabíjení baterie, tak se vypnou větráky, na měničí naskočí 0W a celková spotřeba jede z baterií, i když je slunce dost. Kde je sakryš problém? Na tohle téma tu už mám za to nějaká debata byla a jestli se nemýlím, tak bylo doporučeno mít zaplou nějakou trvalou zátěž (40w žárovka)... ale já mám trvalou zátěž v podobě spotřebičů v domě, což je nějakých 50w. Že by to bylo málo na udržení zapojeného měniče na soláry?
Přílohy
bat..jpg
Naposledy upravil(a) Mogul dne ned čer 18, 2023 3:20 pm, celkem upraveno 1 x.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Soban »

Je to normální protože mppt dobíjí baterku a měnič bere z baterky.

Skontroluj akorát jak máš nastaven max proud do baterky, zda to neomezuješ zde.

To kolísání se mi zdá moc, nemáš právě omezen proud do baterky moc.

Tedle měnič neumí měnit proud dle spotřeby.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Mogul »

Takže ten system SBU je tedy k čemu? Není tedy pravda, že primární zátěž obstarává solár, ale stále baterie?
Je to tedy tak, že primárně to sosá z baterie a odsosané ihned doplní solár, ale ze sítě si vezme jen v případě byppasu. Je to takto? Pak je ten popisek funkce SBU trošku zavádějící :-)
Naposledy upravil(a) Mogul dne ned čer 18, 2023 3:39 pm, celkem upraveno 1 x.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od rva »

Na všech "Axpertech" jsem jel v nastavení SBU. A nehledal bych problém tam, kde (třeba) není. Měnič vidí napětí baterie. Pokud jsou baterie nabité (napětí odpovídá bulk / popřípadě float) tak celkem odebírá z panelů dle spotřeby. Ale ono je to celkem jedno, nejedná se o žádnou vesmírnou technologii a není možné od toho očekávat, že se to bude chovat jako nějaké super zařízení, které je cenově o několik řádů jinde.
Prostě pokud baterie nejsou nabité, tak je nabíjí. Pokud nabité (téměř) jsou, tak je to udržuje v nabitém stavu. A to nejde dodržet jinak, než že občas něco teče z baterie a pak zase něco do ní.
Jinak při přesnějším měření a rychlejším vzorkování se zjistí, že z/do baterie to lítá s frekvencí desítky kHz tak, jak si odebírá energii proměnně měnič aby vytvořil krásný sinus a jak dodává mppt regulátor.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Mogul »

Je to normální protože mppt dobíjí baterku a měnič bere z baterky.
Tak to potom vysvětluje to neustále zakusování do baterie. Díky za vysvětlenou.

Skontroluj akorát jak máš nastaven max proud do baterky, zda to neomezuješ zde.
Mám 25A, což je max a 80A v součinnosti se sítí, což nevyužívám.

To kolísání se mi zdá moc, nemáš právě omezen proud do baterky moc.
Proud do baterie myslíš max nabití? To mám nastaveno na 28V, což chápu, že se vypne nabíjení. Jen mě to kolidovalo s tím, že to pak stále sosá z baterie bez využití sluníčka. Teď už tedy vím, že odběr je stále z baterie.
Jde někde nastavit opětovné připojení z tohoto "vypnutí" po dobití baterie?
Ono jak se nabijí baterie, tak se upraví a dodává i potřebný proud na zajištění zátěže. Že bys se k nabíjení vrátil třeba při poklesu na 27,9 a tím pádem by spotřebu zase pokrývalo sluníčko a spuštěné MPPT :-)

Tedle měnič neumí měnit proud dle spotřeby.
Tím si nejsem jistý. Možná jen nechápu co přesně tím myslíš, ale když mám těsně před dobitím, tak jede v rámci nabíjení z MPPT málo proudu do baterií, ale jak se sepne nějaká zátěž, tak to hned vyletí na pokrytí té zátěže.
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Mogul »

Takže toto chování mohu očekávat i u Maxe 8000, kterého tu mám připraveného právě kvůli tomuto "cyklování" baterie s předpokladem, že díky většímu výkonu z měniče a MPPT již nebudu nejen zakusovat do baterie při ohřívání vody (2kW), ale ani při těchto menších odběrech?

To jsem si myslel, že s větším výkonem měniče obejdu baterii a nebudu ji skoro vůbec využívat ... jen skutečně na noc a jako zálohu ... :-(

rva píše:Na všech "Axpertech" jsem jel v nastavení SBU. A nehledal bych problém tam, kde (třeba) není. Měnič vidí napětí baterie. Pokud jsou baterie nabité (napětí odpovídá bulk / popřípadě float) tak celkem odebírá z panelů dle spotřeby. Ale ono je to celkem jedno, nejedná se o žádnou vesmírnou technologii a není možné od toho očekávat, že se to bude chovat jako nějaké super zařízení, které je cenově o několik řádů jinde.
Prostě pokud baterie nejsou nabité, tak je nabíjí. Pokud nabité (téměř) jsou, tak je to udržuje v nabitém stavu. A to nejde dodržet jinak, než že občas něco teče z baterie a pak zase něco do ní.
Jinak při přesnějším měření a rychlejším vzorkování se zjistí, že z/do baterie to lítá s frekvencí desítky kHz tak, jak si odebírá energii proměnně měnič aby vytvořil krásný sinus a jak dodává mppt regulátor.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Soban »

To vyrovnávání proudu jsem myslel že mppt umí třeba 80A baterku můžeš nabíjet max 40A takže nastavíš 40A a prostě víc přes ten mppt neprojde ať bude zátěž jakákoliv.

Kdešto když to měnič umí tak tu zátěž přičte k těm 40A a mppt bude o tu zátěž dávat víc až do toho jeho maxima 80A.

Jinak SBU jede z baterky a soláry ji dobíjí.
SOL jak svítí jede z baterky a soláry ji dobíjí, jak soláry nedodávají přepne se na bypass pokud si to pamatuji správně.

Jinak správné dobíjení pro lifepo musíš nastavit typ baterky USE a pak bulk a float napětí.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od PetrDubi »

MAX 8k funguje jinak než tyhle levné měniče a když je nabitá baterka, tak di baterky nejde nic a veškerá spotřeba jde z panelů (pokud to stačí). Jenom při rychlých změnách v odběru (například zapnutí většího spotřebiče) způsobí přicucnutí z baterie než najede MPPT na požadovaný výkon, pak to do baterie zase vrátí a jede si už zase jednom z panelů. Jinak na rozdíl od těch levných měničů umí mixovat různý omezení proudu, takže může třeba do baterky pouštět maximálně 50A, ale do zátěže může jít z panelů klidně 5 kW.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Soban »

Pokud měnič neumí fungovat bez baterky tak je to pořád stejně mppt baterka měnič!

Ovšem jak jsem psal některé měniče umí vyrovnávat ten proud takže pak není baterka zatěžována pokud to panely dají.

Jinak to mikrocyklování je u všech měničů.

Jinak taky záleží jak rychle na ty změny stačí ten CPU reagovat.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Mogul »

PetrDubi píše:MAX 8k funguje jinak než tyhle levné měniče a když je nabitá baterka, tak di baterky nejde nic a veškerá spotřeba jde z panelů (pokud to stačí). Jenom při rychlých změnách v odběru (například zapnutí většího spotřebiče) způsobí přicucnutí z baterie než najede MPPT na požadovaný výkon, pak to do baterie zase vrátí a jede si už zase jednom z panelů. Jinak na rozdíl od těch levných měničů umí mixovat různý omezení proudu, takže může třeba do baterky pouštět maximálně 50A, ale do zátěže může jít z panelů klidně 5 kW.

Tak to jsou výborné zprávy a věřím, že nejen pro mne ale i pro budoucí solárníky. Já tohle nevěděl, tak jsem začal s 24V systémem a Revem. A teď čučím jako puk :-D

Soban píše:Pokud měnič neumí fungovat bez baterky tak je to pořád stejně mppt baterka měnič!
Ono by to zase tolik nevadilo, kdyby ale nebyly takové zářezy do baterky i přes dostačující výkon panelů.

Všem moc děkuji za vysvětlení a pokud o to v budoucnu bude někdo stát, tak budu moudra předávat dál :-)
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Soban »

Jaké zářezy?

Kolik to u tebe dělá?

Jinak pokud to panely nedají tak s tím nic neuděláš, tak stejně pokud ten mppt neumí takový výkon spracovat (revo umí pouze na výstupu mppt 65A a na vstupu 1800Wp)

Jsem se díval znovu na ten obrázek, vždyť to pořád nabíjí baterku akorát někdy míň protože tu elektřinu sežere měnič, přece kdyby to čerpalo z baterky tak by tam bylo -xxxW ne?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od bokser01 »

Na obrázku nevidím nic co by ukazovalo na výše zmiňované. Moje Musty mají problém s rychlostí MPPT pouze u pračky, když točí bubnem tak mu trvá cca 2s než upraví výkon na tu situaci, mezitím pračka zase netočí a takhle dokola, tam se pak stává že jde špičkově na pár vteřin kolem 200w z baterie i když by nemuselo. Jinak klasika nabíjecí proud "zaškrcen" pro šetření akku a aby nabíjecí proud MPPT neomezoval celou elektrárnu je zapnuta funkce vyrovnávání solárního výkonu. Nevím jestli to má i to revo nebo nemá.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Mogul »

V případě toho prvního obrázku je to skutečně stále v plusu (pouze fáze té pračky), ale i tak se to zakusuje do baterie, což jsem nečekal, když bylo dostupných 1,8kw.

Tady je obrázek, kde je vidět kdejaký prdnutí a hned skoky do mínusu. Ono je to možná pro tento měnič normální, ale mě se to prostě nelíbí :-( Na můj vkus je ta spotřeba špatně pokrytá, byť je na panelech 1,8kw. (ukazuje Revo, takže být nemusí).

Uvidím, až zprovozním toho Maxe, který je sice na mou spotřebu extrémně předimenzovaný, ale aspoň, a doufám v to, že už to nebudou takové extrémy a měnič se bude jen flákat.
Více jak 2,5kW v jeden moment nedám. (byť bych mohl) Mám to tu kvůli Revu a babičce (která nějaké limity měniče neřeší) ošetřené :-)
Když bude ten Max, tak to pořeším ještě jinak a budu moci pouštět více věcí najednou.
Přílohy
bat2.jpg
bat2.jpg (44.07 KiB) Zobrazeno 805 x
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Soban »

Prostě žádný problém nemáš!

Na prvním obrázku baterka napětí drží.

Na druhém obrázku jsou špičky uplně normální když panely nedávají, mraky!

Proto zde padá i dost napětí kdyžto mppt nedá!

EDIT:

Aby jsi to odstranil potřebuješ víc panelů, silnější mppt a pokud baterka nedá takový nabíjecí proud tak měnič musí umět vyrovnávat ten solární výkon (proud z mppt).

Jinak samozřejmě max je zase o něco lepší, ale podle mě ti to nepomůže, možná to bude akorát menší.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Mogul
Příspěvky: 153
Registrován: sob srp 20, 2022 9:20 pm
Lokalita: Litoměřice
Systémové napětí: 48V

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od Mogul »

Informace ohledně REVA VM3200-24.

Dnes bylo fakt teplíčko. Ve stínu jsme měli 35C.
A protože jsem se vrátil z dovči, tak začalo praní. To jaksi při plném osvitu zahřálo měnič a ten šel do chyby 02 - přehřátí.
Výpadek na 74C. Znovunajetí na 35C ( musí být povoleno). To jen pro info o mezních teplotách. :-)
A protože mám vypnuté to otrávné pípání, tak jsem přiblížení k horním mezním teplotám nezaznamenal.(dává se upozornění přerušovaným tónem) Všiml jsem si až když vše zhaslo :-)
Sám se větráčkama vychladil do cirka 30min. Otevřel jsem skříň, kde je měnič umístěn a vše v pohodě.
z.karas
Příspěvky: 21
Registrován: úte čer 07, 2022 11:39 am

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od z.karas »

Už je to nějaký čas, co jsem jsem psal. Jen pro připomenutí: mám Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24 a i při nejlepším podmínkách z něho nedostanu více jak 1280 wattů i když v dokumentaci je uvedeno max 1800 wattů. Tak mě napadlo, že jestli tam přidám další měnič se svými panely na dobíjení baterky, tak by se výkony měničů sečetl a měl bych vystaráno. Ale po zapojení zátěže buď jeden měnič nešel a nebo oba. Občas se mi podařilo, že běžely oba i když jsem naložil dva kilowatty. Trošku si sosaly z baterky ale jely. Když se boiler natopil a vypnul tak se měnič v REVO odpojil a při dalším zapojení zátěže nenaběhl. Až po nějaké době se spustil. Je to divné. Jako by se jim nechtělo pracovat společně. Přitom jsou spojeny jen přes baterii. Takže by se měly řídit jen napětím baterie. Takže co s tím? Možná mi nezbyde místo 40 ampérového EPEVER koupit 100A a REVO provozovat jen jako měnič 220V bez solárních panelů. to snad by mělo fungovat.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Hybridní měnič napětí REVO VM3200-24

Příspěvek od rva »

Hybridní? To je hybridní měnič, nebo si to někde nějaký prodejce napsal, protože "hybridní" je in?
Předpokládám, že to je běžný offgrid měnič a to takový, který nemůže pracovat paralelně. Pokud ho někdo bude zkoušet v paralelním režimu, tak se brzy dočká ohňostroje (nejpozději poté, co nebude mít napětí gridu na vstupu a přestane se synchronizovat s gridem).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek