Panely na sever-západ?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Croco
Příspěvky: 4
Registrován: sob dub 23, 2022 2:58 pm

Panely na sever-západ?

Příspěvek od Croco »

Dobrý den!
Rád bych se zeptal na jednu věc ohledně orientace FV panelů. Ptal jsem se již několika realizačních firem, ale odpověď byla „My to takhle neděláme“ bez jakéhokoliv vysvětlení. Možná je to blbost, možná ne. Pokud to blbost je, mohl by mi někdo říci proč? O FV se zajímám už asi 14 dnů a podle toho vypadají má znalosti, proto se zároveň předem omlouvám za možná blbé otázky.

Máme malý dům se sedlovou střechou orientovanou zhruba JihoVýchod-SeveroZápad na Příbramsku. Sklon střechy je cca 38°. JV směr střechy je relativně rozbitý střešními okny a vikýřem koupelny. Na dům na SZ straně navazuje přístřešek na auto se sklonem střechy cca 25°. Dům je opravdu „malý“ a nemá žádnou technickou místnost – nevymyslel jsem, kam dát baterii.U domu je bazén s instalovaným příkonem pro čištění a ohřev vody, celkem cca 3,6 kW.

FV elektrárnu bych chtěl dimenzovat tak, aby +/- pokryla spotřebu bazénu. Vše, co se vyrobí mimo koupací sezónu, beru jen jako bonus. Protože v domě není místo na baterii, trápí mne orientace střechy, která si v létě od zhruba 17–18 hodin začne stínit. Od zhruba 9.30 ale celý den až do západu svítí slunce na SZ stranu střechy včetně
přístřešku na auto. Chtěl bych se proto zeptat, zda by mělo smysl dát několik panelů na SZ stranu střechy.
Na JV střechu uvažuji instalovat cca 5-6 kWp panelů tak, aby i v ne zcela optimálních podmínkách dávala střecha zhruba 3,6 kW. (O moc více místa na střeše stejně není). V odpoledních hodinách by pak elektřinu
generovala SZ strana střechy. Slunce tam sice nebude svítit ideálně, ale polykrystalické panely by snad trochu napomohly. Bohužel jsem nikde nedohledal účinnost takto umístěných panelů. Samozřejmě by to nestačilo
na ohřev vody, ale oběhové čerpadlo a další technologie by to alespoň částečně pokrýt mohlo. Opět to, co by bylo navíc (mimo koupací sezónu), je jen bonus. Vzhledem k tomu, že standardní FV elektrárnu na JV části střechy chci dělat, u návratnosti SZ části počítám jen náklady ve výši navýšení investice.

Moje otázky:
- Jaký výkon panelů instalovat, pokud chci reálný výkon v období květen
– září cca 3,6 kWh?
- Lze od SZ části elektrárny uvažovat nějakou návratnost, pokud budu uvažovat náklady jen cenu panelů + instalace?
- Nebo je to celé blbost? Pokud ano, proč.

Moc děkuji.
rva
Příspěvky: 3539
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od rva »

Odpověď dá https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP a hlavně azimut tam zadávají tak, že jih je 0 stupňů. Umožňuje to jenom panely do jednoho směru, takže každý směr řešit zvlášť. U panelů je rozhodující jestli a pod jakým úhlem slunce na panely svítí (kolik na ně dopadá energie). Výkon se dle toho liší třeba 20x.
U malé elektrárny se člověk snaží vše umístit na jih a mít v optimálním sklonu. Jak panely přibývají, můžou být nakonec třeba i na sever a brát rozptýlené světlo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od vlkazajac »

Predovšetkým si vyjasnime Vaše vnímanie kW a kWh.
Panely 5 kWp na juhovýchodnú stranu môžu za deň poskytnúť okolo 20 kWh, čo je na ohrev bazéna v lete celkom dosť.

Obsadenie SZ strechy panelmi má význam pre leto. Optimálne z hľadiska zisku by bolo umiestniť ich do šikmého radu na trojuholníkovú montáž, orientované po zdvihnutí na juh. Z hľadiska upevnenia je to náročnejšie, ako dávať ich na plocho. Z estetického hľadiska - nič moc.
Preto zaujme skôr strecha prístrešku s popisovaným oslnením. Tam by pri rovnakej orientácii zdvihnutie panelov k juhu asi nevadilo. Sklon ( smer ) strechy prístrešku neudávate.

Umiestnenie na strechách k SZ má svoje limity, mimo leta sa ich prínos výraznejšie znižuje v porovnaní s južnou orientáciou.

Druh panelov neriešte. Stále viac sú dostupnejšie monokryštalické panely s dobrou účinnosťou.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Croco
Příspěvky: 4
Registrován: sob dub 23, 2022 2:58 pm

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od Croco »

Střecha přístřešku má sklon také na SZ, jen je mírnější sklon.
Croco
Příspěvky: 4
Registrován: sob dub 23, 2022 2:58 pm

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od Croco »

Díky, tohle hodně pomohlo. SZ panely pojedou na 68 % výkonu JV směru. To je víc, než jsem čekal.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od vlkazajac »

............. a získali by ste pár percent navrch oproti JV, keby ste montovali panely na prístrešku so sklonom 38° na juh, ako som popisoval. Pravda, neviem, ako hlboko je strecha prístrešku "utopená" pod hlavnou stavbou. To zhoršuje teoretické výsledky v každej verzii návrhu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Croco
Příspěvky: 4
Registrován: sob dub 23, 2022 2:58 pm

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od Croco »

Střecha vypadá takto.

Jihovýchod:
Jihovýchodní střecha, sklon cca 40°
Jihovýchodní střecha, sklon cca 40°
Severozápad:
Severozápadní střecha. Sklon střechy cca 40°, přístřešek na auto cca 27°.
Severozápadní střecha. Sklon střechy cca 40°, přístřešek na auto cca 27°.
Vzhledem k tomu, že budu bez baterie, se mi líbí možnost výkonu na SZ straně až do západu slunce i za cenu snížení celkové efektivity. Panely na SZ straně bych jen upravil tak, aby měly sklon 15 - 20°, kdy je podle simulace mnohem větší účinnost než při 27°.
vlkazajac píše:............. a získali by ste pár percent navrch oproti JV, keby ste montovali panely na prístrešku so sklonom 38° na juh, ako som popisoval. Pravda, neviem, ako hlboko je strecha prístrešku "utopená" pod hlavnou stavbou. To zhoršuje teoretické výsledky v každej verzii návrhu.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od vlkazajac »

Smer juh alebo juhozápad, 6 panelov :
SZ juh.jpg
SZ juhozápad.jpg
Druhá verzia je praktická, umožňuje ľahšie čistenie od snehu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od sitra »

Můžeš dat panely jak chceš i V/Z.
Sice z nich nedostaneš jako z J/35-45’ ale to nahradíš počtem panelů.
Akorát stringuj pouze z dané světové strany. To půjde.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Panely na sever-západ?

Příspěvek od cipis »

Borci, nemáte nějakou fotku reálné konstrukce na inspiračku?
Jsem to teď tady uviděl a dostal "blbej" nápad, že by se ještě něco časem vlezlo i takto :D
SZ juhozápad.jpg
Já mám teda situaci o něco lepší v tom, že ten "přístřešek" začíná už u hřebene, tudíž nebude stínit, ale zase je to jen čistě na západ, tak v tom horší.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek