Přenositelný měřič proudu se záznamem

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od rva »

Občas by se mi hodilo zařízení (multimetr, klešťový metr, osciloskop), se kterým bych mohl obcházet elektrárnu a bez rozpojování obvodů si naměřil a uložil alespoň DC proud v některém místě. Řešil to někdo?
Zatím mě napadlo z toho, co mám
1. chodit s notebookem + USB osciloskopem, ke kterému bych musel dokoupit klešťový převodník - něco jako Hantek CC-650 https://www.hantek.cz/current-clamps-ha ... -650a.html. Existují i levnější verze. Je to nepohodlné na přenášení.
2. pořídit něco jako https://www.aliexpress.com/item/4001200008319.html - tedy za 51 EUR klešťák, který má připojení přes BT na mobil. Tady bude asi dost nízká frekvence snímání a možná nespolehlivost, závady.
Řešil (a vyřešil) to někdo?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od mwt »

Neřešil jsem a zatím nepotřeboval, ale asi je to především o požadavcích na výstup z takového měření.

Osciloskop a klešťový převodník je dobrý na prohlížení proudových průběhů na daném vodiči, ale na nějaké odečítání a ukládání do tabulky to bude nepříjemné, bude se to navíc muset dělat "pěšky", tj, každé měření vyhodnotit a zapsat. Možná by v tom mohl pomoct nějaký malý přenosný digitální osciloskop typu Finrisi nebo něco podobného. Stojí to pár korun, cosi na tom vidět je a umí to velice jednoduše ukládat naměřené hodnoty a průběhy do paměti. Problém je, že to má 8 bit převodník, což neumožní nějaké zázračné rozlišení malých změn, natož přesnost odečtu. Ale to je obecně problém všech osciloskopů pokud se bavíme o něčem, co stojí méně než nové auto.

Klešťák s BT, zejména pokud by měl funkční TrueRMS bude na měření co se týká odečtu daleko přesnější, ale pomalejší. Zase z uložených dat může vzniknout rozumná tabulka i s nějakými hodnotami, kterým se dá +- věřit.

Je ale potřeba si taky říct, že měřit DC klešťákem proud nebude nějak zázračne přesné a pokud se bavíme o přesnosti například 3% +- 10dgt, tak na rozsahu 200A je to zobrazeno od 184A do 216A - a to na maximální měřené hodnotě. Pokud bude měřen někde na začátku rozsahu tak hodnota, co to "ukazovátko" napíše je v podstatě jen informativní údaj se skutečností ne zcela související :-(

Přesné měření samozřejmě jde, ale takový klešťák bude stát zas jak to auto... Mám tu něco na způsob LEM převodníků s přesností 0,1% v celém rozsahu 200A a měřením do 50kHz. Cenu..nechtěj vědět.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od Camel »

Asi jsem to moc nepochopil ale proč to dělat tak složitě. Nějáký převodníky, pc, BT. Když to má být na občasné změření tak přeci stačí orientačně změřit klešťákem a zapsat obyčejnou tužkou na papír. Případně pak si to hodit na pc do Excelu.? Poslední dobou se ta Smárt doba moc podepisuje do těchto věcí a všichni jsou z toho zblblí.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od rva »

Jde o koníček. Klešťákem elektrárnu obcházím běžně. Zajímá mě např.
1/co se děje na vstupu do regulátoru v čase. Když připojím další string - zareaguje rychle? Mohu si tedy dovolit vysoce přepanelovat?
2/ jak dobře mppt regulátor funguje a jestli to mohu nějak (změnou zapojení stringů) ovlivnit - tedy třeba při nízkém osvětlení sledovat napětí + proud stringu.

Nakonec jsem se rozhodl pro HANTEK CC-65. Je rychlejší a proud do 65A pokryje většinu potřeb. Holt si musím připravit stolek, na který budu dávat notebook+osciloskop. Jen to dodání od Číňana bude déle trvat (zatím vyhrožuje jedním měsícem) - covid, čipy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od Dagus »

Tak na tme ho mají skladem, ale asi ne za cenu číňana.
https://www.tme.eu/cz/details/cc-65/mer ... ZPEALw_wcB
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
mwt
Příspěvky: 122
Registrován: pon dub 09, 2018 5:53 am
Lokalita: Boskovice

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od mwt »

No, vzhledem k té "přesnosti" měření...nebude jednodušší zařadit do obvodu bočník s analogovým měřákem? Měří to pořád, relativně přesně, bez napájení a bez mrcasení se s přenášením stolečku, ntb, klešťáku..a za zlomek ceny toho elektronického kombajnu. A může být těch budíků víc vedle sebe s měřením z různých okruhů. Měřák s bočníkem vyjde +- na 180,- Kč a udanou přesnost má 2,5%, což je lepší než u toho digitálu...a TrueRMS je to z principu :-)
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od rva »

Bočník někde dokonce už mám a je na něj připojen displej zobrazující aktuální proud. Bohužel tím nezměřím přechodové stavy při připínání/odpínání stringu a nemám záznamy pro porovnání. U těch vysokonapěťových stringů je navíc "živé" střídavé/tepavé 50Hz napětí oproti zemi na obou fousech tak tam není moc příjemné na svorkovnici sahat, když klešťák mohu dát v klidu o metr vedle.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od PetrDubi »

Nedávno jsem schválně porovnával napětí na HV (90-450V) MMPT (mezi + a - a mezi vstupama a PEN) a rozdíl mezi "starým měřákem za stovku z tržnice" a TrueRMS měřákem z číny byl i několik set V jak v DC tak v AC. Ono se i ukázalo, že ta AC složka má frekvenci 150 Hz, takže to bude asi taky jeden z problémů. Takže i ten bočník s obyčejným DC voltmetrem může kecat..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od rva »

Já na to koukal osciloskopem a tam bylo krásných 50 Hz - u jednoho fousu kolem nuly a u druhého posunuté o napětí stringu https://forum.mypower.cz/download/file. ... &mode=view.
A prud jsem kdysi měřil na bočníku baterie https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... %AD#p77026
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od rva »

Teď jsem na Raspberry stáhl a nainstaloval software pro osciloskop Hantek a zdá se, že to funguje. Takže to měření někde na elektrárně nebude tak náročné. Někam píchnu klešťák Hantek, který bude v USB osciloskopu Hantek a ten bude připojen na Raspberry.
A ovládat to mohu třeba z mobilu přes vzdálený přístup (VNC Viewer) z místa, kde budu provádět změnu - třeba cvakat jističem.
USB osciloskop Hantek na Raspberry pi
USB osciloskop Hantek na Raspberry pi
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přenositelný měřič proudu se záznamem

Příspěvek od unicast »

Z čeho leze taková pěkná pila?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek