budování ostrovní fve

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

budování ostrovní fve

Příspěvek od Screemy »

Zdravím a děkuji za přijetí :)

Bohužel jsem byl hloupý a nechal se nalákat na dotace, výsledek = 4,15kWp 10x410Wp, 3f Sofar Solar 5KTL bez baterii, přebytky přes wattrouter do bojleru a zbytek do DS.

Od května bych měl mít aspoň VB od CEZu (Elektrina pro solary).

V návaznosti na FVE jsem si jako komplet nechal udělat od firmy i TČ (3f) (firma S...R) ...

No, kdbych mohl, vše udělám nyní jinak .. ale co, stalo se a chybami se člověk učí ...

Ale teď k dotazu :) Jelikož rozšíření navýšení FVE (doplnení 14x panelů, výměna střídače a dodání 10kWh baterie) je investice 400 tis (společnost takto nacenila)), tak přemýšlím i nad jinou variantou. A oficiální dotované fve je bez možnosti zásahu ...

Rád bych si postavil druhý FVE okruh, pár panelů (střešních ploch mám dostatek, cca 30 - 40 panelů jsem schopen uložit) , baterie Pylontech (ideálně bych si rád poskládal baterii vlastní z LIFEPO4 článku sám - ideálně 16x 280Ah, ale nebráním se i 32x280Ah) nebo i něco funkčního z aliku ...

Četl jsem hodně diskuzí a rad, jako jediná možnost mi přijde AC coupling a napojit se na současný střídač (z prebytku se nabíjí baterie, při výpadku DS se chová jako zaloha a dal drzi FVE (takze muzu normalne vyrabet ze slunicka) + drzi po dobu baterie dum.

Výpadků DS moc v naších končinách není (za rok 2, z toho 1 plánovaný), jde mi primárně o ukládání přebytků do baterie a poté do virtuální baterie.

Dělám IT a doma by běží několik serverů, storage polí a další "žrouti" budou přibývat.

Rád bych, aby na baterii mohlo fungovat i TČ. Zde ale vidím asi problém? Nebo hledám špatné přístroje?

Popravdě čím víc o tom čtu, tím se víc asi zamotávám, ale jako nejlepší variatna mi přijde sehnat 3x 1f ac coupling střídač, který propojím mezi sebou aby suplovali 3f ... napojit na 1 battery pack a v přríapdě potřeby pres MPTT dotahat další panely (nebo jsou i se vstupy na panely, kde kazdy string panelu (stejne velky) by sel pres samostatny stridac?).

Výrobku je mraky, ali se chci primarne vyhnout, a popravde nevim, z ceho vseho bych to mel poskladat.

Nasla by se tu dobra duse (klidne z okoli Semilsko) ktera by mi poradila co vybrat za zarizeni, abych byl spokojeny?

Děkuji moc a omlouvám se za vyčerpávající dotaz.

Screemy
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Pawel »

Když nejsou časté výpadky tak pořizovat baterky pro TČ je asi nesmysl. Podle mě je rozumná kapacita baterek taková abych přežil noc bez hlubokého vybití. Ale peníze asi nejsou u vás problém tak je klidně můžete asi rozhazovat.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Peníze jsou problém asi u každého, u mě také ... Investici bych rád viděl na etapy (nejdrive zarizeni/baterie, pote dalsi panely atd.

Provozovat TČ na baterie je "nouzové řešení" mám nyní malou dceru a představa zimy v zimě tak mám nůž od ženy na krku ... TČ je jediný zdroj tepla.

Jde mi o uložení současných přetoků do DS spíše lokálně do baterií a z nich v případě nedostatečného výkonu doplňovat domácnost, než zase pojedu z DS ... jelikoz brat si ulozenou energii z VB je jen 50% uspora (porad platim distribuci) prijde me vyhodnejsi ji lokalne ukladat a neplatit distribuci.

Pristi rok bych rad poridil i EV auto, tydeni najezd mam cca 300km, ktere bych rad do celeho ekosystemu zakomponoval.

Diky
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Thoma_CPU »

Hodně záleží na profilu spotřeby - lze ještě uvažovat od AC coupling...
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od soami »

Na TČ zapomeňte. To je ekonomická sci-fi. Spíš než výpadku bych se obával poruchy TČ. Jako zálohu používám klimatizaci vzduch/vzduch. Jako nouzovou zálohu krbová kamna.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od kybos »

Pawel píše:Když nejsou časté výpadky tak pořizovat baterky pro TČ je asi nesmysl. Podle mě je rozumná kapacita baterek taková abych přežil noc bez hlubokého vybití. Ale peníze asi nejsou u vás problém tak je klidně můžete asi rozhazovat.
Pokud má Screemy hotovou ongrid FVE bez baterie a chce stavět jinou FVE, (předpokládám, že nebude moci zasáhnout do původního projektu a dva ongridy na jedné přípojce mu asi nepovolí) tak nevidím baterky jako nesmysl pro napájení TČ. TČ je zrovna zařízení, které potřebuje souvislé napájení a není jej možno vypínat podle toho, jak mráčky plují oblohou.
Já používám poloostrovní FVE s bateriovým úložištěm pro napájení TČ a mohu s několikaletou zkušeností prohlásit, že součinnost baterií s TČ umožňuje nejen hladký chod TČ při kolísavém výkonu ostrovní FVE díky oblačnosti ale i jiné technické finesy, jako například využití levnějších tarifů pro topení pomocí TČ (používám D25d, který je levnější než tarif pro TČ).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

Najlepšie má AC Coupling poriešený Victron, ale s 3f zapojením je vždy problém, hlavne ten finančný. 3x Multiplus II už lezie hoodne do peňaženky.
Btw. čo hrozí za porušenie zmluvy? napr. vymeniť ten menič za hybrid + baterky? Samozrejme treba limitovať dodávku do siete.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Thoma_CPU píše:Hodně záleží na profilu spotřeby - lze ještě uvažovat od AC coupling...
Ac coupling mě přijde asi jediná cesta, když jsem studoval vše možné, ale víc hlav víc vi?!
soami píše:Na TČ zapomeňte. To je ekonomická sci-fi. Spíš než výpadku bych se obával poruchy TČ. Jako zálohu používám klimatizaci vzduch/vzduch. Jako nouzovou zálohu krbová kamna.
Já mám sazbu D57D a od května budu mít i virtuální baterii od CEZ (tarif pro solary). Ale i tam poté budu platit distribuci, které bych se pořízením fyzické baterie vyhnul.
Diablo1st píše:Najlepšie má AC Coupling poriešený Victron, ale s 3f zapojením je vždy problém, hlavne ten finančný. 3x Multiplus II už lezie hoodne do peňaženky.
Btw. čo hrozí za porušenie zmluvy? napr. vymeniť ten menič za hybrid + baterky? Samozrejme treba limitovať dodávku do siete.
Na victrony jsem koukal, ale všude píšou, ze funguji na ac coupling pouze se stridaci značky fronius? Popravde victron je zrovna dráha značka, takže levnější varianta by byla taky super.

Ongrid mám teď půl roku. Kromě ztráty záruky od dodavatelské firmy (mám od nich i to TC, tak se obavám zda by mě neodrizli úplně) by mohl být i s cezem, kde je hlášených pouze těch 4.15kwp
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Franta2776 »

Za mou krátkou zkušenost od září s instalovanými 10600Wp a baterii 43kW.Zatím nevidím žádný ekonomický smysl v ON grid řešení,vše spotřebuji i když jsem si myslel,že v tuto dobu budou již přebytky.Jestli budou nějaké větší přebytky,tak v měsících květen-srpen.Pokud vezmu stálou platbu za tarif solar,tak bych ho platil 8 měsíců v roce zbytečně.

Tarif Solar je vhodný pouze pro distribuční společnosti k navýšení svých stálých plateb:)))))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Franta2776 píše:Za mou krátkou zkušenost od září s instalovanými 10600Wp a baterii 43kW.Zatím nevidím žádný ekonomický smysl v ON grid řešení,vše spotřebuji i když jsem si myslel,že v tuto dobu budou již přebytky.Jestli budou nějaké větší přebytky,tak v měsících květen-srpen.Pokud vezmu stálou platbu za tarif solar,tak bych ho platil 8 měsíců v roce zbytečně.

Tarif Solar je vhodný pouze pro distribuční společnosti k navýšení svých stálých plateb:)))))
Bohužel jsem se nechal rychle zlákat a slyšel na dotace ... až po tom, jsem začal zjišťovat ... Prostě moje blbost ...

Takže ano, vyhodil jsem peníze za "blbost" a naletěl, vím že poloostrov by byl lepší a za 200k co jsem do toho už narval (ongrid) bych mohl být uplně někde jinde ...

Chybama se člověk učí a já jen teď potřebuji vymyslet, jak to udělat maximálně efektivní a dobré, i když vím, že to bude stát další peníze :)
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Franta2776 »

Screemy píše:
Franta2776 píše:Za mou krátkou zkušenost od září s instalovanými 10600Wp a baterii 43kW.Zatím nevidím žádný ekonomický smysl v ON grid řešení,vše spotřebuji i když jsem si myslel,že v tuto dobu budou již přebytky.Jestli budou nějaké větší přebytky,tak v měsících květen-srpen.Pokud vezmu stálou platbu za tarif solar,tak bych ho platil 8 měsíců v roce zbytečně.

Tarif Solar je vhodný pouze pro distribuční společnosti k navýšení svých stálých plateb:)))))
Bohužel jsem se nechal rychle zlákat a slyšel na dotace ... až po tom, jsem začal zjišťovat ... Prostě moje blbost ...

Takže ano, vyhodil jsem peníze za "blbost" a naletěl, vím že poloostrov by byl lepší a za 200k co jsem do toho už narval (ongrid) bych mohl být uplně někde jinde ...

Chybama se člověk učí a já jen teď potřebuji vymyslet, jak to udělat maximálně efektivní a dobré, i když vím, že to bude stát další peníze :)
U každého dotovaného projektu je daná doba udržitelnosti.Po této době můžete dělat přestavby.Kolik to je by ste měl najít v podmínkách dotace.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

To ano, ale i kdyby byla jen 1 rok (coz bude 100% vic) tak to chci řešit dřív :)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

Screemy píše: Bohužel jsem se nechal rychle zlákat a slyšel na dotace ... až po tom, jsem začal zjišťovat ... Prostě moje blbost ...

Takže ano, vyhodil jsem peníze za "blbost" a naletěl, vím že poloostrov by byl lepší a za 200k co jsem do toho už narval (ongrid) bych mohl být uplně někde jinde ...

Chybama se člověk učí a já jen teď potřebuji vymyslet, jak to udělat maximálně efektivní a dobré, i když vím, že to bude stát další peníze :)
A kde beriete predstavu, že Vám fórum poradí maximálne efektívne riešenie bez chýb, o ktorých nemôžete ani tušiť ? Poradí Vám rado niekoľko desiatok majstrov remesla, ale výsledok nemusí byť trefa. Veď ani nemôže byť, ani sa neunúvate formulovať riadne zadanie.

Vodný zdroj, obecná garáž, lovecká puška, výťah v paneláku, auto, prasačinec, FVE - toto všetko sa projektuje. Aké vstupy - také výsledky.

Pochopili ste, že poloostrov je prijateľné riešenie. Pochopte ešte význam prebytkov. Prebytkami nedobíjame batériu, to rozhodne nie. Pochopte vzťah medzi AC couplingom a veľkosťou batérie. Pochopte, že v poloostrove je hranica, kedy zmysluplnosť investície prudko klesá s úsilím o vyšší výnos z elektrárne.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

vlkazajac píše:
Screemy píše: Bohužel jsem se nechal rychle zlákat a slyšel na dotace ... až po tom, jsem začal zjišťovat ... Prostě moje blbost ...

Takže ano, vyhodil jsem peníze za "blbost" a naletěl, vím že poloostrov by byl lepší a za 200k co jsem do toho už narval (ongrid) bych mohl být uplně někde jinde ...

Chybama se člověk učí a já jen teď potřebuji vymyslet, jak to udělat maximálně efektivní a dobré, i když vím, že to bude stát další peníze :)
A kde beriete predstavu, že Vám fórum poradí maximálne efektívne riešenie bez chýb, o ktorých nemôžete ani tušiť ? Poradí Vám rado niekoľko desiatok majstrov remesla, ale výsledok nemusí byť trefa. Veď ani nemôže byť, ani sa neunúvate formulovať riadne zadanie.

Vodný zdroj, obecná garáž, lovecká puška, výťah v paneláku, auto, prasačinec, FVE - toto všetko sa projektuje. Aké vstupy - také výsledky.

Pochopili ste, že poloostrov je prijateľné riešenie. Pochopte ešte význam prebytkov. Prebytkami nedobíjame batériu, to rozhodne nie. Pochopte vzťah medzi AC couplingom a veľkosťou batérie. Pochopte, že v poloostrove je hranica, kedy zmysluplnosť investície prudko klesá s úsilím o vyšší výnos z elektrárne.

Nemám představu, že by mi fórum poradilo maximalní efektivní řešení bez chyb. Jen je určitě víc skužených lidí než ja, které maji vlastní zážitky a zkušsnoti a dokažou mě nasměrovat.

Význam přebytků? Vše se snaží maximálně využít, nabít baterii, chápu něco špatně?

Dokážete mě u vztahu mezi AC couplngem a velihosti baterie poučit?

Jak ideálně zjistit tu hranici?

Děkuji za podněty a Váš čas.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

Screemy píše: Na victrony jsem koukal, ale všude píšou, ze funguji na ac coupling pouze se stridaci značky fronius? Popravde victron je zrovna dráha značka, takže levnější varianta by byla taky super.

Ongrid mám teď půl roku. Kromě ztráty záruky od dodavatelské firmy (mám od nich i to TC, tak se obavám zda by mě neodrizli úplně) by mohl být i s cezem, kde je hlášených pouze těch 4.15kwp
Victron funguje z akýmkoľvek on-grid striedačom, záleží len na zapojení. Fronius odporúčajú kvôli tomu, že s ním vie Victron priamo dátovo komunikovať, čiže ho vie priamo riadiť bez nastavovania frekvencie. U niektorých on-grid meničov je problém zmeniť nastavenie frekvencie na riadenie výkonu, ale ak sa zapojana na AC-in stranu ničomu to nevadí.

Mne príde ako najjednoduchšia cesta vymeniť menič za hybridný, doplniť batérie a cez smart elektromer limitovať dodávku do siete.
Len či to stojí za prípadné sankcie, aj keď treba zistiť aké by to boli.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

"...Význam přebytků? Vše se snaží maximálně využít, nabít baterii, chápu něco špatně?
Dokážete mě u vztahu mezi AC couplngem a velihosti baterie poučit?
Jak ideálně zjistit tu hranici? ...."

FVE, ktorá má nadprodukciu, má prebytky. Do nadprodukcie nepatrí energia, ktorú potrebuje vložiť do nenabitých batérií.
AC coupling je technická vychytávka, ktorá umožní preklenúť nedostatok výkonu alebo kapacity batérií. Ak je takáto potreba trvalá alebo aspoň častá, sú uvedené zdroje poddimenzované. Ak spravíte súbeh spotrieb spotrebičov a k tomu priradíte dostatočné zdroje, AC coupling nepotrebujete. On totiž nie je zadarmo a zhoršuje efektivitu.
Hranicu, kedy je investícia ešte efektívna, si zistíte výpočtom podľa modelu: zisk z poľa / FVE systém / spotrebiče. To je len na Vás.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od rva »

Když už nějaká FV je, tak bych v tom nevrtal a namísto toho si postavil komín a krb/kamínka pro případ mrazů bez elektřiny. Chodím kolem baráku, kde jim během 3 dnů prorazili díru fasádou a vyvedli při fasádě nerezový komín nad střechu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od kodl69 »

Stavěl jsem třísložkovou komínovou stavebnici uvnitř hotovýho baráku, a týden to celý taky netrvalo, včetně omítky. Když je snaha, řešení se najde.
Ale k věci.
1.) minimalizovat spotřebu v době, kdy slunce nesvítí.
2.) změřit
3.) navrhnout baterii i s ohledem na velikost FV pole, aby nebylůa nabíjena zbytečně velkými proudy. Instalační firmy rády dávají 3kWh baterku k 6kWp panelů. Má to tu výhodu, že během "doby hájení" musíš zaplatit ještě jednu, nebo má nastavenej tak malej nabíjecí a vybíjecí proud, že je skoro jako by tam nebyla...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od marko250 »

Co konkrétně tedy ve vašem domu FVE dělá a co by jste chtěl změnit?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Quickyprd »

rva píše:Když už nějaká FV je, tak bych v tom nevrtal a namísto toho si postavil komín a krb/kamínka pro případ mrazů bez elektřiny. Chodím kolem baráku, kde jim během 3 dnů prorazili díru fasádou a vyvedli při fasádě nerezový komín nad střechu.
Pod tohle se podepíšu. Všem říkám, pokud to je možné, aby sei při rekonstrukci či stavbě udělali i kamna BEZ výměníku. Prostě zdroj tepla, kterému stačí jen dřevo (nebo brikety, šišky apod.), ideálně když to má ještě plotýnku na ohřev vody. A taková kachlová kamna s hypocaustem, várnicí, plotnou a trobou..no tak to je vůbec bomba. Murphyho zákon jasně říká, že dráty pod tíhou ledu spadnou v době, kdy je týde pod mrakem a panely pod sněhem...bez svícení elektrikou a televize se žít dá v pohodě, bez tepla je to v zimě opruz...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek