budování ostrovní fve

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

Ako núdzové riešenie to je. Ak by si tam dal 2ks špirál (napr. 6+3kw) a jimku na čidlo, vieš si tie špirály spínať cez WR aj z DS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od cipis »

Však topit teď už není moc potřeba, tak to pusť všechno do té podlahovky, resp. i z DS.
Ve finále tam nebudeš muset topit na tak moc, protože to teplo půjde od podlahy.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Diablo1st píše:Ako núdzové riešenie to je. Ak by si tam dal 2ks špirál (napr. 6+3kw) a jimku na čidlo, vieš si tie špirály spínať cez WR aj z DS.
No napadlo mě to vzhledem k nefunkčnosti venokovni jednotky, ze je to vlastně pak nefunkční jako celek … takže nozouve řešení. WR má s1-6 v 1-3 mám teď 2kw patronu po jedné fazy, takže do akumulacky mě zbývají jen s4-6 taky na jednu patronu … ale musel bych dodělat ty spínací kostičky
cipis píše:Však topit teď už není moc potřeba, tak to pusť všechno do té podlahovky, resp. i z DS.
Ve finále tam nebudeš muset topit na tak moc, protože to teplo půjde od podlahy.
Jenže podlahu mám jen koupelna a obývák/kuchyň. Ložnice, pracovna a dětský pokoj nic :)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

WR tam má ešte 2x 10A relé (max. 2kW), takže v prípade potreby sa tiež dajú využiť. Alebo vieš nimi ovládať 3f stykač, ktorý zopne aj 6kW špirálu. Tých možností s WR je veru celkom dosť.
Ja som až teraz vďaka tebe zistil, že ku WR ide pripojiť externý elektromer, tak som ho hneď objednal, aby som vedel, koľko energie mi pôjde do bojlera z FVE. Tento údaj sa mi nepodarilo korektne vyčítať z exportu z WR.

Čo sa špirál týka, ja som kúpil od Regulusu - TIETO
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

Snažím sa vytvoriť si predstavu, čo Screemyho v tejto téme nakoniec uspokojí. Veď už napíšte niekto skriptá, po našom handbook.

Téma celá je ilegálna a zasluhuje jediné. Pozornosť administrátora.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

vlkazajac píše:Snažím sa vytvoriť si predstavu, čo Screemyho v tejto téme nakoniec uspokojí. Veď už napíšte niekto skriptá, po našom handbook.

Téma celá je ilegálna a zasluhuje jediné. Pozornosť administrátora.
Mě uspokojuje pomoc zde kolegu s moji problematikou :) zájem a pomoc, které si moc vážím. :)

Rady zde jsou k nezaplacení a jsem za ne vděčný, co je na tom nezákonného netuším …
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

Problematika tohto druhu ( o rozširovaní dotovaného ongridu ) je mi šum a fuk.
Ilegálne neznamená nezákonné.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

Vyloženě nezákonné to asi není. Přečetl jsem si znovu zadání a říkám si, že libovolný Axpert (tady by to ani nemusel být King, protože přetoky víceméně nevadí, ale když to bude King, taky to ničemu vadit nebude a bude to právně čisté, protože z hlediska sítě nepůjde o výrobnu energie, ale o UPS dobíjenou z panelů) zapojený za stávajícím systémem s vlastními panely a samozřejmě i baterkárnou, na DC nepropojený se stávající výrobnou, by asi zadání splnil.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

vlkazajac píše:Ilegálne neznamená nezákonné.
Při používání cizích termitů je třeba být naprostý suterén, jinak je zde rizoto, že dojde k fiakru.

Lex = zákon, skloňuje se to takto: https://cs.wiktionary.org/wiki/lex
Latinská předpona i- vyjadřuje zápor úplně stejně, jako česká nebo slovenská předpona ne-.

Čili ilegální naprosto přesně znamená nezákonné. Doslova.
Naposledy upravil(a) unicast dne pon dub 18, 2022 7:54 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

Nie sme snáď hotentoti, či ako sa to píše. Špekulovať napríklad o tom, ako nejakým doplnkom zlepšiť výkonnosť či efektivitu dotovanej elektrárne je posvätiť diskusiu o využití dotovanej elektrárne. Ak niekto potrebuje k tomu učebnicu filozofie alebo logiky, nech sa vzdeláva, nič proti tomu.

Diskutovať o dotovaných elektrárňach v zmysle našich pravidiel je ilegálne, nie však nezákonné.

STAČILO
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

vlkazajac píše:Problematika tohto druhu ( o rozširovaní dotovaného ongridu ) je mi šum a fuk.
Ilegálne neznamená nezákonné.
Ano, ilegalne znamena nezakone ...
unicast píše:Vyloženě nezákonné to asi není. Přečetl jsem si znovu zadání a říkám si, že libovolný Axpert (tady by to ani nemusel být King, protože přetoky víceméně nevadí, ale když to bude King, taky to ničemu vadit nebude a bude to právně čisté, protože z hlediska sítě nepůjde o výrobnu energie, ale o UPS dobíjenou z panelů) zapojený za stávajícím systémem s vlastními panely a samozřejmě i baterkárnou, na DC nepropojený se stávající výrobnou, by asi zadání splnil.
Děkuji, nějak takto jsem to původně chtěl. Pár dní takovéhoto sluníčka a zjišťuji že prostě nejsem schopný (bez TČ) tu výrobu zdělat (teda pokud pořídím ty 2 servery tak ano).

Proto varianta doplneni ongridu o "baterkarnu" je podle mě nejlepší. Přetoky nevadí, mám na to postaveny tarif (elektrina pro solary)
vlkazajac píše:Nie sme snáď hotentoti, či ako sa to píše. Špekulovať napríklad o tom, ako nejakým doplnkom zlepšiť výkonnosť či efektivitu dotovanej elektrárne je posvätiť diskusiu o využití dotovanej elektrárne. Ak niekto potrebuje k tomu učebnicu filozofie alebo logiky, nech sa vzdeláva, nič proti tomu.

Diskutovať o dotovaných elektrárňach v zmysle našich pravidiel je ilegálne, nie však nezákonné.

STAČILO
Kdyz jsem se na toto forum registroval, myslim, ze jsem cetl neco o tom, ze kdyz clovek vi ze je debil a necha se ukecat do totovaneho ongridu od instalcni firmy, je zde vitan a rada bude poskytnuta ... asi jsem si to blbe vylozil/pochopil
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

unicast píše:Vyloženě nezákonné to asi není. Přečetl jsem si znovu zadání a říkám si, že libovolný Axpert (tady by to ani nemusel být King, protože přetoky víceméně nevadí, ale když to bude King, taky to ničemu vadit nebude a bude to právně čisté, protože z hlediska sítě nepůjde o výrobnu energie, ale o UPS dobíjenou z panelů) zapojený za stávajícím systémem s vlastními panely a samozřejmě i baterkárnou, na DC nepropojený se stávající výrobnou, by asi zadání splnil.
Tu je merito problému. Odvolávaš sa za stávajúci dotovaný systém, do ktorého si môžeš zapojiť, čo len chceš. Vyrovnávaš neduhy dotovaného systému. Potom platí schéma - dám si spraviť dotovaný systém za 10, do ktorého dám 4 a pridám ďalšie 4, aby som vyrovnal neduhy dotovaného systému. Diskutuješ teda stále o dotovanom systéme.

Chápe to aj Diablo1st ? Asi nie.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

Já ovšem doporučuji postavit další, naprosto nezávislou a nedotovanou elektrárnu :-)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

A to teda doporučuješ niečo iného :

"...zapojený za stávajícím systémem s vlastními panely..."


"...Kdyz jsem se na toto forum registroval, myslim, ze jsem cetl neco o tom, ze kdyz clovek vi ze je debil a necha se ukecat do totovaneho ongridu od instalcni firmy, je zde vitan a rada bude poskytnuta ... asi jsem si to blbe vylozil/pochopil..."

To snáď nie, nerob si prdelku !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

vlkazajac píše: Chápe to aj Diablo1st ? Asi nie.
Áno chápe ;)

Preto som na začiatku načrtol riešenie v podobe ostrovného meniča typu Axpert s prepínaním zapojeným za súčasný on-grid.

Posledné strany sa tu riešia problémy ohľadom TČ.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

Navrhol si pripojenie na dotovaný ongrid.

Čo sa rieši ďalej o TČ, nie je z diskusie v téme špatne zvoleného dotovaného ongridu nijako vyňaté. Ako aj hocičo iné, zapojené za ongrid.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

vlkazajac píše:Navrhol si pripojenie na dotovaný ongrid.
A? Troška nechápem. Veď nie je riešenie všetko vyhodiť a začať odznova, ak už niekto má takýto systém (sám napísal, že sa dal zlákať) a chce mať baterky. Podľa mňa nie, ak sa dá systém rozšíriť samozrejme, čo v tomto prípade možné je.

Ako by si toto chcel riešiť? Rovno poslať všetkých, čo majú on-grid kade lahšie? Alebo im dal zákaz sa registrovať? Myslím si, že to moc hrotíš, ja sa skôr držím toho, že ak môžem pomôžem a to, že sa to striktne nedrží témy až tak neriešim.
Nech admin rozhodne, či toto je v súlade s pravidlami fóra, alebo nie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

Kto má dotovaný ongrid, nech beží kade-ľahšie.
Kto chce radu, ako postaviť systém alebo ako vyriešiť hocijaký detail o TČ, rekuperácii, vetraní, tepelnej bilancii domu, postavení panelov, hrúbke povrázkov, atď... je vítaný.
Admin bude mať ľahkú prácu s rozhodovaním, sú ešte sviatky.
Ak nerozumieš podmienkam diskusie na fóre - no čo ja už s tým spravím. Držím Ti palce, nech sa zorientuješ. Zatiaľ si ochotný pomôcť pri rozširovaní dotovaného systému - no čo ja už s tým spravím......
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

vlkazajac píše:Kto má dotovaný ongrid, nech beží kade-ľahšie.
Kto chce radu, ako postaviť systém alebo ako vyriešiť hocijaký detail o TČ, rekuperácii, vetraní, tepelnej bilancii domu, postavení panelov, hrúbke povrázkov, atď... je vítaný.
Admin bude mať ľahkú prácu s rozhodovaním, sú ešte sviatky.
Ak nerozumieš podmienkam diskusie na fóre - no čo ja už s tým spravím. Držím Ti palce, nech sa zorientuješ. Zatiaľ si ochotný pomôcť pri rozširovaní dotovaného systému - no čo ja už s tým spravím......
Vrátím se k tomu, co jsem myslel tím při registraci:

odkaz na vlakno: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=7668&p=154205

Specialne:

Vyjímky, které zcela akceptujeme a mezi námi tu je pár takových, jsou například: "Ahoj chlapi, mám ongrid, jsou s tím samé trable. Nejede to, když není síť a oskar zrovna svítí jak najatý. Chci to předělat na ostrov s přepínáním na síť a zbavit se závislosti na síti a buzerací od distributora. Za dotace se omlouvám. Byl jsem nezkušený a naletěl jsem instalační firmě na lep." Tak to je jiná liga a tohle naprosto berem i když ty dotace skřípou, neb je vyžrala vaše instalační firma a majitel má za to nový barák.

Ano, nedela mi problem zrusit servisku atd, vymenit stridac za ostrov s prepinanim na sit a zbavit se zavyslosti na distributorovi. Jen k tomu jsou potreba udelat urcite kroky a nasetrit urcite finance. Proto tu sbiram rady, jak to co nejlepe udelat.

Díky
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

vlkazajac píše:Kto má dotovaný ongrid, nech beží kade-ľahšie.
Kto chce radu, ako postaviť systém alebo ako vyriešiť hocijaký detail o TČ, rekuperácii, vetraní, tepelnej bilancii domu, postavení panelov, hrúbke povrázkov, atď... je vítaný.
Admin bude mať ľahkú prácu s rozhodovaním, sú ešte sviatky.
Ak nerozumieš podmienkam diskusie na fóre - no čo ja už s tým spravím. Držím Ti palce, nech sa zorientuješ. Zatiaľ si ochotný pomôcť pri rozširovaní dotovaného systému - no čo ja už s tým spravím......
Ja ti zasa naoplátku prajem nech nevidíš svet takto čiernobielo. ;)

Sme len ľudia a občas robíme nie úplne šťastné rozhodnutia v podobe dotovanej FVE a až používaním človek zistí, že to nie je to čo očakáva. Potom začne zháňať info ako sa to dá spraviť lepšie a to ho dostane na toto fórum. Takýchto ľudí by som ja preč rozhodne neposielal, ale asi sa zhodneme na tom, že sa neshodneme :lol:

Samozrejme súhlasím s tým, že diskusie typu posúdenia ponúk na on-grid od montážnych firiem tu nemajú čo hľadať. Ale už sme dosť OT, nech admin rozhodne 8-)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek