budování ostrovní fve

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

Nie sme OT. Pravidlá fóra sú dané. UŽ UNAVUJEŠ !!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od FRSO »

Diablo1st píše:
vlkazajac píše:Kto má dotovaný ongrid, nech beží kade-ľahšie.
Kto chce radu, ako postaviť systém alebo ako vyriešiť hocijaký detail o TČ, rekuperácii, vetraní, tepelnej bilancii domu, postavení panelov, hrúbke povrázkov, atď... je vítaný.
Admin bude mať ľahkú prácu s rozhodovaním, sú ešte sviatky.
Ak nerozumieš podmienkam diskusie na fóre - no čo ja už s tým spravím. Držím Ti palce, nech sa zorientuješ. Zatiaľ si ochotný pomôcť pri rozširovaní dotovaného systému - no čo ja už s tým spravím......
Ja ti zasa naoplátku prajem nech nevidíš svet takto čiernobielo. ;)

Sme len ľudia a občas robíme nie úplne šťastné rozhodnutia v podobe dotovanej FVE a až používaním človek zistí, že to nie je to čo očakáva. Potom začne zháňať info ako sa to dá spraviť lepšie a to ho dostane na toto fórum. Takýchto ľudí by som ja preč rozhodne neposielal, ale asi sa zhodneme na tom, že sa neshodneme :lol:

Samozrejme súhlasím s tým, že diskusie typu posúdenia ponúk na on-grid od montážnych firiem tu nemajú čo hľadať. Ale už sme dosť OT, nech admin rozhodne 8-)
Nechápeš Diablo 1st podmínky fóra, tak prosím ukonči už tuto nesmyslnou debatu, nepatří to sem, děkuji.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FíraD
Příspěvky: 158
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od FíraD »

Pánové. Kde se to ve vás bere? Přišel nový uživatel, posypal si hlavu popelem a potřebuje poradit? Máte s tím takový problém? každý dělá chyby, taky jsem jich pár udělal ale určitě mě to nestalo tolik co tohoto pána.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od lzahradil »

Jestli jsem se v příspěvku na rychlo správně zorientoval, Screemy má sice ongrid ale chce si postavit druhou elektrárnu která bude funkčně jako ostrov s napojením DS.
Jak víme, do dodavatelsky postavené elektrárny v rámci dotací možnost zásahu není. Proto je diskuze na tomhle fóru bezpředmětná. Screemy ale staví elektrárnu druhou a tak je to dle mě naprosto v pořádku, obzvláště když zde už vede takto obsáhlou diskuzi.

Ten kdo se registruje na fórum, musí se představit emailem. Spoustu nově příchozích "vyhoří" z důvodu pravidel už v prvotní email komunikaci.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od vlkazajac »

Zjavne si prehliadol Screemyho vyhlásenie na 11. strane tohto vlákna, kde píše :

"...Proto varianta doplneni ongridu o "baterkarnu" je podle mě nejlepší. Přetoky nevadí, mám na to postaveny tarif (elektrina pro solary) ..."

Bez toho, aby sme skúmali, či tým myslí pôvodný dotovaný ongrid alebo nový, o ktorom je diskusia, musí sa všetkým v hlave definitívne rozsvietiť :
Buď sa to týka prvého ongrid systému a potom je to neželaná ( nelegálna ) diskusia proti pravidlám fóra, alebo sa to týka systému nového, ku ktorému už máme 10 strán príspevkov a nejde o ostrov, ako si vyvodil.

Akékoľvek navrhnuté prepojenie v záujme lepšieho vyťažovania prvého systému je diskusia o dotovanom systéme. Že sú vďaka zmluve dovolené pretoky môže byť ( myslím si, ale nie som presvedčený ) bonus pre pripojenie druhého ongridu, čo samozrejme nezávidím.

FíraD, neposypem si hlavu popolom, aby som mohol jazdiť vľavo. Pravidlá sú a je dobré ich dodržiavať. Stále sme v téme o rozšírení dotovaného ongridu, nikto nemá divokú kartu. Precedens ?

Aby bolo jasné - akékoľvek rady Screemymu pre budovanie nového nezávislého systému sú vítané a regulárne.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

vlkazajac píše:Zjavne si prehliadol Screemyho vyhlásenie na 11. strane tohto vlákna, kde píše :

"...Proto varianta doplneni ongridu o "baterkarnu" je podle mě nejlepší. Přetoky nevadí, mám na to postaveny tarif (elektrina pro solary) ..."

Bez toho, aby sme skúmali, či tým myslí pôvodný dotovaný ongrid alebo nový, o ktorom je diskusia, musí sa všetkým v hlave definitívne rozsvietiť :
Buď sa to týka prvého ongrid systému a potom je to neželaná ( nelegálna ) diskusia proti pravidlám fóra, alebo sa to týka systému nového, ku ktorému už máme 10 strán príspevkov a nejde o ostrov, ako si vyvodil.

Akékoľvek navrhnuté prepojenie v záujme lepšieho vyťažovania prvého systému je diskusia o dotovanom systéme. Že sú vďaka zmluve dovolené pretoky môže byť ( myslím si, ale nie som presvedčený ) bonus pre pripojenie druhého ongridu, čo samozrejme nezávidím.

FíraD, neposypem si hlavu popolom, aby som mohol jazdiť vľavo. Pravidlá sú a je dobré ich dodržiavať. Stále sme v téme o rozšírení dotovaného ongridu, nikto nemá divokú kartu. Precedens ?

Aby bolo jasné - akékoľvek rady Screemymu pre budovanie nového nezávislého systému sú vítané a regulárne.

Chápu, je zde hodně příspěvků a v průběhu celého vlákna bylo hodně rad a hodně doporučení a ji já si utvrdil a ujasnil směr kterým chci jít ...

Nadpis je špatný a začátek asi taky ne moc ok ... za to se omlouvám .... každopádně bych rád postavil a zde získal rady a názory/doporučení na druhou FVE elektrárnu .

Takže ve výsledku bych chtěl mít "druhou" elektrárnu na způsob ostrovu a jako DS pro ni bude stávající síť distributora.

Díky
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Ohledně TČ bych to asi uzavřel.

Dnes jsem volal dodavateli, že jelikož TČ je pořád vadné a nechová se jak má a navíc proběhlo několik servisů, které problémy stále neřešily, požádal jsem o výměnu venkovní jednotky za novou. Na to mám nárok:

Paragrafy 2161 a 2169 občanského zákoníku říkají, že „pokud se závada projeví do 6 měsíců od koupi, má se za to, že věc byla vadná již od počátku. V takovém případě může zákazník požadovat i dodání nové věci bez vad, není-li to vzhledem k povaze vady nepřiměřené“

Bylo potvrzeno, že to tak udělají.

Ohledně topné patrony dají mi tam patronu s termostatem. Ale jako druhou pojistku jsem si objednal 3m dlouhé dallas čidlo, které napojím přímo na wattrouter.

Díky
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

Tohle je to, co se mi nelíbí na TČ. Je to složitý stroj, jsou v něm pohyblivé části, je v něm hermeticky uzavřená část, v níž je nějaká z podstaty věci těkavá látka. Pohyblivé části podléhají mechanickému opotřebení, do média se difuzí dostává vlhkost a díky tomu postupně degraduje, chladiče se zanesou prachem, klesá jim pak logicky účinnost, čili vyžaduje to pravidelnou komplexní údržbu, to médium si člověk volně koupit nemůže, leda s licencí atd., takže možnost údržby svépomocí taky malá atd.

Kdežto naučit se si oservisovat kotel ať už na peletky, nebo i kondenzák na plyn, je otázka tak dvaceti minut a to jediné, co člověk potřebuje, je šroubovák a mosazný drátěný kartáč. Ale to jsem už asi hodně OT.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od PetrDubi »

Ono taky záleží jaký TČ máš na mysli. Pokud je to kompakt a ne split a je to dobře udělané, tak to není tak hrozný.

Třeba na mém čínském on/off kupovaném v létě 2009 za 60 tisíc s DPH jsem měnil jedno čidlo za pár stovek (ale ukázalo se, že technik o tom zase tolik nevěděl a bylo to nedostatkem chladiva), 2x jsem nechal doplňovat chladivo a jednou (loni) jsem musel zmáčknout kleštěma konektory na kabelech kompresoru, který jsou na stykači (holt je to trochu hovado a při sepnutí se zachvěje).
Chladivo jsem zjistil, že utíkalo díky ohřevu TUV v létě (to jsem vyřešil výměnou oběhového čerpadla za výkonnější čímž se snížila výstupní teplota a později se k tomu přidalo zprovoznění solárka pro ohřev bojleru). Od té doby už jede 7 let bez doplnění chladiva. Jediná údržba co tam je, je v tom, že několikrát za zimu změním na panelu jeden parametr (má vliv na regulaci elektronického ventilu), ale to dělám proto, protože potom má menší spotřebu. Fungovalo by to i se stejným parametrem celoročně, ale byla by větší spotřeba elektřiny. Žádné čištění výměníku od prachu a podobně - on se vyčistí v zimě sám, když při teplotách kolem nuly namrzne a potom odtaje (stékající voda ho omyje) nebo při vyšších teplotách běží za deště a nasaje i nějaký déšť do výměníku.
Jinak ta ovládací deska je oproti TČ za stovky tisíc prťavá a nová stojí 1500 Kč.

Ale třeba takový Panasonic používá svoje speciální oběhové čerpadlo, které má v sobě i elektroniku a až odejde těsnění (otázka času - je to nejčastější závada a to čerpadlo je spotřební díl), tak vyhoří elektronika uvnitř a vezme sebou i kus řídící desky.. Nové čerpadlo je za desítku a deska s výměnou skoro za 30. Na druhou stranu má scroll kompresor, umí měnit otáčky, má nižší spotřebu a úžasný displej a umí mraky věcí. Akorát když tam něco odejde, tak to stojí jako jako rodinná dovolená u moře s all inclusive..

Ale to samý v bleděmodrém jsou plynový kotle - třeba turbokotel od Baxi novej za 12 tisíc, ale nový cívky pro plynový ventil za 2,5 tisíce, nová řídící deska za 8 bez práce a podobně. Podle servisáků průměrná životnost plynový kotlů je 12 let - potom už jsou opravy dražší, než koupit nový.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

Starý litinový turbokotel Viadrus G27eco odjel 22. sezónu, když mu odešel odrušovací kondenzátor (oprava štípačkami a dvěma wago svorkami a jel dál). Jinak jediný problém zanášení Honeywell ventilu, který stačilo jednou za pár let zvenčí bez rozebrání vyfoukat stlačeným vzduchem. Nahrazen nakonec byl z důvodu nízké účinnosti a velkých ztrát.

Low cost řady větších výrobců u ničeho samozřejmě nebrat, na něčem se tam ušetřit muselo a to se nutně musí někde projevit a kotel ani TČ nebude výjimka.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

U mého čerpadla podle vyjádření techniku odešla (odpalila se) deska v invertoru :)

No už se těším až mi budou montovat novou jednotku, kterou jsem uplatnil v 6ti měsíční lhůtě …

Uvidíme, jak vydrží to. Nevýhoda je, ze to bude po konci topné sezóny. Ale mám chuť topit i přes léto, abych to do 6ti měsíců zajel a popřípadě vychytal mouchy … ale to je kravina asi.
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Když se vrátím k VFE, technik co tu byl, říkal, abych bral panely v rozmezí od 400-444Wp, ze ty výkonnější jsou náchylnější a v případě zastínění více ztrátové. Je to pravda?

Rad bych si udělal nákupní seznam komponent, které budu potřebovat. Rad bych šel cestou prvotního zprovoznění s možnosti postupneho doplňování.

Koukal jsem na Asbergy (king II) zatím bych rad řešil 1f (s možnosti rozšíření na 3F, což znamená odkoupení dalších) ze začátku “par” panelu, které bych poté rozšířil s dalšími stridaci. Rad bych i batterybox (když si nepostavím sám 16s lifepo4, což asi nebudu riskovat) který se da rozšířit a v případě potřeby použit na další stridace (dejme tomu ze bych rozšířil o druhou fazy a naposled o třetí).

Jaké panely v poměru cena/výkon Vám přijdou nejlepší?
Má smysl kupovat kinga II nebo sáhnout po levnějších třeba VM?
Mate prosím tip na baterie? Má smysl brát battery boxy z AliExpress, nebo radši pylony? Popřípadě poskládá z článku sám?
Pokud bych bral ne 48V ale 24V system, tak je ideální postavit pro každý stridac vlastní baterii? Nebo použit jednu velkou pro všechny?

Děkuji za rady a zkušenosti :)
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Když se vrátím k FVE, technik co tu byl, říkal, abych bral panely v rozmezí od 400-444Wp, ze ty výkonnější jsou náchylnější a v případě zastínění více ztrátové. Je to pravda?

Rad bych si udělal nákupní seznam komponent, které budu potřebovat. Rad bych šel cestou prvotního zprovoznění s možnosti postupneho doplňování.

Koukal jsem na Asbergy (king II) zatím bych rad řešil 1f (s možnosti rozšíření na 3F, což znamená odkoupení dalších) ze začátku “par” panelu, které bych poté rozšířil s dalšími stridaci. Rad bych i batterybox (když si nepostavím sám 16s lifepo4, což asi nebudu riskovat) který se da rozšířit a v případě potřeby použit na další stridace (dejme tomu ze bych rozšířil o druhou fazy a naposled o třetí).

Jaké panely v poměru cena/výkon Vám přijdou nejlepší?
Má smysl kupovat kinga II nebo sáhnout po levnějších třeba VM?
Mate prosím tip na baterie? Má smysl brát battery boxy z AliExpress, nebo radši pylony? Popřípadě poskládá z článku sám?
Pokud bych bral ne 48V ale 24V system, tak je ideální postavit pro každý stridac vlastní baterii? Nebo použit jednu velkou pro všechny?

Děkuji za rady a zkušenosti :)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

Výber panelov:
Panely vyberať na základe uvažovaného mppt, ak by si bral 150V verziu 450Wp panely už môžu byť na hrane s voc. Treba zahrnúť do výberu aj rozmery, aby to na streche aj normálne vychádzalo. Niekedy je lepšie zobrať menej výkonnejších panelov inokedy zasa viac slabších aj za cenu mierne vyššej ceny za montážny materiál. A samozrejme aj tiene. Ak je strecha s tienmi, tak ísť do 150V mppt, ak bez tieňov dá sa ísť aj do HV stringov, ale to už závisí na každom. Niekto nechce na streche viac ako 150V DC, inému nevadí ani 800V DC.

Výber batérie:
24V pri dome by som sa vyhol, príliš vysoké prúdy. Lacnejšie je zohnať samostatne články a bms a zložiť si sám. Cena je cca. polovičná oproti pylontech v rovnakej kapacite. TU je video ako Andy skladá baterku, podľa mňa nič zložité, ale ak sa človek na to necíti tak zobrať už hotové.

Výber meniča/ov:
Pozor na postupné pridávanie meničov. U Axpertov som čítal, že pri väčšom časovom odstupe už neboli meniče kompatibilné a nešli zapojiť do paralelnej alebo 3f prevádzky. Či to bola len nejaká chyba, alebo starý hw neviem, snáď niekto s miestnych odborníkov na Axpertov upresní.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

Screemy píše: Jaké panely v poměru cena/výkon Vám přijdou nejlepší?
Má smysl kupovat kinga II nebo sáhnout po levnějších třeba VM?
Mate prosím tip na baterie? Má smysl brát battery boxy z AliExpress, nebo radši pylony? Popřípadě poskládá z článku sám?
Pokud bych bral ne 48V ale 24V system, tak je ideální postavit pro každý stridac vlastní baterii? Nebo použit jednu velkou pro všechny?
Tyhle věci se tu řeší v každém druhém vlákně...

Panely vol podle parametrů MPPT regulátoru, zejména maximálního povoleného napětí naprázdno a pod zátěží. Jsou Axperty a jejich klony s max. Ufv 145 V a pak jsou i verze, které umějí 450 V. Pokud budeš mít tu slabší verzi, tak tři 400 - 500 W panely by měly Uo kolem 50 V a to už by se s těmi 145 V nemělo rádo (nehledě k tomu, že tam je ještě nutné brát v úvahu napětí pod zátěží a tam by ses s nimi taky nevešel), takže bys mohl mít v sérii pouze dva a napětí v reálném provozu by bylo jen někde kolem 80 V. Nicméně panely v rozmezí 200 - 350 W mívají Uo někde od 37 do 40 V a napětí pod zátěží mezi 30 - 34 V, takže ty mohou být v sérii tři a vejdeš se jak do těch 145 V Uo, tak do těch 115 V Uw.

Pylony bych nebral, mají jenom 15 článků v sérii na těch 48 V a za tu samou cenu postavíš baterii s dvojnásobnou kapacitou nebo i víc, když si je poskládáš sám. Životnost se taky příliš lišit nebude. Zabere to čas, dá to práci, musí se u toho myslet a je to relativně náročné i na vybavení (baterie by měla být stažená k sobě a v nějakém nehořlavém obalu).

24 V se hodí tak do obytného auta, budeš pořád narážet na omezení...
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Děkuji za odpovědi :)

Jsem schopny sehnat lifepo4 3.2V 280Ah za $105/ks a k tomu bms 200A BMS daly za $120 z Alibaby, takže ano, postavit 16s s daly bms vyjde i s dopravou na +- $2000 za 14,3kWh je myslim dost slušná cena v porovnání s pylony atd. Jasné, je ti náročnější a zabere to čas, chce to i další věci okolo (prepetovky, kabely, busy atd) ale cenově je to opravdu úplně jinde.

Tím se navazu na 48V, což mě osobne nevadí.

Ohledně výkonu na střeše, už teď tam mám 410V takže tohle mě nevadí (respektive nevím proč by mi to mělo vadit :) )

Už jsem utratil dost peněz za to co mám, šetřit nechci, ale taky nechci žádný šunt, takže myslim ze Axpert King II bude dobra volba?!
https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570011

Daji se sehnat někde výhodné panely? Nebo ceny okolo 5tis za 4xxWp je Ok?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Diablo1st »

Ohľadom tej BMS, nové Daly moc neodporúčajú. Skús pozrieť JK BMS.

Panely pozri aj na bazáre, občas sú tam slušné ponuky na nové panely (samozrejme bez záruky).

Ten menič je OK, len pozor na výber panelov. Treba rátať s Voc v zime, t.j. pri napr. -25°C kedy VoC rastie, tak aby si nebol nad tých 145V čo má mppt v meniči.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od unicast »

Kolem 10 Kč/1 Wp za panely je tak současná slušná tržní cena.

Budeš-li stavět baterii, tak bez slušného laboratorního zdroje (ideálně s krokem 1mV) to nepůjde a ty začínají kolem 4000 Kč. Multimetr asi máš, tady stačí i nějaký za 300 Kč. Tlusté kabely jsou drahé, oka na ně taky nejsou z nejlevnějších, budou se ti hodit nějaké takové kleště: https://www.promistry.cz/konektorove-kl ... 0mm2-geko/ nebo https://hydraulickenaradi.cz/produkt/mhp-120/ Ty druhé si lze i vypůjčit, ale nevím, jestli i u vás v okolí. Na ty tlusté kabely taky potřebuješ pákové nůžky nebo flexu a seznam věcí, které jsem využil při výrobě bedny, by byl taky dost dlouhý. Na druhou stranu, jakmile ty věci jednou máš, můžeš si těch baterek postavit kolik chceš :-)
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

Diablo1st píše:Ohľadom tej BMS, nové Daly moc neodporúčajú. Skús pozrieť JK BMS.

Panely pozri aj na bazáre, občas sú tam slušné ponuky na nové panely (samozrejme bez záruky).

Ten menič je OK, len pozor na výber panelov. Treba rátať s Voc v zime, t.j. pri napr. -25°C kedy VoC rastie, tak aby si nebol nad tých 145V čo má mppt v meniči.
Dodavatel baterii má jak Daly tak i JK, takže není problem vzít tu.

Ohledně panelu bych se pak s dovolením přišel také poradit :)
Screemy
Příspěvky: 113
Registrován: pon dub 11, 2022 8:05 pm

Re: Rozšíření špatně zvoleného ongridu ...

Příspěvek od Screemy »

unicast píše:Kolem 10 Kč/1 Wp za panely je tak současná slušná tržní cena.

Budeš-li stavět baterii, tak bez slušného laboratorního zdroje (ideálně s krokem 1mV) to nepůjde a ty začínají kolem 4000 Kč. Multimetr asi máš, tady stačí i nějaký za 300 Kč. Tlusté kabely jsou drahé, oka na ně taky nejsou z nejlevnějších, budou se ti hodit nějaké takové kleště: https://www.promistry.cz/konektorove-kl ... 0mm2-geko/ nebo https://hydraulickenaradi.cz/produkt/mhp-120/ Ty druhé si lze i vypůjčit, ale nevím, jestli i u vás v okolí. Na ty tlusté kabely taky potřebuješ pákové nůžky nebo flexu a seznam věcí, které jsem využil při výrobě bedny, by byl taky dost dlouhý. Na druhou stranu, jakmile ty věci jednou máš, můžeš si těch baterek postavit kolik chceš :-)

Jj s tím vším počítám, něco mám doma, něco dokoupim a nebo si výpůjčním :)

Má smysl dávat jednu baterku na všechny 3 měniče? Jde mi o to, zda hned ze začátku s tím počítat a nainstalovat i “čokoládu” ( nemůžu tomu teď přijít na jméno) pro další stridace z baterie? Respketivě, technicky to asi lze, ale je to takto ok?

Myslel jsem samozdřejmně přípojnici :)

https://www.abctech.cz/dc-pripojnice-vi ... 39152.html

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek