Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
MPolak
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 01, 2022 5:08 pm

Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od MPolak »

Dobrý den,

řeším přidání druhého stringu na střechu a nevím, která z variant je lepší a potřeboval bych poradit od někoho zkušenějšího. Nakreslil jsem oba svoje návrhy do přiloženého obrázku. Ty nově přidané nosníky svisle (Návrh 1) se mi líbí více (je jich méně na délku a taky se mi líbí, že bych svázal jednotlivé řady panelů k sobě, ale zároveň nevím, zda lze takto uchytit nosný profil (příklad https://shop.solartec.eu/hlinikovy-prof ... r2EALw_wcB) pomocí těchto háků https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 6&start=40.

Předem mockrát děkuji za rady a zkušenosti
Přílohy
Capture.JPG
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od vlkazajac »

Na pohľad to moc pekné nie je. Dal by som 6 panelov do spodnej rady a 4 panely do hornej rady, všetky na stojato a pekne do zákrytu. Vyžaduje to stávajúcu montáž posunúť o pol šírky panela nabok.

Pozor na skutočné rozmery strechy, uhly sú zradné !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od 10055 »

Na vzhledu záleží především o tom žádná ;)

Nicméně pro vyjádření nejsou jasné údaje o velikosti panelů, vzdálenosti krovů a typu krytiny
Spojení zmiňovaného držáku s profilem možné je i ve směru v návrhu 1
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od vlkazajac »

MPolak už nejaké panely montoval a teraz zrejme vie, o čo ide. Ak nakreslil panely v správnych proporciách, tak by malo ísť o panely 2 x 1 m. Ak to odflákol - nech sa radšej nepýta.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
MPolak
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 01, 2022 5:08 pm

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od MPolak »

Omlouvám se za nedokonalosti v nákresu. Panely to jsou 2x1m. Střešní krytina je Bramac betonová taška. Na vzhled mě zas tak moc neužije, řeším hlavně aby to na střeše drželo. Rozměry střechy jsou okolo panelů více méně ilustračně. Jak jsem to nakreslil je jediný možný způsob, aby se to na střechu vešlo. Jediné co by šlo celou spodní řadu o jednu tašku posunout dolů a neodsazovat ty dva krajní panely o ten kousek dolů, ale to se bojím, že se dostanu tak blízko nad okap, že voda a sníh budou padat přes něj.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od 10055 »

většina panelů v uvedeném rozměru má doporučenou nejmenší vzdálenost uchopení 1M
pokud tedy máte krovy ve vzdálenosti 1M je možná montáž i dle návrhu č.1
krovy se však dávají většinou do vzdálenosti 90cm což tím nesplníte a vymýšlet tam nějaké meziuchycení mezi krovy bude náročnější než zvolit uchycení podle návrhu 2
Jeto sice více profilů ale jednoduší na rozmístění
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
MPolak
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 01, 2022 5:08 pm

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od MPolak »

10055 píše:většina panelů v uvedeném rozměru má doporučenou nejmenší vzdálenost uchopení 1M
pokud tedy máte krovy ve vzdálenosti 1M je možná montáž i dle návrhu č.1
krovy se však dávají většinou do vzdálenosti 90cm což tím nesplníte a vymýšlet tam nějaké meziuchycení mezi krovy bude náročnější než zvolit uchycení podle návrhu 2
Jeto sice více profilů ale jednoduší na rozmístění
Mockrát děkuji za reakci. Mám tyto panely https://drive.google.com/file/d/1JtNcW7 ... -dyuQ/view a popravdě při montáži první pětice jsem to celé dělal tak nějak pocitově. Když říkáte, že min rozteč je 1m, to platí pro delší stranu, je takové minimu a maximum při uchycení na kratší straně? V tom datasheetu to nevidím. O to, že použiji víc profilů mi až tak nejde, ale líbilo se mi u Návrhu 1, že všechny řady propojím sponami. Ale Vaše argumentace je více než logická. V případě Verze 2, řady nejsou spojeny sponany, co se běžně prosím používá pro vodivé spojení jednotlivých řad?
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od PetrDubi »

Já osobně bych taky dal 4 nahoru a 6 dolu všechno svisle. A nemusel by jsi ani posouvat ty dva krajní níž. Vejít se tam na výšku musí protože dva vodorovné panley nad sebou zaberou na výšku stejné místo jako když jsou svisle vedle sebe a ty spodní vodorovné panely na nákresu zabírají stejné místo jako 4 panely vedle sebe a jsou kratší než hřeben, takže pokud ta střecha +/- souhlasí (poměrově) k těm panelům, tak by to určitě šlo.
Hlavní co mě napadlo jako první bylo, že jestli to budou half cut panely (u toho rozměru se už asi jiný nevyrábějí), tak je lepší je dávat svisle kvůli sněhu v zimě - záleží teda i na tom, jak budou zapojený stringy.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
MPolak
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 01, 2022 5:08 pm

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od MPolak »

PetrDubi píše:Já osobně bych taky dal 4 nahoru a 6 dolu všechno svisle. A nemusel by jsi ani posouvat ty dva krajní níž. Vejít se tam na výšku musí protože dva vodorovné panley nad sebou zaberou na výšku stejné místo jako když jsou svisle vedle sebe a ty spodní vodorovné panely na nákresu zabírají stejné místo jako 4 panely vedle sebe a jsou kratší než hřeben, takže pokud ta střecha +/- souhlasí (poměrově) k těm panelům, tak by to určitě šlo.
Hlavní co mě napadlo jako první bylo, že jestli to budou half cut panely (u toho rozměru se už asi jiný nevyrábějí), tak je lepší je dávat svisle kvůli sněhu v zimě - záleží teda i na tom, jak budou zapojený stringy.
Dobrý den, děkuji za reakci, ale střecha nesouhlasí, rozěmr střechy jsem nakreslil orientační, neřeším jak umístit panely, ale jak pro dané umístění rozmístit nosné profily.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od 10055 »

můžu se zeptat jakými sponami propojujete ty panely?
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
MPolak
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 01, 2022 5:08 pm

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od MPolak »

MPolak píše:
10055 píše:většina panelů v uvedeném rozměru má doporučenou nejmenší vzdálenost uchopení 1M
pokud tedy máte krovy ve vzdálenosti 1M je možná montáž i dle návrhu č.1
krovy se však dávají většinou do vzdálenosti 90cm což tím nesplníte a vymýšlet tam nějaké meziuchycení mezi krovy bude náročnější než zvolit uchycení podle návrhu 2
Jeto sice více profilů ale jednoduší na rozmístění
Mockrát děkuji za reakci. Mám tyto panely https://drive.google.com/file/d/1JtNcW7 ... -dyuQ/view a popravdě při montáži první pětice jsem to celé dělal tak nějak pocitově. Když říkáte, že min rozteč je 1m, to platí pro delší stranu, je takové minimu a maximum při uchycení na kratší straně? V tom datasheetu to nevidím. O to, že použiji víc profilů mi až tak nejde, ale líbilo se mi u Návrhu 1, že všechny řady propojím sponami. Ale Vaše argumentace je více než logická. V případě Verze 2, řady nejsou spojeny sponany, co se běžně prosím používá pro vodivé spojení jednotlivých řad?
Ještě jedna reakce na příspěvek, hledal jsem na internetu https://www.canadiansolar.com/wp-conten ... les_en.pdf a v tomto dokumentu není vůbec pro moje panely možnost mít nosné profily vodorovně s delší stranou panelu. Ale zas je zde uvedeno, že jakoby pro verzi 1 může být odstup úchytů od kraje panelu 550 mm pro nižší zatížení.
Přílohy
uchyceni.JPG
MPolak
Příspěvky: 11
Registrován: pát dub 01, 2022 5:08 pm

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od MPolak »

10055 píše:můžu se zeptat jakými sponami propojujete ty panely?
https://argos.cz/pobocka-pardubice/prod ... chyt-70-mm
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od PetrDubi »

Tak v tom případě bych taky hlasoval pro verzi 2 kvůli krovům.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od cipis »

Perpendicular je kolmice.
Takze naopak, pocita se s uchycenim svisle nosniky a panel na lezato.
Takze varianta 1.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od 10055 »

co s tím má ta kolmice společného??
v tom popise je jasně napsáno, že může být uchyceno i za kratší stranu ve vzdálenosti 200-250mm
je tam po té menší zatížení ale reálné to je
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od cipis »

To sice ano, ale v obou pripadech mas napsano, ze se uvazuje "rail" kolmy na delsi stranu. Tj. profily maji byt kolmo, a bud na koncich panelu anebo v te definovane vzdalenosti.
Ostatne to tam mas naznacene teckovane, jak bezi profil.

Tedy ta verze na obrazku vpravo predpoklada podepreni cele kratke strany profilem!

Takze tvoje varianta 2 neni dovolena.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od 10055 »

chapu i tohle ale to již z pohledu statiky nemá význam ani řešit

za mně je důležitější znát místní podmínky - vrstva sněhu, rychlost větru....
Naposledy upravil(a) 10055 dne stř dub 20, 2022 2:03 pm, celkem upraveno 1 x.
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od cipis »

Mel bys vychazet podle snehove mapy, kolik mas vlastne zatizeni na tech 2m2 plochy panelu.
Kolik mas? To nejvachrlatejsi je pouzitelne akorat do oblasti 1, mozna 2, jinde to pouzit uz nemuzes.

Ty jsi statik, ze muzes posoudit, ze to maji v datasheetu blbe a ze si to muzes pridelat jinak, nez oni pisou?

Pochybuji, protoze selskym rozumem je jasne, ze se ten panel bude prohybat nejen na delku, ale i na sirku a to jinak, nez kdyz to podlozis po cele kratke strane. Hlavne ty podelne profily toho panelu budou pevne oprene a ne, ze budou oprene o kratkou stranu, ktera se bude prohybat kolem tech dvou bodu.
Je sakra rozdil, jestli to bude oprene o dve usecky nebo o 4 body!
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od 10055 »

mám zaútočit stejně??

ty si snad statik?

já myslel že je to o diskusi a pokusit se nabídnout veškerou rozumnou podporu
kdybych psal úplné bláboly neřeknu ani slovo
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Svislé vs horizontální uchycení nosných profilů

Příspěvek od cipis »

Jake utoceni?
Jasnou podporu mas zcela presne danou v datasheetu panelu.
Jak mas ten panel pridelat tam mas cerne na bilem. Kdo ti zaplati skody, kdyz to nevydrzi? Kdo ti uzna zaruku, kdyz to namontujes v rozporu s datasheetem? Pochybuji ze "kamos z fora rikal, ze to nevadi" ...
Ja statik nejsem, proto se striktne drzim toho, co je v datasheetu.

V jake jsi te snehove oblasti?
Naposledy upravil(a) cipis dne stř dub 20, 2022 2:16 pm, celkem upraveno 1 x.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek