Když konec nosníku vychází mezi krokve

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
george1
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 24, 2022 5:34 pm

Když konec nosníku vychází mezi krokve

Příspěvek od george1 »

Zdravím. Jak se správně řeší stav, kdy krajní háky vychází mezi krokve?
Četl jsem v návodech konstrukcí, že hák by měl být maximálně 30cm od konce nosníku. Panely by měli být dle místní větrné situace a dalších parametrů alespoň 30 cm od kraje střechy. Krytina betonová taška Bramac - Alpská. Krokve jsou od sebe 1m a střed první je 10 cm od kraje střechy. Když bych tedy nechtěl mít odkrytý nosník až do kraje střechy tak z té druhé krokve je to 80 cm. Podobně to vychází směrem k úžlabí, kde už to není kam do krokve uchytit. Lze ty konce ještě chytit třeba jen do latí nebo jak by jste to řešili?
Konstrukce.png
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Když konec nosníku vychází mezi krokve

Příspěvek od Pawel »

Pozor na hromosvod jestli ho máte tam je min. asi 50 cm. Za mě propojit krovy latí a na ní dát poslední hák. Co je to za panely, rozměr?
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Když konec nosníku vychází mezi krokve

Příspěvek od jahodovák »

Nevím,zdali je to správně,ale já jsem nad latě přidal ještě dvě latě a na ty jsem háky připevnil,jen je třeba dát pozor aby zůstala mezera pro tašky.Občas u nás fouká dost velký vítr a vše drží....malokde mi to vyšlo do krokví..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
george1
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 24, 2022 5:34 pm

Re: Když konec nosníku vychází mezi krokve

Příspěvek od george1 »

Hromosvod tam není. Panely 1755x1038. Nad krovy je podbití (prkna 22mm) a pak kontralatě a latě (obojí 5x3 cm). Takže jedině přidat lať vodorovně mezi kontralatě. Trefit se s ní na krokve asi nepůjde, ale půjde to do prken podbití. Jen mám trochu obavy, aby ta vodorovná lať přímo na podbití nebránila odvětrávání tašek a hlavně se pod ní může zadržovat případná voda co by vnikla pod tašky na izolaci. Skoro bych jí dal raději svisle přes více prken.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Když konec nosníku vychází mezi krokve

Příspěvek od DanoP »

Nikde nie je dane ze nemoze vzniknut prevys, t.j. ze hak nie je na konci profilu.
Tu je napriklad vynatok z prirucky fy Thermosolar
KotvenieSikmaStrecha.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Když konec nosníku vychází mezi krokve

Příspěvek od ota »

Dělám to takto:
V potřebném místě se vloží pod latě svislá lať a přišroubuje se.
Na přidanou lať se hák hravě namontuje, jen se musí použít jiné vruty než do krokve.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Když konec nosníku vychází mezi krokve

Příspěvek od kodl69 »

já mám konce profilů na jedné straně cca 60cm volně, a drobek se to svěšuje. Kdybych to dělal ponovu, udělám profily drobek delší, aby vyšly až na krokev. Teda pokud není limitem dosažení vzdálenosti s od hromosvodu. Pak by přišlo ke slovu řšení ala ota.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Když konec nosníku vychází mezi krokve

Příspěvek od jahodovák »

george1 píše:Hromosvod tam není. Panely 1755x1038. Nad krovy je podbití (prkna 22mm) a pak kontralatě a latě (obojí 5x3 cm). Takže jedině přidat lať vodorovně mezi kontralatě. Trefit se s ní na krokve asi nepůjde, ale půjde to do prken podbití. Jen mám trochu obavy, aby ta vodorovná lať přímo na podbití nebránila odvětrávání tašek a hlavně se pod ní může zadržovat případná voda co by vnikla pod tašky na izolaci. Skoro bych jí dal raději svisle přes více prken.
takže popíšu přesněji,vysunu tašky nahoru,na kontralatě připevním ty 2 latě ne na sebe ale nad sebe vyndám tašku kde bude hák,vybrousím diamantem drážku,po namontování háku tašky nasunu zpět.Na krokev se takto trefíš,latě původní jsou tam též připevněny,takže pod nimy je stále volný prostor,je pravda,že jsem měl dostatek latí,ta spotřeba je značná...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek