FVE 4-15kWp s Li-ion 36kWh bez přetoků

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
diego191
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 29, 2022 6:50 pm

FVE 4-15kWp s Li-ion 36kWh bez přetoků

Příspěvek od diego191 »

Jelikož se mi naskytla možnost výhodně koupit cca 36kWh Li-ion baterií, odhodlal jsem se konečně ke stavbě ostrovní FVE žel v té nejhorší možné době. Momentálně mám k dispozici plochu na střeše zahradního domku pro cca 4-4,5kWp. Po rekonstrukci střechy na rodinném domě bych příští rok navýšil výkon na alespoň 15kWp, což by snad mohlo stačit.

Roční spotřeba domu je 11MWh. Topení elektrokotlem + krbová vložka. Je mi jasné, že na vytápění díky FVE nic moc neušetřím. Hraju si ale s myšlenkou, že v případě přebytků bych vytápěl malý skleník (7m2), abych v něm prodloužil sezónu. Teď v březnu se denní spotřeba pohybuje mezi 19-50kWh, v zimě to jen výjimečně překročí 70kWh. Zatím mám nasbíraná data jen od listopadu, ale hádám, ze v létě to přes 20kWh denně nepůjde.

Původně jsem zamýšlel nákup 3ks Axpert King II 5kW a zachoval třífázové zapojení v domě. Nelíbí se mi ale fakt, že King pracuje s max. 66V na baterii. Musel bych kvůli tomu zapojovat moduly baterek (3P4S) v další kombinaci 7P3S, což mi přijde jako úlet a BMS by tam bylo spíš na ozdobu. Jestli na to máte někdo jiný názor, rád si ho poslechnu.

Případně věděli byste o jiném měniči bez přetoků, který umí vyšší napětí pro baterky i MPPT?

Panely uvažuji Trina solar mono 390W. Zahradní domek má pultovou střechu na jih se sklonem cca 12°, kam nacpu maximálně 4,6kWp. Rodinný dům má sedlovou střechu s orientací na východ-západ a tam dostanu v budoucnu určitě dost panelů pro svoji spotřebu.

Jelikož jsem úplný nováček, uvítám jakékoliv komentáře. Děkuji.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE 4-15kWp s Li-ion 36kWh bez přetoků

Příspěvek od vlkazajac »

"...Musel bych kvůli tomu zapojovat moduly baterek (3P4S) v další kombinaci 7P3S, což mi přijde jako úlet ..."

To bude buď úlet, alebo hlboké nedorozumenie. Prosím viac info.

Môžete prosím vysvetliť vzťah 36 kWh batérie s přetoky ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
diego191
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 29, 2022 6:50 pm

Re: FVE 4-15kWp s Li-ion 36kWh bez přetoků

Příspěvek od diego191 »

Prostě mi přijde jako hodně blbý nápad spojovat tolik baterek (resp. modulů 3P4S) paralelně. Až jeden článek nebo modul odejde (přeruší se), nebude to hned poznat. A pokud by se z nějakého důvodu vyzkratoval, mohla by to být naprostá zkáza, kterou prostě jeden stykač pro celou baterku nevyřeší. Stačí si představit, jak je to paralelně natvrdo pospojované a když někde vznikne zkrat, vezme to s sebou všechny baterky. U čistě sériového zapojení v takovém případě BMS prostě vyhodnotí závadu (podpětí článku/příliš vysoký proud) a baterii rozpojí.

Baterie a přetoky nemají žádný vztah. Chtěl jsem slyšet názor ostatních na vybrané komponenty. Bez přetoků má být FVE, ne baterie, asi jsem ten titulek zvolil nešťastně.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE 4-15kWp s Li-ion 36kWh bez přetoků

Příspěvek od vlkazajac »

Porozumel som správne, že chcete vytvoriť 4 x v sérii 3P4S ako samostatnú batériu s BMS a viaceré takéto batérie spojiť paralelne ?

Ba práve, pýtam sa na ten vzťah. Ak máte batériu 36 kWh a 3 x 5 kW menič - za akých okolností by mali nastať pretoky ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: FVE 4-15kWp s Li-ion 36kWh bez přetoků

Příspěvek od Mikel »

Bezne to funguje tak, ze se slozi vice sestav 14S ( 15S) , kazda s vlastni BMS a ty se pak propoji paralelne. Tim vyresite vase obavy.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek