Podmínky využívání fóra

Novinky na MyPower.CZ, podpora, návrhy, nápady, náměty, stížnosti ...
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od Matess »

ringo píše:
luky píše: A ringo by mohl mít aspoň trochu úcty k Filipovi. Vložil do tohoto fóra kus svýho života, mnoho z nás by mu za toho měla být vděčná (včetně mě - toto píšu na PC, který běží na FV). A teď bychom tu vděčnost a úctu mohli vyjádřit tak, že splníme jeho přání - a sice nemotat sem dotace.
Luky o jaké neúctě mluvíš, snad jsem se vyjádřil jasně:
ringo píše: Když jsem zaregistrován tak už v podstatě mohu diskutovat i o zakázaném slovíčku – to mi ten citovaný odstavec nezakazuje, naopak je tam i podpora – snížením odběru se pokouším „.. o soběstačnost…“ i když jen částečnou. Přesto respektuji „přání“ zakladatele fóra které však v podmínkách nevyjádřil zcela exaktně a v diskusích zde se tomuto tématu vyhýbám.
Jen jsem si dovolil vyjádřit názor, jestli striktní trvání na těch podmínkách nepovede nakonec k úpadku fóra. A jestli není lepší tu úctu vyjádřit otevřením citlivého tématu, které by mohlo zajistit aby toto fórum bylo stále jedničkou v oblasti FVE. To nikdo jiný kromě mě nevidíte, že stále více členů tohoto fóra ( přiznám včetně mě ale já jsem v oblasti zobák a proto se nepočítám) se prezentuje u konkurenčních fór a možná i častěji ?

Co se týče bastlířů - sám se ze něj taky považuji, přestože že jsem si FVE nechal nainstalovat. Ale všichni víte, že efektivní provozování FVE nekončí jen samotnou montáží panelů, měniče a baterií, ale spíš to tím začíná a na to je navázaná spousta dalšího, a řekl bych i více tvůrčího bastlení.
Já ti jako rozumím jak to myslíš a taky jsem to myšlenku už měl, ale zavrhnul...

Říkal jsem si proč neudělat i téma ongridů, případně ongridů s UPS. Problém je v tom, že naše legislativa to zakazuje stavět svépomocí. Nejde tady prostě o to, že jsou na to i dotace - jde tady o to, že pro stavbu potřebuješ krom toho být elektrikář s platnou vyhláškou 50 minimálně §6 (vlastně §8 pokud nepojedeš podle projektu), dále musíš mít projité školení a být schválený u MPO, protože instalaci smí dělat jen autorizovaná osoba dle Zákona č. 318/2012 Sb. § 7 odst. 4 písm. b.

Tam se dočteš něco o §10d

§ 10d

Osoba oprávněná provádět instalaci vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů
(1) Osobou oprávněnou provádět instalace vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů (dále jen „osoba oprávněná provést instalaci“) je fyzická osoba, která je držitelem oprávnění uděleného ministerstvem.

(2) Podmínky pro udělení oprávnění podle odstavce 1 jsou

a) úspěšné absolvování odborného proškolení, které se prokazuje protokolem o absolvování odborného proškolení,

b) bezúhonnost, která se prokazuje podle odstavce 3,

c) odborná způsobilost, která se prokazuje podle odstavce 4.

a tak to můžeš pročítat a pročítat a zjistíš, že skoro není šance tohle dělat svépomocí, protože tam jsou podmínky periodických proškolování, nic z toho není zadarmo...

Přemýšlel jsem o variantě, která by probíhala tak, že někdo by si všechny tyhle věci zajistil a udržoval se ve stavu pravidelného proškolování a tento člověk by mohl "prodávat" dříve schválené projekty a popisy jak se to má udělat tak, aby si to každý doma mohl udělat sám a potom by ten člověk na místo jen přijel, ověřil že je vše v pořádku, provedl revizi a podepsal se pod to, že to stavěl on a souhlasí to s projektem.

Takže je potřeba aby to byl revizák - jinak by tam musel jet i revizák a je otázka zda by si to někdo troufl takhle dělat, protože upřímně něco se při kontrole může přehlédnout a bude za to nést nějakým způsobem odpovědnost - kdo si to vezme na triko za pár drobných? Relativně nikdo... pod 50k za projekt, kontrolu a revizi bych nešel.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od Matess »

rád bych tohle nějak oživil. Přijde mi aktuálně cesta ongridu po té co je zrušený limit na výkon a objevují se zajímavé přístroje a navíc i prodej docela dobře zkracuje návratnost.

Jak se koukáte na to přidat téma ongridů za podmínky bez dotace?
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od rva »

Ongrid s lákadlem příznivých výkupních cen docela odpovídá skvělému business plánu. Dle mě je to v rozporu se snahou o soběstačnost na síťových dodavatelích.
Na rozdíl třeba od sousedské výpomoci pomocí různě vymakaného sdíleného silového kabelu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od Matess »

tak já nečekám že cena energie bude vysoká dlouho... je to prostě jen něco co tu investici zkrátí. Vzdálený kamarád udělal minulý týden na domě 15kW svépomocí a jen si sehnal člověka co se mu pod to podepsal a měl hotovo levněji jak s dotací. Baterii tam zatím nemá, ale má ji v plánu. Technicky se tyto světy (poloostrov vs ongrid) dnes prolínají mnohem více než tomu bylo dřív. Hodně tomu nahrává aktuální nedostatek energie a možnost mít hybridní elektrárnu s baterkou.

Pokud se tady chceme za každou cenu bavit o soběstačnosti, tak to můžeme formulovat jako soběstačnost pro lidstvo třeba... To trochu přeháním, ale zase na druhou stranu co se týká nezávislosti tak tady všichni víme, že bez distribuce to levně prostě přes zimu nejde.
Uživatelský avatar
Elmelund
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 16, 2023 11:14 am
Lokalita: Brno-venkov (Tišnovsko)
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od Elmelund »

Zdravím, na fórum chodím cca rok a v dubnu jsem se zaregistroval. Při registraci jsem uvedl, že chci dodávat do veřejné sítě a čerpat dotace. Za ty měsíce jsem díky informacím zde "procitl" a zásadně změnil názor, bohužel pod jménem se mi zobrazuje informace uvedená při registraci (tj. "ANO") a v nastavení nejsem schopen to změnit. Poradí mi někdo, jak se toho zbavit? Díky.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od PetrDubi »

Napsat zprávu adminovi (lzahradil nebo cipis) a on ti to nastaví. Ale zprávu můžeš napsat až po třetím příspěvku, takže budeš muset ještě něco napsat. Třeba si založit valstní vlákno, kde napíšeš, co by jsi chtěl stavět a podobně.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
Elmelund
Příspěvky: 9
Registrován: ned dub 16, 2023 11:14 am
Lokalita: Brno-venkov (Tišnovsko)
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od Elmelund »

PetrDubi píše:Napsat zprávu adminovi (lzahradil nebo cipis) a on ti to nastaví. Ale zprávu můžeš napsat až po třetím příspěvku, takže budeš muset ještě něco napsat. Třeba si založit valstní vlákno, kde napíšeš, co by jsi chtěl stavět a podobně.
Díky, udělám to tak.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od unicast »

ringo píše: pát bře 25, 2022 6:40 pm Jen jsem si dovolil vyjádřit názor, jestli striktní trvání na těch podmínkách nepovede nakonec k úpadku fóra. A jestli není lepší tu úctu vyjádřit otevřením citlivého tématu, které by mohlo zajistit aby toto fórum bylo stále jedničkou v oblasti FVE.
Taky si myslím, že různých témat ohledně on-gridů a povolených přetoků bychom se tu neměli "štítit", protože k tomu časem situace na trhu postupně doiteruje a asi je škoda nechat ty nevyrobené kilowatthodiny ležet na střeše ladem. Čímž nikterak nezpochybňuji fakt, že dotace jsou zlo a že tu rozhodně nechceme zelináře a jiné veksláky, co teď chtějí točit prachy ve FV...
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od TomHC »

Ja som plánoval moju FVE zlegalizovať a pripojiť, aby som mohol využívať virtuálnu batériu. Na Slovensku to ale ide iba s meničmi zo zoznamu (https://www.zsdis.sk/Uvod/Vyrobcovia/Pr ... -striedace), takže vlastne len GoodWe, Solax, Growatt, Huawei a Victron Multiplus. Pre môj MUST nerealizovateľné.

Osobne mi príde takéto prevádzkovanie veľmi výhodné, hlavne pre tých (ako ja), čo majú v lete kopu nespotrebovanej energie a vedeli by ju natlačiť do virtuálky a v dobe temna minúť. FVE bez dotácie, s revíziou a super návratnosťou.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od PetrV2 »

Já bych se taky trochu přimlouval - prohlášení bych rozdělil na 2 části, protože to opravdu IMO různé věco jsou:

- chci prodávat energii (protože škoda to nechat na střeše, když to fakt nemám kam dát)
- chci využít dotaci (a oloupit ostatní)

Osobně tedy nehodlám ani jedno, jak jsem komusi říkal "raději to budu pálit v topné spirále uprostřed léta než darovat jediný joule distributorovi" ;), takže bych prodával za minimálně 15 CZK/kWh, což je dnes fikce, nehledě na úřední opruz.

Nicméně nejsem na fóru dlouho, takže nemám zkušenost, kam takové volné podmínky vedly
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od eman »

Všechny FVE "prodávající" přebytky "olupují" ostatní, ať se to někomu líbí nebo ne. Díky těmto prodejům dojde k rapidnímu zvýšení poplatků za distribuci, díky těmto FVE jsou šikanováni všichni kdo mají na střeše ostrovní FVE a které ČEZ podezírá z nelegálního připojení, bez platby výpalného. A to nemluvím o místních omezeních, kdy mi ČEZ zamítnul navýšení přípojky pro stroje, protože musí držet rezervu pro letní přebytky z místních FVE.

Samotná "virtuální baterie" je výhodná hlavně pro distribuci....asi jste nedočetli do konce, kdy při čerpání stejně platíte distribuci a všechny nevyčerpané kWh propadají distribuci.

Také je super prodávat za 3,5Kč a kupovat za 6Kč. Takové české podnikání a na FB se za to plácají po ramenou, jak budou všichni milionáři....
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od Diablo1st »

TomHC píše: stř zář 20, 2023 12:19 pm Ja som plánoval moju FVE zlegalizovať a pripojiť, aby som mohol využívať virtuálnu batériu. Na Slovensku to ale ide iba s meničmi zo zoznamu (https://www.zsdis.sk/Uvod/Vyrobcovia/Pr ... -striedace), takže vlastne len GoodWe, Solax, Growatt, Huawei a Victron Multiplus. Pre môj MUST nerealizovateľné.

Osobne mi príde takéto prevádzkovanie veľmi výhodné, hlavne pre tých (ako ja), čo majú v lete kopu nespotrebovanej energie a vedeli by ju natlačiť do virtuálky a v dobe temna minúť. FVE bez dotácie, s revíziou a super návratnosťou.
Presne ako si napísal, hybridný systém má svoje výhody. Okrem VB, ktorá sa na Slovensku veľmi oplatí (aspoň teda zatiaľ :lol: ), je to ešte aj nepreťažiteľnosť meniča a tvrdosť siete.
Na pripojenie do DS sa tá využiť on-grid menič, t.z. oficiálne pripojíš on-grid menič a po pripojení buď predáš alebo spravíš AC Coupling. ;)
Ale to je debata na iné fórum :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od PetrDubi »

Já osobně mám obavy, kam by tohle "otevření" pro elektrárny s prodejem ale bez dotací a podobně vedlo. Už teď se tu objevují lidé, kteří úmyslně lžou jenom proto, aby získali informace ohledně své elektrárny nebo jak zajistit plnou funkčnost, protože dodavatel dostal zaplaceno a teď na ně kašle. Ve chvíli kdy se to otevře se sem nahrnou zástupy takových lidí a fórum zničí. Mezi nejčastější dotazy tu budou mám nabídku na takovýhle systém, je to dobrá cena, špatně mi to funguje, jak to nastavit nebo zkontrolovat a kde seženu výkup za nejvyšší cenu?
A věřím tomu, že se najdou i tak opsklé firmy, že zákazníky budou s dotazama posílat na naše fórum místo bay dělali to, za co dostali zaplaceno..
A potupně to fórum opravdu zakrní (jak tu byla obava), protože lidé kteří něco umějí tu nebudou chtít dokola odpovídat na stupidní dotazy které se tu budou opakovat několikrát do týdne, takže tu budou mraky lidí, kteří si přišli pro radu, ale už tu nebudou lidé, kteří by jim poradit mohli nebo chtěli.

Ps: možná by to šlo nějak ukočírovat, kdyby na to byla samostatná sekce webu a nové příspěvky by se nezobrazovaly na hlavní stránce, ale až v té samostatné sekci a moderátoři by museli dost hlídat a přesouvat příspěvky které patří do té vedlejší sekce.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od unicast »

Konkurenční fórum na tenhle konkrétní problém evidentně neumírá.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od PetrDubi »

Teď jsem se tam kouknul a pokud by jsi porovnal průměrný počet nových příspěvků za den tam a tady, tak bych tomu ani neříkal že nějak žije - po rychlém zkouknutí mi přijde, že tam za celý týden není tolik příspěvků co tady za den..

Občas se tam podívám a většinou tam byly nové příspěvky které se daly zařadit do jedné z těch tří kategorií, ale zase tak moc to tam nesleduju, takže se můžu mýlit.

Akorát potom teda nechápu, proč se ti lidé cpou sem (a kolikrát i úmyslně lžou), když mají vedle fórum, které se na ty jejich elektrárny specializuje a jsou tam lidé, kteří jim s jejich problémy rádi pomůžou?

Jinak z jiného soudku. Virtuální baterie je pěkná věc, mě osobně by se hodila (mám TČ), ale nechci si kvůli tomu instalovat jeden z předepsaných měničů, hlásit každou změnu v konfiguraci (třeba zrovna teď v srpnu jsem přidával 3 panely) a podobně. U poloostrovní elektrárny se mi líbí a vyhovuje ta svoboda, můžu si s elektrárnou dělat co chci (a ne co mi distributor nebo instalační firma dovolí), optimalizovat provoz, když se mi něco nelíbí nebo nevyhovuje, tak to vyměním a cenou za to holt je, že v létě nějaká část elektřiny (která by se mi hodila v zimě) zůstane na střeše. Pokud bych chtěl nějaký blackbox, který někdo nainstaluje, připojí a ono to nějak bude fungovat, tak je nějaká firma určitě správné řešení, akorát se musím spokojit s tím, že jak jsem to nainstaloval, tak to už musí dožít a pokud jsem se špatně rozhodnul nebo měl málo peněz, tak už mám smůlu a musí mi to dožít tak, jak to nainstalovali. Sousedka má dotační klasiku s GW (5,4kWp a 7kWh baterku) někdy od roku 2020, chtěla od firmy rok po instalaci rozšířit baterku a doplnit pár panelů (ještě než začal ten boom), rok si s nima dopisovala, telefonovala tam a všechno slíbili, ale cenu ani předpokládaný termín nikdy neposlali až jí to nakonec po x telefonátech a desítkách emailů přestalo bavit a rezignovala na to. Když to objednávala, tak mraky řečí, jak nebude problém potom rozšířit a doplnit podle toho, jak bude potřebovat. O tom, že tam jezdili odstraňovat chyby v zapojení a měnit nastavení nastavení každý měsíc půl roku po spuštění ani nemluvím (vždycky něco nefungovalo tak, jak by mělo a protože sousedka tu elektrárnu sledovala každý den, tak přišla na různé podivné chování) ani nemluvím. Nakonec jí jeden technik při poslední návštěvě řekl, že takhle vyladěnou elektrárnu, která dělá přesně to, co má ještě neměli a to jich mají nainstalovaných stovky. O tom, jak každý měsíc sprostě nadává, že zase chcípnula ta wifina na měniči, takže jí bude muset resetovat a znova nastavit ani nemluvím (téměř nikdy se jí to nepovede na první pokus).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od thomas.007 »

unicast píše: stř zář 20, 2023 2:54 pm Konkurenční fórum na tenhle konkrétní problém evidentně neumírá.
Však nikdo nikomu nebrání jít ke konkurenčímu fóru, které bylo stejně založeno místními členy, kteří nesouhlasili s Filipovými restrikcemi nebo názory. Filip (Admin), který založil toto fórum se striktně držel filozofie: Žádné dotace, žádný prodej elektřiny.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co- ... -prochazka
Už jenom z úcty k jeho památce, bych toto fórum nechal s takovým omezením, s jakým jej založil...
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od glottis »

eman píše: stř zář 20, 2023 12:49 pm Všechny FVE "prodávající" přebytky "olupují" ostatní, ať se to někomu líbí nebo ne. Díky těmto prodejům dojde k rapidnímu zvýšení poplatků za distribuci, díky těmto FVE jsou šikanováni všichni kdo mají na střeše ostrovní FVE a které ČEZ podezírá z nelegálního připojení, bez platby výpalného. A to nemluvím o místních omezeních, kdy mi ČEZ zamítnul navýšení přípojky pro stroje, protože musí držet rezervu pro letní přebytky z místních FVE.

Samotná "virtuální baterie" je výhodná hlavně pro distribuci....asi jste nedočetli do konce, kdy při čerpání stejně platíte distribuci a všechny nevyčerpané kWh propadají distribuci.

Také je super prodávat za 3,5Kč a kupovat za 6Kč. Takové české podnikání a na FB se za to plácají po ramenou, jak budou všichni milionáři....
Za me je to bohuzel nepravda. Dodana energie do DS je jinde odebrana a tedy zaplacena distribuce a jeste to velmi pravdepodobne setri infrastrukturu, protoze se energie spotrebuje nekde v okoli. Dalsi bonus je, ze to zlepsuje kvalitu site, protoze to dokaze narovnavat ucinik. Ikdyz to budu prodavat za tech 3,5 a neni to terno a muzu to prirovnat prodeji prebytku vajec od 5 slepic, muzu to taky brat tak ze delam neco pro tu sit, kz ktere chci taky neco odebrat az mi nezasviti.

Naopak fve bez pretoku negeneruje pro distribuci zisk ani pri dodavce ani pri odberu a jen dela vetsi vykyv v toku energie leto zima a tim, ze musi drzet rezervu a nemaji z toho nic muze (nemusi, kdo vi) to znamenat zvyseni ceny distribuce a nebo ke vzniku uplne jinych tarifu, kdy bude stacit treba 1f a 10A aby mi cely den bezela nabijecka.

Za me bohuzel ten kdo neni odstrizeny od DS ulne nema ostrov ale hybrid bez pretoku. At uz ma menic jakykoliv. Chtel by nizke ceny distribuce ale zaroven plnou pohotovost site :)
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od rva »

Pokud tady máme nefér síťové dodavatele, kteří zneužívají svoji monopolní situaci a to do té míry, že jim hraje na ruku i česká legislativa, pokládám za neslušné s nimi spolupracovat nad míru nezbytně nutnou.
V případě dotovaných systémů to je přímo nemravné.
Fórum by těmto praktikám nemělo poskytovat návody ani žádnou jinou podporu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od unicast »

thomas.007 píše: stř zář 20, 2023 6:01 pm Však nikdo nikomu nebrání jít ke konkurenčímu fóru, které bylo stejně založeno místními členy, kteří nesouhlasili s Filipovými restrikcemi nebo názory. Filip (Admin), který založil toto fórum se striktně držel filozofie: Žádné dotace, žádný prodej elektřiny.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co- ... -prochazka
Už jenom z úcty k jeho památce, bych toto fórum nechal s takovým omezením, s jakým jej založil...
Ano, ale to bylo v době, kdy výkupní ceny z FV dotovali sumami kolem 10 Kč/kWh, i víc, proti své vůli prakticky všichni, aby na tom bohatlo pár kšeftarů, co s tím zaplácali bonitní úrodnou půdu a ze kterých muselo být každému slušnému blivno. Po bezmála 12 letech se ovšem situace poněkud změnila.
Naposledy upravil(a) unicast dne stř zář 20, 2023 7:08 pm, celkem upraveno 1 x.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Podmínky využívání fóra

Příspěvek od FRSO »

glottis píše: stř zář 20, 2023 6:06 pm
eman píše: stř zář 20, 2023 12:49 pm Všechny FVE "prodávající" přebytky "olupují" ostatní, ať se to někomu líbí nebo ne. Díky těmto prodejům dojde k rapidnímu zvýšení poplatků za distribuci, díky těmto FVE jsou šikanováni všichni kdo mají na střeše ostrovní FVE a které ČEZ podezírá z nelegálního připojení, bez platby výpalného. A to nemluvím o místních omezeních, kdy mi ČEZ zamítnul navýšení přípojky pro stroje, protože musí držet rezervu pro letní přebytky z místních FVE.

Samotná "virtuální baterie" je výhodná hlavně pro distribuci....asi jste nedočetli do konce, kdy při čerpání stejně platíte distribuci a všechny nevyčerpané kWh propadají distribuci.

Také je super prodávat za 3,5Kč a kupovat za 6Kč. Takové české podnikání a na FB se za to plácají po ramenou, jak budou všichni milionáři....


Za me bohuzel ten kdo neni odstrizeny od DS ulne nema ostrov ale hybrid bez pretoku. At uz ma menic jakykoliv. Chtel by nizke ceny distribuce ale zaroven plnou pohotovost site :)
Každý si snad platí za jistič paušál aby pro něj byla rezervace, i kdyby odebral něco málo kWh za rok.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek