Prosím o pomoc s návrhem

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

Dobrý den, zvažuji pořízení FV ostrovního hybridního systému bohužel jsem značně limitován plochou nemohu použít střechu ani fasádu vzhledem k památkové zóně. Tak že na dvůr na zem celková plocha panelů je 10m čtverečních tudíž buď 4 nebo 5 ks panelů nejvýhodnější jsem nalezl 410wp s rozměrem 2x1m má 41v 10A těch bych tedy mohl použít 5 což je
205v a 10A no a jádro pudla je v tom že měnič co jsem si vyhlídl Axpert MAX 24V 3600W kde ale v popisu tak jak u většiny těchto typů měničů píšou že je doporučeno minimálně 6 panelů pravda je že příklad doporučení udávají na panely 250wp s 30v tedy 180v při těch 6ks , na tom je jasné že méně panelů nemůže být neb měnič funguje od 120 v sice ale je jasné že se bere nějaká rezerva. A tedy mohu použít tu sestavu jak jsem si jí navrhl sám nebude někde nějaký problém ? Podle všeho ostatního a dle parametrů by vše mělo být snad v pořádku. Děkuji za vaše názory
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od jahodovák »

Pro takovéto situace existuje řešení,jmenuje se to solární tašky,dělají takové,které od betonových nikdo nerozezná,jen cena je brutální,v tomto případě by snad i ta dotace nemusela být na překážku,jen netuším,zda úřední šml nebude moc řehtat a prudce cokoliv takového odmítat,na zákazy jsou to přeborníci,no třeba se i pletu...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Dagus »

Nebo panel co má vyšší voc dělají se s 65V.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od sindyk »

Mám ten měnič a takhle se ráno chová. V papírech píšou, že potřebuje 160 V, aby se MPPT rozjel. No, ten můj se probere až někde kolem 190 V, ale 410 Wp panely by měly mít Uoc blízké 50 V, takže při 5 kusech by to mělo být ok.
No a pak se čeká, až začne téct nějaký ten proud, a po chvilce se chytí na Ump a už jede normálně. Tady mají Axpertí HV MPPT dost rezervu, určitě by z toho šlo dostat o něco víc, ale i když ukazuje proud 0 A, tak něco málo teče, poznám to, že se začne snižovat spotřeba z baterie, protože měřím externě.
Přílohy
2022-03-13 22_28_31-Window.png
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

o solárních taškách pochopitelně vím, ale tak
předně je problém orientace střechy obě hlavní plochy jsou jedna na západ a druhá na východ pak je malá polovalba na jih kde by to i šlo nicméně plocha je tak 4m nicméně horší je to že díky památkové zoně tu nemohu dát betonku na kterou tyto tašky dělaj a červená pálená s černým solárem by také neprošla nehledě cen těchto tašek ;) . Dotace dotace je výsměch při vlastní realizaci ať už takového či makového systému mě ty 2 Kwp vyjdou cika 60 000 s firmou bez dotace je to cirka 220 000 s dotací :D 120 000 to fakt jako ne no ;) Ale i tak moc děkuji každý názor se počítá.
jahodovák píše:Pro takovéto situace existuje řešení,jmenuje se to solární tašky,dělají takové,které od betonových nikdo nerozezná,jen cena je brutální,v tomto případě by snad i ta dotace nemusela být na překážku,jen netuším,zda úřední šml nebude moc řehtat a prudce cokoliv takového odmítat,na zákazy jsou to přeborníci,no třeba se i pletu...
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

Jasně dík to mě taký napadlo ale startovní napětí u toho co jsem se díval je 120važ po 450v mám dojem i když by bylo řekněme 180v jak tvrdí pán v dalším příspěvku tak to co jsem navrhl sám má na panelech 205V to je myslím dostatečná rezerva ano díval jsem se na to konto dnes po jiných panelech co maj 45,8 což už by bylo 229 v já si jen nebyl jist neb v modelu furt psali o 6 panelech jako minimum nicméně mají právě použité jen 250wp 30v na panel což je jasné pak že musí jich bejt 6 s rezervou .
Dagus píše:Nebo panel co má vyšší voc dělají se s 65V.
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

Super díky za info a graf , to jsem si myslel že tam musí být víc v návodu u toho co mám vyhlídlej právě píšou že je startz na 120V tak počítám že se rozjede na 150v a ten set 5 41v panelů mě dá 205 tak to bude asi ok je krásné že vám to jede už tak brzo ráno to já si počkám asi až do 9-10h :( opět boj s polohou nic jiné s tím nenadělám :(
sindyk píše:Mám ten měnič a takhle se ráno chová. V papírech píšou, že potřebuje 160 V, aby se MPPT rozjel. No, ten můj se probere až někde kolem 190 V, ale 410 Wp panely by měly mít Uoc blízké 50 V, takže při 5 kusech by to mělo být ok.
No a pak se čeká, až začne téct nějaký ten proud, a po chvilce se chytí na Ump a už jede normálně. Tady mají Axpertí HV MPPT dost rezervu, určitě by z toho šlo dostat o něco víc, ale i když ukazuje proud 0 A, tak něco málo teče, poznám to, že se začne snižovat spotřeba z baterie, protože měřím externě.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od cipis »

Tvl, co trochu používat interpunkci? A trochu ten sloh, vždyť je to hrůza, to číst ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

A je tak na to jsem tu čekal , že dorazí nějakej
Chytrolín a bude tu kecat o tom jak píšu. Fakt mám čas to řešit na mobilu při práci zkus si kupříkladu opravovat telefon a u toho levou rukou psát na telefonu který leží na stole má zaplé automatické úpravy slov a mít tolik práce že nevíš co dřív. Pak si povíme o tom co vyplodis a jak. A mimo to tedy prosím tě jak tvá odpověď souvisí s dotazem ? Vůbec ne tak si ty komenty nech od cesty, když nemáš nic k tématu. Děkuji
cipis píše:Tvl, co trochu používat interpunkci? A trochu ten sloh, vždyť je to hrůza, to číst ...
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Pawel »

Asi bych se styděl to takto zdůvodňovat a natož někoho napadat že mě na to upozornil.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Sirsaimon píše: Fakt mám čas to řešit na mobilu při práci zkus si kupříkladu opravovat telefon a u toho levou rukou psát na telefonu který leží na stole má zaplé automatické úpravy slov a mít tolik práce že nevíš co dřív.
Takže ještě ke všemu okrádáš zaměstnavatele a my to máme chápat jen proto, že...
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

To už je vaše věc co by jste se. Já jen adekvátně odpověděl na, ne upozornění , ale na to napadeni právě už jen vyrazem na úvodu zpravy! A opet nevidím důvod se do diskuse zapojovat s poznámkou mimo téma dotazu !
edel
Pawel píše:Asi bych se styděl to takto zdůvodňovat a natož někoho napadat že mě na to upozornil.
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

Jistě a kdyby jen tím , že píšu na telefonu v pracovní době! 1 okrádám jen sám sebe 2 když nerozumíš nekomentuj, nebo se slušně zeptej 3 opět mimo téma!
ChlapeczDediny píše:
Sirsaimon píše: Fakt mám čas to řešit na mobilu při práci zkus si kupříkladu opravovat telefon a u toho levou rukou psát na telefonu který leží na stole má zaplé automatické úpravy slov a mít tolik práce že nevíš co dřív.
Takže ještě ke všemu okrádáš zaměstnavatele a my to máme chápat jen proto, že...
heczkot
Příspěvky: 36
Registrován: sob úno 11, 2017 12:03 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od heczkot »

Sirsaimon, opravdu si myslíte, že vám tady s vašimi způsoby někdo rád poradí?
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od mgx »

treba nechat vyhnit. sprava sa ako male decko :). kombinacia hluposti a drzosti je smrtelne combo.
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

V prvé řadě já se slušně zeptal a není důvod někoho hned napadat já se tu jen a ve vší slušnosti branim. A očividně těm chytřejším prvním 3 uživatelům fóra to problém nedělalo poradit ! Jen vy tu ostatní máte potřebu si honit Ego. Ok tak hold se vám stane, že narazíte na někoho kdo si to nenechá líbit ;) a s tím už asi pak máte problém. Za to vam nemohu ;) .
heczkot píše:Sirsaimon, opravdu si myslíte, že vám tady s vašimi způsoby někdo rád poradí?
Naposledy upravil(a) Sirsaimon dne čtv bře 17, 2022 1:23 pm, celkem upraveno 1 x.
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

Jistě že! Hlavně , že vám přijde rozumně a dospělé odpovídat mimo téma a ještě s oslovením ty vole.
Takže asi vám to tak vyhovuje. Ok takže ty vole opět jsi mimo téma fóra pak kdo je tu hloupej .
mgx píše:treba nechat vyhnit. sprava sa ako male decko :). kombinacia hluposti a drzosti je smrtelne combo.
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Pepin »

Kluci, klid ;) Souhlasím s tím, že příspěvek by měl být srozumitelný bez nějakého luštění. Každý neumí psát slohové práce, ale nějakou úroveň by to mělo mít. Každopádně, pokud nemáte čas napsat v klidu příspěvek, raději na FV zapomeňte. Návrh komponent a zapojení, nákup, realizace, nastavení a podobně budou potřebovat hooodně času, především při stavbě svépomocí. Pokud o stavbě svépomocí neuvažujete, dotazy směřujte na dodavatelskou firmu a ne na fórum nadšenců :)

Nikdo vám tu asi rovnou nenakreslí zapojení s výběrem komponent a spíše vás nasměruje. Zbytek je na vás.

K prvotnímu dotazu bohužel nic říci nemohu, protože vše co používám je od EPsolar.

P.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Sirsaimon
Příspěvky: 22
Registrován: ned bře 13, 2022 8:22 pm

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od Sirsaimon »

Děkuji za reakci, je mi jasné, že rozchodit to bude stát spoustu času a není to jak zapojit nabíječku do zásuvky a k baterce a tomu mile rád čas věnuji. Mě stačí ve finále jednoduchá odpověď ano můžete použít 5 panelů v případě že jejich výstup převyšuje minimální hranici vstupu střídače. ;) . Děkuji za zprávu.
Pepin píše:Kluci, klid ;) Souhlasím s tím, že příspěvek by měl být srozumitelný bez nějakého luštění. Každý neumí psát slohové práce, ale nějakou úroveň by to mělo mít. Každopádně, pokud nemáte čas napsat v klidu příspěvek, raději na FV zapomeňte. Návrh komponent a zapojení, nákup, realizace, nastavení a podobně budou potřebovat hooodně času, především při stavbě svépomocí. Pokud o stavbě svépomocí neuvažujete, dotazy směřujte na dodavatelskou firmu a ne na fórum nadšenců :)

Nikdo vám tu asi rovnou nenakreslí zapojení s výběrem komponent a spíše vás nasměruje. Zbytek je na vás.

K prvotnímu dotazu bohužel nic říci nemohu, protože vše co používám je od EPsolar.

P.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Prosím o pomoc s návrhem

Příspěvek od sindyk »

5 panelů bude pro toho Axperta stačit, ale pokud je omezené místo, koukal bych raději po něčem ještě trochu výkonnějším, než 410 Wp. Třeba toto. Jsou i výkonnější, ale už zas lezou víc do peněz a jsou větší. Každej Wp se hodí.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek