Jak využít FVE panely

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Tomash
Příspěvky: 61
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Zdravím solárníci,

v jiném vlákně řeším ohřev TUV pomocí FV panelů a regulýátoru BEL, což mi přijde jako dobré řešení z pohlednu pořizovacích nízkých nákladů a rozumné funkčnosti.

Ale jelikož když jsem kupoval panely (270Wp Poly) tak byly za 2400 a tak nějak jsem jich prostě musel koupit víc :D
Mám jich 20 kusů, původně jsem myslel že zbytek prodám nebo nainstaluji u mamky také s BELem na ohřev TUV, leč nyní se situací ve světě a cenami energií přemýšlím jak (opět) za co nejméně peněz nejvíc muziky :mrgreen:

Pročím to tu a Axpert King se jeví jako super řešení, jen kdyby nestál 20k czk...

Máme roční spotřebu doma cca 6MWh z čehož doufám ukrojím alespoň 1,5MWh BELem a ohřevem TUV.

Dále bych rád snížil spotřebu trvale zapnutých spotřebičů (Vduch 200W; Kamery 80W; server, modem, wifi 150W?, případně lednice 110W). Ale je mi jasné že pro nějak ekonomiku provozu je pořizovací cena drahých baterek zabiják.

Chtěl bych tedy využít dvě 100Ah trakční baterie, které tu mám pro případ dlouhodobého výpadku DS na provoz oběhového čepardla krbu, doplnit ještě o dva kusy. Tím bych měl 48V systém.
K tomu: https://www.softech.cz/nezarazeno/epsolar/1828046
přijde mi za velice dobré peníze
A pak měnič 48V 230V , který by to krmil, třeba 1kW.
Ono ve výslkedku co jsem tak koukal se dostanu na cenu 12k cz také, což je oproti tomu all in one řešení za kinga, asi na hraně...

Takže idea je taková... 9xFV panel na střeše(2400Wp, 3s3p) s výše uvedeným EPsolarem, napojneným na 4x 100Ah trakční olovo.
Olovo nemám v úmyslu využívat na vysoké DOD, třeba jen 80% čímž bych vykrýval mraky na obloze za sluných dnů.
A na noc bych regulérně přepínal na DS, s tím že bych přepojil jak L tak N (asi stykačem?) tak aby bylo galvanicky odděleno.

Otázka je... jak přepnout bez toho abych chvilkově nepřerušil dodávky do připojených spotřebičů?

Je mi jasné, že to je takové krkolomné a vyžadovalo by to buď naprogramovat nějaké PLC, které by to řešilo z pohledu denní doby, slunečného počasí atd, případně manuálního vstupu z mojí strany, kdy bych to přepínal sám.
Takže v tomto ohledu nic moc, ale asi bych se s tím nějak popasoval.

Díky za postřehy :yes:
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od vlkazajac »

S 2430 Wp na streche by som už nezľavil na meniči, dal by som 48 V 3 kVA Victron. Zdanlivo veľká investícia, ale do smrti a v domácnosti na to zapnem hocičo, snáď okrem sporáku.

V lete na noc okrem vzduchu nič neprepínať, v zime áno.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Tomash
Příspěvky: 61
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Hmm, no a který konkrétní typ máš na mysli?
tento?
https://eshop.neosolar.cz/menic-nabijec ... va-35a-32a
Jestli tak ten ale stejně potřebuje ještě ten MPPT regl nebo se pletu? To je už pořádná raketa investice...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od LIX »

Ak to chceš lacno tak kúp 5kW PowMr alebo easun na 5kW do 600€ ale rovno by som k tomu kúpil lifepo 50Ah a nepreťažoval!
Ja mám už nejaký ten rok dva približne 2 400 Wp 3 kW starý hybrid a 50ah, teraz som rozšíril na 100Ah, je to lacné rožirovať postupne po 50Ah raz za rok. Ide mi na to chladnička, mraziak v pivnici, kamery, wifi, obehové čerpadlo, čerpadlo v jazierku a v lete s tým nabíjam aj euto a mám na to zapojenú klímu a postupne rozširujem. Teraz mám nakúpené ďalšie panely a už len čakám kedy bude pekne a idem pridávať ďalších 2280Wp, to už bude paráda, objednal som aj 1500 W špirálu do bojleru a v lete sa bude nahrievať 125l bojler iba zo slnka, ak nebude slnko zapne sa kotol. Ale určite by som zainvestoval do lítia, jedna baterka 48V 50Ah ťa bude stáť do 700€ ale bude to s olovom neporovnatelný luxus!
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od vlkazajac »

Multiplus nepotrebuješ, alebo ?
Na 48V by bol vhodný tento :
https://eshop.neosolar.cz/menic-napeti- ... 3000va-48v
a k nemu samozrejme regulátor.
Meniče Smart 24 V a 48 V sú v rovnakej cene. Ak si si istý, že chceš len 9 panelov, môžeš zostať na 24 V a potom nájdeš lacnejšie riešenie pre menič, napr. tu :
https://www.hadex.cz/g563a-menic-napeti ... dodratove/
Ten mám aj ja.
Ale vždy je dom za peniaze. Drahší Victron vydrží viac, to je skoro isté.

EDIT
Keď niečo radím, nevzďaľujem sa príliš od zadania. Potom je to tu never ending story.....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rva
Příspěvky: 3572
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od rva »

Nepotřebuješ zrovna verzi King, stačí jakýkoliv klon Axperta. A máš v tom vše. Mppt regulátor, nabíječ, měnič.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Tomash
Příspěvky: 61
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

No, rád bych asi 48V, s ohledem na budoucnost.
Třeba bych časem přidal další větev s mono panely.

Ty klony Axpertu jsou které?
Tomash
Příspěvky: 61
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

OK koukal jsem na itala:
https://www.cercastock.it/en/inverter-f ... erter.html
tady na foru se píše, že je to originál a doprava je v pohodě
S cenou bych se asi smířil (ale pobrečel bych si:D )

Koukám, že má napětí na vstupu 115V...to je s těmi mými panely dát 3s3p jestli nekecám, tak jak jsem měl v plánu už předtím.
Panely mají Voc 37,9V to je 113,7.
A king má max na vstupu 145V, což by při koeficientu x1,15 do -25°C pro panely stále vycházelo 131V takže rezerva je.

Nebo mi něco uniká?
Pawel
Příspěvky: 819
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Pawel »

Tento má také max 145V.
Tomash
Příspěvky: 61
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Zkusím spočítat nějakou návratnost, protože i tak je to už asi za budgetem co jsem původně chtěl, ačkoliv ta itálie v tom dělá docela zase pozitinví trend v ceně.

edit: dá se na kingovi nastavit DOD na baterky?
Koukal jsem na ty priority pro nastavování a viděl bych to pro mě takto:

Output source priority: SUB
tedy:
Solar energy provides power to the loads as first priority.
If solar energy is not sufficient ,utility energy will supply power
to the loads at the same time.Battery provides power to the
loads only when solar and utility is not
Naposledy upravil(a) Tomash dne ned bře 06, 2022 7:46 pm, celkem upraveno 1 x.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od rasto1 »

Tomash píše:Zkusím spočítat nějakou návratnost, protože i tak je to už asi za budgetem co jsem původně chtěl, ačkoliv ta itálie v tom dělá docela zase pozitinví trend v ceně.
Raz a poriadne, lebo kazdy medzi krok ta bude stat cas, energiu a peniaze.
To ze postavis lepsiu elektraren ako si planoval je len pozitivum :-) i ked do toho das trosku viac ako si planoval :mrgreen:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Quickyprd »

Nekoukal bych na to jen z pohledu návratnosti, ta je i přes zdražení energií díky bateriím, v systému vždy nulová či malá a při použití kvalitních komponent nemluvě. Mě bezdotační AC-coupling hybrid systém 3,5kWp, 120kWh baterie BMU, MP II 5kVa stále po slepých uličkách přes 300tisíc...vše na klíč. Spotřeba domu 5MWh za rok, plyn není, dřevo 2500,-, jiná energie také ne. Faktura za 12měsíců od CĚZ ještě když byl jen on-grid, byla za 3,5MWh 13000, z toho silová číst jen polovina, zbytek je trvalá platba. Tedy finančně je to totální nesmysl. Časem beztak přidám další panely. Ale ta funkčnost i při výpadku sítě a nyní díky baterii bude min. 50% soběstačnost je něco co se v době kdy hrozí různé výpadky sítí, excesivní výkyvy energií, nejen cenové, ale i možné dodavatelské je něco, kde peníze nyní moc nehrají roli, nemluvě o inflaci a že to raději vrazím do panelů, než na spoření, kde to je mizí a nic toho...
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1231
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Lui »

Quickyprd píše:120kWh baterie BMU
Ak to nie je tajomstvo,prezrad čo to máš za bateriu,poprípade stačí aj v sukromenj správe.
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Tomash
Příspěvky: 61
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Je pravda, že je to dobré připomenout.
Není to pouze o návratnosti, ale i té soběstačnosti.

V mém případě mám strategii nastavenou tak, že elektřina není hlavní artikl, kterým bych chtěl být soběstačný. Bylo by to opravdu být, alespoň z části... třeba 30-50%, ale v reálu s omezenými zdroji peněz jsem upřednostnil momentálně zabezpečení jídla a vody. Elektřiny se člověk nenají a (ač OT) vidím největší problém v budoucnu s tímto.

Proto se snažím tu FVE udělat tak, abych měl aspoň kde nabýt telefony/ntb a udržel v chodu nezbytné věci (vzduch, čerpadla na topení, případně čerpadlo ve studni).

Jinak Quickyprd, myslím že to máme velice podobně co se týče spotřeb energií, taky pasivní dům?
czechtony
Příspěvky: 21
Registrován: úte led 28, 2020 2:01 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od czechtony »

Pozor na lednice, potřebují 1.5-2kW na rozběh.
1f - 2x King48, 2x 8Ks 450Wp Ulica, 2x Mivvy Li-Ion 7.66kWh CATL
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Quickyprd »

Quickyprd píše:Nekoukal bych na to jen z pohledu návratnosti, ta je i přes zdražení energií díky bateriím, v systému vždy nulová či malá a při použití kvalitních komponent nemluvě. Mě bezdotační AC-coupling hybrid systém 3,5kWp, 10kWh baterie BMU, MP II 5kVa stále po slepých uličkách přes 300tisíc...vše na klíč. Spotřeba domu 5MWh za rok, plyn není, dřevo 2500,-, jiná energie také ne. Faktura za 12měsíců od CĚZ ještě když byl jen on-grid, byla za 3,5MWh 13000, z toho silová číst jen polovina, zbytek je trvalá platba. Tedy finančně je to totální nesmysl. Časem beztak přidám další panely. Ale ta funkčnost i při výpadku sítě a nyní díky baterii bude min. 50% soběstačnost je něco co se v době kdy hrozí různé výpadky sítí, excesivní výkyvy energií, nejen cenové, ale i možné dodavatelské je něco, kde peníze nyní moc nehrají roli, nemluvě o inflaci a že to raději vrazím do panelů, než na spoření, kde to je mizí a nic toho...
Původní zpráva nelze zeditovat :-/
Naposledy upravil(a) Quickyprd dne pon bře 07, 2022 12:47 pm, celkem upraveno 1 x.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Quickyprd »

Lui píše:
Quickyprd píše:120kWh baterie BMU
Ak to nie je tajomstvo,prezrad čo to máš za bateriu,poprípade stačí aj v sukromenj správe.
Překlep, chyba opravena. BMZ X 10kWh stojí (stála) 115tisíc Kč :-D
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Quickyprd »

Tomash píše:Je pravda, že je to dobré připomenout.
Není to pouze o návratnosti, ale i té soběstačnosti.

V mém případě mám strategii nastavenou tak, že elektřina není hlavní artikl, kterým bych chtěl být soběstačný. Bylo by to opravdu být, alespoň z části... třeba 30-50%, ale v reálu s omezenými zdroji peněz jsem upřednostnil momentálně zabezpečení jídla a vody. Elektřiny se člověk nenají a (ač OT) vidím největší problém v budoucnu s tímto.

Proto se snažím tu FVE udělat tak, abych měl aspoň kde nabýt telefony/ntb a udržel v chodu nezbytné věci (vzduch, čerpadla na topení, případně čerpadlo ve studni).

Jinak Quickyprd, myslím že to máme velice podobně co se týče spotřeb energií, taky pasivní dům?
Jojo, pasiv TZ 2,1kW, spotřeba tepla 11kW/m/rok...pasivní dům jsi taky jistě nestavěl jen kvůli návratnosti, která ještě dva roky zpět, pokud vše člověk nedělal sám a nebyl opravdu nenáročný, neměl praktickou návratnost.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od antoni_sk »

czechtony píše:Pozor na lednice, potřebují 1.5-2kW na rozběh.
Preto sú vhodnejšie s invertorovým motorom ktorý sa rozbieha plynulo a v prevádzke si mení otáčky ;)
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Tomash
Příspěvky: 61
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Jak využít FVE panely

Příspěvek od Tomash »

Ještě takový hloupý dotaz...
Moc nemám přehled ve všech variantách a klonec Axperta, ale přijde mi dinvé toto:
https://www.cercastock.it/en/inverter-f ... erter.html
To je ten co já beru jako doporučovaný v několika vláknech tady, že přetoky nehrozí atd.

A teď jsem našel toto:
https://www.ecosolartechnology.cz/eshop ... .html#desc

což se tváří obdobně, tedy klon...
Ale zaráží mě, že MPPT napětí má až do 450V, a ten předešlý jen do 145V.

To vypadž, že je to vevnitř asi už dosti jiné... :?:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek