FVE Hlučínsko

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
koci
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 07, 2020 11:16 am

FVE Hlučínsko

Příspěvek od koci »

Ahoj,
Už několik let pročítám toto fórum a desítky dalších zdrojů informací k fotovoltaice. Jenže jak to tak bývá, čím víc se tím zabývám, tím méně toho vím. Tento svůj popis návrhu dávám dohromady postupně již nějakou dobu. Absolvoval jsem nějaké prohlídky instalačních firem, od nichž mám nabídky na instalaci na klíč s dotací. Upřímně se mi ty nabídky moc nelíbí. Důvody jsou asi všem známé. Proto prosím o radu zde.

stávající stav:
- RD stáří cca 150 let u Ostravy (Markvartovice) po rekonstrukci, celkově zateplen, tepelná ztráta výpočtově cca 6kW při – 15°C
- částečně podsklepen, v jedné místnosti sklepa je umístěn kotel a bojler, v druhé místnosti je prostor pro technologií Fve; místnost s kotlem sousedi s garáží, kde je umístěn hlavní domovní rozvaděč
- elektroměrový rozvaděč ve sloupku na hranici pozemku, hlavní jistič 3F/25A
- z hlavního rozvaděče v garáži jsou nataženy přívody do podružných rozvaděčů (Sklep, přízemí, podkroví, hospodářská budova)
- 2 dospělí, 2 děti (zanedlouho přibude třetí)
- spotřeba EE před začátkem rekonstrukce cca 3,5 MWh/rok. Měsíční ani denní spotřebu prozatím nemám vysledovanou, ale jakmile se nastěhujeme, tak budu sledovat
- zdroje tepla: primárně automatický kotel Benekov C27 na uhlí/peletky (v provozu před zateplením září-květen, spotřeba cca 4,5 t hnědého uhlí/rok před zateplením) po zateplení předpokládám provoz říjen-duben
- ohřev teplé vody v kombinovaném ohřívači 125 l (v topném období vyhříván kotlem, mimo sezónu elektricky)
- 1x klima v hlavním obytném prostou v přízemí k přitápění v přechodných obdobích
- 2x příprava na klimu v podkroví
- instalace nové akumulační nádoby pro maření přebytků mi v současnosti nedává smysl. Dává to smysl, až přestane fungovat stávající kotel a budu řešit instalaci nového zdroje (TČ nebo kotel na dřevo a akumulačka)
- maximálně nainstaluju elektrokotel 5-6kw jako záložní zdroj
- v dome se nachází 1 bytová jednotka se všemi běžnými spotřebiči (lednička, indukční deska, trouba, mikrovlnka, myčka, pračka, sušička, 1x TV, WiFi ap, notebooky, monitory), v dílně 1f spotřebiče (vrtačka, úhlová bruska, mafl, stolní pila atd.), v garáži a hosp. budově 3f zásuvky spíš už jen že zvyku, případně pro starou trafo svářečku.
- Větrací system s rekuperací (stálý odběr 100-200 W, záleží na nastaveném stupni větrání)
- FVE na hlavní střeše RD jsem nakonec zavrhl (plechová střešní krytina, kterou nechci prošroubovat kombi vrutama, úchytkám na falcovanou krytinu po zkušenostech ostatních moc nevěřím; komín, vikýř)

- 5m od RD je hospodářská budova se šikmou sedlovou střechou se sklonem cca 30°, střešní plochy velikosti cca 3,6x6m směřovány na čistý V a Z. Takže by se vešlo 2x12 (možná 2x13) panelů klasické velikosti.
- do hospodářské budovy je doveden z hlavního rozvaděče Cyky 5x4 do podružného rozvaděče. Jinak je to ale zděná stavba v původním stavu, kterou jsem chtěl před instalací Fve opravit. Když už budu u oprav, tak jsem chtěl ten objekt i trochu zateplit, aby v zimě nepromrzal (je zde umístěna venkovní kuchyň, takže ochrana vodovodního potrubí před popraskáním). V tom případě by už dávalo smysl umístit celou technologií FVE zde. Územnění je připravené, chráničky do sklepa RD natažené.
- preferoval bych panely s co největší účinností při zachování rozměrů panelů cca 1,65x1m, takže 24xcca 300 = 7,2 kWp. Případně by se našlo nějaké místo pro panely směřované na jih na stěně nebo střeše pergoly
- dům má rovnoměrně zatíženy 3 fáze, nelze jednoduše říct, že by na jedné fázi byly spotřebiče s hlavním odběrem: před instalací 3F hybridního měniče bych dal přednost přepojení rozvodů do 1 fáze s 6-8kW 1F měničem (dávám přednost kvalitě s trafem od Victron, Studer)
- je vhodné na stálou spotřebu použít ještě další malý měnič např. 0,5kW?
- wattrouter Mx od solarcontrols: opravdu to funguje, tak jak je to v tomto videu od 32.minuty?
https://youtu.be/ttdzNlxC-sU

Má někdo přibližné cenové srovnání 1F ostrov vs. 3F hybrid (s dotací) od firmy (vím, že dotace je zde tabu, ale ptám se pouze pro přehled)?
Jsem stavař, nejsem elektřikář a tak nejsem schopen si postavit elektrarnu sám. Zapojím maximálně zásuvku, vypínač atd.
Víte někdo o firmě z Ostravská, která ostrov (poloostrov) s Victronem umí dodat? Případně je možné role rozdělit mezi více lidí/živnostníků: Elektro projektant, elektrikář, pokrývač. Budu rád za jakýkoliv kontakt.
Mam povahu se ve věcech hrabat a měnit je (nechat je měnit, doplňovat atd.) za pochodu (což více méně vylučuje hybrid 3f s dotací) takže spíše ostrov, nejspíš 1F.
Jak se řeší přepojení rozvodů na 1f? Je lepší zachovat stávající hlavní jistič 3x25A a vše v rozvaděčích přepojit na 1f (kromě 3f zásuvek a indukčního sporáku; to vše ponechat na DS).

Reálné jsou tedy 2 varianty umístění:
1) vše v hospodářské budově - tu bych musel zřejmě zateplit
2) na hospodářské budově pouze panely a regulátor, zbytek ve sklepě (10m) nebo garáží (cca 20 m) RD

Panely na střechu bych chtěl dát místo stávající střešní krytiny (pod panely tzv. vodotěsné podstřeší a utěsnění mezer mezi panely.
Je možné, že nastane situace, že oprava a zateplení hospodářské budovy bude nutné udělat až po instalaci fve. Z toho důvodu by se mi líbila technologie v nějakém pojízdném racku – myslím, že to tak ukazoval tomas, rasto1. Tak bych mohl při rekonstrukci vše odpojit, odvézt do garáže a po rekonstrukci zapojit zpět, případně část technologií (nejspíš měnič) pověsit na již opravenou stěnu.
Než se objekt zatepli, je reálné takový rack obalit izolaci, aby baterky netrpěly v mrazu?
V budoucnu počítám s pořízením elektro auta.
Pokud by byl v okolí někdo, kdo má podobnou elektrárnu, je možné se domluvit na nějaké prohlídce (např. marko)?
Díky moc
Peťa
bol-St
Příspěvky: 305
Registrován: čtv bře 20, 2014 7:20 am
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9375
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlučínsko

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od bol-St »

Je už nějaký posun u Marka jsi se byl podívat ? Nebo zatím se rozhoduješ ?
koci
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 07, 2020 11:16 am

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od koci »

U Marka jsem nebyl. Na prohlídku se mi nabídl Mirek123 (ještě jednou díky), kde jsem byl a bylo to pro mě hodně přínosné. Ještě více mě to posunulo v přemýšlení k 1F a řešení komplet Studer s bat. Pylontech.
Bohužel letos se realizaci ani nepřiblížím (úraz, další přírůstek do rodiny, momentální nedostatek financí, prozatím důležitější věci k dokončení atd.), takže budu dále studovat, případně postupně nakupovat podle toho, kolik bude peněz navíc.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od rasto1 »

koci píše:U Marka jsem nebyl. Na prohlídku se mi nabídl Mirek123 (ještě jednou díky), kde jsem byl a bylo to pro mě hodně přínosné. Ještě více mě to posunulo v přemýšlení k 1F a řešení komplet Studer s bat. Pylontech.
Bohužel letos se realizaci ani nepřiblížím (úraz, další přírůstek do rodiny, momentální nedostatek financí, prozatím důležitější věci k dokončení atd.), takže budu dále studovat, případně postupně nakupovat podle toho, kolik bude peněz navíc.
Nic dopredu nekupuj, pokial to nebude kauf storocia!
Cim viac budes studovat sa ti budu menit i komponenty v systeme, pricom ked budes kupovat nove veci, bude im plynúť nevyuzita zaruka.
Skor doporucujem odkladat prachy bokom a o rok ako keby si ich nasiel.
I ked v dnesnej dobe (vidim to podobne i do buducnosti) sa viac oplati 10 000E na streche ako v banke :lol:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od kodl69 »

letos bych žádný prachy neodkládal, spíš naopak, co není investovaný/ utracený, tak už je z toho oproti loňsku polovina. Ale oficiálně je inflace do 10%...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od marko250 »

10m vedení od panelů do domu není problém,problém je baterka pod 15°C,pojízdný box je tak na poposunutí v dané místnosti jinak se s tím nedá nikam přemisťovat ,váží to moc s baterkama.Pětičlenná rodina v elektrice si veme do budoucna dost energie a pokud i EV a přestavba na TČ ,tak to bude trojnásobek.V zimě FVE nic nedává a neutáhne ani běžnou spotřebu domu(listopad-leden) a ani baterka o 25kWh se nenabije 10kWp polem.Ten EV když se koupí správný umí tyto měsíce naopak pomoct s energií v domě,stále existují nabíječky gratis,nebo za rozumno a po příjezdu domů se naopak vyleje jeho baterka do FVE baterky,nejezdí se přeci každý den do Prahy :-) . Co se týká volby komponent tak v takové plné sestavě bych to viděl na čtyři možnosti.
1. 1f systém 15kW, dva měniče tedy,25kWh baterka a panelů 15-20kWp (cena překročí 3f 10kWp dotaci).
2. 1f systém 8kW 15-20kWh baterka a panelů 10-15kWp,bude se muset hlídat dobíjení EV a výkonové věci v souběhu.
3. 3f systém 15-20kW měničem co umí backup v plném svém výkonu a DS nepotřebuje k jeho provozu,nejlíp jej vzít na dotaci a natisknout jiný štítek :-) společně se štítky na panelech :-) a ochotnou firmu. Rozšiřovat to pude jen na kostkách vysokonapěťové baterky a celý dům včetně topení a EV to zvládne.Zpět se vrátí 220tKč po půl roce,ale celé se to musí zaplatit dopředu a to bude tak 650tKč,účinnost vysoká,ale taky záleží na životě v domě(pracující,mateřská atd)
4. 1f systém dle možností a vyčlenit jen nějakou spotřebu,ale to je dost složité,záleží na rozvaděči,jak to tam má rozčleněné elektrikář.A postupně doplňovat do prvních dvou variant,volit dobře měnič kvůli účinnosti a jejich postupných množství při doplňování a paraelním,či 3f spojování.

Návštěvě se nebráním bývám denně po 14:30 doma z práce.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
koci
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 07, 2020 11:16 am

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od koci »

Pořád promýšlím, jak to udělat. Měřil jsem přesněji vzdálenost z hospodářské budovy do garáže (je zde hlavní rozvaděč s přívodem od elektroměrového rozvaděče, odvody k podružným rozvaděčům) a není to 20 m ale 35 m. Ale je zde stálejší teplota (částečně zatepleno) a možnost se napojit na vytápění domu.
Je lepší na tuhle vzdálenost vést kabely od jednotlivých stringů (pojistkových odpojovačů) nebo do hospodářské budovy osadit i MPPT? Předpokládám, že první možnost je lepší, protože z MPPT vedou větší proudy.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od Soban »

Vést vysokonapěťový sring je lepší jak nízkonapěťový kabel k baterce.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od kodl69 »

Jak na co, určitě to ale není bezpečnější nebo jednodušší...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od cipis »

Jj, 35m k baterii by bylo ponekud hardcore. To vyjde levneji te baterii topit nez ty silene ztraty v kabelazi. A u toho datahnuti stringu az do baraku bych to take velice peclive pocital, aby take ta med plus ztraty nevyslo draz nez temperovani boxu na baterie. Nehlede na to, ze kdyz se tam udela nejaka budka a zaizoluje, tak se vyhreje vlastni spotrebou menicu a regulatoru.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
koci
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 07, 2020 11:16 am

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od koci »

Vybíral jsem asi z 5 různých velikostí a výkonů panelů. Nejvíce mi velikostně vyhovuje klasický rozměr cca 1650x1000 mm, ale nabídka těchto panelů se už snižuje. Začínají převládat větší panely, což je problém na tu malou střechu vměstnat, aby byla využitá celá plocha.
Modelová situace:
2 stringy (V,Z) s panely Canadian Solar 455Wp CS3W-455MS, každý string 3S3P. Celkem tedy 2x4095 W tedy 8190 W.
2 páry kabelů, uvažuju s průměrem 10 mm2. Nebo volit větší průřez?
Přílohy
Výstřižek.PNG
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od cipis »

Co jsem psal nad tvým příspěvkem?
Si to spočítej! Při napětí 160V a proudu 72A v tom kabelu přijdeš o víc jak půl kW!!!
Při 25mm2 kabelu přijdeš o čtvrt kW.
Když dáš dvě 16mm2, tedy 32mm2, tak tam bude ztráta 200W, což už by skoro i šlo.
To je 140m kabelu 16mm2, to vyjde na 7000 Kč. A furt budeš přicházet o těch 200W.

A to celé krát dva vlastně, když to máš dvojitě.


Táhnout takový výkon na takovou vzdálenost je poněkud neekonomické. To radši dej v té stodole vytápěnou krabici, na to temperování ti bude stačit mnohem míň než těch 400W, o které v té trase přijdeš.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od kodl69 »

průřez 10mm2 je nedostatečnej pro proud 72A, minimálně 16mm2 z pohledu jištění. Ztráta tím poklesne na cca 385W. Pro tuhle dýlku ale raděj CY 25mm2, pak už bude ohřev vodičů i v uzavřené trubce přiměřený... Na druhou stranu, pro MPPT 250/100 snad existuje možnost zapojit panely do stringů po 4, a pro dva stringy bude proud skoro poloviční, navíc na větším napětí...
A nebo řešení hardcore, který už jsem jednou v podobným případě použil, použít kabel AYKY 4x35mm2, ztráty budou sstejný jako v CY 25mm2, ale za podstatně kratší peníze. Dělat DC rozvod 300V stringu na tuhle vzdálenost mi nepřijde rozumný, i když na polních elektrárnách je to lecky i horší, ale tam jsou hlídače izolačního stavu, to má od victronu snad jenom mppt 450/100 https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni- ... 450-100-tr (450/200)https://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni- ... 450-200-tr a ten je zase za jiný prachy, než 35m hliníkovýho kabelu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od FRSO »

koci píše:Vybíral jsem asi z 5 různých velikostí a výkonů panelů. Nejvíce mi velikostně vyhovuje klasický rozměr cca 1650x1000 mm, ale nabídka těchto panelů se už snižuje. Začínají převládat větší panely, což je problém na tu malou střechu vměstnat, aby byla využitá celá plocha.
Modelová situace:
2 stringy (V,Z) s panely Canadian Solar 455Wp CS3W-455MS, každý string 3S3P. Celkem tedy 2x4095 W tedy 8190 W.
2 páry kabelů, uvažuju s průměrem 10 mm2. Nebo volit větší průřez?
4S by bylo lepší, stejně ten výkon panelů nepřeneseš tím 250/100 ani při Lion 15S (6300W), navíc dva stringy V a Z, takže plný výkon MPPT nebude tak často, spíš vůbec, dle mě by 2 stringy 4S3P byli ideální s rezervou, pokud to vleze na tu střechu namontovat. Celkový proud do mppt by byl ze všech panelů max do 40A při max výkonu MPPT 100A.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od ladik »

Ta kalkulacka ti to blbe spocitala, max proud z tech panelu co jsi napsal bude do cca 36A pri zapojeni 3S3P a pri zimnim provozu, kdy ti to ozari slunce a bude hodne minus to bude cca 44A.
Za mne vzdy ty 3s stringy svest na pudu do rozvadece kde bude prepetovka a tam se budou ty stringy teprve spojovat na 3P a pak ke dvema regulatorum do technicke, dal bych 2x16mm2 ke kazdemu MPPT ne kvuli, ze by to 10mm2 nedal, ale kvuli vzdalenosti a ztratam. Takze ti povedou 4 draty 16mm2 dole a jeden 25mm2 zem.
Jo a potrebujes dva ty MPPT SmartSolar 250/100.
Ahoj Lada
koci
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 07, 2020 11:16 am

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od koci »

A kde seženu kalkulačku, která to spocte správně? Abych to nemusel počítat ručně?

Jaký je rozdíl tahat ten výkon v DC než v AC? Tedy kromě vetsí nebezpečnosti AC.

Stejně budu muset výkon přenést do té garáže do hlavního rozvaděče.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od cipis »

Na spočítání napětí a proudu ze stringů ti stačí kalkulačka ve windows.
Na počítání ztrát na vedení a dalších věciček si stáhni aplikaci Electrodoc.

Protože AC se dá snadněji a levněji pořešit, cokoliv, vypínače, jističe, fíčka, atd., prostě běžná produkce.
A ve finále je to bezpečnější, radši si šáhnu na 230V AC než 200V DC. Minimálně kvůli elektrolýze krve.

A hlavně tím AC budeš na vyšších hodnotách napětí, což je z hlediska úbytků na vedení mnohem lepší.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
koci
Příspěvky: 12
Registrován: pon pro 07, 2020 11:16 am

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od koci »

Ohledně FVE prozatím žádný progres.
Ale nainstaloval jsem Shelly 3EM a zjišťuji, jestli mi bude stačit 1F (a jak výkonný měniče nebo více paralelních měničů) nebo budu muset do 3F.
Blbé je, že ze základní app in v mobilu i na webu nedostanu podrobnější data než 1h. Už se pomalu chystám na aktivaci MQTT a zprovoznění dle tohoto videa níže (Shelly 3EM to MQTT to Node-Red to Influx to Grafana). Ještě jsem někde zahlédl, že má někdo integrované Shelly do Home Assistanta. Jaké jsou tam možnosti vyčítání dat z Shelly? Není nasazení Home Assistant jednodušší než ta kombinace MQTT, node-red, Influx a Grafany?
Díky
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od TomHC »

koci píše: pát úno 23, 2024 10:26 am Není nasazení Home Assistant jednodušší než ta kombinace MQTT, node-red, Influx a Grafany?
Jasné že je, pre Shelly je priamo integrácia do HA, všetko vyklikáš cez GUI, alebo sa to dokonca samé ponúkne na pridanie, ako nové zariadenie. Ja mám len jedno Shelly, na žalúzie, ostatné som riešil cez Sonoff+Tasmota.

Doplnenie: Grafana je super v tom, že si vieš vytvoriť vlastné grafy, skladať ich, upravovať (aj kalkulácie s hodnotami). HA má doplnkové integrácie na "krajšie a múdrejšie" grafy, ale oproti Grafane je to stále bieda.
Přílohy
ha-shelly.PNG
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE Hlučínsko

Příspěvek od rva »

Home assistant je hlavně univerzálnější a použiješ ho později na další věci okolo elektrárny. A MQTT, node-red, Influx a Grafany budeš v HA používat taky. Máme tu i video návod jak toto vše nainstalovat a zprovoznit na Raspberry pi.Homeassistant návod na raspberry pi pro opičky
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS