nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pole

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pole

Příspěvek od ZdZ »

EDIT: tak 10kW prý existuje a je za cenu dvou slabších
bylo by lepší volit jeden silnější, nebo dva slabší - jestli by to mělo smysl, třeba kvůli úspoře energie při slabším osvětlení, nebo efektivita měniče, spolehlivost atp.


pořád nevím co koupit, abych neprohloupil - měniče
a protože 10kW měnič na jednu fázi za normální peníze není, tak bych volil dva


nějaké to předimenzování je třeba, aby nejel stroj celou dobu na 100%

na úvod:
mám na paletě nezapojené panely celkově 8.1kWp /18ks SUNPRO PANEL FOTOVOLTAICKÝ 450WP SP 450W-144M 49,8V 40MM AL RÁM Výkon 4,95 kWp/ takže zatím mohu fantazírovat a vymýšlet jak na to
po všemožném zjišťování jak s přebytky do aku nádrže atp. jsem došel k názoru, že nejvhodnější budou dva hybridní předimenzované měniče 5-5,5kW, které umí sfázování na jeden vodič, připojené k jedné společné baterii 6kWh dokrmované z DS, všechno včetně ohřevu aku bude přes 230V AC, topné spirály přes levné stykače, žádné problémy s DC

od měničů půjde "dvoulinka" 2x10mm2 do rozvaděče s chráničem a jističi a v něm se to rozvětví k zásuvkám a světlům
dvoulinka přenese bez problémů 8kW, "solární okruhy" budou mít vlastní oddělený nulák i fázi zavedenou přímo k měničům
za výstupem z měniče bude stykač, který umí přepnout tuto solární fázi přímo na DS a měniče obejít, provede bypass a měniče se vypnou - v případě že došla baterka a nesvítí, tímto se zbavím "darmožroutů"

provoz bych si představoval následující:
- sluníčko svítí, mppt regulátory jsou zaplé (automaticky) a oba měniče jedou současně, jeden měnič na jedno fv pole 4kWp, 360V pracovní napětí, 10A max proud (například)
- v případě, že dojde baterie a nebude sluníčko, tak přepnu solární dvoulinku co vede k rozvaděči na které budou viset spotřebiče přímo na DS a oba hybridy úplně vypnu, aby zbytečně nežraly, když to není potřeba - zbavím se darmožroutů (cca 2kWh denně za nic)

předpokládám, že oba měniče v okamžiku kdy nesvítí mají mppt regulátory vyplé (automaticky) a defakto mají nulový odběr, žerou pouze měniče jedouci z baterie a protože je baterie poměrně slabá tak z ní stejně nemohu odebírat moc velké proudy. Proto je jeden z měničů vyplý tlačítkem on/off - to se nějak pořeší na dálku z řídícího počítače - to si zbastlím a naprogramuji sám abych ušetřil. Nemá smysl zbytečně krmit dva měniče, když to stejně baterka neutáhne. Nechci ji zbytečně trápit a snižovat cykly.

vím, že by to chtělo silnější baterii než 6kW, ale protože chci, aby se vše co nejdříve zaplatilo, tak silnější kupovat nebudu, protože její návratnost by už byla diskutabilní
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

co jsem zatím našel za "relativně málo peněz":

1x MPP Solar PIP MAX 11Kw za 38 tisíc

2x https://www.hadex.cz/g509f-hybridni-men ... 8-55kw48v/ za 37 tisíc

axpert vypadá úplně stejně jako REVO a PIP je zase o dost dražší, ale vypadá také hodně podobně REVO

ostatní, co jsem našel už překračuje 45 tisíc a přijde mi, že to je hodně podobné a na drahý nemám
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od marko250 »

2 měniče=140W a čekání na náběh druhého asi 10s s nějakou homemade regulací spínání. Ten 11kW pip netuším kolik bere ,ale bude to to samé jen v jedné krabici jako ty dva HF předešlé.
Mě bral LF PowerJack 10kW jen 55W,nyní XTH8000-48 taky kolem 45W ,což je taky LF technologie(velké trafo).
Z 6kWh life baterky bys měl tahat 3kW max ,což je dost omezující tedy na dva měniče co umí 11kW,takže tudy je cesta vydlážděná špatně. I s jedním měničem ji budeš přetěžovat,nebo omezovat proud a nevyužívat měnič.
Ty MPPT se nevypínají nikdy a pořád jedou, ikdyž měnič vypne a žerou taky přez noc,je jen jeden stav kdy se vypnou a to podbití baterky na nastavené hodnotě v menu.Raději bych koupil jen jeden měnič 5.5kW zatím a 2x větší baterku místo toho druhého.Za mě je to celé špatně protože to omezuje kapacita baterky.Panelů je také málo na tu spotřebu domu cos uvedl jinde.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

chápu že z pohledu místní politiky měnič 11kW, pole 8kW a baterka 6kWh je poněkdu divné, ale pro moje použití je to asi to nejlepší a nejeekonomičtější, co je

dva měniče potřebuju kvůli ohřevu aku nádrží a využití 8kW pole, jeden to nezvládne a navíc musí být rezerva ve výkonu, aby se uchladil, protože když bude svítit tak těch 8kW výkonu spotřebuju beze zbytku a měnič pojede v tomto režimu defakto nonstop po dobu dvou dní než se nahřeje nádrž

jak jsem několikrát psal, také nepotřebuju najednou zapnout varnou desku, troubu myčku a pračku z baterie, o to mi vůbec nejde a odběr z baterky 3kW mi nevadí, protože zbytek si dososá z DS když nebude svítit

řešení 5kW měnič a velká baterka je pro mě nesmyslné řešení, potřebuju veškerými přebytky nahřívat aku nádrž, bojler a nechci dělat pokusy s paralalně zapojenými DC spirálami k měniči, to bylo zavrženo, navíc přepojovíní stringů taky není to pravé ořechové + 5kW měnič neumí využít 8kW pole když málo svítí a bylo by to potřeba a to je taky z hlediska návratnosti špatně

takže nic jiného a ověřeného než výkonný měnič není. musíte se jednoduše a plně oprostit od toho neustálého pocitu, že silný měnič potřebuje silnou baterku aby utáhl celý barák. Tudy se moje cesty neubírají

prostě a jednoduše, málo svítí, veškeré pole maká na výrobu elektřiny pro pohon baráku a dososává se z DS, jede třeba jen na 20-40 % výkonu

svítí hodně a tudíž jsou "přebytky", tak topíme do nádrží, měnič jede na 80% výkon, celých 8kW se zužitkuje, než se všechno nabije a ohřeje na plnou teplotu

stav kdy jede měnič na víc než 3kW jen z baterky nepřipadá v úvahu, to můj centrální mozek lidstva nedovolí a přepne na DS
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od rva »

Klidně. Musíš si ale hlídat proud do/z baterie, aby se zbytečně nesnižovala životnost. Až si to osaháš, tak stejně začneš šetřit na další baterie.
To přepínání DS/FV se častěji dělá před měniči. Mppt regulátor má nízkou spotřebu, kterou není potřeba řešit. Spotřebu má hlavně měnič a u něj může mít smysl třeba jeden na noc vypnout - mívají na to tlačítko. A i při vypnutí dál dobíjí baterie z mppt regulátoru.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

nějak jsem nepochopil jak přepínat DS/FV před měničem, myslel jsem, že když měnič vypnu tak přestane fungovat úplně, a pak se přepne relé, které bude napájet solární větev přímo ze sítě, namísto z měniče

na noc bych jeden měnič určitě vypínal a kdyby poklesly baterky tak oba a pak by se přeplo relé na DS

až by byl dostatek světla - to znamená, že by se "naplno" dobíjela baterie a energie by přebývala, tak by naskočily oba měniče, jinak by spotřebiče pořád jely z DS

tím by se ušetřilo minimálně 150-200W potřebných na jejich vlastní provoz

teď jen pořešit jak správně nabíjet, protože ve vedeljším tématu o baterkách se zase tvrdí, že nabíjet 1C a vybíjet 1C u catl baterie vůbec nevadí
a to jsem si doposud myslel, že to je příliš i když to výrobce povoluje a garantované cykly se zachovávají
https://shop.mypower.cz/clanek-lifepo4- ... -3-2v-5057
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od beethowen »

Pokud chceš hlavně ohřívat vodu a řešíš hodně ekonomiku, tak se vykašli na baterky, měniče, atd. Pořiď 2-3ks Siton, nebo něco podobného a máš za pár peněz systém, který má ekonomickou návratnost.
Takto si myslím, že se to dost špatně bude hlídat a nakonec tu baterku stejně odrovnáš a celé tvé propočty budou pryč.
Ale vypadá to, že si chceš spálit prsty, tak tě v tom nebudem omezovat. Jak to zapojíš, tak sám uvidíš. My ti radíme čistě z praxe. Nebo se k někomu skoč podívat, ať víš o co jde.
Odkud jsi, pokud to máš blízko, klidně se stav.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

ohřev vody budu řešit až z přebytků co se nespotřebuje na "pohon" spotřebičů, protože pohon spotřebičů jako lednice, pračka kotel apod. je ekonomicky mnohem výhodnější než to sprostě ztopit ve spirálách , aspoň co jsem tak nějak teoreticky spočítal
Teplo vyrábím v kotli za 1,4 kč na 1kWh, ale elektřina na pohon stojí cca 4,- za 1kWh zprůměruju-li denní a noční proud.
Musí se to skloubit a pak to bude výhodnější než jen samotný ohřev.

A toho že mi radíte, si vážím a plno původních nápadů jsem kvůli tomu zavrhnul.
Možná to vypadá že si nenechám poradit , ale tak to není, jen se to snažím tak nějak zoptimalizovat a nejít slepými uličkami vývoje.

Regulátor má v sobě omezení proudu, takže to snad ohlídá. Navíc bych na vstup do baterie přidal hlídání proudu a pak už to je snad zaručené.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od beethowen »

To co chceš zkoušet tu už pár lidí zkusilo a zjistilo, to co ti tu říkáme.
Řešení je někde zkusit sehnat baterky z nějakého PHVE, tam jsou většinou články na velké proudy. Občas se dá sehnat něco slušného levně. Potom můžeš jít cestou malé kapacity a zatěžovat klidně i 2C. Ale nevýhody nízké kapacity ti zůstanou pořád.
Něco se dá najít na ebay, ale jsou i spešl kšefty, kde se tím zabývají. U nás toho, ale moc není, spíš na západ.
Třeba toto jsou hezké články, ale bohužel v USA: https://batteryhookup.com/products/2x-s ... ded-insert
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od shuty »

ak chces ist skutocne cestou minimalnej baterie a si rozhodnuty ze ziadnu dalsiu baterku uz kupovat nebudes, tak doporucujem zmenit typ baterie. to co potrebujes sa vola LTO - Lithium Titanova baterka.
uz sa to tu dost davno preberalo ze menic s minimalnou baterkou len ako buffer a vyslo z toho ze jedine LTO to zvladne. plus benefity ze je to asi najbezpecnejsia litiova bateria...
ci to bude splnovat financny limit neviem, to si skus pohladat a prepocitat. ale pozor, lto ma napatie jedneho clanku 2,3V takze na 48V ich potrebujes aspon 22ks...
maju udavane nabijanie/vybijanie 10C
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od marko250 »

A ještě je potřeba si uvědomit to docucání ze sítě,v praxi to znamená pouze King,který je bezpřetokový.Pokud si myslel přepínací tak ten jen při nedostatečném napětí baterky přepne celou spotřebu na síť a to se v určitých situacích tedy nacvaká a podle mě hodí do faultu.Další omyl je využití měničů na plný výkon 11kW když svítí,ty měniče mají MPPT vstupy většinou do 4kWp a zbytek vemou jen z baterky.Odpověď na název tématu je samostatné měniče Victron,Studer,Fangpusun vše LF technologie na nízké napětí 48V ,párovatelné,ale přetokové v hybridním režimu.Pak je možný skok na vysokonapěťové měniče GW,Solax ,ale opět přetoky a většinou v tom výkonu jen 3f.
Malá baterka=LTO aby přežila.
Při paraelním spojování AXPERT klonů a řad je vždy jen jedna baterka a samostatné FV pole panelů má každý zvlášť.Nezapomenout na to že v paraelu se tyto měniče dělí o výkon na půl a náběh druhého z vyplého stavu trvá 5-6s,takže je tam potřeba rezerva 10s do použití.99% těchto měničů má vstupy MPPT jen do 4kWp.Ty co umí dososávat ze sítě na 100% přetečou,jediný King ne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

díky za objasnění, takže jsem zase v pytli, protože king stojí 25 tis a dva budou za 50tis a to už je pro příliš
a abych nepřetěžoval kinga tak víc jak 4kW po něm nemůžu chtít a v tom případě mi 4kW zbydou

axpert max 8kW taky nedělá přetoky, nebo ano ?

v jetých baterkách se vůbec nevyznám, takže kupovat něco starého osobně se celkem bojím a neznám nikoho, kdo se vtom pohybuje, bohužel

ceny za LTO jsou šílený, to už můžu rovnou koupit 12kW lifepo4 a mít pokoj
sice mají kvantum cyklů, ale za ty peníze to teda nestojí, návratnost takový věci je nulová
LTO 57 tisíc za 2kWh !! LIFEPO4 54 tisíc 12kWh !!

přepnutí z měniče na ds jsem myslel v případě že vůbec nesvítí a došla baterka, aby to zbytečně nebralo ze sítě - ztráty na měniči 230-230, jinak by jel samozřejmě pořád měnič
Naposledy upravil(a) ZdZ dne čtv úno 17, 2022 11:31 am, celkem upraveno 1 x.
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od soami »

ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

aha, to vypadá líp a co záruka ? kdyby něco nebo záruku neřešit ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od soami »

To si musí zvážit každý sám.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

takže je to nákup defakto bez záruky, jestli jsem to správně pochopil
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od soami »

Já jsem záruku neřešil. Nic ti ale nebrání prodejce kontaktovat. Je to známý e-shop v EU, musí dodržovat zákony. Kupující zase podmínky, které ovšem e-shop na stránkách neuvádí, resp. nenašel jsem.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

ještě k přetokům, prošel jsem tak různě fórum a někdo se jich bojí jako čert kříže a někdo to vůbec neřeší
bych pravdu řekl, tak pořádně nechápu čemu by malý přetok vadil a kolik vlastně z takového axperta nebo klona činí (king je nedělá, ale ostatní jsem pochopil že ano)
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od rva »

Téměř žádný Axpert a jeho klony nedělá přetok. (Téměř) všechno to jsou offgrid a na jejich výstupu je buď DS, nebo výstup měniče.
King dovede to, že DS usměrňuje i tehdy, když jeho měnič dodává do spotřebičů. A to usměrněné opět zpátky spolu s energií baterií a energií z FV panelů je schopen poslat měničem do spotřebičů.
Některé jsou označené jako hybridní a mají volbu chovat se jako offgrid (těžko říct, jestli je pak přetok nemožný) nebo ongrid (s přetokem), např. https://powland.aliexpress.com/store/gr ... 56154.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: nemohu se rozhodnout jaké 2 sfázované měniče na 8kWp pol

Příspěvek od ZdZ »

takže abych nemusel pořád sledovat a trnout jestli přetok ano nebo ne tak raději neuvažovat o ničem jiném než o axpertovi, v nižších cenových hladinách :-)

vůbec neuvažovat o VM nebo PIP a dalších klonech
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek