Nedostatek praktických zkušeností

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm

Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Vladimír Mahr »

Uvažuji o pořízení si fotovoltaiky ke snížení mojí roční spotřeby 8MWh. Kromě standardních běžných spotřebičů jako lednička, TV, mražák, pračka, sušička mi některé spotřebiče běží 24 h *365 dní (čerpadla k jezírku) a některé po dobu slunečního svitu (čerpadla od solárů). Moje znalosti v elektrotechnice nejsou na takové úrovni abych si takovou věc realizoval sám svépomocí. Z toho důvodu si to u někoho objednám. Než tak ale učiním, potřebuji mít úplně jasno co chci aby mi firma zrealizovala. Sice není pro realizační firmu nic horšího než zákazník s jasnou představou, ale snad se s tím nějak vyrovnají. Pročetl jsem si spoustu popisů a názorů na jednotlivé typy elektráren a pro sebe vybral on-grid s přetoky do virtuální baterie. To je dle mého subjektivního názoru pro mne nejsmysluplnější řešení. Dále jsem došel k názoru zvolit třífázový měnič i když pro něj nebudu mít dostatečný výkon fotovoltaických panelů. To z toho důvodu, že když už jednou projdu celý ten schvalovací proces 10kWp, tak v budoucnu možná technologie panelů natolik poskočí, že i já na omezeném prostoru docílím na panelech výkonu 10kWp. Můj problém je v tom, že na jižní stranu mohu umístit pouze 8 ks panelů Canadian solar 1048x1765 380Wp Operating Voltage 34 V pod úhlem 55 stupňů a na západní stranu taktéž 8ks stejných panelů ale s volitelným úhlem sklonu. A u tohoto bodu jsem se zaseknul. Když se podívám na měnič Fronius SYMO 3.7-3-M tak má v parametrech uvedeno rozsah MPP napětí 150-800 V. Chápu to tak, že aby efektivně jel potřebuje poměrně vysoké napětí. Když bude slunce na obloze svítit na jižní stranu tak teoreticky je to při sériovém zapojení 8*34=272 V což by mohlo stačit ale kolik je to v reálu ? Neoptimální sklon panelů, celý den není slunce na jižní straně atd. ? Jaký je názor těch co s tím zkušenost mají ? Pokud dám ke každému panelu optimizér, tak všechny panely na jižní i západní straně mohu dohromady zapojit sériově a tím si pouze zvýším požadované napětí ? Děkuji za názor.
Diablo1st
Příspěvky: 1628
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Diablo1st »

Viete celodennú spotrebu, resp. jej priebeh v priebehu dňa?
Čím kúrite a ohrievate TÚV?
Máte spočítané podľa pvgis koľko Vám pole odhadom vyrobí?
Máte zrátané či sa Vám vôbec VB oplatí?
Máte datasheet od tých panelov? 34V pri 380Wp sa mi nejako nezdá.
Prečo zrovna tieto panely?

P.S. skúste si naštudovať aj podmienky registrácie na toto fórum.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Vladimír Mahr »

Postrašil jste mne s tím P.S. Nepoužil jsem žádné vulgarismy.
- Průběh denní spotřeby je poměrně konstantní až na večer kdy se zapíná plazma TV a všechna osvětlení.
- topím plynem, vodu předehřívám 8 ks solárními panely a v zimě plynovým bojlerem
- stačí mi snížit spotřebu, ne za každou cenu omezit
- to je špatně položená otázka, spíše se máte zeptat jestli si uvědomuji co to přinese za komplikace s provozem kdy běžný elektrikář neumí jednoduchou poruchu na fotovoltaice odstranit
- tyto panely jsem uvedl jako ukázku dnes běžných standardů. Opt. Operating Voltage (Vmp) 34,5 V, Open Circuit Voltage (Voc) 41,2 V je u nich v datasheet uvedeno.
- pokoušel jsem se najít panely s větší voltáží ale kromě SUNPOWER Maxion 3 a HUNDAY jsem nenašel a navíc rozdíl voltáže u těchto panelů neodpovídá rozdílu cen
Jsem ekonom a pouze intuitivně se snažím domyslet co se pod těmi odbornými anglickými výrazy skrývá.
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od ViktorEX »

Vladimír Mahr píše:Postrašil jste mne s tím P.S. Nepoužil jsem žádné vulgarismy.
kolega mel na mysli, že se tady moc nechteji probirat ON-gridy.
spise jen ostrovy, a hybridy.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Vladimír Mahr »

Učím se pravidlům a členění tohoto fora. V nadpisech kapitol je Hybridní elektrárny, Ostrovní elektrárny a Plánované elektrárny. Proto jsem to dal do této sekce. Možná jsem dost nesrozumitelně položil svůj dotaz, kdy jsem se chtěl zeptat, že když výrobce panelů uvede nějaké napětí při maximální zátěži tak to znamená, že toto napětí je po celou dobu zajištěno ? Nebo je to dané slunečním svitem ? Nebo to výrobce ošetřil tak aby už při nízkém osvitu bylo dodrženo toto napětí ?
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od FRSO »

Vladimír Mahr píše:Uvažuji o pořízení si fotovoltaiky ke snížení mojí roční spotřeby 8MWh. Kromě standardních běžných spotřebičů jako lednička, TV, mražák, pračka, sušička mi některé spotřebiče běží 24 h *365 dní (čerpadla k jezírku) a některé po dobu slunečního svitu (čerpadla od solárů). Moje znalosti v elektrotechnice nejsou na takové úrovni abych si takovou věc realizoval sám svépomocí. Z toho důvodu si to u někoho objednám. Než tak ale učiním, potřebuji mít úplně jasno co chci aby mi firma zrealizovala. Sice není pro realizační firmu nic horšího než zákazník s jasnou představou, ale snad se s tím nějak vyrovnají. Pročetl jsem si spoustu popisů a názorů na jednotlivé typy elektráren a pro sebe vybral on-grid s přetoky do virtuální baterie. To je dle mého subjektivního názoru pro mne nejsmysluplnější řešení. Dále jsem došel k názoru zvolit třífázový měnič i když pro něj nebudu mít dostatečný výkon fotovoltaických panelů. To z toho důvodu, že když už jednou projdu celý ten schvalovací proces 10kWp, tak v budoucnu možná technologie panelů natolik poskočí, že i já na omezeném prostoru docílím na panelech výkonu 10kWp. Můj problém je v tom, že na jižní stranu mohu umístit pouze 8 ks panelů Canadian solar 1048x1765 380Wp Operating Voltage 34 V pod úhlem 55 stupňů a na západní stranu taktéž 8ks stejných panelů ale s volitelným úhlem sklonu. A u tohoto bodu jsem se zaseknul. Když se podívám na měnič Fronius SYMO 3.7-3-M tak má v parametrech uvedeno rozsah MPP napětí 150-800 V. Chápu to tak, že aby efektivně jel potřebuje poměrně vysoké napětí. Když bude slunce na obloze svítit na jižní stranu tak teoreticky je to při sériovém zapojení 8*34=272 V což by mohlo stačit ale kolik je to v reálu ? Neoptimální sklon panelů, celý den není slunce na jižní straně atd. ? Jaký je názor těch co s tím zkušenost mají ? Pokud dám ke každému panelu optimizér, tak všechny panely na jižní i západní straně mohu dohromady zapojit sériově a tím si pouze zvýším požadované napětí ? Děkuji za názor.
Porušujete podmínky pravidel tohoto fóra, ve vašem případě se nejedná o ostrovní režim, děkuji za pochopení.
Podmínky fora:
Na tomto fóru budu diskutovat pouze o ostrovních nebo poloostrovních systémech, popřípadě o tématech souvisejících s ostrovními systémy nebo obecně o soběstačností a osobní nezávislosti na státu, nebo státní infrastruktuře. Toto akceptuji a pro svou FVE nehodlám využívat podporu/dotace, zelený bonus, ani nehodlám energii prodávat do sítě.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Diablo1st
Příspěvky: 1628
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Diablo1st »

Vladimír Mahr píše:Možná jsem dost nesrozumitelně položil svůj dotaz, kdy jsem se chtěl zeptat, že když výrobce panelů uvede nějaké napětí při maximální zátěži tak to znamená, že toto napětí je po celou dobu zajištěno ? Nebo je to dané slunečním svitem ? Nebo to výrobce ošetřil tak aby už při nízkém osvitu bylo dodrženo toto napětí ?
Odpoveď na túto Vašu otázku sa skrýva v datasheete panelu - I-V závoslosť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Quickyprd »

Už je volba slabého 3F Symo 3,7kW je pro ostrovně/hybridní systém nesmysl. To je 1200W na fázi maximum a jen symetricky. Prostě blbost. Já osobně volil nápravu z původního on-grid Fronius Primo na AC coupling s Victron MP II 5kVa a jsem totálně spokojen. Roční spotřeba 5MWh, má skoro vše na této jedné fázi, pole maximum legálního (3,6kWp). Cca už od dubna do skoro do řijna vyrobí více než potřebuji. Uvidím jak efektivně to AC coup s BMZ bude efektivní. On-grid využití bylo max. 50% i při napojení skoro všeho na tuto fázi. A v zimě kdy topím elektrikou to stejně nemá moc efekt. Stejně časem přidám nějaký ten regulátor k MP II a budu dělat jako že nic. Třeba jako že to ej přímý ohřev vody. MP II ESS umožňuje zablokovat odděleně grid-feed z AC vazby a DC vazby . 3F systém nemá pro 90% majitelů smysl. "Kdybych" to dělal zcela nově, tak to dám vše rovnou na Victron. Rozdělím panely na max. pětice atd. "Kdyby"...ale nebudu kvůli tomu vyhazovat Froníka. Heslo zní, ČEZu ani zbytečnou korunu navíc :-D Vše bez dotace.
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Vladimír Mahr »

Porušujete podmínky pravidel tohoto fóra, ve vašem případě se nejedná o ostrovní režim, děkuji za pochopení.
Podmínky fora:
Na tomto fóru budu diskutovat pouze o ostrovních nebo poloostrovních systémech, popřípadě o tématech souvisejících s ostrovními systémy nebo obecně o soběstačností a osobní nezávislosti na státu, nebo státní infrastruktuře. Toto akceptuji a pro svou FVE nehodlám využívat podporu/dotace, zelený bonus, ani nehodlám energii prodávat do sítě.[/quote]

Omlouvám se a přiznávám, že jsem zatrhnul podmínky fora aniž jsem je četl, takže teď už chápu co bylo myšleno tím porušením pravidel. Ukázním se.
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Vladimír Mahr »

Odpoveď na túto Vašu otázku sa skrýva v datasheete panelu - I-V závoslosť.[/quote]

Děkuji za info.
Vladimír Mahr
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 14, 2022 10:00 pm

Re: Nedostatek praktických zkušeností

Příspěvek od Vladimír Mahr »

Odpověď uživateli Quickyprd:
Zkouším Vám odpovědět s citací ale má to pro mojí generaci nezvyklou logiku ovládání, tak odpověď touto formou.
Chtěl bych vám poděkovat za váš názor. Pro mne hodně cenný. Zkopíroval jsem si ho na lokál a v klidu nad ním pouvažuji.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek