6kWp novostavba bez dotace

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

Zdravim,
jelikoz se chystam stavet dum, a kvuli pozadavkum jake ted na stavby jsou, mi vyslo ze musim mit 6kWp na strese.
Sice jsem kdysi davno studoval na elektro prumce, uz jsem dlouho z oboru tzn asi bych mel strach vse zapojit svepomoci, ze je vse udelane spravne a nesreli to nekde, tak se divam na reseni, ktere jsou nabizene, tak ty ceny jsou mazec, ve chvili kdy clovek nemuze vzit dotaci. Pritom kdyz se divam na ceny, za ktere jde komponenty sehnat rikam si, ze jsem si asi vybral spatny obor, kdyz si vezmu kolik maji marzi za 3-4 dny prace...
Proto jdu s dotazem sem - pokud to sem nepatri chapu, ze jej smazete.
Tzn v tuto chvili bych chtel reseni, ktere bude mit tech 6kWp, pro kolaudaci, ale urcite bych jej casem chtel rozsirovat - jednak na vykonu, tak i na bateriich. Urcite by se hodilo aby pretoky mohly jit do vody. Vse v dome pojede na eletriku krom krkbu, ktery nema vymenik a nevytopi cely dum.
Zadny trifazovy motor mit nebudu, ale zatizeni na kazdou fazi nikdy asi nejde dosahnout rovnomerne. Taky je potreba uvazovat nad pretoky do site protoze beztak v lete vse nespotrebuju. Prace je z domu tzn porad nejaka spotreba je. Strecha falcovany plech a bude mit sklon 35° a smer na jihozapad. Plocha cca 65m2. Zastineni v tuto chvili nebude zadne, ale sousedovi casem stromy povyrostou, a mozna nejaky stin se objevi.

Reseni ktere mi prislo nejlepsi z nabizenych vyslo na 250k, ale moc rad bych se dostal nize - jenze to asi nepujde jinak nez svepomoci - pokud by to slo nejak jinak, rad si necham poradit (jeste me napadlo zkusit presvedcit nekoho ze si vse nakoupim sam a kolik si reknou pouze za praci, ale myslim si ze to pujde tezko). Celkove mi prislo, ze se vse vycisluje tak, aby to prizpusobili dotacim a tim padem to strasne nadhodnocuji...
Nabizene reseni, ktere mi prislo zajimave je toto:
- panely mono SUNTECH 400 Wp allblack half cut.
- asymetrický měnič GOODWE - skoda, ze nevim typ, ale rovnou jsem mu rikal, ze budu rozsirovat takze radeji 10kW.
- regulator: Wattrouter ECO
- kabely apod tady asi neni treba vypisovat


Nerikaji mi ve finale nesmysly na moje pouziti? U nekterych expertu jsem se s tim setkal, ze i ja jsem poznal, ze ten clovek chce akorat prodat, ale radi hlouposti.

Pokud jsem tu nezminil neco duleziteho doplnim. Dekuji za jakekoliv rady jak se k tomu postavit.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od cipis »

Ke kolaudačnímu řízení nebo jak se to teď jmenuje, tak budeš potřebovat papíry a revize. Tím začni.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

Ano, to je v tom naceneni taky. Omlouvam se, ze jsem to tam nenapsal jako bod.
Ale urcite po vystavbe a osazeni panelama urcite budu potrebovat revizi a vsechny dalsi papiry...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

10kW Goodwe sú prakticky len 2 druhy:
- 10kW on-grid GW10KT-DT
- 10kW hybrid GW10K-ET
Otázka je či chceš baterky alebo nie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

No rikal jsem si ze baterky casem bych rad pridal. A idealne i aspon neco davat do vody, kterou budu taky ohrivat el.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Rátaš s nejakými batériami na začiatok? Lebo som to nejako nepochopil.

Celý problém:
Ku on-grid sa dá pripojiť baterka jedine cez AC-coupling - troška komplikované riešenie.
Hybridy väčšinou nechodia bez batérii, tie o ktorých viem že on-grid režim podporujú, pochybujem, že budú v CZ a SK podporované zo strany distribučky (napr. MPP Solar 5kW hybrid).
Dosť hybridov už používa HV batérie, čiže treba vstupná investícia tak 4k€+ len za batérie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

Na zacatek prave s baterkami nepocitam, bohuzel ze zacatku budu potrebovat kazdou korunu jinde. Ale urcite behem 1 - 2 roku bych rad baterie pridal. Pokud teda uvazuju spatne rad se priucim proc a co teda by bylo vhodnejsi... Casem bych urcite chtel i rozsirovat a nezustat pouze u tech 6kWp...

A zacinam se vic a vic klonit k tomu, ze si to opravdu udelam svepomoci, cim vic o tom ctu tak znalosti se nejake obnovuji a asi si rikam, ze to zvladnu. S tim ze samozrejme kvuli kolaudaci budu resit at to zkontroluje revizak.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od cipis »

Nejsem si jistý, když to máš takto nakázané, jestli nebudeš muset mít projekt a montáž od firmy, která to jediná smí. Pokud teda nemáš ten "profesák" montér FV systémů ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

Aha, tak to jsem mozna spatne pochopil - mel jsem za to ze bude stacit projekt a pak revize... Ale tim padem jeste zkusim znovu a poradneji overit abych se nepripravoval na neco, co stejne nakonec nebude mozne realizovat...
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od cipis »

S dotací rozhodně, ale bez dotace nevím právě ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Bruno píše:Na zacatek prave s baterkami nepocitam, bohuzel ze zacatku budu potrebovat kazdou korunu jinde. Ale urcite behem 1 - 2 roku bych rad baterie pridal. Pokud teda uvazuju spatne rad se priucim proc a co teda by bylo vhodnejsi... Casem bych urcite chtel i rozsirovat a nezustat pouze u tech 6kWp...

A zacinam se vic a vic klonit k tomu, ze si to opravdu udelam svepomoci, cim vic o tom ctu tak znalosti se nejake obnovuji a asi si rikam, ze to zvladnu. S tim ze samozrejme kvuli kolaudaci budu resit at to zkontroluje revizak.
Tak ešte raz. Dodatočne pridať batérie je problém lebo:
- ak by si chcel on-grid, vieš ich pridať len cez ac-coupling, alebo vyhodiť menič a kúpiť hybrid + baterky
- ak by si chcel hybrid, väčšina nevie pracovať bez bateriek, čiže potrebuješ na začiatok baterku. Sú síce meniče, ktoré dokážu pracovať aj bez batérie, ale tie meniče legálne nepripojíš. Predpokladám, že ty to musíš mať všetko legálne pripojené keďže to máš v projekte. Neviem ako v ČR, ale v SR je schválených hybridov len zopár a tie čo sú, sú buď drahé (Victron) alebo používajú HV batérie (Solax), ale ani jeden nejde bez baterky.

Ohľadom montáže, v SR je vyžadovaná montáž s certifikátom len pri dotáciách, inak montáž nikoho nezaujíma. Ak si dobre pamätám ja som na začiatok potreboval jednopólovú schému, technickú správu, certifikáty od meniča a panelov a vypísanú žiadosť. Po podpise zmluvy a zrealizovaní bolo treba dodať revíznu správu a potvrdenie o prevzatí odchýlok. Myslím, že to bolo všetko, ale možno som na niečo zabudol.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

cipis píše:S dotací rozhodně, ale bez dotace nevím právě ...
Chapal jsem podobne jak pise Diablo co je potreba dolozit. A dotaci neresim, jelikoz jak jsem psal mam to v projektu, takze i kdybych chtel na dotaci nemam narok jak mi bylo receno na urade.
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

Diablo1st píše:
Bruno píše:Na zacatek prave s baterkami nepocitam, bohuzel ze zacatku budu potrebovat kazdou korunu jinde. Ale urcite behem 1 - 2 roku bych rad baterie pridal. Pokud teda uvazuju spatne rad se priucim proc a co teda by bylo vhodnejsi... Casem bych urcite chtel i rozsirovat a nezustat pouze u tech 6kWp...

A zacinam se vic a vic klonit k tomu, ze si to opravdu udelam svepomoci, cim vic o tom ctu tak znalosti se nejake obnovuji a asi si rikam, ze to zvladnu. S tim ze samozrejme kvuli kolaudaci budu resit at to zkontroluje revizak.
Tak ešte raz. Dodatočne pridať batérie je problém lebo:
- ak by si chcel on-grid, vieš ich pridať len cez ac-coupling, alebo vyhodiť menič a kúpiť hybrid + baterky
- ak by si chcel hybrid, väčšina nevie pracovať bez bateriek, čiže potrebuješ na začiatok baterku. Sú síce meniče, ktoré dokážu pracovať aj bez batérie, ale tie meniče legálne nepripojíš. Predpokladám, že ty to musíš mať všetko legálne pripojené keďže to máš v projekte. Neviem ako v ČR, ale v SR je schválených hybridov len zopár a tie čo sú, sú buď drahé (Victron) alebo používajú HV batérie (Solax), ale ani jeden nejde bez baterky.

Ohľadom montáže, v SR je vyžadovaná montáž s certifikátom len pri dotáciách, inak montáž nikoho nezaujíma. Ak si dobre pamätám ja som na začiatok potreboval jednopólovú schému, technickú správu, certifikáty od meniča a panelov a vypísanú žiadosť. Po podpise zmluvy a zrealizovaní bolo treba dodať revíznu správu a potvrdenie o prevzatí odchýlok. Myslím, že to bolo všetko, ale možno som na niečo zabudol.
Ok takze pokud se vydam smerem hybridu, tak je nutno pocitat s baterii od zacatku - tzn me napada jestli by byl nejaky vetsi problem pocitat s nejakou malou baterii a casem ji rozsirovat? Tzn rekneme ze to je hloupost ale ze zacatku nejakou 2kWp baterii napriklad aby to neprodrazilo o hodne a po tech 1,2 letech pridat baterky aby to davalo smysl...
Vyhazovani menic po par letech kvuli chuti rozsirovat bych se chtel vyhnout.
Ac coupling by ve finale vysel skoro to co hybridni stridac co se tak divam, takze asi bych radeji sel cestou rovnou hybrid + malou baterii pokud to neni hloupost. Dekuji za rady.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od kodl69 »

2kWh baterka bude s 10kW měničem za dva roky na výměnu, nebo bude muset být v měniči nastavenej limit na max. 2kW výkonu z baterie, což je podle mě zmařená investice. A i tak bude dostávat ta malá baterka sadu, díky vysokýmu počtu cyklů s vysokým proudem.
Už to tady šlo, rozumný je mít minimálně 1kWh v baterkách na 1kW výkonu měniče. A víc je víc.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Treba si zistiť u tvojej distribučky, aké hybridné meniče sú certifikované, resp. ktoré bez problémov schválania.
Pri 3F hybridoch sa dosť často používajú HV batérie, čo inštaláciu riadne predražuje, takže pri HV s malou baterkou neuspeješ.

Ja to s tým hybridom nevidím moc reálne v tvojom prípade. Skôr by som to videl na 3F 10kW on-grid + wattrouter (prebytky do TUV príp. do akumulačky) a neskôr zálohovať okruhy na 1f cez ac-coupling.
Napr. u Goodwe je 3,6kW ac-coupling menič za veľmi slušný peniaze a podporuje LV batérie.
https://ecoprodukt.cz/p/86168-trojfazov ... wifi-31698
https://ecoprodukt.cz/p/80761-ac-coupli ... -48v-20764
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Bruno
Příspěvky: 10
Registrován: sob led 22, 2022 6:21 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Bruno »

Moc dekuji za odpovedi. Beru si z nich, ze mam v podstate jen dve moznosti:
1, Jak pise Diablo 3F 10kW on-grid a wattrouter s prebytky do vody a jinak do DS. A pote jak budou finance tak pres ac coupling do baterek.
2, Zkusit usetrit jinde a rovnou tam dat hybrid s alespon 6kWh baterii (nutne minimum bez ktereho to nema cenu).

Kazdopadne moznost 2 je na porizeni o mnoho drazsi, takze to asi nedopadne. Jeste me napada, jestli ve finalnim souctu by nevyslo lepe opravdu nejakou malou baterku, ktera by byla po dvou letech na vyhoz, ale to bych pak nahradil uz poradnym mnozstvim baterii...

Jeste bych se chtel zeptat, kdyz v soucasne chvili neni zadne zastineni na strese a cela je natocena na stejnou stranu, tak asi muze byt vse zapojene seriove v jednom stringu, nebo je nejaky duvod proc bych to nemel zapojit vse do serie? Dekuji
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od xmasin »

Mám pocit, že hybridní měniče od Solaxu umí fungovat bez baterek a jde je přidat později, možná by to byla zajímavá varianta. Pokud nežádáš o dotaci, tak ke zprovoznění FVE je jen potřeba revize, kterou bude chtít distribuční společnost a stavební úřad pro kolaudaci. Ale musíš vše stihnout před 1.7.2022, pak vstoupí platnost novela energetického zákona, která stanovuje, že instalaci musí provést osoba s odbornou způsobilostí a je otázka, jestli bude stačit obyčejný elektrikář nebo jesli to bude muset dělat osoba s profesní zkouškou.
(6) V případě provozování výrobny elektřiny podle odstavce 5 je zákazník dále povinen
a) zajistit, aby k výrobě elektřiny byla používána technická zařízení, která splňují požadavky bezpečnosti a spolehlivosti stanovené právními předpisy a technickými normami,
b) zajistit, aby práce spojené s instalací a provozem výrobny elektřiny byly prováděny osobami s odbornou způsobilostí,
c) vyrábět elektřinu tak, aby nedošlo k ohrožení života a zdraví osob, majetku nebo zájmu na ochranu životního prostředí.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

No ak by ten 10kW Solax podporoval chod bez batérie tak to dosť mení situáciu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Mojm10 »

Bruno píše:
Diablo1st píše:
Bruno píše:Na zacatek prave s baterkami nepocitam, bohuzel ze zacatku budu potrebovat kazdou korunu jinde. Ale urcite behem 1 - 2 roku bych rad baterie pridal. Pokud teda uvazuju spatne rad se priucim proc a co teda by bylo vhodnejsi... Casem bych urcite chtel i rozsirovat a nezustat pouze u tech 6kWp...

A zacinam se vic a vic klonit k tomu, ze si to opravdu udelam svepomoci, cim vic o tom ctu tak znalosti se nejake obnovuji a asi si rikam, ze to zvladnu. S tim ze samozrejme kvuli kolaudaci budu resit at to zkontroluje revizak.
Tak ešte raz. Dodatočne pridať batérie je problém lebo:
- ak by si chcel on-grid, vieš ich pridať len cez ac-coupling, alebo vyhodiť menič a kúpiť hybrid + baterky
- ak by si chcel hybrid, väčšina nevie pracovať bez bateriek, čiže potrebuješ na začiatok baterku. Sú síce meniče, ktoré dokážu pracovať aj bez batérie, ale tie meniče legálne nepripojíš. Predpokladám, že ty to musíš mať všetko legálne pripojené keďže to máš v projekte. Neviem ako v ČR, ale v SR je schválených hybridov len zopár a tie čo sú, sú buď drahé (Victron) alebo používajú HV batérie (Solax), ale ani jeden nejde bez baterky.

Ohľadom montáže, v SR je vyžadovaná montáž s certifikátom len pri dotáciách, inak montáž nikoho nezaujíma. Ak si dobre pamätám ja som na začiatok potreboval jednopólovú schému, technickú správu, certifikáty od meniča a panelov a vypísanú žiadosť. Po podpise zmluvy a zrealizovaní bolo treba dodať revíznu správu a potvrdenie o prevzatí odchýlok. Myslím, že to bolo všetko, ale možno som na niečo zabudol.
Ok takze pokud se vydam smerem hybridu, tak je nutno pocitat s baterii od zacatku - tzn me napada jestli by byl nejaky vetsi problem pocitat s nejakou malou baterii a casem ji rozsirovat? Tzn rekneme ze to je hloupost ale ze zacatku nejakou 2kWp baterii napriklad aby to neprodrazilo o hodne a po tech 1,2 letech pridat baterky aby to davalo smysl...
Vyhazovani menic po par letech kvuli chuti rozsirovat bych se chtel vyhnout.
Ac coupling by ve finale vysel skoro to co hybridni stridac co se tak divam, takze asi bych radeji sel cestou rovnou hybrid + malou baterii pokud to neni hloupost. Dekuji za rady.
To neni pravda. Napr. jiz zminovany GW10k-ET bezi bez baterii.

Udelal bych to cele nasledovne:
Projekt, projekt, projekt. Pak zbytek. Je treba posoudit mnoho veci, LPS atp.

Pokud je potreba zvolit nejlevnejsi cestu pak:
GW10k-ET 60.000.-
6 kWp panelu 60.000.-
konstrukce 20.000.-
prepetovky, revize, atp. 20.000.-

V naslednych fazich v budoucnu se pak da udelat:
1. vytezovani, resp. wattrouter
2. baterie
3. dalsi panely

Propocet si kazdy musi udelat sam, ale ke jednoduche udelat z toho nenavratny podnik.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 6kWp novostavba bez dotace

Příspěvek od Diablo1st »

Tak keď menič vie chodiť bez batérie, prečo o tom nie je v manuále ani slovo? Funguje to spoľahlivo a bez problémov?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek